čtvrtek 7. července 2016

I první zoubky si zaslouží pozornost

Krásný po-dovolenkový čtvrtek Vám všem. Dnes bych moc ráda přidala další článek do kategorie MK - v bílém, tedy jeden z těch lékařsky zaměřených. Pozvala jsem si hosta, zubní lékařku Martinu Mašátovou, která odpověděla na všechny mé otázky a Vám snad přiblíží péči o zoubky těch nejdražších, našich dětí.Dobrý den Marti, děkuji že jste přijala mé pozvání a jako odborník přiblížíte i svůj pohled na péči o dětské zoubky. Můžete nám napsat něco málo o sobě a Vaší práci?


Jmenuji se Martina Mašátová, jsem zubní lékařka a mou vášní je ošetřování dětí. Učím nejen děti jak pečovat o své zoubky, aby je to bavilo a dělaly to správně a s radostí. Mám tři děti a v současné době jsem ještě na rodičovské dovolené. Předtím jsem pracovala na dětském oddělení stomatologické kliniky VFN v Praze a posléze na stomatochirurgické ambulanci VFN.Takže máte zážitky přímo s dětmi. Jací pacienti se k Vám nejčastěji dostávali?


Byla to právě zkušenost z dětského oddělení, která zásadně ovlivnila mé smýšlení o stomatologické péči jako celku. Denně jsem se setkávala s těžko ošetřitelnými dětskými pacienty, jejichž ústní hygiena byla žalostná a nebylo výjimkou, že už tříletým dětem bylo nutné zuby nejen spravovat ale i trhat. Bylo to velmi smutné. 


Čím to je, že již u malých dětí dojde ke kazivosti zoubků?

Uvědomila jsem si, že problém je v nedostatečné informovanosti rodičů, kterým nikdo neřekl co dělat, na co si dát pozor a jaká rizika by je mohla potkat. Tiše se předpokládá, že všichni dospělí tyto znalosti mají. Ale to je velký omyl!

V tomto věku jsou děti zcela závislé na péči rodičů. Ti zanedbávají pravidelné preventivní prohlídky, sami dost často k zubaři také nechodí, mají strach a nevědomky ho pak přenáší na své dítě.

Co může vést ke vzniku zubního kazu:
 • Nedostatečná hygiena a nesprávné návyky – olizováním dudlíků, lžiček nebo líbáním přímo na ústa se přenáší bakterie z pečující osoby na dítě. Pokud už má dítě zoubky, bakterie se na nich uchytí a množí se. 
 • Strava bohatá na cukry - nepřetržitý nebo častý přísun cukrů z potravy zásobuje bakterie zubního plaku, sliny nestíhají neutralizovat kyselé prostředí a zubní kaz se tvoří velmi rychle. Nenechávejte proto své děti v průběhu dne neustále jíst a upíjet slazené nápoje. Dodržujte pravidelný denní režim se třemi hlavními jídly a dvěma svačinami.
Naše, prozatím jediné, řešení se zoubky byla jejich pigmentace. Po proběhlých bakteriálních infekcích, léčbě některými antibiotiky nebo při velkém množství mrkve v jídle, se mohou zoubky zabarvit. Ničemu to však neškodí a neznamená to, že pigmentovaný bude i stálý chrup. U nás pigmentace po 6 měsících sama vymizela.

Kdy můžeme u našich dětí očekávat první zoubky?


Prořezávání začíná kolem šestého měsíce věku. Doba prořezání je dost individuální a závisí na mnoha faktorech, mezi které patří i tělesná hmotnost, psychomotorická vyspělost nebo genetická zátěž. Přibližně ve 2,5 letech má dítě prořezáno všech 20 dočasných zubů.

Pak následuje dlouhá pauza cca do pěti let, kdy se navenek nic neděje. Od 5. do 13. roku života se dočasné zuby postupně vyměňují za stálé. 

Pokud vaše dítě neplní harmonogram růstu dočasných nebo stálých zubů – nepropadejte panice. Žádné z mých dětí nedodrželo ani pořadí růstu zubů, které většinou zůstává nezměněno, ani dobu prořezávání, která se nám značně prodloužila. Nenechte se zviklat ostatními maminkami s ozubenými dětmi od pěti měsíců a buďte trpěliví. Můžete v tom najít i výhodu. Neprořezané zuby se nezkazí.


V přořezávání zoubků byla rekordman Julinka, které vylezl první zoubek až ve 14ti měsících. Apetitu ani povídání to rozhodně nevadilo :-) Jednička vpravo dole si našla svou cestu, i když "o chlup" později


Kdy je vhodný čas začít s čištěním zoubků a jaký kartáček si vybrat, když je jich v obchodě tak velký výběr? 


Po prořezání prvních zoubků (6. - 8. měsíc) si vystačíte s navlhčenou gázou nebo bavlněnou plenkou, vhodný je také gumový prsťáček. Stíráním odshora dolů (od dásně ke špičce zubu) odstraňujte plak a zbytky mléka.
Po prořezání prvních dočasných stoliček (12. - 16. měsíc), přichází na řadu zubní kartáček. Volba vhodného zubního kartáčku je velmi důležitá jak u dítěte, tak u dospělého.

Jak by měl vypadat? Na první pohled zcela obyčejně. Musí mít malou pracovní část a velmi měkké, husté a rovně střižené štětiny. Ty zajišťují dokonalé odstranění zubního plaku a přizpůsobí se zubu bez rizika poranění. Naše oblíbené kartáčky jsou od firmy TePe.


My s holkami používáme tyhle. Všechny odpovídají danému doporučení.

Co třeba kartáčky elektrické?


Elektrický kartáček do ruky dětí nedoporučuji. Je potřeba, aby si vytvořily návyk a manuální vzorec pro čištění zubů rukou a s citem. Pokud už ho rodiče pořídí, doporučuji ho používat jen na jedno čištění denně, druhé provádět manuálně. Dítě spoléhá, že elektrický kartáček vyřeší vše a rychle za něj a dost často je výsledek horší. Jedinou výjimku, kde bych elektrický kartáček doporučila jsou děti handicapované nebo po úraze, které nemají schopnost si zuby klasickým kartáčkem vyčistit samy.


Jak je to s použitím zubní pasty? Může dítě používat zubní pastu, když ještě neumí vyplivovat a vykloktávat?

 

Ano, určitě může. Na trhu jsou proto speciální zubní pasty pro děti. Je nutné hlídat množství fluoridu obsaženého v pastě, aby nedošlo k poškození skloviny ještě neprořezaných stálých zubů fluorózou. Ve třech letech spolyká dítě celou dávku pasty a v pěti letech ještě polovinu. Proto se dětské pasty liší obsahem fluoridů, aby nedocházelo k předávkování.

Dávkování pasty:
1 – 2 roky: potřít štětiny kartáčku tenkou vrstvou pasty „zašpinit“ kartáček
3 – 6 let: velikost malého hrášku
6 – 12 let: množství v rozsahu 2/3 hlavičky kartáčku

Jaké množství fluoridů má být v pastě pro děti?
1 – 2 roky: 250 – 500ppm
3 – 6 let: 500 – 800ppm
6 – 12 let: 1400ppm

Moje doporučení dětských zubních past: Elmex, Zendium, Buccotherm, Lacalut. 
Pasta sama o sobě zuby nečistí, takže je vcelku jedno, jakou si rodiče k čištění vyberou. Důležité je vybrat pastu odpovídající věku dítěte. Pasty s příchutěmi a různými lákavými obrázky a vychytávkami dost často obsahují zbytečné přísady – konzervační látky, sladidla, pěnidla apod. což může způsobovat např. alergie. Osobně doporučuji používání spíše Elmex pasty.


K vhodnému kartáčku je ideální vybrat i vhodnou pastu. Elmex s myškou splňuje doporučení.

Na trhu jsou i fluoridové tablety, doporučujete jejich užívání dětem?


Nejsem zastáncem používání fluoridových tablet, svým pacientům je nedoporučuji. Fluoridy ze spolknuté tablety nejsou tak účinné jako používání lokálních fluoridačních prostředků – zubní pasta s fluoridy, event. fluoridový gel či ústní voda. Lokálním použitím se fluoridy dostanou přímo do sliny a snáze se uplatní v procesu hojení počátečních kazivých lézí.

U dítěte se zdravými zoubky stačí jako prevence zubního kazu správně zvolená zubní pasta. Pokud má dítě zuby zkažené, pak je vhodné zubní pastu doplnit. Já doporučuji lokální aplikaci Elmex gelée. Používání vždy konzultujte se svým zubním lékařem! 


Jak je to s první návštěvou u zubaře?


Návštěvu zubního lékaře určitě neodkládejte. Naplánujte ji na dobu kolem jednoho roku dítěte, kdy už má prořezané první zoubky. Cílem návštěvy je seznámení se s prostředím ordinace, kontrola prořezávání zubů a především rozhovor lékaře a rodičů a zodpovězení otázek ohledně péče. Rozhodně s návštěvou nečekejte do chvíle, kdy už něco bolí!


První kontrola je důležitá, dítě se tím učí, že zoubky jsou důležité a je potřeba se o ně starat. Prohlédne si prostředí a na první přátelské kontrole se jen rozkoukává. 


Když už na to ale přijde a zoubek se zkazí? Jak probíhá ošetření malého dítěte? Neumím si představit, že by má tříletá dcera poseděla a nechala se ošetřit bez řevu a úprku.Ošetření malého dítěte je velmi náročné.  Jak se to dá zvládnout?
Někdy stačí vlídná komunikace, trpělivost a dohoda s dítětem, pokud se to nepodaří, je možné použít jednu z následujících možností, kterou vždy indikuje lékař na základě věku dítěte a typu plánovaného výkonu. Většinou probíhá na specializovaných pracovištích.
 • Premedikace před výkonem  - podání Midazolamu v sirupu. Lék působí proti úzkosti, strachu, snižuje svalové napětí, pacient je po něm zklidněný až spavý a hlavně si na výkon nepamatuje.
 • Rajský plyn – inhalační anestetikum, které však vyžaduje určitou spolupráci pacienta, je proto vhodný spíš pro starší děti, se kterými je možné se domluvit
 • Analgosedace – jedná se o anesteziologickou techniku, při které je pacientovo vědomí ovlivněno jen do určité míry, pacient sám dýchá a jsou zachovány obranné reflexy. Je nutná přítomnost anesteziologa.
 • Celková anestezie


Kdy je vhodné zasvětit dítě v péči o mezizubní prostory? Je vhodné používat už u mléčného chrupu nebo vyčkat až na stálý chrup?Flosspic holky zají, protože ho používám místo nitě.
S používáním mezizubního kartáčku začínáme cca od 12-ti let. Nejdůležitější je správná velikost, protože příliš malý kartáček je neúčinný a příliš velký může působit traumaticky. Na výběr jsou kartáčky s různým tvarem, měkkostí a délkou vláken. Nevybírejte ho dítěti samy, objednejte se společně k dentální hygienistce, která vybere vhodný kartáček a poradí se správnou technikou.

Nicméně i v mléčném chrupu, většinou od tří let, kdy jsou prořezané obě mléčné stoličky, se může kaz objevit v mezizubním prostoru. V tomto věku může rodič začít používat flosspick – zubní nit na držátku. Pro šetrné a bezpečné čištění držíme nit za plastový oblouček a opatrně čistíme mezizubní prostory mezi stoličkami, 1x týdně večer.
Jak dlouho by měl rodič dohlížet na čištění nebo se na něm aktivně podílet?


Na čištění zubů by měli rodiče dohlížet až do 12 let věku. Vždy alespoň po večerním čištění vše zkontrolovat a kartáčkem zuby dočišťovat. Malé dítě nemá dostatečně zvládnutou jemnou motoriku a techniku čištění nezvládne samo. Je vhodné ho cca od 3-4 let techniku učit, ale vždy zuby ještě přečistí rodič.

Je fajn si udělat od samého začátku ty správné rituály, kterých se držet každý den. Bez výjimek. U nás se to osvědčilo a Nela si říká o čištěná sama. Večeře, zoubky a pohádka v postýlce. Ať jsme doma nebo pod stanem.


Mnohokrát děkuji za veškeré užitečné informace a rady "z první ruky". Věřím, že spousta maminek si díky Vám může utřídit názory a třeba pomůžeme zachránit pár dětských zoubků.

Kdybyste měli zájem, na webu www.expertnazuby.cz si můžete zdarma stáhnout e-book, který vytvořila právě zubní lékařka MUDr. Martina Mašátová. V případě dotazů ji můžete kontaktovat i přes vlastní facebookovou stránku, kterou naleznete ZDE.

Mějte se krásně a věřte, že když pojmete péči o zoubky s nápadem, hrou či humorem, dětem i sobě tím mnohé usnadníte. Krásný zbytek dne
6 komentářů:

 1. Miso neda mi to a musim napsat mou zkusenost. Muj zubar je uz vekem duchodce ale odchod do penze jiz par let odklada. Vloni jiz svuj konec avizoval a ja shanela zubare synovi. Nikdo mi ho ale neprijmul. Museli jsme tedy k memu. Prisaham ze za ty temer dva roky jsem nic horsiho nezazila. Maly se ami nerozkoukal a uz mi sedel na kline v zubarskem kresle. Evidentne mel strach. Myslela jsem ze nam doktor jen neco povi a zase pujdeme. Prisel se sestrou, ta ho ihned chytla za hlavicku a ruce a doktor jednou rukou mackal tvare a druhou rval do pusinky. Malicky plakal a mrskal se. Po chvili ho oba pustili a ja zacala utesovat. Zasmali se jak neposedne dite mam a ze se boji asi lekaru a ze se uvidime za pul roku. Uz jsem tam malrho nevzala. Dodnes si vycitam ze jsem to dovolila, byls jsem totalne v soku a na nic se nezmohla. Ted uz jsme jednu preventivku zmeskali a ja sbiram sily abych ho vzala na tu dvou letou.... Ale uprimne ho tam brat nechci. Pusinu neotevre, vadi mu kdyz na nej kdokoli saha (i my, rodice) a ja se desim toho ze mi pak opet bude mit tyden zle sny....
  Omlouvamse za dlouhy prispevek. Jen jsem mela nejak potrebu se z toho zazitku vypsat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám stejnou zkušenost a najít slušného, empatického zubaře pro dospělého, natož pro dítě je nadlidský výkon. Dáša

   Vymazat
  2. Jaru tohle je mi tak lito a bohužel to neslyším poprvé. Sehnat zubare je tezke a většinou je nejlepší cesta přes svého lékaře. Já i pro sebe musela dlouho vybírat a vyplatilo se. Naše zubařka Nelinku povozi na křesle, aby se trochu otrkala a i když otevřít nechce, tak to nelamu přes koleno. Doma si nechal krásně čistit od nás, takže o zubech víme. Vybrat zubare je stejne důležité jako pediatra a tady bych vůbec nestavěla jako kritérium výběru vzdálenost. K zubaři se dochází jednou za půl roku a da se naplánovat, takže bych klidne dojela i dál. Zkuste najít někoho mladého, klidně se preregistrujte i vy, když je podmínka, že samotné dite nevezme. Můžete pak jezdit na prevenci společně. Držím moc palce

   Vymazat
 2. Také mám podobnou zkušenost se zubaři. Když byla dcera malá, žádný z dětských zubních lékařů nám jí vzít nechtěl, bohužel nevýhoda malého města. Tak si ji do své "péče" vzal náš zubař. První návštěva, hrůza :-(, viz. výše - to samé. Už jsem jí tam vícekrát nevzala a chodila po dětských zubařích a škemrala, aby si jí vzali. Nakonec se slitovala paní zubařka, když už jsem tam byla poněkolikáté a malou přijala. Je fajn, milá, s dětmi to umí, ale na dceři vidím ten strach.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle mě moc mrzi, je to velika škoda. Zkuste ji vzít třeba na svou prevenci, kdy uvidí jak prohlíží lékař vás a ji nic dělat nebudou. Odejděte domu a doma si povíte jak to bylo fajn a noc se nedělo. Držím palce

   Vymazat
 3. Moc hezký článek. Syn má 13 měsíců a včera jsem mu koupila první kartáček. Má už 11 zoubků, tak je nejvyšší čas začít je čistit (s druhým dítětem mám vše nějak na háku:-). U dcery jsme asi do 3 let používaly pastu bez fluoru. Dočetla jsem se, že fluor (a dále hliník a glutamát) jsou tři největší jedy, které mohou negativně ovlivnit vývoj mozku u malých dětí. Mám to z knížky "Doba jedová". Pak jsme přešly na pastu s fluorem kvůli účinnosti proti kazům a proto, že tříleté dítě už aspoň částečně chápe, že pastu nemá jíst.

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.