neděle 21. srpna 2016

Dětské ouško pod lupou

Sluch je nejdůležitějším lidským smyslem. Je nezbytný pro správný rozvoj dalších komunikačních dovedností každého jedince. Lidské ucho je sídlem hned dvou důležitých orgánů - orgánu sluchu a orgánu pro rovnováhu. Jednoznačně si zaslouží pozornost, i když se u dětí často soustředíme na místa jiná. Dnes bych ráda sepsala pár "ušních tipů" a věřím, že si další z těchto mých preventivních článků pozornost zaslouží. Nechybí ani GIVEAWAY o praktickou a stylovou designovku!Anatomie ouška


Nechci nikoho zatěžovat podrobnou anatomií, takže přikládám obrázek a velice stručně si ucho popíšeme. Lidské ucho se skládá z ucha:
 • vnějšího (boltec a zevní zvukovod) - zevní zvukovod končí bubínkem, jež je oválná vazivová blána. Bubínek je vstupem do středoušní dutiny.
 • středního - obsahuje tři kůstky - kladívko, kovadlinku a třmínek, které přenášejí zvukové signály dále do vnitřního ucha. Ze středouší vede Eustachova trubice, která vyrovnává měnící se tlaky ve středoušní dutině (právě jejím ucpáním vznikají u dětí poměrně časté záněty středouší)
 • vnitřního, které v sobě skrývá poměrně složité orgány - orgány sluchu a rovnováhy.  V chrupavčité části zvukovodu se nachází velké množství mazových žlázek, které sekretují ušní maz. Ten zanáší zvukovod a je odváděn směrem k zevnímu vchodu do zvukovodu, kde je třeba ouško od mazu čistit.


Vývoj sluchu a řeči


Vývoj sluchu začíná u dětí již v prenatálním období. V děloze matky poslouchá od cca 5.měsíce tlukot srdce, peristaltiku střev, proud tělních tekutin v cévách, v neposlední řadě i matčin hlas. Proto už v těhotenství k miminku mluvte a stimulujte podněty. 

U právě narozeného miminka je právě sluch tím nejvíce vyvinutým smyslem. Matčin hlas je navíc často uklidňující. 

Do 3 měsíců dítě klidně spí i přes občasné hluky z okolí. Probudí ho až silnější podněty. Dítko si pobrukuje, žvatlá a směje se.

Od 3 do 6 měsíců se děti otáčí za zvukem, reagují na hlas matky, začínají blábolit a mění výšku hlasu - imitace.

Od 6 do 10 měsíců se dítě otáčí a snaží vyhledávat zdroje zvuků, které jsou mimo jeho zorné pole. Reaguje na oslovení jménem a to i v hlučném prostředí, snadno ho probudí i méně hlučný zvuk. Dítě již chápe "ne" a jiná častější slova.

Od 10 do 15 měsíců dítě jasně reaguje na vzdálené zvuky. Jednoduché zvuky napodobuje a vydává velké množství zvuků. Reaguje na naše dotazy a na požádání ukáže v knížce či na fotografii osoby či zvířátka. Pasivně absorbuje informace - učí se i z informací, které se jeho přímo netýkají.

Od 15 do 18 měsíců - slyší a reaguje na zavolání z jiné místnosti. Začíná tvořit první opravdová slova. Rozezná osoby, části těla, hračky při úklidu, Používá při mluvě gestikulaci, pohybuje se v rytmu hudby, opakuje slova.Péče o dětské ouško


V rámci hygieny je potřeba myslet i na správné čištění uší. Je však třeba provádět ho šetrně a správně. Ideální je použít stočenou gázu, kterou navinete na prst a snadno ouško vyčistíte. Na trhu je spousta tyčinek na čištění uší. Pokud je chcete používat, doporučuji zakoupit ty speciálně určené malým dětem. Mají na svých koncích rozšířená vatová místa, která zamezí vniknutí tyčinky do zvukovodu, který by se mohl snadno poškodit, případně by mohlo dojít ke sklouznutí a uvíznutí vaty v dětském uchu.Čistit stačí pouze boltec a vstup do zvukovou, který je krásně viditelný. Nestrkejte tampon ani gázu hlouběji do ouška, maz tím akorát posunujete hlouběji do středouší a může způsobit pozdější komplikace. Můžete si pomoci při čištění tahem za helix (viz obrázek) - jemně zatáhnete nahoru a dozadu - krásně tím zpřístupníte vchod do zvukovodu, který půjde snadno očistit.Nejvhodnější doba k hygieně oušek je určitě po koupání, kdy voda udělá velkou službu a nečistoty z vnitřku ucha vyplaví ze zvukovodu tak, že jsou snadno dostupné pro čištění kouskem gázy či  vatovým tamponem. Po koupání se tak zároveň vytře ouško od přebytečné vody, která v uchu vlivem ponoření oušek zůstala. Naučte se vždy na každé ouško používat nový kus gázy, zabráníte tak možnému přenosu infekce z jednoho ucha na druhé.

Nezapomínejte ani na zadní stranu ouška. Doporučuji namočit tamponem v dětském olejíčku a pravidelně záuší vytírat.Vyšetření sluchu u dětí


První vyšetření sluchu potkalo děti narozené v porodnici již zde. Vyšetření se nazývá Novorozenecký screening sluchu a prování se metodou měření otoakustických emisí. Měří se odpověď zevního sluchového ústrojí (zevní sluchová dráha). Vyšetření je neinvazivní, spícímu miminku je do ouška zastrčen přístroj, který změří odpověď ucha na slabý zvukový signál. . Cílem je včasná diagnostika vrozených sluchových poruch. Díky případnému zásahu se včas zamezí narušení vývoje komunikačních dovedností (řeči). Pokud jsou otoakustické emise nevýbavné, dojde k přeměření s odstupem cca 4 týdnů na ORL ambulanci, na kterou Vás odešle ošetřující praktický lékař pro děti a dorost.


V 8 měsících - sledujeme pátrací reakce na tiché zvukové podněty ze vzdálenosti 0,5m. Zdrojem podnětu může být chrastítko, pískací hračka, ... při podezření na poruchu sluchu či nejistotě, odesíláme k foniatrickému vyšetření.

Ve 3 letech - vyšetřujeme pomocí šepotu a hlasité řeči. Ohlušujeme nevyšetřované ucho. Dítě sedí mamince na klíně a je natočeno bokem k lékaři - vyšetřované ucho míří na lékaře. Vtlačení tragu pomocí prstu do zevního zvukovodu ohlušíme nevyšetřované ouško. Lékař vyslovuje různá slova ze vzdálenosti minimálně 6m a dítě je musí opakovat. 

V 5, 7, 9, 11, 13, 15 a 17 letech - u stojícího dítěte natočeného bokem k lékaři. Provádí se stejně jako na tříleté prohlídce. Při jakékoli nejistotě odesíláme dítě na foniatrické oddělení. V 15 a 17 letech bereme v potaz též kvalitu sluchu a vybrané povolání/výběr školy dítětem.


Náušnice


Pokud chcete nechat dívkám propíchnout ouška. Máte dvě možnosti. První je propíchnutí jehlou, které se však déle hojí a je průběh pro dítě dramatičtější, případně můžete nechat nastřelit. Střílí se do ouška po zakreslení na boltec a dítě pláče pouze úlekem, když pistolka vedle hlavy vystřelí. Nastřeluje se náušnice plastová a velice dobře se ouško hojí. V obou případech ale počkejte až bude mít holčička za sebou alespoň jednu dávku hexavakcíny či jiného očkování, které jste spolu s Vaším PLDD vybrali .Ochrana a prevence poškození sluchu


V rámci péče o dětské ouško patří krom pravidelné hygieny i prevence poškození sluchu. Žijeme v době modernější a velice často i hlučnější než tomu bylo dříve. Záleží samozřejmě na rodičích jakému prostředí děti vystavují, pokud je ale hlučné, měli by dbát právě na prevenci. Léto je posledních několik let pravidelnou zásobou kulturního vyžití, nabízí se jeden hudební festival za druhým a v době babyboomu jsou i festivaly poměrně baby-friendly místem. 

Poškození sluchu je nevratné, jelikož ouško nemá schopnost regenerace. Následky působení hluku mohou být od nitroušních šelestů přes nedoslýchavost až po úplnou hluchotu. Pamatujte, že na hluk si nejde zvyknout, jde jen postupně ohluchnout!
Pokud tedy berete s sebou děti za hlučnější zábavou, myslete v takových případech na uši dětí a opatřete jim chrániče oušek, kterých se dá na trhu několik najít. Porozhlédla jsem se a zde máte přibližný přehled.

 • mušlové  "klapky na uši, které mají vzhled sluchátek"
  • tyto chrániče už dokonce byly k zapůjčení na festivalu Colors of Ostrava, kde měla stánek firma 3M Česko. Chrániče se tam daly nejen zakoupit, ale i půjčit. To jepřesně ten způsob baby-frinedly festivalů, o kterých jsem psala a je jedině dobře, že se na prevenci postižení sluchu u nejmenších myslí

 • zátkové - špunty do uší - u dětí však horší použití v praxi, protože ne každé dítě vydrží mít zaplněný zvukovod špuntem.
  • tvarovatelné na jedno použití
  • tvarovatelné k opakovanému použití
  • chrániče s páskem - lze je rychle nasadit, sundat a zavěsit dětem okolo krku, pokud zrovna nejsou potřeba. Vhodné jsou pro krátkodobé vystavení hluku.
Za bezpečnou hranici hluku pro náš sluch se považuje 85dB, při hodnotách vyšších už může docházet k jeho poškozování. Na hudebních festivalech kolísá hlučnost od 90dB po 125dB. Za práh bolestivosti se považuje 130dB. Při 160dB už dochází k protržení bubínku.Něco navíc - GIVEAWAY


Stejně jako se mi podařilo k článku Péče o dětské zoubky sehnat balíčky vhodné k péči o dětský chrup, dostala jsem možnost dva z Vás obdarovat těmito mušlovými chrániči. My s holkama vyhledáváme spíš lesy a ticho, takže u nás by se neuživily, ale určitě tu mám mezi Vámi čtenáři i nadšence letních festivalů :-). 

Jedná se o chrániče 3M Peltor. Vhodné jsou všude, kde hrozí krátkodobé i dlouhodobé vystavení nadměrného hluku. Mají být lehké, tenké a co si budeme povídat, pro děti mají rozhodně lákavý design.2 z Vás: Pokud chceš mít tyhle chrániče u sebe:


1/ buď nebo se staň fanouškem naší FB stránky MK-Life
2/ Do čtvrtka 25.8. napiš do komentáře pod tento článek nebo na FB, Jaká je bezpečná hranice hluku pro dětské ucho - v dB (odpověď najdeš v článku) a jakou barvu chráničů byste zvolili. (nezapomeň na sebe nechat kontakt)
3/ pokud navíc budeš sdílet veřejně článek i na FB, zařadíme Tě do slosování hned 2x

Tak ke komu půjdou tyhle chrániče? Volba barvy bude na Vás.

Soutěž ukončena!18 komentářů:

 1. 85dB. Líbila by se mi barva růžová :)
  vejvodova.adela@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Bezpečná hranice hluku je 85 dB a víc by se mi líbila zelená barva.
  Jana Svobodová
  meskjana@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Moc pěkný článek.
  Soutěž: 85 dB, růžová barva
  lenka.kaderabkova@post.cz

  OdpovědětVymazat
 4. 85 dB
  A pro syna raději zelenou :) hana.sibrova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 5. Ouška jsou naše téma, protože jsem si všimla, že Amálka špatně slyší. To nám pak potvrdil pan doktor na ORL, prý je to kvůli špatné funkci eustachovy trubice a následnému hlenu ve zvukovodu. (Na podrobnosti se mě neptej tak úplně jsem jeho vysvětlení nerozuměla.) Vzhledem k tomu, že navrhnul docela invazivní léčbu odebráním mandle, snažila jsem se najít něco méně zasahujícího do přirozeného stavu organismu. A světe div se fakt nám zabrala alternativní medicína. Pan doktor byl moc spokojený, že po půl roční neúspěšné léčbě konečně nejsou křivky při měření ploché :)
  Vzhledem k tomu, že se Mikuláš rozhodl naučit po tatínkovi hrát na bicí, jsou u nás sluchátka nezbytné. Zatím si půjčuje Tomovi, takže by bylo fajn, kdyby měl vlastní - zelené. 85dB Kristee

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...sluchátka jsou nezbytnÁ...a půjčuje si TomovA...ale co už, pět let na mateřské :) Kristee

   Vymazat
 6. Super článek, hranice hluku je 85db a raději zelené. Děkuji Šárka V. (saui.dj@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 7. díky za super článek! :-) hranice je 85 db a barvu bychom rádi zelenou :-) Martina beelzebub@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 8. Hranice je 85db. Líbila by se nám zelená :) Jinak moc zajímavý článek! :)

  OdpovědětVymazat
 9. Hranice hluku 85db. Braly by jsme řůžovou :-) Díky moc. Janča :-) pospisilovaja@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 10. Ahoj, och, ako vždy, veľmi prínosný článok (i celý blog), odpoveď na otázku je: Bezpečná hranica hluku je 85 dB a ak by sa podarilo vyhrať, potešila by nás viac zelená farba. Ďakujeme :-)
  Marianna (maryennn@gmail.com)

  ... a ak by bola chuť, pozývam k nakuknutiu ku nám :-) www.adamkovoihrisko.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 11. Hranice je 85dB a ráda bych zelená :-) Lucie.dolezalova84@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 12. Hranice je 85dB a na barvě mi nezáleží. ;-)
  adela.prsalova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 13. 85dB, růžová barva, katvald@centrum.cz, děkuji za článek! Právě máme za sebou zánět středního ucha, tak to bylo poučné a na Colours bych příští rok s malou (teď rok) ráda vyrazila ;)

  OdpovědětVymazat
 14. děkuji za hezký článek. S oušky jsme s dcerou zkusily dosti - neustálé záněty, až vyndání mandlí pomohlo. Dcera je na uši hodně citlivá, i zaštěkání psa jí vadí, okamžitě má ruce na uších. Proto zkusíme štěstí v soutěži. Hranice je 85dB a na barvičce nezáleží. Také sdílíme jako Te Em He (radim73a@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 15. Je to 85 dB, obojí jsou super. Anet (patikova.aneta@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 16. Bezpečná hranice hluku je 85 dB a barva ruzova bysver@seznam.cz

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.