čtvrtek 22. září 2016

Pokladnice do postýlek

Tak schválně, jak to děláte vy? Čtete dětem večer před spaním pohádky z knížek? Nebo zpíváte, povídáte si nebo děti peláší do postele samotné a sotva dají pusu na dobrou noc? My se snažili číst doma odmala, ale první dva roky to byla spíš čtecí bída a šlo hlavně o to být spolu. V Nely dvou letech se to zlomilo, pohádky začala opravdu vnímat a nebylo už třeba tolik obrázků v knihách. Museli jsme ale zrušit její oblíbený  večerníček v televizi, protože po něm už nezbylo soustředění na knihu. Vyřešilo se to ale samo, čteme a tady přináším tip na krásně zpracovaný výtah těch nej pohádek i bájí v jedné vazbě.


Že se to u nás s televizním večerníčkem vyřešilo samo jsem nakousla, teď to tedy dohryznu. Abychom Nelče nesebrali večerníček úplně (ona nikdy jindy TV zapnutou nevidí, protože  u nás jinak nejede) udělali jsme z večerníčku raníček a když chystáme snídani, ona se dívá na raníček. Někdy ho stíháme hezky společně. Juli už se začíná taky pomalu zajímat (blíží se k těm 2 rokům), takže už jsou na tu telku dvě. Večer pak nemáme problém se soustředěním a naše rituály večeře - zoubky - pohádka v postýlce jsou zachované. Na čtení chodíme už všichni 4 a já si moc užívám, že je to za celý den většinou první klidná chvíle, kdy máme tátu doma a soustředíme se všichni na to samé.

Před týdnem jsem byla u Svojtky vyzvednout meeega objednavku knih (víte, že mají až do konce září slevu 25% na všechny dětské knihy?), se kterou si teď vystačíme opravdu dlouho. Jsou tam už i knížku pod Jedličku našemu okolí, takže Vám to zkusím nějak postupně servírovat. Dnes mám pro vás postýlkovku. Tahle kniha se nezdá, ale má téměř 400 stran, je v ní více textu než obrázků, zdá se tedy být ideální právě na čtení do pelechů.


My už jsme vystřídali několik Špalíčků pohádek, kdejaké Klasické pohádky a teď začínáme tuhle. Kniha je psaná jinak, je pro děti na vnímání trochu náročnější, takže určitě bych s ní nezačínala ve dvou letech. Pokud máte navíc dítka, které té pozornosti moc nedají, přečkala bych ještě i rok třetí. Starším dětem ale moc doporučuji. V téhle sbírce jsou pohádky od fantastických autorů. Přečtete tak 20 pohádek převážně o zvířatech. 


Je to první kniha ze Svojtkova nakladatelství, která je u nás doma s úplně jiným druhem ilustrací. My se doposud soustředili hlavně na ty okýnkovky, na knížky kreslené "dětskou řeší". Tahle kniha, ta už lahodí i oku mému :-). 


Z Alenky v kraji divů je tu třeba Paželvův příběh, který možná někdo z vás bude znát. Tak daleko ještě s Nelinkou nejsme, ale časem se tam taky prolouskáme. Každý večer čteme kousek, dokud nás to baví, síly stačí nebo dokud je pozornost přítomná. Nela se samozřejmě zálibně dívá na obrázky a v některých knihách občas děláme to, že vynecháme z textu slovo, zastavíme čtení a ona ho zkusí doplnit. To zkuste, protože je to naprosto geniální. Někdy nás úplně vyšokuje tím co řekne, jindy zase tím, že přesně trefí co v textu mělo být :-). Zjistili jsme, že takhle ji krásně donutíme držet krok se čtením a udržet si pozornost tak, že i druhý den ví co se četlo. 


Doufám, že holky bude tohle naše společné čtení dlouho bavit, že nás nezačnou z pokoje vyhánět "jee nebuď trapná, už nejsem malá" :-D a užijeme si ještě nějakou chvíli při té rodinné seanci, která se u nás koná každý den v 19 hodin přesně. 


Jestli máte tipy na hezké a milé čtení před spaním - potřebujeme více textu než obrázků - tak za něj budu moc ráda, protože většinu našich "špalíčků" už jedeme ve třetím kole. A komu se zalíbila tahle Svojtkovina, doporučuji mrknout do odkazu níže. 

do konce září mají totiž velké slevy. 35% sleva na všechny knihy pro děti (a ano, že je to dětské nakladatelství :-) ). Takže doporučuji využít a nasyslit pod Jedličku jako to děláme už teď my.

Knihu Příběhy zvířátek jsme pořídila přímo - TADY


Krásný zbytek dne a nezapomínejte s dětmi taky občas číst :-)

5 komentářů:

 1. Ahoj Miso, dekuju moc a tvuj clanek - pro me tip na knizku skoro na miru ;-) Tonik bude mit narozky a miluje vsecko o zviratech, takze tahle knizka by mu mohla kapnout do noty. Pokud to nevadi, oplatim ti tip tipem ;-). V knihovne kam chodime nam poradili knizku Medovnicel a Medulinka. Pujcila sem.ji, protoze mi bylo blbe odmitnout, ale.rikala sem.si, ze to uz asi kluky moc bavit nebude - hlavne Tonika, ten uz ma rad dobrodruzny a podpbne. Ale spletla sem se,je to moc pekn knizka a hlavne, ty pribehy jsou jednak psane jako pohadka a jednak jsou tam i fakta - napriklad pohadka o tom, jak Medovnicek pomahal vcelam a do toho jsou zakomponovane informace jak to.chodi v ulu, jakou funkci ma jaka vcelka a podobne. Takze pekna pohadka a jeste poucna. A je uz vic knih vzdycky Medovnicek a..... Tak pokud neznate, doporucuju. A az budou holky a rok dva vetsi, tak u nas boduji jeste Starohradske pohadky Carodeje Archibalda - ty jsme objevili kdyz jsme byli na vylete na Starych hradech u Jicina (byli jste tam uz? Je to tam super, maji tri okruhy prohlidek a pro deti patada, my tam uz byli asi petkrat a kluci se furt dozaduji dalsi navstevy).Ty pohadky jsou o postavach, ktere jsou k videni na prohlídkách, maji myslim uz sesty dil a my je cteme porad znova, jsou moc pekny. Kaja

  OdpovědětVymazat
 2. To s tím raníčkem je super nápad! Na večerní čtení a společné válení v posteli se těším, zatím ale stačí dvě ukolébavky.

  OdpovědětVymazat
 3. Já u Svojtky nakoupila pod stromeček a k narozeninám (budeme mít tři roky)už před dvěmi týdny, měli až 35% slev. Po večerníčku pravidelně čteme i zpíváme. Teď u nás frčely knížky z Alberta, vydržela poslouchat.... Ale teď když zase řeknu, vyber si pohádku, tak sáhne po knížkách od Svojtky s odklápěcími okénky, ty prostě miluje. Dá se u toho povídat, dávat i úkoly, aby něco nalezla a to ji moc baví, zároveň jich je řada i edukativních, takže paráda. Právě je nemocná, a tak jsem to nevydržela a jednu okénkovou s určováním tvarů a barev jsem hold vyndala :-))). Sama se na ně totiž těším a koukám, co pod okénky nalezneme :-)))

  OdpovědětVymazat
 4. I u nás je večerní čtení pravidelný rituál. Nejčastěji čteme s dětmi Indigové pohádky, Buddhovy pohádky na dobrou noc a Vílí pohádky. Nemusím u nich vynechávat či zaměňovat nevhodná slova, nejsou to "krváky", ale jemné pohádky s ponaučením.

  OdpovědětVymazat
 5. U nás se večer taky čte, ale někdy je trochu oříšek skolubit co by se líbilo oběma - pětiletému klkovi i tříleté holčičce. Sázka na jistotu jsou klasické Děti z Bullerbinu, to ale není moc tip, protože to každý zná. Vedle taky obvykle nesáhneme v Albatroské edici První čtení, kde jsou třeba příběhy o Kvakovi a Žbluňkovi nebo Krtkovi a myšce. A momentálně je naše top čtení příběhy o pejsku Brunovi, který už má asi čtyři díly - ve městě, na venkově v cirkuse a u moře. U toho se opravdu bavím i já...pro lustraci Bruno bydlí u pana a paní Leskbotkových a jeho nejlepší kamarád je ponožka pan Žmolkofuska :) Kristee

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.