středa 30. listopadu 2016

DEN 11: Nepospíchejme, však ony vyrostou

Dnes to bude malinko jiné. Jiný, tentokrát nevánoční soudek, ale už dlouho jsem si říkala, ze to na blog zařadit chci, tak proč ne přímo teď, když se k tomu dá zařadit i krásná výhra, za kterou si stojím a opět bych ji klidně vybrala pro své holky. Dnes to bude o motorickém vývoji našich nejmilovanějších, dětí. O tom, že ty naše zásahy do vývoje jsou nepopsatelně důležité a taky o tom, že je kolikrát lepší nedělat nic než mnohé něco.


Věděli jste, že každý z nás měl a má motorický vývoj daný geneticky? Je to tak. Každé dítko má předem dané, jakou cestou a jak rychlou cestou se v životě dá. Co je ale pro všechny společné, ta cesta mění pouze rychlost, měla by být co do průběhu u všech dětí stejná. Je to samozřejmě viděno v mírně růžových brýlích, protože odchylky tam jsou, každý z nás by měl ale projít stejnou cestou motorického vývoje, abychom měli co největší předpoklad, že budeme fungovat bez potíží, bolestí, skolioz a vývojových odchylek.

Vývoj motoriky si můžeme představit jako takový domeček. Každý dům potřebuje pevné podloží, pevný základ a taky nemůže být druhé patro, pokud nepostavím to první. A pokud to neudělám pořádně, nepostavím si kvalitní základy, začne mi dřív nebo později praskat omítka, bortit se stěny a taky to na mě možná celé jednou spadne. Stejné je to právě s onou motorikou. 

Každé dítě by mělo projít celou cestou, nepřeskakovat a my bychom to měli zkusit respektovat a poskytnout dětem takové podmínky, aby nebyly nuceny dělat skoky "ob pomyslná patra domu". Dáme jim tak nejlepší předpoklady, že jejich základy budou silné a do budoucna jim ušetříme fůru starostí a následků.

"Žádnou fázi vývoje nelze jen tak přeskočit"


Dnešní doba a přemíra lákadel, které můžeme dětem koupit nás kolikrát nutí upravovat dětem podmínky a nutit je nějaká ta patra přeskakovat. Informovanost nebo spíš neinformovanost o vývoji a o manipulaci s dítkem je důvodem, proč tolik dětí dnes navštěvuje fyzioterapie, vývojové specialisty a různá "nucená cvičení" a přitom by kolikrát nemusela. Čím nezasahovat do vývoje dětí, co nepořizovat a na co se soustředit, aby se ten náš prťousek mohl správně dát na svou cestu bez zbytečných překážek?


Poloha na bříšku


Nevím jestli se to nezdůrazňuje, ale už v porodnici by mělo. Aby se miminko mohlo dát co nejdříve na svou správnou cestu motorického vývoje, je potřeba ho pravidelně pokládat na pevnou podložku do polohy na bříšku. 


Jenže, ne každému miminku se to líbí a tak se této poloze často věnuje málo pozornosti. Druhou důležitostí je fakt, že pro správné pasení koníčků jsou podstatné i horní končetiny. Pasení koníků není jen pouhým záklonem v oblasti krční páteře, ale důležitá je právě práce a stabilita na ručičkách. Pokud toto rodiče neví, nenapomáhají děťátku do správné polohy a to je opět nespokojené a to zase souvisí s tím, že se téhle poloze rodiče vyhýbají. A právě poloha na bříšku je až do 3.měsíce tím největším základem pomyslného domu, to co bude náš dům jednou pevně držet v základech.

Dalším důvodem, proč se děti na bříško nedostávají je fakt, že rodiče argumentují gastroezofageálním refluxem, případně nutností dávat široké balení pro správný vývoj kyčlí. I tak je ale potřeba najít přes den čas, který s miminkem aktivně trávíte tím, že jej na bříško dáte. Bez plenky, na pevnou podložku. U dětí s GER je potřeba důkladněji vychytat chvilky, kdy není po jídle a na tohle "cvíčo" si čas najít. Spánek v poloze na bříšku se nepočítá, s miminkem totiž odpočívají i jeho svalíky ;-).


Autosedačky a lehátka


Ani jedno z výše zmiňovaných není místem, kde by měly děti trávit zbytečně moc času. Autosedačky jsou bezesporu důležité a je povinné je ve výbavě auta mít, ale je třeba si uvědomit, že děti v nich nemají jinou volbu polohy než tu, do které je dáme. Chybí jakákoli možnost pro změnu a tedy i pro správný vývoj páteře. Naprosto nevhodné je, když se rodiče rozhodnou, že koupí k vajíčku adaptéry a budou jej používat místo kočárku.

Lehátka jsou moc šikovnou pomůckou, určitě ano, ale zase je vhodné je dětem strčit pod nosánek až ve chvíli, kdy je to nutné. Za takové považujeme dobu, kdy je třeba začít krmit lžičkou. Výlučné kojení se u nás doporučuje do 6 měsíců a v tuto chvíli již není problém, že dítě několikrát denně v lehátku nakrmíte. Fakt, že se dětem v lehátkách líbí často svádí k tomu, že si jej vememe do kuchyně při vaření, odkud na nás miminko krásně vidí a je spokojenější než kdyby mělo ležet na zemi. Bohužel však přesně tímto bráníme možnosti, aby šlo po správné cestě svého motorického vývoje a mělo dostatek svobodného pohybu.


Posazování a kočárky


Fakt, že by se děti neměly posazovat dřív než to zvládnou ony samotné, to už snad slyšela každá maminka. Některé maminky to však dělají a argumentují faktem, že to u nás pediatrů vidí v ordinaci. Ano, ale v rámci prohlídky takto lékař vaše miminko pouze vyšetřuje v rámci trakčního testu.

Často je prvním nuceným posazováním dětí přechod do sportovních kočárků. Úplně ideální je tedy myslet na tenhle fakt včas a vybrat takový kočár, který je dostatečně široký a vydrží až do doby, kdy se bude umět dítko samo posadit. Krom prostornosti kočárku je také vhodné, aby bylo možno dítě do kočárku "přikšírovat", ale zároveň mělo prostor pro dostatek svobodného pohybu a nic mu nebránilo v rozvoji. Ideální je situace, kdy si může dítě v kočárku kleknout, sednout či se postavit na všechny čtyři. Je těžké takový kočárek vybrat, ale ne nemožné.  

Pokud dítě předčasně posadím, přetížím nepřipravené pohybové svalstvo trupu a jakmile se kočárek dává do pohybu, je přetížení kvůli minimálnímu odpružení kol ještě několikrát větší.Chodítka a hopsadla


Jestli je něco pravdu hodně nevhodné a dlouho se bojuje ze strany odobroníků za zrušení těchto "hraček" jsou to chodítka. Prodáváním těchto výrobků a vašim zakoupením, se snažíme přeskočit několik pater pomyslného domu, který tu spolu dnes stavíme. Dítě, které by si šlo pomalu po své správné vývojové cestě je nuceno udělat skok a způsobit tak nestabilitu svého domečku. Tělo ještě není stran vývoje připravené na tuto vertikální polohu a ponese si následky, které se neprojeví hned, ale v budoucnu určitě ano.

U dětí, které přeskočily patro svého domku a byly vkládány do chodítek v době, kdy k tomu nebyly zralé, budou následky v podobě nožiček do X, vyšpuleného zadečku nebo vtáčení špiček. Je to strašně zbytečné. Takové škody na tělíčku dítěte se většinou cvičením napravit dají, ale stojí to neskutečné námahy a píle a přitom by stačilo tak málo. Informovat maminky, nekupovat zbytečnosti.


Než dojde k první vzpřimování, mělo by si dítě projít nejprve obě polohy horizontální, tedy na bříšku a na zádech. Mělo by si přijít plazením a ideálně co nejdelší dobou lezení. Některé děti samy od sebe tuto část přeskakují a i když rodiče jásají a chválí "Pepíčka" jak je šikovný, není to stran jeho vývoje ideální a právě lezení je podstatnou a důležitou složkou pro správný fyziologický vývoj.Čas na první židličku


Jakmile se dítko začne samo posazovat a udrží se v sedu, můžeme teprve začít ke krmení používat opravdovou jídelní židličku. V tomto ohledu je ale důležité zmínit, že správná jídelní židlička se od té dospělácké odlišuje. Židlička by měla být polohovatelná, aby se dala upravit výšce vašeho děťátka a měla by mít oporu pro nožičky. Nohy dítěte by neměly viset. Všimněte si, že díte, které sedí na dospělácké židli bez podpěry nožiček, začne po chvilce oporu hledat a pokud ji nenajde, začne nohama pohupovat. Je to reakce těla na hledání podpory, najití stability a možnosti změnit polohu.


Ideálním sezením je poloha, ve které osa stehýnka a lýtka svírá pravý úhel, to samé platí o paži a předloktí (pravý úhel v lokti), když dítě jí samo lžící. A že jsou podnožky u židlí nejen skvělé pro správný vývoj, ale je s nimi i zábava, o tom se přesvědčovala často Julinka, když byla menší a děsně ji bavilo nohama čmárat :-). Já navíc měla radost, že sedí v židličce a nemetelí s takovýma hnátkama po bytě :-D.


Svou vlastní kapitolou jsou i nosítka a šátky, ale do toho se tu určitě pouštět nebudu :-D. Nedalo by se to shrnout přehledně a stručně v pár odstavcích aniž by se nenašla skupina maminek, které budou mít protichůdné názory. Jen pamatujte na to, že ani šátek ani žádné nosítko není ideální k tomu, abyste si po narození dítěte udělala pomyslný desátý měsíc těhotenství a mela uvázané miminko celé dny na sobě. Dítě pro svůj správný motorický vývoj pohyb potřebuje a jak jsem již zmiňovala, je nezbytný i co nejčastější aktivní pohyb na bříšku :-).

Další samotnou kapitolou by pak byly děti hypotonické či hypertonické, což je trochu i náš případ, protože Nelinka se od svého narození vyvíjí pod obrazem hypertonie, ale to by bylo taky na samostatný článek a takové děti mají tuto cestu též danou geneticky a je zapotřebí s nimi cvičit a dohánět a prostě se o špetku víc snažit. Vždy je ale základem správná informovanost a pokud tohle čtete, tak už se alespoň trochu zajímáte a z toho já mám radost velkou.

Zasahujme dětem do jejich cestiček co nejméně, podpořme je na té cestě správně a nežeňme je tam, kde pro to není ještě tělíčko dostatečně připravené. Však ta miminčí zábava má spoustu do sebe a každá na prvních narozkách našich skřítků proneseme ono známé "proč ten čas tak letí". Nesnažme se ho uspíšit, nevoďme děti za ruce, když ještě samy nechodí a vůbec počkejme na ně.Podpořit tenhle článek výhrou bylo těžké a já moc děkuji webu Proděti.cz, který mi to velice ulehčil a vyšel vstříc tímhle krásným dárkem. Dnes máte možnost vyhrát pro své děťátko ergonomickou dřevěnou židličku Wood partner v hodnotě 2 576Kč. 

Jen mysli na to, že ani ergonomická židlička není správným řešením, pokud do ní posadíš dítě, které ještě není k samostatnému sezení zralé.


Chceš dopřát dětem možnost zdravého sedu?


1/ buď nebo se staň fanouškem naší FB stránky MK-Life
2/ Do soboty 10.12. napiš komentář pod tento článek nebo na FB,
(nezapomeň na sebe nechat kontakt!)
3/ pokud navíc budeš sdílet veřejně článek i na FB, zařadíme Tě do slosování hned 2x


V tuto chvíli je ještě aktivní 

Soutěž o 3 diáře Momenteeczech ze 3.okénka (do 3.12.)

Soutěž o dětské stylové odrážedlo a poukazy na Houpací prkno ze 4.okénka (do 3.12.)

Soutěž o kuličkodráhu TRIX z 5.okýnka (do 3.12.)

Soutěž termohrnky SmartCup a Mixitky z 6.okýnka (do 3.12.)

Soutěž o monitor dechu a kurz ze 7.okýnka (do 3.12.)

Soutěž o Svojtkovu knihu Vesmír a Vesmírnou sadu JUCHUUU z 8.okýnka (do 3.12.)

Soutěž o MIXIT Maxisměs Fík, RIC PIC pyžamko, PlanToys člun a Kidedu pomůcku z 9.okýnka (do 3.12.)

Soutěž o Vánoční mix od Mixit z 10.okýnka (do 3.12.)


Váš Ježíšek

352 komentářů:

 1. Juchuchu prvni :-D...zidle super, rostoucich neni nikdy dost :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Opět super článek, tuto zidlicku nebo dosti podobnou mám vyhlídlou a chtěla bych ji pořídit pro syna.
  MK.Michaela@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Zrovna dnes jsem řešila, že by Juli potřebovala rostoucí židličku a vyhrát ji, by bylo skvělé :-) Jana Kobzová (jana.kobzova@centrum.cz)

  OdpovědětVymazat
 4. Perfektni clanek ! Muj syn ma dvoumetroveho tatinka, proto jeho rust musim hodne hlidat. Clanek je moc uzitecny.
  vladimirka.v@post.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Pod tento clanek se milerada podepisu, protoze s nim do puntiku souhlasim. Odjakziva tvrdim to same a to nemam lekarske vzdelani. Dekuji za krasny clanek na velmi dulezite tema :)
  Verca.fischer@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 6. Krasny clanek! S manzelem jsme oba cahouni se skoliozou, takze u deti toto vse opravdu "hrotim".
  vagnerovamonikaz@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 7. Moc pěkný článek, dozvěděla jsem se i něco nového. Děkuji. Sdílím na fb Jitka Elicerová
  elicerovajitka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 8. Naprosto skvělý článek, který budu velmi rada obzvláště sdílet na FB - Tera bezinka. Škoda, že jsem na takový článek nenarazila nekde driv, ve vývoji jsem na deti netlacila, ale v některých věcech by mi to pomohlo a uklidnilo:-) Tkonvalinova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 9. Irena Durdilová30. listopadu 2016 6:51

  Moc krásný článek a já s ním do puntíku souhlasím. A s malou nepospíchám,i když jsme třeba na cvičení byla poslední z dětí co nechodila,nechala jsem ji lézt. Dneska chodí už krásně. Židlička je skvělá a výhra by to byla parádní. Takže určitě budu i sdílet a děkuji za tak fajn články. irena.durdilova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 10. Přesně taková by se nám hodila. (tesarova.lenka@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 11. Pekny clanek. Zrovna zarizujeme pokojik a zidlicka by se hodila :)
  sarka.krocilova@gmail.com
  A sdilim,dekuji.

  OdpovědětVymazat
 12. Podobnou zidlicku (Jitro) jiz doma mame, nebude to ale trvat dlouho a i druha dcera bude potrebovat svoje misto u stolu. Dadida Fialova (dagmar.fialova1@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 13. Máme dva kluky a jednu rostoucí židli. Druhá by se moc hodila. Petrazach@email.cz

  OdpovědětVymazat
 14. Zdravím, to by byla pecka ji vyhrát. :)

  pp.artep_seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 15. Tak tu musíme mít. ☺ Marky Slámová
  Margitla@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 16. Jednu rostoucí židli máme doma, ale bez pultíku. Jelikož očekáváme druhý přírůstek, mám v plánu koupit židli i s pultíkem a využívat ji ihned jak to bude možné. U prvního jsem měla před rostoucí židlí klasiku z Ikey. A té se chci určitě vyhnout. Nejenom, že není ideální pro dítě, ale trpěly i moje záda při zvedání malé do židle.
  Endyna@seznam.cz na FB: Andrea Vod Slona

  OdpovědětVymazat
 17. Diky za povedený článek! Rostoucí zidlicku chceme pořídit, i když nas sezení ještě chvíli nečeká.

  OdpovědětVymazat
 18. Jej, po takové koukám. Moc by se nam hodila. Karinturtenwaldova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 19. Moc pekny a poucny clanek. Zidlicka je krasna a moc by se nam hodila.
  A je pravda,ze u syna jsem nedavala na brisko asi tak casto,jak jsem mela. Ted to u dcerky urcite napravim.
  FB Jana Dušková
  Janca.Duskova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 20. Židle vypadá naprosto super :).
  Markéta
  Fialova.Marketka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 21. Rostoucí židle jsou super.
  FB Kuba Kubikula

  OdpovědětVymazat
 22. Moc zajímavý článek, se kterým souhlasím a snažila jsem se, co nejvíce tyto zásady dodržet. I když na bříšku mohl být syn určitě častěji :-) a židlička je nádherná a určitě bychom ji využili :-)
  Bára Mintělová (bara.krejci@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 23. Tak pri prvom drobcovi som toho veľa o správnom motorickom vývoji dieťaťa nevedela, až postupne pri ňom sme objavovali čo a ako, chodítka odsudzujem do toho by som dieťa nepoložila nikdy, no stoličku o tej sme veľa nevedela, až snáď v Adamkovich dvoch rokoch som narazila na rastúcu stoličku, no my už sme mali kúpenú inú a teda poriadne drahú, takže nová sa nekupovala. teraz ale čakáme ďalšieho člena rodiny a veru rastúcu stoličku by som pre neho chcela, ak by sme ju vyhrali, asi vyletím z kože od radosti :-D
  maryennn@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 24. Rostouci zidlicku budeme brzy kupovat, takze by me vyhra moc potesila:) bbudulinek@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 25. Rostoucí židli má dcera od mala, teď by se hodila druhá pro syna...
  Martina Skoumalova, markle@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 26. Super článek a děkuji Míšo za soutěž tak krásný dárek! (Pavla.minkova@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 27. Moc děkuju za super článek, do puntíku se vším souhlasím. (že by to bylo i proto, že máme stejnou školu? ;) akorát já se teda nedala na dráhu pediatrie) ;) Rostoucí židličku máme pro staršího syna (nyní čerstvě 2 roky) a nemůžu si ji vynachválit. Hrozně oceňuju její variabilitu, to, že malé dítě můžu připoutat, a to, že když povyroste, může si na židličku samo vylézt a slézt (akorát teda motivovat k tomu, aby neslézalo příliš často a dřív než je s jídlem hotovo, chce určitou dávku extra energie). V současné době pokukujeme po židličce pro mladší dceru (čerstvě 9 měsíců), která doteď jedla v polohovatelné židličce pro miminka, a tak by se u nás tato krásná a funkční jídelní židlička rozhodně neztratila! lucie.zverinova21@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 28. Náš 15. měsíční syn nám rozbil židli u stolu, říkala jsem, že si dělá místo na svojí rostoucí, takže výhra by se nám určitě hodila :-) Jitka Ševčíková (fb) jitka.vankova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 29. Neurychlovat, neurychlovat, neurychlovat! Oni stejně mají v sobě zabudovaný vestavěný urychlovač a čas s nimi nabírá neuvěřitelné obrátky 😂
  cimia@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 30. Opět skvělý článek a ta židle je úžasná!
  terezavyvadilova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 31. Dobrý den, super článek, náš syn měl od malička maličko problémy, tak jsme právě cvičením mu museli pomoci k té správné cestě :)
  Už dlouho po této židličce pokukuji, tak by nás moc potěšila.
  Karolína Mužíková (kajikik@seznam.cz)
  Sdílím na FB

  OdpovědětVymazat
 32. Tak presne tuhle zidlicku bych si pro syna prala.
  N.i.k.y.s@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 33. Diky za zajimavy a uzitecny clanek! Podobnou zidlicku budeme chtit urcite porizovat, na podobne jsem sama vyrostla. ms.tomankova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 34. Super clanek. To by si mely precist vsechny maminky...diky :-) fbonytka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 35. Tento článek mi mluví z duše, moc hezky napsané. Židlička moc pěkná, hodila by se pro druhou dcerku :)
  ivazahradnikova13@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 36. Super clanok, dufam ze si ho precita vela rodicou a konecne sa im rozsvieti. Este jedna zidlicka by sa nam zisla k babicke kde by ju urcite vyuzilo este vela vnucatiek, nie len nad Misko. d.smelkova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 37. naprosto souhlasim, snazili jsme se dceru nechat co nejvic "byt".. Zacala chodit ve 14.mes a dost to lide okolo nas resili.. A ja tvrdila ze ma cas:-) vice takovych clanku:-) Klara Drdova, klarkaa.k@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 38. Pekne sesumirovany clanek a souhlasim s nim :-) pavla konecna na fb, pavla.valkova@post.cz

  OdpovědětVymazat
 39. Užitočné informácie, pre mojich dvoch chlapcov by bola skvelá!��
  Slávka Púčková
  salvija@szm.sk

  OdpovědětVymazat
 40. ta by se nám hodila :) lidmilovat@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 41. Ja urcitr souhlasim, i kdyz nekdy nepreskakujem patra domecku umyslne, nas maly si proste sam stoupl a zacal chodit a pak az lozit :( a prarodice, ojeeee to je silene, posauji, vodi za ruce a nedaji si rict, ... Verousekvecerkova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 42. Ano,chci dětem dopřát . možnost zdravého sedu ;-) Super článek!
  katka.sikyrova@gmail.com
  Na FB sdílím jako Katka KaTka

  OdpovědětVymazat
 43. Díky za tento článek. Pěkně shrnuté zásady co a jak a já si je zas o to víc připomněla a vryla do paměti :) Druhá dcera má mírný reflux, první měla horší a i přes to jsme se snažili a snažíme dávat malou na bříško aspoň před krmením. Teď té mladší chystáme udělat leženíčko na zemi tak na tom bříšku bude snad více, aspoň se budeme snažit :) Neplánujeme nic uspěchat tak jako u té první, ta začala chodit až ve 14ti měsících a před tím se plazila a pak lozila po čtyřech, prostě každé dítko má svůj čas. Občas je sice člověk trošku ve stresu když vidí, že ostatní děti v jejich věku se už třeba přetáčejí ale nakonec to vždycky všechny doženou, což byl i náš případ :)
  r.harabisova(zavinac)gmail.com

  OdpovědětVymazat
 44. Akorát nám soutěž přišla vhod, sháníme druhou rostoucí židličku pro druhou dcerku, protože se o tu jednu pořád hašteří ;-) Článek se super a také se u holek řídím radou, že nejlepší způsob, jak můžeme pomoci našim dětem je jim nepomáhat ;-) Míša (mischa.strnadova@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 45. Výborný článek. Nevěděla jsem o tom, jak důležitá je podpora nožiček u sezení. To musíme napravit. Židlička by byla perfektní pro našeho malého chlapečka.
  Sdílím i na FB Alice Gažarová
  alice.gazarova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 46. S Opicakem jsme cvicili Vojtovku do jeho 8 mesicu, pak uz se nedal udrzet. Presto se v 10 mesicich behem tydne posadil, zacal lezt a sam se postavil. Do chuze mu zbyvalo dalsich 6 mesicu a byl to boj, zabranit babickam aby ho tlacily dopredu. Ale stoji za to stat si za svym.

  OdpovědětVymazat
 47. Židli plánujeme pořídit. Bylo by perfektní ji vyhrát. Sdílím na FB.
  email: StepankaN@email.cz
  FB: Štěpánka Bohutínská

  OdpovědětVymazat
 48. Nejhorší je nepodlehnout a neposazovat dítě, kterému je sotva pět měsíců, ale je hrozně zvědavé a chce mít rozhled ze sedu... :-) lenka.kyrian@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 49. Krasny clanek i cena, kterou by vyuzil muj maly lump i jeho sourozenec jeste v brisku. Nikdy jsem syna neposazovala a sedl si krasne sám uz v pul roce, nevodila za ruce a chodil sam jeste nez mu byl rok. Vse ma svuj cas, i kdyz je pro kazdeho jiny.
  Na fb Claire De Lune, yeemanjaa@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 50. Skvělý článek!!! Jsem moc ráda, že podobné informace se k nám dostaly velmi brzo po narození prvního syna a my se jimi tedy mohli řídit.
  Po rostoucí židličce pokukuji už delší dobu.
  adela.honcova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 51. Takovou židličku bych přesně teď potřebovala a pokujuji po ní. :) krizovapeta@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 52. Dobrý den, dceři je 7 měsíů a toto téma je pro nás aktuální, už měsíc lozí a posazuje se a je načase požídit kvalitní židličku. výhra by nás moc potěšila.
  ivana.pasekova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 53. Diky za clanek i za bezva souteze. Takovou zidlicku uz potrebujem jako sul. pavla.bojko@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 54. Zidlicka je paradni, hodila by se nam pro malou. :)
  Yayaathome15@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 55. Super výhra, doufám, že židlička si k nám n ajde cestu. Už měsíc totiž vybírám, jakou rostoucí židli vybrat té mladší. A tahle vypadá skvěle. Jen co se týká toho posazování miminka, nedělejte si iluze, že o tom ví každá maminka ... tak 50 procent ... když vidím kolem sebe, co matky dětem dělají. Nebo vodí děti za ručičky než jsou schopny samy pořádně chodit:( elfka@email.cz

  OdpovědětVymazat
 56. Rostouci zidlicka je vyborna vec,jednu mame a brzy budeme potrebovat druhou ;-).Popravde se mi ani trochu nelibi ty plastove zidle,pro me ani hezke,ani prakticke..helca.helik@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 57. Vše, co je rostoucí a variabilní je super ;-) Sice to bývá dražší, ale vydrží déle než pár týdnů a tak se doma nehromadí milion věcí.
  helena.xxxxx@seznam.cz (Helena Kotrchová)

  OdpovědětVymazat
 58. Jeeeej, tak po takejto stoličke sme vždy túžili. Bolo by úplne úžasné ju vyhrať :-)
  ljanegova@yahoo.com

  OdpovědětVymazat
 59. Super výhra, ta by se nám domů hodila :) Petra hecpet@post.cz

  OdpovědětVymazat
 60. Díky za velmi pěkný článek, zkusím taky štěstí.
  zcernala@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 61. parádní článek a super židle.:))
  Vítek je taky mimotabulkový

  OdpovědětVymazat
 62. Zidlicka by se nám hodila pro dceru. Je moc hezká.
  Pavla Kašparová
  cermakovapavla@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 63. Super clanek!Mame maleho prdocha a na brisku byl,co to slo...ted uz pase nadherne a zacina experimentovat.Na fcb jsem uz pod jmenem marketakolackova...email vsak jeste marketbednarikova@gmail.com:-).Dekuji

  OdpovědětVymazat
 64. Hezký, přehledný článek a bezva výhra :-)
  FB: Eva Auerbachová
  Eva.Auerbachova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 65. Opravdu povedený článek! Děkuji za něj! Nechávám našemu miminku přirozený vývoj,i když miminka v okolí jsou ve vývoji o chlup rychlejší a jejich maminky mají tendenci jejich schopnosti vyzdvihovat a naše dítě komentovat: "To ten váš ještě neumí? To je divné!". Já jsem se otrkala poměrně rychle a tyto komentáře nevnímám a jsem ráda za to,že naše dítě je zdravé a ten pomyslný stupínek splní též i když třeba o 14 dní později... Jako největší úspěch považuji to,že i můj manžel kontroluje,jak babička s dědou naše dítě drží a pokud se mu to nelíbí a například jej postaví (pozn.on ani nesedí),tak je okamžitě napomene...
  Karolina Kováříková (sandova.karolina@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 66. Dobrý den!Děkuji za Váš krásně napsaný, přehledný článek. Snad si ho přečte spousta maminek. My jsme se synkem stran motoriky zazili své ... 32tt,hypotonie,4xdenně Vojta, malý neprospíval, my také ne :) doslovně jsme ale dodržovali doporučení neuroložky a rehabky,která se přesně shodují s Vaším článkem, ted má malý dva roky, je zdravý, motoricky je na tom stejně, jako vrstevníci. Mrzí mně,když vidím většinou babičky,tahat děti předčasně za ruce, posazovat a maminek, které lehátko využijí víc než zdrávo,také několik znám.Proto díky!
  Eva Kovaříková
  kovarikovi.eva@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 67. ta by se nám hodila!
  marketa.botankova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 68. Dobré ráno, článek je skvělý. Měli by si ho přečíst hlavně i prarodiče.... a vlastně i všichni ostatní, kteří chodí k těm maličkým na návštěvu - tolikrát jsem byla považována za ekzota, když jsem třeba odmítala chodítko, nebo dávat malého na půl dne do houpačky, protože pak ten volný čas, který mi stále nějak chyběl, přeci mít budu.
  Na druhou stranu, o pasení koníčku mi řekla právě babička - v porodnici o tom nepadla ani zmíňka :( Člověk se prostě stále učí.
  A rozhodně děkuji za odstavec o židličce - neustále jsem malého napomínala, aby do mne nekopal - máme Ikeáckou židličku - teď chápu, že hledal vlastně podloží.
  Dnešní výhra je proto tedy úžasná.
  (menandros.mb@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 69. Moc užitečný článek - taková krátká a přitom důležitá shrnutí by měla viset na zdech v porodnici, anebo pří nejlepším být v nějakých startovacích kartičkách, které by maminky dostávaly s sebou domů...dcerka mela silný reflux, přesto jsem si načetla, že musíme vydržet a to bříško prostě dát:-) Nebyla spokojená ona, tím pádem ani já, ale vydržely jsme a na bříšku strávila i veškeré chvíle v kočáře (padlo to na jaro/léto, tak to bylo moc fajn). Zdravíme a přejii pěkný advent všem. Veronika (azzra@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 70. Se synem jsem chodila cvičit Vojtovu metodu (jeho motorika byla ze začátku velmi slaba) a jsem ráda, že jsme vydrželi. A nejhorší je odolávat okolí, které má ,,dobre " rady a pořizuje chodítka a další hlouposti. Děkuji za článek vendulmarkova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 71. Moc hezký článek a výhra super hodila by se :)
  Sdílím na fb Vendula Janků
  kutrovavendula@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 72. Dobry den. Dekuji za clanek. O poloze na brisku jsem se konecne dovedela vic.
  FB: Milena Kostkanová
  Mail: milca.f1@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 73. Děkujeme za soutěž! Článek je super, už jsem ho přeposlala babičkám a sdílím na facebooku jako Luci Es. Snažím se syna neposazovat, má osm měsíců a začíná se plazit. Na kontrole mě celkem šokovala doktorka, když mi řekla, že by měl po posazení už sám sedět, ať ho posazuji. Kojit bych podle ní měla už jen dvakrát denně. Každopádně to dělám po svém a čekám na něj, do ničeho ho netlačím. Moc děkuji za článek, utvrdil mě v tom, že to dělám správně! Lucie Skřejpková (email: lucius.shine@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 74. Souhlas s článkem - tesat do kamene! Bohužel často právě i to s těmi šátky. Někdy si ale dítko přeskakuje samo :-) naše úplně samo dřív stálo než sedělo a lezlo po čtyřech, byl to boj a spousta pádu. Snažila jsem se mu vysvětlit, že to takhle nepůjde :-)) no je to paličák už od narození, nakonec se ale i posadil i dost dlouho lezl po čtyřech, jen si to trochu přeskládal, tak snad mi jednou nevyčte, že jsem ho nepřikurtovala k zemi :-)) Renata (renata.kasikova@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 75. Opět velice užitečný článek. Ačkoliv spoustu věcí už jsem toho načetla hodně, tak některé informace jsou pro mne stálé vždy nové. Momentálně nad nějakou rostoucí židličkou uvažuji, neboť jsem zjistila, že ta, ve které jsme seděly ještě já a sestry, je potřeba lehce opravit. Teď když koukám, že je potřeba i podpora nožek, tak tuhle starou židličku zavrhuji a koupím tuhle, pokud třeba nevyhrajeme. :-)

  Marie Kubáčová
  geby.maruska@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 76. Děkuji za článek, je dobré si vše znovu připomenout, i když už jedno dítko mám. Rostoucí židle by udělala radost mé mladší dcerce a určitě by radši papala příkrmy, se kterými trochu bojujeme. Krásný den, Lucie
  Lucie.kozakova87@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 77. další skvělý článek, myslím, že by si ho měla přečíst každí nastávající maminka. Já jsem s malou cvičila vojtovku od jejich 2 měsíců, i když jsme vlastně nic "špatně neudělali" bylo by fajn tomu cvičení předejít a mít víc informací o správném motorickém vývoji předem. S naším chlapečkem naštěstí cvičit nemusíme a jsem za to moc ráda, vše dělá tak jak má a já na něj nespěchám. židlička by pro něj byla super :)
  Ještě možná mě napadá, dá se nějak správně podpořit díte v lezení? Nebo mu dát čas a nechat to jen na něm? Pokud třeba se jen plazí a pořád ne a ne začít lozit? Díky Jitka (smallion@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 78. Diky za clanek a soutez
  hanapotmesilova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 79. Dobry den, dekuji za skvely clanek. Je skoda, ze kazda maminka si musi takove zakladni informace vypatrat sama a nejsou predavany pediatry. Ja jsem nastesti patrala a tento clanek mi vse potvrdil. Krasne jste to shrnula, diky za osvetu, kterou tu vytvarite. Zidli prave resime, moc by se nam hodila! Gabriela (ghebka@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 80. Dekuji za velmi prinosny blog!Moje dcerka by byla nadsena,z takove krasy.hanka.zaplatilkova@tiscali.cz

  OdpovědětVymazat
 81. Dobrý den, díky za článek a možnost soutěžit. Hezký předvánoční čas přeji. dolez.m@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 82. Super článek! Kéž by si přečetly i babičky, které neuznávají, že teď je to jinak než za jejich éry :-)
  FB Naďa Výmolová
  nadavymolova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 83. Dekuji za tak prinosne clanky. Bohuzel jsem ten pripad, kdy jsem kvuli refluxu moc na brisko nedavala :-( tak ji to snad moc nepoznamenalo.
  Zidlicka by se nam ted zrovna hodila pro starsiho.
  veronika.tonarova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 84. Míšo,

  skvělý a přehledný článek! Nad takovou polohovací židličkou uvažujem, takže by mi výhra udělala pořádnou radost :)

  Pěkný den,

  Katka (Katerina.Horova86@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 85. Moc pěkný článek :) a židlička vypadá suprově, rozhodně by se hodila :)
  pavlavaskova@email.cz FB: pavla Dostálková

  OdpovědětVymazat
 86. Rostoucí židlička opravdu super věc. Zrovna zvažujeme přestavbu pokojíku a stolu pro holky, kde by se rostoucí židlička opravdu hodila :-)
  (marketa.waas@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 87. Děkuji za tento článek. Děti jsem nikdy do ničeho nenutila a tento článek mě jenom utvrdil v tom, že všechno má svůj čas. Ony ty naše děti většinou "vědí" ;-)
  ba.ba.ba@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 88. Jo, jo, fotky dětí v hopsadlech bohužel vídám na fb opravdu často. Taky babičky mívají často tendenci vnoučátkům "pomáhat" stavět se a chodit. Co se týče šátků a nosítek, jsem jejich jednoznačným zastáncem a příznivcem, nemyslím si ale samozřejmě, že by v nich mělo být dítě celý den nebo většinu dne, nehodlám se tu ovšem pouštět do diskusí na toto téma, těch je všude víc než dost :) Každopádně by ale neuškodilo zmínit v článku, když už je takhle nabitý informacemi, že je obrovský rozdíl pro fyzický vývoj dítěte, nosíte-li ho v nosítku (které se dá koupit cca od 2.000,- Kč) nebo v tzv. "visítku" (které seženete klidně už za 300,- Kč). (Petra Sunshine / petra.pt@centrum.cz)

  OdpovědětVymazat
 89. Pěkný článek podobnou židli my udělal kdysi dědeček to už je víc jak 25 let podědil ji můj syn a teď když máme druhé dítko začínám pomalu uvažovat o další židli.:-) hankafb@centrum.cz FB: Hanka Šafářová Chmelinová

  OdpovědětVymazat
 90. Dobrý den, děkuji za článek, rostoucí židle by se nám pro Vítečka hodila :) Sdílím i na fb Monika Hovezakova, monika.manisova@seznam.cz, pěkný den :)

  OdpovědětVymazat
 91. Pěkně,stručně,ale přesto výstižně a v dostatečné míře popsané základní informace pro každou nastávající maminku. Uvědomila jsem si i drobné chybky,které jsem u první dělala a které se teď už pokouším nedělat. Židlička je krásná,brali bychom...ziz.ala@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 92. Milá Míšo, chci ti moc poděkovat za dnešní článek!
  Naprosto s ním souhlasím! Moje sestra je fyziozetapeut a když jsem byla s Žížou těhotná, kladla mi na srdce, ať koupím kvalitní kočárek (o tom jsem i sepsala článek na blogu - Milá Míšo, chci ti moc poděkovat za dnešní článek! Naprosto s ním souhlasím! Moje sestra je fyziozetapeut a když jsem byla s Žížou těhotná, kladla mi na srdce, ať koupím kvalitní kočárek (o tom jsem i sepsala článek na blogu http://proprepiaf.cz/nas-skvely-retro-kocar/) a ať nekupuju žádný jiný nesmysly, protože zbytek jsou prostě kurvítka těla. Autosedačku opravdu jen a jen na cestu vozem, nikdy na nic jiného. A až ho začnu krmit, tak ať koupím tu polohovací sedačku nebo něco, kde jej půjde nakrmit ještě v pololehu, když ještě nebude umět sedět (jakože nebude). Jakmile si pořídím jakékoli udělátko, byť se budu vymlouvat na to, že tam bude jen na chvilku, tak nakonec prý stejně zlenivím a dávat ho tam budu, protože se v tom dětem většinou líbí a a jsou v tom hodní. Žibřid ležel převážně na zemi na dece, byl v kočárku s hlubokou korbou, v sedačce jen opravdu na cestě do Prahy za babičkou, na nákupy jsem chodila pěšky s kočárkem, takže ani tak zbytečně v ní nebyl. Navíc jsem se držela teorie bosích nohou (což je z jiného soudku) a kdykoli kamkoli jdeme, k lékaři nebo pokud máme nějakého odborníka v okolí, je z Žíži úplně nadšen, že má vše jak z učebnice. Ségra na něm miluje, jak má krásně zpevněný střed těla. A já mu jen závidím! Spousta kamarádek doma má spoustu těmto "zbytečností" a když přišly k nám na návštěvu, tak se na mne divně tvářily divně, proč nemám lehátko? Jak kdybych byla nějaká socka. Když jsem řekla důvod, většinou se urazily, že to tělo neničí a atd, atd. Každého věc, ale faktem je, že jak to mám od ségry v tloukané do hlavy, tak vždycky děsně trpím, když vidím dítě v chodítku nebo nějakém špatném nosítku. Ale každého věc, nejsem ten typ, co je chodí poučovat. Ale moc moc děkuji za super článek, budu se asi po milionté opakovat, ale jsi ta nej, nej, nej mama blogerka, protože prostě předáváš informace důležité pro život. Nejen v čem budeme děsně cool! <3
  Danda

  OdpovědětVymazat
 93. Se vším co je v článku napsáno musím souhlasit :) Výhra by nás moc moc potěšila :) e-mail: IvettN@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 94. Hezký den, dceru jsme neposazovaly a sedí, netahaly za ruce a chodí:-) není kam spěchat,....židle vypadá parádně:-) Šárka Váchová (saui.dj@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 95. To je výhra přímo pro nás! Minulý týden si Róza sedla a teď vybíráme židličku :-) už se těším, až o Vánocích bude sedět s námi u stolu! Tak si držím palce. Hezký den! o.k.hanicka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 96. Druhá rostoucí židle by se nám velmi hodila, máme podobnou a děti se na ní střídají :-) jana.zdvihalova()email.cz

  OdpovědětVymazat
 97. Stolicka vyzera super :)
  Nada.petrasova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 98. Pěkný článek. Aktuálně židličku pro našeho prcka vybíráme,tak by se moc hodila. Sdílím na FB. Hezký den všem. Jana Kubatova, jana.vlcice@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 99. Super článek, měly by číst povinně všechny maminky.
  Svobodová Zuzana, svobodovazuza@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 100. Dobrý den, máme doma s polstrovaným sedákem a je to na ... Tato je moc pěkná a jedna by se nám ještě hodila. Sdílím na FB Roušarová
  m.fettersova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 101. S názorem souhlasím, i když bohužel ne vše dodržuji. Prcek odmítá korbičku i nosítko, takže procházky jsou možné právě jen s autosedačkou. Proto jsem odmítla používání lehátka, třebaže ho doma máme.
  midnigt@seznam.cz
  FB Andrea Dosoudilová

  OdpovědětVymazat
 102. Děkuji za krásný článek. Židlička by se nám moc líbila.
  Olga.miletinska@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 103. Díky za super článek! Škoda,že si to nepřečtou všechny maminky :-) Na Vánoce chci dceři rostoucí židli zrovna pořídit, tak třeba budu mít štěstí a vyhrajeme ji tady :-)
  Katerina.roslerova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 104. Doufám ve štěstí a bude naše Lucíle Srbová fcb

  OdpovědětVymazat
 105. Pekny clanek a se vsim naprosto souhlasim a ve stejnem duchu vychovavam sve dcery :)(zuzkrm@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 106. zdravim, inspirativni clanek, ktery se mi ted bude jiste hodit :-) obe starsi deti maji rostouci zidlicky, ale nemely je hned. zacinali jsme na ikea zidlickach, coz zda se nebylo zase tak dobre, kazdopadne treti rostouci zidlicka se hodit bude. jana siva - jasana@email.cz

  OdpovědětVymazat
 107. Krásný článek. Přepošlu ho hned babičkám, které přesně toto nechtějí přijmout. Vždyť ony nás posazovaly, chodily s námi za ručičky...... Krásné. A židlička by se nám moc hodila, máme jen dočasně půjčenou :) jana1bystronova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 108. To bylo skvěle shrnuté :-) Lenka Jarošová len.jarosova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 109. Díky za fajn článek, Míšo :-) Kéž by si to (a mnohem více....) přečetlo co nejvíce maminek. Kolikrát bych brečela z pohledu kolem sebe na děti a všelijaká udělátka kolem nich.
  Takže tleskám a doufám, že bude podobných článků ještě více ;-)
  Lenka Šobrová (vogloval@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 110. Míšo děkuji za super článek, když mi tchyně přinesla staré chodítko i přesto, že jsem jasně řekla ne, byla jsem dle ní za divnou. Prý, dej jí tam a máš klid, mi řekla. No co tu budu povídat, vidět dcerku jak visí v chodítku za rozkrok a nedosáhne nožičkama na zem bylo hrozný. Tohle už díky bohu máme za sebou a řešíme židličku a nemůžeme se rozhodnout, jelikož dle každého prodejce je top ta jejich. Takže děkuji moc za tento článek :-) luciecb@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 111. D9ky za skvělý článek, souhlasím do puntíku. Mám v okolí kamarádky, které jásají, že dítko už umí sedět, když ho maminka posadí, přičemž dítko ještě ani neplazí. Je mi těch dětí líto, přesně jako vy si říkám, že není kam spěchat. Židlička je úžasná, dcerka by z ní měla obrovskou radost. Iva. hering.iva@post.cz

  OdpovědětVymazat
 112. Diky, tentk clanek by se mel dost sdilet verejne. Takove pekne shrnutí. Hlavně ho dat precist tchynim, babickam...

  Olenakova00@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 113. Děkuji za článek, zrovna se rozhoduji,jakou židli koupit. janca.nav@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 114. Asi budeme muset zvážit možnost nové židle pro malého 😊 teď si nějak nejsem jistá, jestli ta, co máme doma, je dobrá😁 díky za článek 😉 (adoltovalenka@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 115. Moc pěkný článek, židlička je parádní. Určitě by se nám taky hodila :-) renwas@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 116. Takový článek by si měla přečíst každá maminka. Některé maminky bohužel chtějí, aby jejich dítě chodila dřív než to starší od sousedů, nebo aby mělo hezčí autosedačku, ale co je správně pro dítě už je nezajímá....škoda :-) vše moc hezky vysvětlené....židličku by ještě určitě využil syn a nebo by se hodila pro miminko co mám zatím v bříšku :-) majkik.c@seznam.cz, fb: JO Dee

  OdpovědětVymazat
 117. Super souhrnny clanek! Zidlicku planujeme do detskeho pokojicku. Jen skoda, ze sme ji neznali driv, hlavne nadstavby pro nejmensi, mohli jsme usetrit za jidelni zidlicku... Lucka (luciepatkova@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 118. Super článek ☺ Mnoho zajímavých informací a židlička nemá chybu ☺ (vendula.bursova@centrum.cz)

  OdpovědětVymazat
 119. Povinné každý rodič přečíst!
  Kauculacek@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 120. zidlicku chceme koupit nasi male k vanocum, treba ji vyhrajeme ;)
  lucie lesprix
  competluc@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 121. Článek opět luxusní Miši :-) Židlička by se nám hodila, jelikož Juli ve svých necelých 8.měsících už je její lehátko docela těsné a nemůžu se dočkat až bude sedět a bude s námi krásně papat u stolu. :-) Židlička vypadá parádně. pospisilovaja@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 122. Zrovna pokukujeme po vhodné židličce, pro naši 8.měsíční dceru. Zatím nesedí, ale je fajn být připravený. Naštěstí ani jedna z mých dcer, nevynechala žádnou část vývoje a vždy jsme vše nechali na jejich tempu.
  Super článek 😊
  miroslava.sibalova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 123. Moc pěkný článek. Židlička by se nám líbila. Zdeňka
  arabi@email.cz

  OdpovědětVymazat
 124. Skvělá článek a je jen fajn, že o tom píše odborník...je těžké se všech informacích na internetu vyznat, a když se o tom bavím s maminkami, které tento vývoj urychlují, tak se většinou ohání tím, že to ale psaly na internetu, že se to může...více takových článků od fundovaných lidí! Díky za něj! bar.stankova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 125. Souhlasim se vsim, co jsi napsala. Jen je bohuzel obcas tezke vysvetlit to starsi generaci... Zrovna zaciname vybirat zidlicku pro nasi mladsi dceru, takze by se urcite hodila :-)
  FB Michaela Larruchon
  michaela.larruchon@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 126. Hezký den, židličku máme pro starší a určitě pořídíme i mladšímu. eva.dozbabova@gmail.com fb:Eva Evelin

  OdpovědětVymazat
 127. Dobrý den, velmi přínosný článek! Tyhle židle jedině, moc by se nám hodila i pro druhého synka a vyhrát jí- to by bylo super! :-) danielakulhanova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 128. Moc hezky shrnuto, super článek pro prvorodičky co hledají informace😃. Židlička by se hodila i nám😃, máme jednu vypůjčenou od kamarádky ... hladkpe@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 129. Moc hezky napsáno..první syn byl ze začátku pomalejší,měl svůj čas...te´d mladší jde moc dopředu,přeskakuje ale zastavit ho nelze :/
  kopasova.petra@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 130. Díky za skvělý článek :-) rostoucí židlička by se nám hodila, něco takového jsem chtěla pořídit, tak třeba budeme mít štěstí :-) zuzana.novakova@volny.cz (na FB jako Zuzana Hájková)

  OdpovědětVymazat
 131. Tahle židlička je krásná a moc by se nám hodila.
  sedlackova.kveta@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 132. Článek je skutečně vydařený :) Je nutné si uvědomit, že nic se nemá uspěchat...a to ani s miminky. Dárek je úžasný, budeme doufat :)
  aneta.castkova@seznam.cz (Aneta Vomelová - FB)

  OdpovědětVymazat
 133. Také souhlasím, nic není nutné uspěchat, každý má svoje tempo, srovnávám obě své děti a každé je úplně jiné... Židličku této značky máme už skoro rok pro syna a je skvělá... Dcerce taky plánujeme...:-) děkuji za možnost účastnit se.... Pěkný advent... Míša (jarodforest@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 134. Zidlicku jsme měli, ale nebyla jsem s ni prilis spokojena. Tak aspoň, ze syn sedel vhodne :-)

  OdpovědětVymazat
 135. Hezky sepsáno! Rostoucí židlička je skvělá věc, kterou plánujeme pořídit, tak třeba budeme mít štěstí :-)
  hladkaivana@gmail.com (Ivana Hladká - FB)

  OdpovědětVymazat
 136. Právě řešíme zidlicku, vyhrat ji by bylo skvělé :-) monika.sahebova@gmail.com (Monika Sahebová)

  OdpovědětVymazat
 137. Za pár měsíců budeme židličku potřebovat, výhra by potěšila :-) Lucie.dolezalova84@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 138. Plne se clankem souhlasim. je to napsano krasne a nenasilne. Nas maly si taky stoupnul driv nez lezl, takze jsem ho sundavala a ucila lezt. A bylo to skvele jak pak kmital na ctyrech :) Zidlicka by se nam ted hodila pro toho nejmensiho :)
  evik.bartosova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 139. Moc ráda bych tentokrát pořídila rostoucí židličku (syn má obyč z Ikea, sice jsme spokojeni, ale vhodné sezení bych uvítala více). Petra Fai (petrafai@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 140. Super článek, takový stručný přehledný souhrn. Skvělý! :) Podobnou židli mám vyhlídnutou, ale vyhrát ji by bylo samozřejmě příjemnější.
  barcastiborova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 141. Škoda, že spousta maminek tyto informace nemá nebo se nechají ovlivnit svými maminkami a babičkami, které na tyto argumenty řeknou: S tebou jsem to tak dělala a přežila jsi to. A co se týče visítek (jak říkám absolutně nevhodným nosítkám, která s ergonomií nemají zbla nic společného), vždycky když v něm vidím nějakého kojence, chce se mi brečet a bolí mě z toho celé tělo.
  Pěkný článek.
  Hankasimkova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 142. moc hezky napsané. Teď řešíme jak zařídit pokoj pro 3letou dceru takže by se židle určitě hodila.
  peta.strojilova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 143. Hezky napsané. Každé dítě má své tempo vývoje :-).
  Hana Ondriková (fb)
  hana.ondrikova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 144. Skvělý článek! Za každy takový, který je vlastně i odborný jsem moc rada! I kdyz jsem se to vše snažila dodržovat, bylo težké přesvědčit vsechny ty babičky, teticky atd. aby ji neposazovaly, nestavely apod. :( katvald@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 145. Uaa seklo se mi to u nahrávání a tak teď nevím, jestli mi tady ten komentář neskočí dvakrát! Za to se případně moc omlouvám!!!

  Velké díky za skvěle zpracovaný článek a za super soutěž! Všechny tyto informace se mi právě velice hodí, takže vážně velké díky, že jste si s ním dala takovou práci.

  Mějte krásný advent, Lenka.
  l.ponikova@seznam.cz (sleduji Vás na fb)

  OdpovědětVymazat
 146. Super článek😊 i nám by se hodila jako vánoční dárek k.kata@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 147. Souhlas, nic nepřeskakovat, nikam nechvátat. židličku moc moc potřebujeme :-))) edita.krizova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 148. Ahoj, hezký článek. Oporu nožičkám u sezení musíme dohnat.Židle by se hodila.
  len.srb@post.cz

  OdpovědětVymazat
 149. Skvělý článek, naprosto souhlasím! Kaja.zupkova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 150. Nejhorší je, když někdo začne někoho srovnávat a pak taky ty rady rodiny: "jak to, že ještě nesedí, nestojí, nechodí, neleze, nejí,...". Nic se nemá uspěchat, souhlasím :-)

  jabornikova.m@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 151. Super článek, velmi přínosný.Židlička by se hodila. :-D k.petruzelova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 152. Po takové židličce zrovinka pokukuju ;-) PavlikovaRenata@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 153. Děkuji za pěkné počtení. Naši kluci zatím mají svůj malý stolek a židle z IKEII, ale čím dál tím častěji chtějí sedět u velkého stolu a je pravda, že po dvou letech na zemi, bych si k němu i já sedla. :-) Takže rostoucí židle by se nám hodila. Pěkný den, ja.net.ka@seznam.cz, fb Jana Štěpánková

  OdpovědětVymazat
 154. Dakujem za pekny clanok.. zidlicka by sa urcite hodila a bola vyuzita casto jednym z troch deti :)
  silviah@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 155. Zidle by se nam moc hodilo. To by byl asi ten nejpraktictejsi darek, ktery by se nam tu mohl podarit vyhrat. (a.saj@centrum.cz)

  OdpovědětVymazat
 156. Super clanek,fakt by si to mely precist vsechny maminy co se predhaneji v dovednostech ditete.Zidlicku jsme meli presne takovou rostouci,zbavili se ji jako vseho a do toho prislo jeste jedno prekvapko,takze nerikam ze by se mi nehodila ;-)Aja Perná,hermina11151@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 157. Tak ta by se nám fakt hodila! Držím nám palce! :)
  siberia06@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 158. Děkiuji za zajímavý článek, židlička mě velmi zaujala, dcerka roste, ani se nenadějeme a půjde do školy, tak to bude velmi aktuální téma.
  Martaa.K@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 159. Úžasný článek a taky úžasná židlička :-)
  Mail: hanulka.sal@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 160. Tyhle židle jsou pecka! Ta starší svoji zničila, takže mladší zatím nemá nic a taky nepotřebuje, neboť má měsíc :D Ale hodila by se!

  veronikamachurova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 161. Rozumně sepsaný článek. Se vším se ztotožňuji. Jen s tím bříškem jsme měly s dcerkou problém, do 7. měsíce jsme měly na 24 hod třmínky. 4x denně jsem s ní cvičila Vojtovu metodu.... bříško jsme zkoušely, ale tato poloha se ji moc nelíbila....
  Židle je super, uvažovala jsem o ni! dita.brezinova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 162. Rostoucí židle je perfektní. Sdílím i na FB. witlucie@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 163. Rostouci by se nam hodila,zatim nic takoveho nemame!uzasne!
  Baraz@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 164. Děkuji za článek zrovna řešíme kočárek :)
  Hana a Magdalenka hana.dlouha125@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 165. Rostoucí máme pro starší dceru. Brzy ale budeme potřebovat i pro mladší. polaskova-marketa@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 166. Kéž bych vyhrála, rostoucí židličku potřebujeme jako sůl. mpetruzelova@seznam.cz Face book nemám.

  OdpovědětVymazat
 167. uzasny clanek a jsem rada, ze to mam z kvalitniho zdroje shrnuto. meli jsme stesti na pediatra a fyzipterapeutku, kteri nam toto kladli na srdce od dcerineho narozeni, tak mam ciste svedomi. jen tedy to podlozeni nohou jsem netusila, mame tu obyc levnou jidelni zidli z ikey, tak mam ted vycitky. proto by se nam rostouci zidle moc hodila, at to honem muzu napravit :)

  zu.srumova@gmail.com
  fb: zuzana srumova

  OdpovědětVymazat
 168. Míši,hezky jasne a stručne napsané!Ano,ano,rostoucí židličku chcííííííi,to by byl ,ale dáreček!
  aneta.samcova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 169. sdílím! šírím! moc by jsme ji potrebovali. Nase Shae má 8. m. ReichlovaLucie@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 170. Rostouci židličky jsou super a opravdu dlouho vydrží. Když se koupi kvalitní,vydrží pro několik deti naprosto bez problémů,což vidím v rodině. Takze i kdyz nevyhrajeme, rostouci zidli poridime. lidarocnova-zavinac-gmail.com

  OdpovědětVymazat
 171. Daniela Marková30. listopadu 2016 19:54

  Tak nějak jsem měla o všem, co je v článku tušení, ale osvěty není nikdy dost. Díky Míšo za krásný článek a připomenutí. To je také důvod k tomu, že pokukuju po rostoucí židličce. Danča (MarkovaDan@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 172. Dekuju Vam mockrat za sdileni informaci. Miminko je teprve na ceste, ale jsem strasne rada, ze sem tyto informace davate a vim, ceho se mam pristi rok vyvarovat. Dekuju! Michala. michalkakkk@yahoo.com

  OdpovědětVymazat
 173. Opět krásný článek, každé ráno se těším na nové počteníčko. Po "adventním kalendáři" mi bude smutno. Dnes opět krásná výhra. Zkusíme štěstí. Sdílím i na FB. Přeji pěkný večer Zuzana Bláhová zuzanablahova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 174. Skvele!! Souhlasím se vším, co bylo napsáno.. nás chlapeček byl jako miminko většinu casu na zemi na podložce, bez lehátka jsme se obešli a vývojem procházel ukázkově ☺ židlička se nám líbí, máme doma podobnou, ale s radostí bych ji věnovala synovci..
  Iva Cyrany, ivuska.v@atlas.cz

  OdpovědětVymazat
 175. Druha rostouci zidle nás čeká, tak pro ne tato. Michaela Tošovská
  A sdílí,m i na FCB. )

  michaela@tosovska.eu

  OdpovědětVymazat
 176. Super článek:-) Každý den se těším až budu mít chvilku klidu a přečtu si zas něco pěknýho. Židlička by se hodila.:-) market.berankova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 177. Strucne, jasne, vystizne ;)
  Skvely clanek!
  Marasovaa@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 178. Moc pěkný a jak by řekl můj kolega "výživný" článek.:) Ten zveřejním velice ráda.Taky znám z okolí rodiče,kteří spěchají na vývoj,jen aby to jejich dítko umělo dřív než ostatní :/. Židle vypadá moc dobře,určitě by se nám hodila.
  Romča Malinova (malinovaRomca@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 179. Lucie Procházková30. listopadu 2016 20:51

  Hezký večer,zase skvělý článek, se kterým se určitě ztotožňuji :) a židlička vypadá perfektně... lucie_prochazkova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 180. Super clanek a jeste lepsi vyhra

  Sedlackova.eva11@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 181. Tato rostoucí židlička by se nám velmi líbila a hodila.Začínáme 16měsíc
  Článek moc krásný,ač se snaží sebevíc,tak to někdy neklapne
  My od 3 m cvičili Vojtovku a jsem i zdravotník,tak vím co je důležité a přesto někdy příroda zavelí jinak.
  barajastrzembska@gmail.com
  sdílím i na fb

  OdpovědětVymazat
 182. Přesně tak! Snažím se malého do ničeho nenutit. Ale moji rodiče ne, ti ho posazovali i když to neuměl a teď když se učí chodit ho tahají za ručičky, achjo :( Židlička by se nám moc hodila, v plastové už se mu nelíbí... slunicko1321@seznam.cz budu i sdílet :)

  OdpovědětVymazat
 183. Perfektní článek. Moc za něj děkuji, hned jsem poslala odkaz dál do světa. Ono je i na dětech velice hezky vidět, jak je jim v takových židličkách dobře. Starší syn má židličku Jitro a sedí jako přibitý, mladší, zatím v jídelní židličce IKEA pořád mrská nožkama �� i my bychom tedy druhou rostoucí židličku moc ocenili.
  zuzka.krejcova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 184. S článkem do puntíku souhlasím! S prarodiči jsem občas dost bojovala - hlavně kvůli posazování a vodění za ruce. Ale to je holt ta starší škola :( Rostoucí židlička je krásný dárek a brala bych ji pro synka všemi dvaceti :) Nikie@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 185. Na rostouci zidlicku jsme narazila az ted diky vasemu clanku. Od te doby co se nevesel do sve vysoke zidle a nechce sedet u maleho stolecku sedi bohuzel nas cerstve trilety chlapecek na dospelacke zidli, a kdyz to tu ctu tizi me svedomi. Hned bych to chtela napravit, ale je pred vanoci a hracky jiz koupene a penez neni na zbyt, vyhra by nam mohla hodne pomoc tento omyl jeste zachranit.) A v novem roce bysme koupili i mladsimu, za chvili nam vyroste z te jeho miminkovske (ma tam oporu nozicek). lenka.rolcova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 186. Jednu rostoucí židli už máme a synovi se na ní opravdu dobře sedí, sám si na ni začal lézt v necelých dvou letech a od té doby jsme židli už i několikrát výškově upravovali. Druhému synovi je rok a rostoucí židli pro něho zatím nemáme... Na FB Monika Kohutová, mail tonia@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 187. Super článek! Měli by si si ho přečíst i ti, co ho určitě číst nebudou ;-(, ;-).
  Sdílím a šířím dál
  Jitkahrncirikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 188. Článek se moc povedl a doufám, že díky tomu, že je podpořen soutěží o tak atraktivní dárek, tak si jej přečte spousta rodičů, protože i v dnešní době plné informací, které jsou dostupné, tak mi přijde, že hodně rodičů dělá základní chyby :-( my máme zatím "miminkovskou" židličku, která byla výborná, ale naše dítko roste kosmickou rychlostí :-D tak se inspirace hodí :-)
  kontakt: jitkajochmanova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 189. Děkuju za pěkný a přínosný článek. Mé holčičce je už tři a půl roku, ale živě si pamatuju dobu, kdy jsem byla před rodinou jak ostříž, zakazovala jí nosit ve vzpřímené poloze, posazovat, vodit za ručičky a netrpělivě čekala, až k těm pokrokům dospěje sama :-) Židlička by se nám i teď moc hodila, malá nám odrostla polohovací batolecí židličce a už sedí na dospělácké židli, ale přesně vidím, jak jí to nevyhovuje, houpe nohama nebo si je odkládá bokem na nás, opěrka pro nožičky chybí..
  Na fb sleduju jako Kamila Hájková, kami.n@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 190. Rostoucí židličku nutně potřebujeme, zrovna pro syna nějakou vybíráme. bernatova.k@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 191. Super článek, jdu číst další. Díky za inspiraci. Koukám, že rostoucí židle je nutnost, takže výhra by se hodilaSitovova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 192. To by byla skvělá výhra! Díky za soutěž, Tereza (tereza236@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 193. Paradny clanok. Zidlicka by sa hodila akurat zvazujeme kupu:)
  lubicalulovicova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 194. Krasna zidlicka,moc by se nam hodila pro naseho Honzika. Treba to vyjde;-). Medvecka.eva@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 195. Děkuji za poučný a pravdivý článek o dětské motorice, souhlasím s vámi. O této židličce jsem nevěděla do té doby, než jsem na ni narazila u kamarádky a musím uznat že je opravdu skvělá! :-)

  OdpovědětVymazat
 196. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 197. Super článek, Michal m.humplik@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 198. Chystáme se pořídit přesně tuto židličku, třeba Ježíšek přinese :-)
  h.janasova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 199. Parádní článek a skvělá výhra! Určitě budu sdílet na FB, a to nejen proto, abych měla větší šanci;)
  Lenka Fořtová (Cichá)
  lenka.cicha@email.cz

  OdpovědětVymazat
 200. Vyborny clanok. Dakujem. A zdielam. Viktoria133@hotmail.com FB Viktoria Rohalova

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.