středa 4. května 2016

První pomoc dětem

Tyhle momenty mám moc ráda. Chvíle, kdy můžu využít blogu k tomu, k rozšíření povědomí o důležitých věcech. Je super blogovat o hraní s dětmi, o tom jak se máme a co nás baví, ale není nad to, když se podaří šířit dál ty opravdu podstatné věci. Nevím zda znáte internetový obchod feedo.cz. Pokud ne, jedná se o web, kde najdete veškeré věci pro miminka a jejich mámy. Od plen, příkrmů, těhotenského oblečení až po edukační hračky, kočárky a nábytek do pokojíčků. A právě tahle společnost mě oslovila s přáním uspořádat kurz první pomoci pro maminky s dětmi. Velká výzva přede mnou...a dnes už vlastně za mnou. A jaké to bylo? 


Jedno pondělní ráno jsme se sešly na centrále společnosti feedo.cz a k mému velkému překvapení to nebyl tak úplně obyčejný kurz pro tak úplně obyčejné maminky. Měla jsem tu čest mít v řadách posluchačů celebrity mezi maminkovskými bloggerkami :-). Doslova! Asi dobře, že jsem tohle nevěděla předem, protože by mi to na nervozitě značně přidalo. Druhým velkým překvapením pro mě bylo, že většina dorazila s dětmi :-D. Celé povídání to však pozvedlo na novou úroveň a co víc je "lehčí život maminkám" než to, že si je smíte vzít s sebou?


Koncept kurzu jsem měla připravený, musela jsem kvůli manuálu, který můžete snadno získat. Nicméně jsem se manuálu držet nechtěla. Hned v úvodu jsme se seznámily a řekly si, co k do od kurzu čeká a tímhle směrem jsme šly. Dostaly jsme se do takových končin, že bych nečekala, že o ně vůbec bude zájem  Něco málo tu je pro Vás i dnes.

Většina odpovědí na otázku "Proč tu dnes jsi?" směřovala k odpovědi "...abych věděla co mám dělat, kdyby","abych věděla, jestli to ještě nic není nebo už mám jet...". Ano! Myslím si, že to je smyslem každého takového kurzu,. Získat přehled, částečně nadhled, a když přijde na věc, umět si zachovat klidnou hlavu a nepanikařit. Troufám si říct, že maminky s tímhle pocitem odcházely. Ono totiž poskytnou první pomoc není ani trochu těžké a pouhým málem můžete udělat mnoho.

Čím víc lidí bude v první pomoci proškoleno, tím větší je pravděpodobnost, že i Vám nebo Vašim dětem, v případě potřeby, někdo pomůže. A pokud se dostanete do situace, kdy nejste schopni udržet pozornost, nezapomínejte, že již samotné zavolání rychlé záchranné služby je poskytnutím první pomoci! 

A kam vedla naše cesta? Začaly jsme od těch nejmenších a probraly situace, které se dětem můžou stát nebo se konkrétním maminkám již staly. U každé skupinky vypíšu jen tu nejdůležitější informaci, zbytek najdete vždy v manuálu, pokud se zúčastníte některého z mých seminářů :-)

Pohodlně se usaďte, udělejte kafčo a pojďme si zopakovat základy...


Přivolání RZS


Zdá se být snadnou věcí, ale pokud víte jak máte postupovat, můžete získat Vám i postiženému spoustu času navíc. Vždy volej 155. Lze volat i přes 112 což je spojení všech tří záchranných složek, vystavujete však sebe i raněného prodlevě z přepojování, které 112ka dělá.

Hovor s dispečerem - pro nejvyšší efektivitu:
 • Představ se
 • Řekni, odkud voláš, kde jsi
 • Zkráceně sděl charakter situace (dopravní nehoda, tonutí, požár,...
 • Sděl zdravotní stav poraněného (osoba v bezvědomí, masivní krvácení, …)


Otravy


Léky - nejdůležitější je vždy prevence. Dítě by se k lékům nemělo v žádném případě dostat. Pokud se tak stane, vyvolání zvracení má smysl jen ve chvíli, že dítě vidíte, jak léky polyká. Později již nemá zvracení význam. 

HoubyVždy závisí na druhu a množství, pokud jste sbíraly vlastní houby a po požití je vám nebo dítěti zle, nevyhazujte uvařené jídlo, je důležité kvůli toxikologickému rozboru. U dítěte se veškeré otravy projeví dříve než u dospělého, nepodceňujte nevolnost dítěte.

Pokud máte podezření na otravu, případně dítě něco pozřelo a nejste si jisti toxicitou, volejte 

TIS (toxikologické informační středisko) – 224 919 293. Kde vám poskytnou informace a případnou první pomoc. Více informací o otravách najdete na www.tis-cz.cz


Pády


Nikdo nezná Vaše dítě lépe než Vy samy. Vždy dejte na svou intuici. Všeobecně se dá říci, že pokud dítě spadne z výšky a dojde po pádu k nápadné změně chování (excitované chování, naopak utlumené dítě, nápadně spavé, atypicky plačící dítě...), volejte RZP! 

Pokud spadne dítě venku, je třeba ránu vyčistit (písek a jiné nečistoty), vydesinfikovat (dostupné jsou i takové, které dítě nepálí - například jodové) a sterilně překrýt.

Cizí tělesa z ran nevyndaváme! Snažíme se jen obložit a ránu volně překrýt.


Krvácení


Důležité je poznat, o jaký druh krvácení jde. Život ohrožujícím je hlavně krvácení tepenné. Takové krvácení z rány stříká a je jasně červené. První pomocí je strčení ruky do rány a komprese.


Pokud takovou první pomoc poskytujete na ulici nebo neznámému člověku, vždy chraň sebe! Záchrana cizího života není důležitější než tvůj vlastní život!


Popáleniny / opaření


Hlavní příčinou opařenin, které končí v nemocniční péči jsou pákové baterie v domácnosti. Taková baterie by neměla být ve vaně, ve které se děti koupou a pokud tomu tak je, je nutné být po celou dobu koupání u dítěte a dávat pozor. Při hře se velice snadno dítě opře o baterii zády a na vařící vodu zareaguje tělo až v momentě, kdy už vznikají vážné změny na kůži.
Povídat ženám, jež vlastní nějakou tu ratolest byla super zkušenost. I u vážných témat jsme neztratily dobrou náladu a já byla moc ráda za dotazy, kterých se holky rozhodně nebály.

První pomoc spočívá v chlazení opařeného místa. Nyní se podle nejnovějších doporučení radí přiložit na ránu textilii namočenou v roztoku vody a octa v poměru 1:1. Tento roztok by měl zamezit vzniku velkých jizev.


Dušení


Ať už u miminek vdechnutí mléka, u větších vdechnutí cizích těles v podobě drobných hraček nebo dušení kousky jídla. 
Děti nad 1 rok a dospělí: První pomoc je pokus o vykašlání cizího tělesa údery mezi lopatky. Díte ve "výpraskové poloze" přes koleno. 


Malé děti (do 1r): dítě polož na předloktí, hlavičkou dolu, obličejem k zemi, jedním prstem vloženým do úst mu pootevři ústa a lehce udeř mezi lopatky směrem vpřed

U dospělých (mimo těhotné) se využívá i Heimlichův manévr  

 • Postav se za postiženého a obejmi pažemi jeho nadbřišek
 • Zatni pěst a polož ji pod nejspodnější část hrudní kosti postiženého
 • Přes pěst polož druhou ruku a silně a prudce stlač nadbřišek směrem k sobě a nahoru
 • Opakuj alespoň 5x


Poruchy vědomí


Pokud najdete na zemi člověka, o kterém nevíte zda spí, je opilý nebo má zdravotní problém, existuje jednoduchá cesta jak zjistit jeho stav vědomí. 

 1. Rozhlédni se. Nezapomínej na sebe! Vždy se chraňte. Může se jednat i o člověka, který Vás může chtít obelhat či okrást.
 2. Oslov! Zkuste na dotyčného hlasitě promluvit. Pokud nereaguje:
 3. Tleskni! Jděte za jeho hlavu a zkuste mu hlasitě tlesknout vedle hlavy. Pokud dotyčný zareaguje mrknutím, nejedná se o člověka v bezvědomí. Pokud nezareaguhe mrknutím:
 4. Zatřes. Zkuste raněným zatřást vší silou. U dítěte můžete využít vnitřní stranu stehen či paži a zkusit štípnout.
 5. Pokud ani na tento podnět nereaguje, velký pozor! Dotyčný je nejspíš v těžkém bezvědomí a je třeba rychle jednat. 
 6. Volej RZP
Ve stavu bezvědomí se relaxuje svalstvo a to je problémem hlavně pro dýchání. Často dochází k zapadnutí jazyka a je třeba uvolnit dýchací cesty. To lze naprosto jednoduchým manévrem, který děláme u dětí i dospělých. Spočívá v ostrém záklonu hlavy. 


V případě, že dotyčný dýchá, držíte v této hlavu až do příjezdu RZP. Pokud se postiženému nezvedá hrudník či dýchá nepravidelně, bude třeba zahájit KPR. 
Nejlepšími modely krizových situacích byly ovšem samotné děti, které vytvářely v našem hraní opravdu nevyzpytatelné momenty.


My si na kurzu velkou část věcí zkusily v modelových situacích, aby kurz nebyla jen nudná "přednáška" a musím pochválit holky, které krásně spolupracovaly a v modelovkách byly skvělé. Ty nejpodstatnější momenty si vyzkoušela každá z maminek... děti nás nezapomněly bedlivě kontrolovat :-D.


Kardiopulmonální resuscitace dětí i dospělých


V současnosti platí schéma KPR v poměru 30 stlačení : 2 vdechům pro děti i dospělé.

Ukázaly jsme si jak správně raněné otáčet a to i tak, aby drobná dívka otočila i statného muže. Prošly jsme správnou mechaniku srdeční masáže a řekly si kdy a kolik vzduchu se do dětí a dospělého vdechuje.
Dospělý: 
 • první volám RZP (pokud si nevím rady, po telefonu probíhá TANR = telefonicky asistovaná neodkladná resuscitace)
 • poté zahajuji KPR 30 stlačeními hrudi (ruce propnuté v loktech, celou vahou těla stlačuji do 1/3 šíře hrudníku)
 • frekvenci držte na 100 stlačení za minutu
 • následují 2 vdechy a takto až do příjezdu RZP nebo do vyčerpání svých sil
Maminky si mohly vyzkoušet KPR v reálu na sličném Andulákovi. A vše doporučuji! Pokud se dostane na místo, kde bude možné si resuscitaci vyzkoušet na modelu, využijte toho a zkuste to. 
Dojezdový čas RZP služby bývá okolo 8 minut. My si zkusily poctivou resuscitaci pouhou půlminutu a maminky si udělaly obrázek o náročnosti takové první pomoci.Dítě do 1 roka:
 • zahajuji 5 vdechy do dítěte (u malých dětí dýcháme zároveň do úst i nosu)
 • poté 30x stlačím hrudník dvěma prsty na hrudní kosti na spojnici bradavek
 • po 1 minutě resuscitace zvedám telefon a volám RZP
 • poté pokračuji 30:2 až do příjezdu RZP

A když už děti jasně dávaly najevo, co si o celém dlouhém povídání myslí, přišla řada na dotazy a vše, o čem jsme se nestihly zmínit :-).


Na přání maminek jsme probraly 


febrilní křeče
 • záchvat křečí při teplotách na hranici 40°C
 • vypadá jako epileptický záchvat
 • nezanechává neurologické následky
 • vždy je třeba vzít dítě na vyšetření!
 • po proběhlém záchvatu je nutné vždy při teplotách srážet antipyretiky (panadol, paralen, nurofe) a mít preventivně doma diazepamové čípky

laryngitida a její typický záchvat
 • záchvaty při této viróze přijdou nad ránem či v noci
 • typický štěkavý kašel
 • dítě je v dechové tísni, pláče - nejdůležitější je díte uklidnit
 • vystavit dýchací cesty chladu - v zimě zabalit do deky a sednou k otevřenému oknu, v létě otevřít mrazák - prioritou je však uklidnit díte. Řvoucímu dítěti se v mrazáku neuleví :-).

lekárnička do kočárku
 • náplasti - skvělé placebo vytváří dětské obrázkové náplasti. U nás doma vše vyléčí krteček nebo kočičky z IKEA :-D Nezapomeňte mít náplasti nastřihané, jinak s sebou i nužky
 • desinfekce - vozím iodisol a septonex
 • antihistaminika - doporučuji kapky (zirtec, zodac, fenistil)
 • panthenol - v létě, kdyby bylo třeba na spáleniny od slunce
 • opalovací krém - vozím malý vzorek 50ky z lékárny, kdybych někdy zapomněla doma namazat
Do jednoho dopoledne jsme se pokusily vmáčknout co jen šlo. Já za sebe mnohokrát děkuji společnosti feedo.cz za prostor, čas a vůbec to, že pro maminky takovou akci nachystali. V první pomoci je třeba proškolit každého a jakákoli příležitost je k tomu dobrá. Věřím, že si i holky něco málo odnesly a všem přeji, aby tyto zkušenosti nikdy nemusely využít v praxi.

Pokud máte zájem o manuál první pomoci, zanechte mi v komentáři pod článkem kontakt, kam Vám ho mohu zaslat :-).

Krásný den a díky za Váš čas. Článek sdílejte jak je libo, ať se dostane co možná  nejdál a pokud byste měly zájem o osobní proškolení, stačí když se nasbírá pár maminek a můžeme uspořádat. V případě zájmu mě kontaktujte na enamelka@seznam.cz.
62 komentářů:

 1. Super, dekuji za shrnuti. Ukladam si:) Ten ocet s vodou je pro mě novinka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neni zac :-) A pokud budes chtit, pisni mail a zaslu cely manual :-) Hezky den

   Vymazat
 2. Dobrý den Míšo, poprosím o zaslání manuálu na zuzkasejpka@seznam.cz Děkuji

  OdpovědětVymazat
 3. Dobry den chtela bych poprosit o zaslani manualu na svechovaver@gmail.com Mockrat dekuji, i clanek je skvele zpracovany. Dekuji za osvetu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Diky moc za mily komentar. Prave odeslano :-)

   Vymazat
 4. Dobrý den, taky bych ráda poprosila o zaslání manuálu na barpa@volny.cz Moc děkuji! Kurz vypadá velmi dobře! Bára

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Baru dekuji za mily komentar. Prave odeslano :-)

   Vymazat
 5. Miška dobrý deň, poprosím o ten manuál na majka.malecova@gmail.com Ďakujem

  OdpovědětVymazat
 6. Prosím o zaslání manuálu na bara.zemankova@gmail.com dekuji

  OdpovědětVymazat
 7. Krásně napsáno :-) prosím o zaslání manuálu na lucka.teri@seznam.cz díky moc, Lucka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Luci mockrat dekuji za mily komentar. Prave odeslano :-)

   Vymazat
 8. Super článek Míšo. Jsem plašan a bojím se, že bych v případě nutnosti neuměla správně zareagovat. Tak jsem díky článku zase o něco chytřejší a moc prosím o poslání manuálu na veronika.divisova@atlas.cz

  OdpovědětVymazat
 9. Prosim o manual na adresu: martyskac@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 10. Prosím o manuál: jarkka@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 11. Take moc prosim o zaslani na kristyna.novakova24@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 12. Super článek! Prosím o zaslání na rosypalova.pavla@seznam.cz děkuji!

  OdpovědětVymazat
 13. Perfektni clanek. Ja si overila svou rychlost v reagovani na prvni pomoc,kdyz mladsi dcera dostala svuj prvni epilepticky zachvat a teda zklamala jsem sama sebe ... proto prosim o zaslani celeho manualu na buckovar@seznam.cz. dekuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dekuji za mily komentar. Prave odesilam a preji pevne zdravicko cele rodine.

   Vymazat
 14. Dobry vecer,prosim o zaslani manualu na email lada.vlasakova@seznam.cz Dekuji moc :)

  OdpovědětVymazat
 15. Moc dekuju za informace a prosim o manual na silvie.zdr@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 16. Také bych poprosila o zaslání manuálu na jurackovaver@seznam.cz, moc děkuji bude se určitě hodit, jen doufám že ne často :-D Ale jak se říká, kdo je připraven, není ohrožen. Díky mooooc :-D

  OdpovědětVymazat
 17. Skvělá práce a osvěta! Prosím o zaslání manuálu na petra.denkova@centrum.cz. Děkuji mnohokrát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Peti dekuji a manual prave odesilam :-)

   Vymazat
 18. LucanekL@centrum.cz. dekuji!!!

  OdpovědětVymazat
 19. Super článek, výborně popsáno :) prosím o zaslání manuálu na SylvaRubasova@seznam.cz. Moc děkuji :)

  OdpovědětVymazat
 20. Ahoj Miso,bezkonkurencni,moc moc pekne prosim o brozurku na luciemichkova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 21. Dobrý den Míšo, poprosila bych o zaslání celého manuálu na pavla.zajicova@gmail.com
  Děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravím, díky za cenné rady a prosím o zaslání manuálu na handa.z@seznam.cz u toho dítěte je často důležité ho uklidnit. Díky Hanka

   Vymazat
 22. Zdravím, díky za cenné rady a prosím o zaslání manuálu na handa.z@seznam.cz u toho dítěte je často důležité ho uklidnit. Díky Hanka

  OdpovědětVymazat
 23. Dobrý den, Míšo, nebude se tento kurz na Feedu (nebo i jinde) někdy opakovat? Ráda bych se zúčastnila. Také vás poprosím o zaslání manuálu na vercasedi@seznam.cz. Děkuji, Veronika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobry den Veru, ano je v plánu opakování cca cerven a zari, pokud o nej mate zajem, napiste na feedo.cz :-) Posilam manual

   Vymazat
 24. Krásný den, mohu také poprosit o zaslání manuálu na lenkagrunwald@gmail.com. Děkuju moc, Lenka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobry vecer Leni, odesilam manual :-) Hezky vecer

   Vymazat
 25. Dobry den, taky bych Vas chtela moc poprosit o zaslani manualu (katreniakova@centrum.cz). Predem mnohokrat dekuji! I za Vas krasny blog :)
  Dasa

  OdpovědětVymazat
 26. Dobrý den chtěla bych také poprosit o zaslání manuálu na veldule@centrum.cz.:) Jinak obchod feedo.cz.znám a ráda tam nakupuji a velice mě překvapilo že se takto snaží pomoci.Děkuji vám za vaše články,rady a tipy.Jana

  OdpovědětVymazat
 27. Dobrý den, také mockrát děkuji za velmi užitečné shrnutí a prosím o zaslání manuálu na mail iva.kanarkova@seznam.cz. Kdybyste měla cestu do Brna, určitě by se našlo spoustu maminek na setkání o proškolení. Užívejte léta, ráda si čtu Vaše články, když mi vyjde čas. Iva

  OdpovědětVymazat
 28. Dobrý deň, ste neskutočná!! Ďakujem za všetky Vaše úžasné príspevky a tento článok zvlášť :o)
  Prosím aj ja o zaslanie manuálu na adresu : silvia.griesova@gmail.com.

  Ďakujem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobry vecer Silvi, moc dekuji za mily komentar :-). Manual odesilam :-) Hezky vecer

   Vymazat
 29. Dobrý den, děkuji za skvělý text a prosím o zaslání manuálu na alena.veliskova(zavinac)email.cz

  OdpovědětVymazat
 30. Dobrý den Míšo, děkuji za skvělé shrnutí první pomoci :-) Mohu poprosit o zaslání manuálu? jancasedivka@seznam.cz Moc Vám děkuji a mějte se krásně Janča

  OdpovědětVymazat
 31. Dobrý den, mohu vás také poprosit o zaslání manuálu? sona.zvolankova@email.cz. Děkuji moc.

  OdpovědětVymazat
 32. Dobrý den, krásně shrnuto. Mohu také poprosit o zaslání manuálu? hankusovae@gmail.com Děkuji

  OdpovědětVymazat
 33. Dobrý den, mohu vás také poprosit o zaslání manuálu? justyna.kabelkova@gmail.com
  Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 34. Je to fajn mít to vše po kupě :), můžu poprosit o zaslání celéjo manuálu na mail L.hubiska@seznam.cz, prosím? Dekuji a hezký den

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.