pondělí 6. června 2016

Vinohradské pistolnice

Dřív nebo později na ty zbraně prostě přijde a i když jsem je domů nikdy nechtěla, došlo na ně i u nás. A když už na ně došlo, zkusily jsme si s nimi hrát trochu jinak a potěšeno bylo nejedno dětské oko :-). Zase k tomu nepotřebujete žádné zázraky, vystačíte si s tím co doma máte, jen nějaká ta stříkací hračka bude třeba. Po Vinohradech se od minulého víkendu potloukají dvě malé pistolnice a já bych je rozhodně v noci potkat nechtěla :-D.


Minulý víkend byl uplakaný. Nemyslím tím proslzený, plakalo nám počasí, takže se toho až tolik dělat nedalo. Jakmile ale přestalo, neváhaly jsme, navlíkly nepromokavé gatě a vyrazily ven. Zase naše oblíbené "ne Nelinko, nepůjdeme na hřiště, je tam všechno mokré". Zklamaný výraz ale vystřídaly zvídavé pohledy, když jsem z tašky vyndala pár zajímavostí. To se vždy holky slétnou okolo a nejradši by mi všechno ukradly a zkoumaly.

Dnešní patlačka bude takové slané kouzlení. Není toho potřeba moc a děti zůstanou čisté. Možná se někdo trochu zmáčí (chudák Julča :-D ), ale jinak pak můžete vcelku slušně i mezi normální lidi.

Co k tomu:


 • čtvrtku, na kterou budete "malovat"
 • kuchyňská sůl
 • barvy v tekutém stavu - můžete naředit potravinářské barvivo, my využily barvy ve spreji
 • stříkací pistolka, stříkačka, cokoli čím půjde na dálku stříkat
 • voda - aby bylo vůbec čím stříkat
 • izolepa - pokud budete chtít papír pro akci pověsit - my nakonec jen opřely o strom


Jak na to:

 • kuchyňskou sůl jsem si doma odsypala do dvou malých sáčků - tolik sáčků kolik chcete mít barev
 • barvu jsme nastříkaly do sáčků a vytvořily si tak barevnou sůl - dejte tolik barvy, aby se sůl obarvila, bude z ní trochu kaše
 • barevnou sůl naplácejte na papír - nemusíte se snažit o žádnou moc pravidelnost, jak to pod ruku přijde
 • sůl se bude z papíru drolit, nebude tam chtít až tak dobře držet, ale hezky silou jí zkuste co nejvíce naplácat na papír
 • aby se nám všechna sůl nesesypala, opřela jsem holkám papír o strom, nelepily jsme izolepou
 • zbytek už je na dětech :-)
 • holky vyfasovaly svou pistolku z vany a Nelinka se snažila trefovat na papír
 • barva začne postupně stékat po papíře dolů a díky soli začne krásně pracovat
 • líbí se mi, že tahle hra není jen patlačka, krásně rozvíjí jemnou motoriku a vyžaduje trochu soustředění, které mě u Nelči mile překvapilo, protože si vážně dala tu práci a trefovala se přímo do barevných slaných bobánků :-)
 • ne vždy to vyšlo, odnesl to jen strom a Julinka, kterou ale před Nelčou zachránily nepromokavé gatě :-D.
 • a tady je první výsledek
 • po usušení papíru vznikl další z mnoha našich "mišmašů" :-D

Cestou z parku mé malé pistolnice potkaly milovaného kamaráda Kryštůfka. Julinka se sním setkala poprvé mimo kočár a byla v totální euforii :-). Moc se jí líbilo házet balón, smála se kdykoli k ní Kryštof přiběhl a k jejímu velkému potěšení si jí Kryštůfek vybral. Miluje děti,  vždy si některé vybere a tomu svůj míček nosí. 


A co s tím naším výtvorem? Opět padne kousek na nějaké to přáníčko, na to už jste asi zvyklí, krom toho jsem ale odstřižky využila i na stránku do našeho Project Life alba.


A aby to bylo co nejpříhodnější, vybrala jsem fotky právě Julinky a Kryštůfka, aby byly alespoň kousky výkresu na svém místě v ten správný čas. Takže netřeba každou patlaninu dětí vyhodit nebo založit hluboko do šuplíku, vždy jde alespoň kousek použít.


 V našem případě jsou to trojúhelníky na velké stránce z minulého týdne. A pokud něco takového budete dělat, můžete dát dětem takové barvy, které se Vám budou hodit :-). Pokud by si samozřejmě holky chtěly vybrat samy, tak s tím problém nemám, ale když po tom zrovna nezatouží, založím oranžovou a červenou někam hluboko a nabídnu jim ty mé oblíbené :-D., u kterych vím, že v albu vypadají parádně. V prvním momentě jsem chtěla použít stránku celou a na ní jen nalepit fotky a trochu dozdobit, pak mi ale došlo, že sůl bude možná na papíře časem reagovat a nevím, co by to s fotkama udělalo. Proto jsem použila jen kousky a zbylý kus papíru šel na přáníčka.


Mějte se krásně a hurá pro kolty, jde se střílet!


3 komentáře:

 1. ta velká stránka je báječná!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani dekuju, byl to úplný pokus omyl a taky z ni mam radost. Chci ted zkoušet na velké psát i nějaký text a většinou to stránce moc nepřidává, tady prvne se mi to i libi :-)

   Vymazat
 2. Paradni napad, kam ty na to chodis...zbrane teda mely doted k nam domu zakaz...no nic, zitra pro ne valime do hrackarstvi a budeme se opicit :)

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.