sobota 3. září 2016

Další "chutná svojtkovina"

Pokračování v podjedličkové krasojízdě je tady :-). Opět to bude knižní dáreček, protože ty u nás frčí nejvíc. Letos sháním dárečky i za prababičku a babičky, takže syslím do podjedličkové skříně už teď. Narazila jsem na tuhle doslova libovost. Kdo tu není prvně tak jistě ví, že mám doma dva malé žrádelníčky. Ano, správně - Nelu a a Julii. Navíc staršího žrádelníčka postihlo období proč a jelikož je snad nonstop něco u pusy, je valná většina proč mířena právě na kusy žvance. Díky téhle knize si na chvilku vystačím. Zase je to naše oblíbená okýnkovka a ještě víc zase, je to svojtkovina :-).


Knihy musím vybírat tak, aby byly ideálně tvrdé jako leporela. Juli už se naučila otevírat okýnka a pod dozorem už je ani nehuntuje. Slabé stránky jí ale dělají potíž (tedy nám dělají potíž, jí je vcelku jedno, že jí kus zůstane v pařátu). Tahle kniha o všemožné krmi, ta je tvrdá, takže pokud Jula kus nesní, nic se jí u nás nestane.


Nafotila jsem pro ukázku stránky ať můžete do té velké kniho-spižírny nahlédnout. Na první stránce potkáte domácí kuchyň. Krom obsahu se podíváte třeba do lednice, můžete mrknout do kredence anebo jak to vypadá pod stolem, když zrovna jíte :-).


Obilí! Co bych za tuhle stranu dala před měsícem :-D. Dovíte se první poslední o pšenici i rýži. Nedělám si iluze, že má tříleťanda si po první čtení bude pamatovat technologie zpracování, ale rozhodně nám tahle kniha vydrží až do školních let a neustále bude užitečná. 

Moc dobře si pamatuju, že jsem se ve škole nejraději učila na obrázcích a schématech. Přiřadit k něčemu obrázek bylo totiž řešení, jak to v hlavě uchovat alespoň do testů. Překvapivě takové názorné učení zanechalo i potestovou stopu :-). 


Když jsme byly s holkama na samosběru malin a ostružin, byla už Nela ve svém živlu "A plooooč?". To bylo tehdy otázek mezi obilím. A nejen já jsem byla marná :-D. Chvilku jsme se s mužem chytali a zvládali odpovídat, ale netrvalo to dlouho a zahnala nás Nelča do úzkých :-D.


A když jsem říkala, že tahle kniha je okýnková, bylo třeba zmínit ještě mega-okýnková :-D. Takhle velké okno jsem v knize ještě neviděla. Všeobecně jsou okýnka veliká a i Julče se to bude dobře otáčet. Úplně to slyším, jak si sedne pod jedličku a zbytek večera bude křičet "mňam" :-D.


Zas pro ukázku jedno z okýnek a abych nedělala napínavku, vyfotila jsem vám k tomu samozřejmě i odpověď.


V knížce je opravdu velké množství informací. Může se proto zdát trochu chaotická. hodně barev, hodně okýnek, hodně textu... na holkách jsem ale zpozorovala, že tohle jim u knih problémy nedělá, takže věřím, že tuhle určitě ocení. I když dárek to bude Nelču, která už se zajímá. Juli zatím jenom slintá :-D. Pro ni to bude spíš kniha týračka :-D.


Ovoce a zelenina, jedno obrovské mňam. Mrknete s dětma na jednotlivé stromky, na pole, do skleníku, ale dovíte se i o samosběru a době sklizně...


Tady bude u holek jasná asociace. Už dva roky obrážíme samosběry a nejblíž k Praze, kde mají hodně rádi děti je Berry service v Břežanech u Prahy. Tam letos měla premiéru Julinka a netřeba dodávat, že po jejím náletu nezbylo ten den v řádku ani ň. 


Další z mega oken. Jak vypadají stromy a jak jejich plody, sklizeň... tady Nela zmerčí, že se dá po těch stromech i lézt a obávám se, že příští roku už ji budu hlídat na žebříku.


To bylo co kde rostlo. Nechybí ani dobroty od zvířat. Děti si ukáží jak se získává od kraviček mléko, jak to je s chovem slepiček, jak z vajíček bude kuřátko, jak to žije na farmě. 


V knížce je sice povídání o dojírně, Nela už ale ví, že z kravičky to teče i bez dojírny :-). Zkusila si letos na Farmě Blaník takový zábavný "trenažer", kde se snažila mačkat gumové ceciky :-D. Vsadím se, že jen co uvidí dojírnu, vzpomene se na Blaník :-).


Knížka je opět moc hezky zpracovaná. Veselé, ale srozumitelné obrázky a dostatečně čitelný text, kterého není málo, ale zase ani moc. Já když odpovídám na Nelči proč, tak se kolikrát nechci ani poslouchat. Umět říct vysvětlení jednoduše, ale na nic nezapomenout je sakra těžká záležitost a odpovídání na její proč v přeplněné tramvaji je pro mě vždycky obr výzva :-D.


Kvůli téhle dvoustraně mám chuť vzít knihu už teď v září na dovolenou a nesyslit ji pod strom. S holkama ještě jedeme na pár dní k moři. První dovča u moře, první letadlo a Nela už se děsně těší do letadla i na moře, i když vlastně netuší do čeho jde :-D.


Jakmile nalistuje v knize tuhle dvoustranu, oči padnou do levého dolního rohu a bude křičet "A proč se tam ty děti hraboooou?" :-D. Úplně ji slyším. 


Třeba si na dovče nějakou tu mušli nebo mořského ježka taky ukážeme. 
Moc se mi líbí, že i já tady najdu inspiraci o čem holkám povídat, protože je tu spousta zajímavostí, které dítě nezná a mě by asi samotou nenapadlo o nich začít.


Nooo jo :-D Sladkosti hýbou dětským světem, takže tady nechybí. Přiznám se, že Nele byly v dubnu tři a čokoládu ještě neochutnala, zná leda gumové medvídky z adventního kalendáře a sušenky ze sušeného ovoce, nicméně i ty ze sušeného ovoce nebo oblíbený Mixit v sobě mívá kousky čokošky, takže skrze její proč už jsme prošly v debatách veškeré sladké. 


Jak se vyrábí čokoláda? Bez mučení přiznávám, že tohle bych dohromady nedala a kdybych se měla snažit, vsadila bych se, že na to dojde přesně uprostřed té přeplněné tramvaje :-D. To pak vidíte na výrazech všech okolo, že najednou nutně potřebují vědět jak že se to vyrábí a hltají každé vaše slovo :-D.


Tak kdo má doma taky malého "proč-áka", tady máte odpověď, ať nejste v těch hromadných prostředcích za marňáka jako já :-D. By mě zajímalo, nepotkal jste nás někdy v tramvaji či metru v mém procesu proč-odpovídání? :-D Jestli ano, jsem si jistá, že jsem vám zlepšila den a odcházeli jste s bradou vztyčenou :-D, že jste na tom vlastně dobře.


Ano. Domácí třídění odpadu už jsme skrze proč taky vyždímali, takže tohle je jedno z mála okýnek, které bych nepotřebovala :-D.


Knihu jsem pořídila přímo u nakladatele - tedy ZDE


Doufám, že jsem někoho inspirovala, že máte rádi ukázky z naší knihovničky a brzy zase "na přečtenou" 

A prooooč? :-D
Protože to tu máte moc rádi přeci :-D

2 komentáře:

  1. Paráda,knihy od Svotky milujeme,OBĚ! Škoda, že jsem je "neznala" dřív. Teď nám budou tři, tak se chystám nakupovat dárečky a právě od nich. Doma máme knihy: V divočině, jakto žije na farmě a opaky. Druhou a třetí zmíněnou mám sama opravdu moc ráda, velmi naučné. Dcerka si sama knížky vybírá i navečer místo čtení pohádek a povídáme si, hledá symboly... Zábavná a naučná cesta pro děti ke knihám! dita.brezinova@seznam.cz

    OdpovědětVymazat
  2. Právě teď jsem zahlédla slevu od Svojtky pro školáky i předškoláky:
    https://www.facebook.com/svojtka/photos/a.124643920905263.8831.121738441195811/1099931830043129/?type=3&theater

    http://www.svojtka.cz/shop/kategorie/hura-do-skoly/

    OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.