středa 13. července 2016

Přihazujem pod Jedličku.. a ploooč?

Proč? Tohle období u nás už nějakou chvíli vládne a jak jsem myslela, že časem bude slábnout až zmizí, zatím to jen sílí :-D. V salvě "ploč?" dosáhneme výměny až 25 otázek a odpovědí a téměř vždy skončím zahnaná do kouta :-D. Přesně proto jsou tyhle knížky dokonalé a já vzala další z řady "První otázky a odpovědi". A že Vánoce jsou za dlouho? To vůbec nevadí. Na vše kolem počasí se už Nelinka ptá teď, ale já si ji knížku hezky nastudovala, takže já budu chytrá už dneska :-D. 


Podle názvu knihy by se mohlo zdát, že v knížce bude hlavně pršet, ale není tomu tak. Kniha je z nakladatelství Svojtka&Co. (což Vám muselo být jasné, protože na první pohled už se tyhle knížky poznají), je okénková a najdete v ní otázky a odpovědi týkající se každičkého počasí. Několik stránek jsem pro představu vyfotila a řadím jako druhou podjedličkovou inspiraci. Tahle bude s visačkou "Nelinka".


O tom, že počasí nás baví jsem se zmiňovala dříve a protože se Nela pořád ptá a ptá, doma jsem si vyrobily vlastní dešťový mrak a kochaly se deštěm i pod střechou. Pokud chcete vědět jak na to, návod a celé psaní k téhle hře najdete tady - Zase prší...dneska i u nás doma!


Okénkové knížky musím bedlivě střežit. Máme štěstí, že ani jedna z holek nikdy knížky netrhaly, ale okýnka jsou pro Julči ruce velikou výzvou. Miluje překvapení pod okýnkem, ale jakmile ho chci zachovat v dobrém stavu, prohlížíme společně. Každé okýnko je hezky uzpůsobené otevírání, takže vždy stačí, když všechna okýnka v knížkách předotevřu a i Juli už pak zvládá číst bez následků.


Ukázka několika okýnek a ať ve Vás nehlodá, jaká je na otázku odpověď ... :-D


... tady je :-). Po přečtení si člověk vždycky řekne "ajooo", ale vymysli to, když se dítě ve vteřině zeptá a čeká na "rozum dospělého" :-D.


Srandy a překvapení počasí musí zaujmout každé dítě. U nás je to asi tím, že holky jsou moc rády venku, takže se Nela denně ptá "A je venku klásně?" Touhle otázkou už myslí za roh a vlastně se tím ptá, zda půjdeme ven :-). Když venku začne pršet, když začne foukat, když začne být najednou horko ...vždycky to jako mámy řešíme a tak není divu, že počasí děti tolik zajímá. Jim to ovlivňuje program ještě víc než nám. Nelinka miluje být venku po dešti. Jednak se prima skáče v kalužích a zadruhé je skvělý písek, ze kterého drží vše co uhňácá :-).


Na duhu už jsme měly taky párkrát štěstí, ale dřív to bylo spíš prohlížení. Dnes už je to zas a znovu PLOČ? Takže tahle dvoustrana je skvost :-D. Mám nastudováno a budu chytrá tak, že mi i dítě bude rozumět.


To je u mě častý problém. Když se Nela zeptá na své desáté proč a já vím co říct, další problém nastává v tom, jak jí to říct, aby rozuměla, zachovat informace a nevypadat že o tom vím míň než ona :-D.


A díky téhle odpovědi a hezkému obrázku už všichni budete vědět Proč :-). 


Hahááá a jestli si myslíte, že si na dětská proč vystačíte s chytrou a dětsky odbornou knihou, jste na omylu :-D. Studium nestudium, nakonec vás dítě stejně dostane :-D. Tahle duha tu byla minulý týden a já lovila z nohavic co se dalo.


A víte vy, co je na konci? :-)


Aktuální stránka pro letošní léto, jsem v poctivém procesu otevírání a zavírání okýnek. Nutno podotknout, že tyhle knížky mají báječné ilustrace. Celá řada knížek První otázky a odpovědi je kreslená tak, že zaujmou dítě i dospělého. Já pomalu vybírám, které odpovědi na Nelči proč ještě musím zakoupit :-).


To, že je Slunce hvězda (naštěstí) Nela ještě nevěděla, ale díky odpovědi už jí tuhle "novinu" můžu i ve třech letech sdělit, ...


...protože budu vědět, že ačkoli tím spustím lavinu "ploč", nějak slušně se s tím popasuju :-).


Stránka zavánějící podzimem nechybí. Vítr byl u nás problém asi před rokem, kdy Nelča ani nechtěla být venku, protože "mami chouká, chouká, chouká"  nikdo jí nedokázal pomoct. S tím toho člověk vážně moc nenadělá. Naštěstí si pak našla svou vlastní únikovou cestu, nasadila kapucu nebo čepici a rázem byla v bezpečí. Dětský rozum :-).


Loňský podzim už jsme si tedy užili i s větrem a vyrazili na první drakiádu. Na té letošní drakiádě už to bude salva "proč" a jelikož berem s sebou na draky i tátu, tuhle větrnou dvoustranu dám za úkol jemu a já budu sledovat potícího se tátu u Nelinky s drakem, hezky z lavičky s kafíčkem v ruce.


Ještě najdete v knížce dvoustranu věnovanou bouřím, hromům a bleskům a pak tuhle zimní. Počasí od A do Z :-). Knížky vždy vybírám hodně dlouho, protože holky jsou obě knihomilky a máme jich doma fůru, takže jsem moc ráda, že přišla domů zrovna tahle a využijeme ji všichni.


Zatím se zimní otázky týkají spíš vyráběné zmrzliny a postávání u mrazáku, ale ono to léto zas tak uteče, že na programu dne bude i ten sníh. Ale dokud tu není, jdeme užívat k vodě :-).


Knížku Odkud přichází déšť jsem pořídila ZDE, kde najdete i celou edici knížek První otázky a odpovědi. Tak krásné otevírání a zavírání :-)


Líbila? Mně moc. Doporučujeme a já házím na hromádku do "podjedličkové skříně". První dva dárečky jsou doma a já včera objednala další tři. Držte palce ať je vše ucházející nebo lepší a třeba budu mít v září doma splněno a bude se celý advent relaxovat, čichat skořice a já prvně letos upíjet svařáček :-). Po pěti letech nekojím, netěhotním a moooc se na to těším.
3 komentáře:

 1. Jéva, ta vypadá parádně! Píšu si na seznam:-))) Ještě na ni máme čas. My teď frčíme na látkových knížečkách:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veru a víte že jste vyhrála balíček v týdnu soutěži? Mám pro vás stále balení bepanthenu s gymnastickým míčem :-) Napište Prosím adresu

   Vymazat
 2. Taky máme tyhle knížky od Svojtky rádi a nejspíš jí pořídím taky pod jehličí... Zatím u nás vede tahle http://www.svojtka.cz/shop/kniha/3263-pod-vej-se-pod-obr-zek-a-ot-zky-a-odpovr-di.html, na dovolenou beru dopravní prostředky. Ještě máme tuhle https://www.levneucebnice.cz/p/podivej-se-do-sveho-tela/?gclid=CjwKEAjwtqe8BRCs-9DdpMOilBoSJAAyqWz_GwOx1eg9ZuvC6PrtPkThd5fhNyE3XwGq5TCMZyfVzxoCDlLw_wcB ale zatím jsme jí jen projeli a pomohla nám, když jsme šli na vyšetření mandlí...

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.