čtvrtek 16. června 2016

Co by si asi vybraly, kdyby uměly mluvit?

Snažím se nebýt rodičem, který děti nacpe na kdoví kolik kroužků a sportů. Jak to ale udělat, když neřeknou nic a já jsem přesvědčená, že jsou i takové, které mohou být prospěšné? Tehdy jsem asi naposledy rozhodla za ně. Holky jsme od šesti měsíců přihlásili na kojenecké plavání a myslím, že dnes by si to vybraly i samy ...pokud by nemohly chodit na kroužek Vyžírání lednice. Trefili jsme to skvěle a mám z toho radost každý týden, kdy se těšíme na naše plavčo.


Nelinka se narodila veliká a jako mimčo měla nejedno trápení, takže nad vaničkováním a taháním ji mezi další děti jsem vůbec neuvažovala. Plavání je věc krásná, ale samozřejmě s sebou nese i jistá rizika. Je dobré tedy zvážit, jestli je Vaše dítko fit. Co určitě neuškodí nikomu je koupání doma. Už tam jsme rychle pochopily, že voda je Nelinky rajón. Přirozené prostředí, kde je jí dobře a kde si vážně užívá. Malou vaničku jsme hodně rychle zrušily, protože představa vytírání poloviny pokoje po každém koupání nás nebavila víc jak týden :-D.

První půlrok jsme se tedy cachtali doma a náš čas přišel v šesti měsících... Školičku je fajn vybrat pečlivě a ideální je vždy osobní doporučení. Já hledala tak, aby školička splňovala hlavně ty hygienické body, abychom z plavča netahali domů jen starosti. Dnešní článek je průřezem miminčích let naší Nelinky a často jsou tu mobilové fotky, takže odpusťte dnes jejich kvalitu nekvalitu :-).


Pokud jste ve fázi, kdy o plavání kojenců přemýšlíte, z pozice lékařky mohu určitě doporučit. Vždy je ale třeba dát pozor na zdravotní stav miminka, na typ kůže (ne pro každého je koupání s dalšími dětmi vhodné od miminka) a na hygienu babyklubu.


Občas se můžete dočíst, že kojenecké plavání je drahá zábava spíše pro rodiče než pro díte, ale dovolím si tady nesouhlasit. Voda je pro dítě přirozeným prostředím, máchalo se v ní celých 9 měsíců uvnitř Vašich pupíků, další přirozenost jste pro něj vy, maminky. Kontakt kůže na kůži je pro většinu dětí uklidňující a rozhodně se jedině doporučuje. Takže nečekejte, že Váš kojenec po prvním měsíci zahájí hodinu šipkou do vody a následným pokořením bazénu kraulem či motýlkem, ale v prvním roce jde právě o rozvíjení dovedností ve vodě formou hry, mazlení a též kontaktu s vrstevníky.


Ze všemožných sportů a pohybových aktivit je navíc plavání výborné v tom, že při správném vedení lekcí napomáhá motorickému vývoji dítěte. Symetrická zátěž a rozvíjení pohybů je v tomto období důležité a i plavání může být nenásilnou formou, která Vaše dítko bude rozvíjet.

Nelinku jsme od narození máčeli snad každý den, protože byla ve vodě šťastná. Už doma jsme od porodnice namáčeli i obličej, zprvu jen vlhkou rukou, později pomocí kelímku, do kterého jsme nalili trochu vody a na signál "Nelinko žbluňk!" jsme obličej polili. Poměrně rychle se tak vytvořilo spojení, kdy už věděla, že na tento signál přijde voda a naučila se zadržování dechu. To je první krok k možnosti potápět hlavičku pod vodu. 


Během tří měsíců to natrénovala tak, že jsme mohli trávit pod vodou takovou dobu, abychom se trochu pomuchlili a ještě nás u toho paparazzi vyfotil :-D.


Hry, cákání, kopání, potápění ...vše je dovoleno, hlavně když se děti baví. Od šesti měsíců začala chodit i Julinka a ta je živel trochu větší. Nelinka je lázeňská madam, ta se ve vodě vždy povalovala, užívala si jak lázeňský švihák a pořádně se probrala až v poslední roce. Juli ta je drak, ve vodě kope, cáká a se zálibou si prohlíží své spoluplavce :-D.


Parádní je pozorovat dítě pod vodou. Zatímco my dospěláci se na focení musíme připravit, musíme si říct jak se správně nadechnout, aby na fotce nebylo krásné mimi a vedle sysel s nafouknutou tváří, děti jsou přirozené, netřeba nic říkat a prostě ví a umí.  


 Do roka a půl je dobré, aby bylo dítě ve vodě, která je pro něj určená. Tedy kojenecký bazén. Není to ani tak z důvody hygieny, ale proto, že bazén není chlorovaný. (voda v něm je slaná a při potápění ani neštípe do očí) Velké veřejné bazény nesou jednak riziko infekce, ale taky je problémem právě chlor. Ten se drží těsně nad hladinou ve výšce do 5cm a je to přesně výška, kterou dýchají naše děti. My už dnes bereme Nelu do každého bazénu, když jedeme na chatu nebo dovču, automaticky bereme plavky a ručníky, ale Juli si holt ještě počká.


Tady je Nelinky nejoblíbenější plavací teta. Teta Monika, která s Nelčou plave od mimina až do současnosti :-). Držela ji jako párměsíční a drží i dnes, ve třech letech. Takže kolikrát se stane, že v neděli nejdeme "na palání" ale "za tetou Moňikou" :-)


 Už první rok byl zážitek brát Nelu do vody na veřejnosti. Myslím tím třeba malý nafukovací bazén na hřišti a podobné. Sama si lila kelímky na hlavu a pozitivní vztah k vodě byl na ní vidět na kilometr. I kdyby jen tohle dalo Nelče plavání, stačilo by mi to. Nečekala jsem, že mi ji tam někdo bude UČIT. 


Navíc je asi každému jasné, že půlhodinka týdně na to luxusní mazlení s vlastním štěstím je prostě radost pro každou mámu! Já si to užívala neskutečně a teď si dávám druhé kolo s Juli :-). Musím zaklepat, že za celé tři roky jsme si z bazénu nedonesly žádný problém. Vlastně jednou ano. V jednom ze zimních kurzů jsme všechny 4 maminy, které jsme tehdy do bazénu spolu chodily na hodinu, otěhotněly. Takže nevím co do té vody přidávaj, ale rodily jsme všechny v rozmezí třech měsíců... no a chodím tam já pako dál :-D.


A tady už je Nelinka dnes. Každou neděli se chodí cachtat a po třech letech je ve vodě samostatná. Pomocí pěnových pomůcek si plave, chytá ve vodě hračky, klouže se na klouzačce s pádem pod vodu a učí se ve vodě ovládat to své malé tělíčko.


A protože na plavčo jezdíme často z nějakého našeho výletničení, jsme u toho často všichni :-). Julinka rozjede svůj "bejvoč" a diriguje nás tam všechny včetně lektorky Moniky :-D


A jedna věc se nemění ani u starších! Plavání prostě je a bude zábava, hra a pro tyhle velké už i špetka učení. Když se na to podívám z jiného úhlu, plavání je pro nás i ukázka jiné autority, toho, že jsou okamžiky, kdy je třeba přijít včas, kdy je třeba být ukázněný, ...nejen pohyb nám v dětech rozvíjí. To by samozřejmě splňoval libovolný sport, který si vyberete.


A protože já mám plavčo pondělky, s Julinkou, v neděli se chodí cachtat táta. Je super je vidět spolu a myslím, že je moc dobře, když se i tátové zapojí. Paradoxně má daleko větší problém své dítě "topit" pod vodou než já :-D, ale pár lekcí a i tátové se otrkají. Proto jsem moc ráda, že plavání jsme mohli dát na neděli a může u toho být i on.


A kam chodíte vy? Dnes je těch kroužků tolik, že vybrat si může každý kdo nějaký hledá. Julinka.
Juli nedělní plavčo zbožňuje. Do vody sice nejde, ale každý večer si tam dá službu v šatně, kdy zavírá každou otevřenou skřínku a už i obsluha bazénu ji za to miluje :-D.


A tak jsme vybrali my. Pokud někdy dojde na to, že holky řeknou "konec plavání", stane se tak. Zatím to ale vypadá, že dřív přeplavou nějaký ten kanál (pokud jim k tomu do plavek udělám pořádnou svačinu) :-).


Nooo a samozřejmě jsem nezapomněla ani dnes! 

Dnes tu pro Vás mám tématicky zaměřenou GIVEAWAY a to soutěž o krásnou osušku Lodger. My jí máme ODSUD a jeden z Vás si bude moct vybrat tu svou. Dokonce na Vás nechám i barvu, jelikož jsem v anketě Mamablog roku vyhrála za 2.místo poukaz na nákup produktů Lodger! Takže za vaše hlasy je tu pro Vás!

Osuška je z dokonalého materiálu, je oboustranná a díky otvorům pro ruce je pro děti parádní. Osuška nespadne, dá se do ní krásně zabalit a neuvěřitelně rychle schne!


Pokud chceš držet v ruce osušku značky Lodger:


1/ buď nebo se staň fanouškem naší FB stránky MK-Life
2/ Do neděle 19.6. napiš do komentáře pod tento článek nebo na FB, jaká barva osušky by měla být tvá
3/ pokud navíc budeš sdílet veřejně článek i na FB, zařadíme Tě do slosování hned 2x

Tak ke komu půjde tenhle parádní dárek? Mějte se krásně a brzy zase "na přečtenou"
50 komentářů:

 1. sluníčková - žlutá :) Děkujiiii :)

  OdpovědětVymazat
 2. Mně by se moc líbila šedivá, jinak plavání taky podporuji. Chtěla jsem i kurz vaničkování doma, ale nějak jsme to nedotáhli, Ale po prázdninách chci začít chodit na kojenecké plavání. Máte tip na nějaký plavecký kurz?

  OdpovědětVymazat
 3. Mně by se pro naše plaváčky líbila shell :) gis-ela@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 4. hnědá je krásná, takže za mě Shell. A chválím tatínka, že chodí plavat. Těch se moc na plavání nevidí! :-)

  nikol.nemeckova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Růžová :) Hana a Magdalenka
  hana.dlouha125@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 6. Nase Nelinka miluje modrou :-)

  OdpovědětVymazat
 7. S plaváním můžeme jedině souhlasit, chodili jsme už od 3. měsíců na vaničky, teď samozřejmě pokračujeme v dětském bazénku a musím říct, že pozitivní vztah si naše dítko opravdu vytvořilo. Takže osušku bychom určitě využili, líbí se nám tmavě modrá. Mimo plavání chodíme ještě cvičit do sokola a musím uznat, že naše sestry sokolnice i přes jejich pokročilý věk jsou nepřekonatelné a Šimon to zbožňuje :o)

  OdpovědětVymazat
 8. Pro nás by byla nej růžovo-fialová mauve.
  Jinak krásný plavackovsky článek, já jsem s naší malou taky chtěla chodit, ale jako miminko koupání nesnášela, až teď ve třech letech je z ní vodomilka :-)
  Kami.N@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 9. Zase super článek,fotky a ještě lepší hlody. Chtěla si nenápadně naznačit, že k tobě možná doplave třetí potomek? Přestávám chodit do bazénu, ale vzhledek k tomu, že mě má drobotina opět přesvědčí jít se s nimi cákat, moc by se nám hodila modrá osuška :-)

  OdpovědětVymazat
 10. Zrovna včera jsem chtěla naši malou holčičku už přihlásit na vaničkování, ale ještě pořád jí vytírám pupík, jak ji lehce prosakuje, tak musíme počkat. :-( Ale strašně moc se na to těším. Takže se tentokrát přidám i já. A moc by se mi líbila osuška Mauve.

  P.S. Neskutečně jsem se pobavila nad fotkou tatínka s Neli. :-D Výraz tam má naprosto skvělý.

  OdpovědětVymazat
 11. Tiez sme zacali plavat od 4mes ale vydrzali sme len tri kvoli prechladnutiam, vypadkom sme sa tam uz akosi nevratili. Uz to spatne aj lutujem nakolko dcerka Terezka 2roky3mes vodu miluje... Ale uz ma vacsi strach a respekt. Aktualne teda chodime na tanecno spevavo tvorivy kruzok ale kvoli vytazenosti ucitelky a castym vypadkom z jej strany to uz upada...uvidime co dalej, kedze v septembri asi zacne v skolke.... Naj by som aby si vyberala aktivity podla chuti... Ja som ako mala bola nutena do vytvarky a trpela som tym... A aj tak neviem kreslit. Ak by sa usmialo stastie asi by som vybrala krasny ziarivy zltucky.

  OdpovědětVymazat
 12. Já moc vodommil nejsem, ale kvůli Tobíčkovi jsem se přemohla a od jeho 6 měsíců jsem s ním až do 2 let taky na plavčo chodila. Pak se narodil Matýsek a měl donedávna problémy s ouškama, tak byl koupačkám konec. Ale letos mám v plánu kluky do vody opět hodit ;-) A barva osušky? Mně by se líbila ta poslední barva - Silvercreek. Děkujeme, Míšo ;-)

  OdpovědětVymazat
 13. Míšo, tak jsem si po delší pauze ve sledování blogů prošla vše co mi u tebe tak za poslední měsíc uniklo. A jsem nadšená kolik tipů na aktivity s dětmi tu máš!!! Budu se k nim ráda vracet až přijde můj čas:-) Dodatečně ještě i gratuluju k 2. místu v Mama blogu! Zaslouženému! Jinak na plavání se také moc těším:-) A ručníček se mi nejvíce líbí Shell.

  OdpovědětVymazat
 14. chodíme s Eli plavat od 3 měsíců a je to neskutecna vodnice. je schopna vlézt do kazde fontány ve městě. Takže osušku by jsme vyuzili určíte. Libi se mi žluta.

  OdpovědětVymazat
 15. Potešila by nás hnedá - i keď z posledného kúpania si náš Saminko priniesol nejakú baktériu, ktorá mu spôsobila zápal obličiek s následným týždňovým "luxusným" pobytom v nemocnici, na plávanie určite nezanevrieme :-) - a keď sa úplne dolieči, budeme chodiť plávať znova :-)

  OdpovědětVymazat
 16. Žlutá je nejhezčí. :-) meskjana@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 17. krásné jsou všechny líbila by se mi fialonková(růžová):-)Šárka V.

  OdpovědětVymazat
 18. Článek je jako vždy perfektní, malej je taky cachtací, takže osuška by se nám hodila a vybrala bych barvu světle modrou :)

  OdpovědětVymazat
 19. Růžová. Článek úžasný. Malá teda tyhle společné akce v bazénu od roka nemusí,ale jinak vodu taky miluje. :-) ;-)

  OdpovědětVymazat
 20. Už se těším do bazénu :)

  Barva jakákoliv holčičí či neutrální. Osuška by se tááák hodila.

  OdpovědětVymazat
 21. I my chodime s dcerkou plavat, ale za ten pulrok si moc vztah k vode nevytvorila. Posledni dve hodiny stravila na okraji bazenu a do spolecnych aktivit se zapojit nechtela. Nechavam to na ni a uvazuji, ze dalsi pulrok uz nezaplatim :( Ale osuska se nam bude hodit i na koupani ve vane, nebo v zahradnim bazenku. Zluta by se nam libila.

  OdpovědětVymazat
 22. zluta je paradni! a neutral pro nas idealni :-)

  OdpovědětVymazat
 23. Miši nám by se určitě hodila ta LODGER Froté osuška Bubbler Reluxury – Mauve. Nelinka je taky potápěč a vodu miluje, takže už teď se jí špatně vysvětluje, že doma do bazénu ještě nemůžu, protože je tam studená voda, hned by tam vletěla :-D A s Julinkou se chystám do září a už se nemůžu dočkat. Snad bude plavčo milovat tak, jak Nelinka.

  OdpovědětVymazat
 24. Vzhledem k nasemu prijmeni se nabizi jednoznacne fialova ;) a musim potvrdit, ze plavani s Monikou nema chybu. dagmar.fialova1@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 25. Opět perfektní článek Míšo, který se krásně četl...mě se nejvíce líbí šedá (Shell) osuška, ta nemá chybu (Marketa.Musilova@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 26. Plavání je naše top aktivita :-) Lodger osušky jsou top :-) moc by se nám tahle s otvory pro ruce hodila :-) Kuba už nechce být zamotaný jako miminko :-D tak teď s tou naší trošku bojujeme ;-)
  Barva by se mi líbila Silvercreek 😍

  OdpovědětVymazat
 27. Zdravím, taky plaveme😊 Nám by se líbila ta šedá nebo béžová nebo co je zo za barvu😊 Lenka

  OdpovědětVymazat
 28. Plavco taky zboznujeme :) a osuska za nas mint? Zelenkava? Proste první v levo dole! :) katvald@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 29. Já chodila s oběmi dětmi. Zatímco u Mikuláška to bylo takový..."no dobrý..." a potápění mu postupně začalo vadit Amálka je po mně jasný vodomil. Skáče do kdejaké louže a jakmile vidí bazen, hned se svléká. Skákání do vody a potápění je u ní top zábava. osuška by byla tedy spíš pro ni, takže klidně fialová. Kristee

  OdpovědětVymazat
 30. Vodu milujeme. Nám po rodinném hlasování :-) silvercreek ;-). Jakou vybere Vojta, tak Julča má období souhlasu (kupodivu)
  Díky Jitka
  Jitkahrncirikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 31. Díky dětskému atopickému ekzému jsem na zákaz paní doktorky začala s malou chodit plavat prvně až nyní ve 2,5 letech ač plány jsem měla samozřejmějiné...Trochu mě zaskočil přístup, že děti většinou v kurzech pokračují, takže všichni věděli, co dělat....a my koukaly s mraky dotazů, zda ji pod vodu "nutit" atd. Dcerka se celkem rychle adaptovala, jen ne vše se ji chce dělat a má svou hlavu. Posledně se to zlomilo totálně a hodinu mi probrečela....:-(. Tak snad další hodinu bude líp... mě se nejvíce líbí osuška fialová, mauve.

  OdpovědětVymazat
 32. Já bych moc ráda šedivou (shell). Chodíme na kojenecké plavání s dcerou a doufám, že budeme brzy chodit i s druhým prckem a jelikož nevíme pohlaví, rádi bychom neutrální barvu ;-)
  Děkuji, Helena
  helena.xxxxx@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 33. Tak za nás určitě růžová :-).
  My taky s první na plavání chodili, ale se dvěma to už nějak nedáváme :-(.
  iveta-kubatova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 34. Jéva, já vodu miluju, tak si tajně přeju, aby v tomhle bylo naše mládě po mně:D Na plavání bych s ním moc ráda zkusila chodit, až bude trošinku starší. Fotky jsou zase úžasné! Ty pod vodou jste si dělali taky sami?

  ... a kdyby náhodou, tak se mi asi nejvíc líbí ta mintová (Anise)

  OdpovědětVymazat
 35. Stone prosím :-) Chodili jsme od pul roka taky na plavání, do bazenu se slanou vodou, moc se nám to oboum libilo. Ale i presto,ze mu nevadilo se potápět a mít vodu v očích tak si ted nechce myt hlavicku. Chodili jsme do roka a pul. Ted jen sem tam do bazénu nebo na koupaliště, vodu ale miluje

  OdpovědětVymazat
 36. My na řízený plavčo nechodili, přes zimu jen ve vaně a v létě ve vlastním bazénu... Až pak od roka a půl do klasickýho bazénu. Vodu miluje, asi jako každé dítě. U mladší dcery je to snad ještě ve větší míře. Jak vidí kelímek s napuštěnou dešťovkou, je schopná se zmáchat celá... Za mně ta anise... michaela.kankova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 37. Tak já vím, že ke mně osuška nepoputuje...ale barvy mají krásné, moc se mi líbí ta žlutá :-) Je super, že zkoušíš tyto produkty, aspoň vím, co kupovat k narození miminka....

  OdpovědětVymazat
 38. Pro nás šedo-bílou 🚶🏼🏃🏼💦🌊 Ivana.sachova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 39. mně by se moc líbila ta fialová (nebo je to růžová?) a plavání naše Emička naprosto zbožňuje, vždycky se na lekce plavání těší, je to neskutečnej vodomil :-)

  OdpovědětVymazat
 40. Pro nás by byla parádní žlutá😊
  k.kata@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 41. To našemu žabákovi by se hodila zelená :-) Od 8 týdnů jsme chodili na vaničky - naše instruktorka se vždycky smála, že si to užívá, jako by byl na wellness. Pak řádil i ve velkém bazénu. Od malička vodouch :-) Určitě sdílím a zdravím, Martina Baková :-)

  OdpovědětVymazat
 42. Krásné osušky, jen nevím jestli by mým treperendám nebyly malé, takže já pokud bych ji vyhrála bych nevolila holčičí barvu, ale spíš nějakou klučičí Stone nebo Shell a věnovala bych ji mojí švagrové pro jejich čtyřměsíčního chlapečka (Verča S.)

  OdpovědětVymazat
 43. Tak ted je mi skoro lito, ze jsme bazen vynechali...ale tady u nas v malem meste se mi to zamak nelibilo a jezdit o kousek vedle 30 km tam a zpet se nam nechtelo, navic ja atopik...ale Fila je taky vodomil, jen to sprchovani vlasu je pro nej trochu stresujici :-D

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.