sobota 26. listopadu 2016

DEN 7: A co když zahouká...

A máme tu v pořadí sedmý den našeho vašeho spešl adventního kalendáře. Je sice dnem sedmým, ale poprvé je tu dárek i pro vás, které máte miminka teprve na cestě nebo je třeba v blízké době plánujete. Ráda bych, aby se na blogu čas od času pořád objevovaly i články pediatrické nebo s touto tématikou. Takže dnešek je jedním z nich, nebude chybět výhra, jedno malé pozvání a v neposlední řadě i recenze typu "jak jsem to měla já". Tak mužem?


Jako včera si pamatuju den, kdy za námi poprvé přišla Nelinka. Ne za námi s manželem. Za mnou a za Julinkou. Do porodnice. Samotných příchod Nelinky už je starý víc jak tři roky, ale stejně je to jako...no předevčírem :-). A stejně jako jejich velké dny si moc dobře pamatuju první těhulení. S druhým už těch zážitků tolik není, protože nějak nebyl čas se na ně soustředit, ale první pupendo si pamatuju dobře.

První výbava byla důkladná, připravili jsme si doma vše co bylo potřeba a tehdy vyvstala i otázka zda pořídit monitor dechu či nikoli. Já tehdy byla lehce proti a říkala si, že ho pořídíme pokud bude důvod. Tedy pokud se nám narodí Nelinka předčasně, pokud bude mít nějaké potíže s poporodní adaptací, pokud nastane nějaký problém v porodnici, prostě těch pokud bylo dost a tak jsme monitor primárně nepořídili. Překvapením pro nás tedy bylo, když jsme ho dostali po příchodu z porodnice darem.


Byla to pro mě psychicky asi dost úleva. Ani tak jsem neměla strach, že se něco nastane, ale spíš jsem cítila, že když ho máme, tak na nějaké "stane se" nemusím myslet. Navíc každá z nás, která se chystá rodit v porodnici, tak tam ten monitor dechu u miminka mít bude, takže od samého narození Nely jsem na něj byla zvyklá. A tak se stalo, že ač jsem monitor neplánovala, měla jsem ho.

Domů jsme si přivedly holky obě zdravé, bez nejmenších problémů s čímkoli a ještě ulehly na tu spešl desku :-). Julinku jsme navíc měli i doma ještě na tři měsíce ve vypůjčené postýlce, na kterou jsem byla zvyklá z porodnice. Bylo to super a za sebe jen doporučuji. Dala se polohovat, skrz plast jsem na ni vždy viděla, Nelinka ségru vozila po bytě a já ji měla vždy při sobě, když se mi zrovna chtělo.


Jestli samy zvažujete monitor dechu, za sebe dnes říkám ano. Dodal mi neskutečně na klidu a navíc svá opodstatnění má i u zdánlivě zdravého dítěte. Je pravda, že dřív monitory nebyly a vyrostli jsme, jenže dřív nebyly ani autosedačky a to neznamená, že je dnes nepořizujeme. Každý dělá v dané době z bezpečnostního hlediska maximum a je rozumné s touhle dobou jít. Proč?

Monitor dechu není povinné pořizovat a s nejvyšší pravděpodobností se vašemu miminku ani nic nestane. Míru pravděpodobnosti s jakou se našemu dítěti nic nestane ale nemůžeme měřit a zástava dechu, která miminko ohrožuje na životě se může vyskytnout bez předchozího varování. 

Velkým argumentem proč ANO je strašák známý jménem Syndrom náhlého úmrtí, který je definován jako náhlé a neočekávané úmrtí kojence do 1 roku, který byl doposud zdráv a nepodaří se objasnit příčinu úmrtí. Pod tento pojem však spadají i úmrtí způsobená zabořením obličeje do polštáře či deky, hračky, vdechnutí při ublinknutí, vdechnutí hračky či zástavě dechu z důvodu nemoci... To jsou případy, kde monitor dechu má své opodstatnění a v případě, že zahouká, vy máte možnost svým zásahem život miminka ovlivnit. Bez monitoru dechu o tuto možnost "včas zasáhnout" přicházíte. I v případě, že spíte s miminkem v jedné místnosti, zástavu dechu miminka nezaznamenáte, neprobudí vás.

Výběr v monitorech je poměrně velký, já bych ráda napsala jen hrubé rozdělení a pak ukázala jak to bylo u nás.


Druhy monitorů dechu


 • Plenkový monitor dechu
  • pomocí speciálního klipu se připne miminku přímo na plenku 
  • plus: je dobře přenosný - využijete i v kočárku či autosedačce
  • mínus: nepohodlný při pohybech miminka, může omezovat v pohybech a jakmile dítě přikryjete, snižuje se také jeho slyšitelnost vlivem překrytí
 • Deskový monitor dechu
  • všechny ostatní - je považován za tu klasickou variantu monitorů
  • 2 části - snímací deska, která se umístí pod matraci - může být jedna, případně dvě. Plus vyhodnocovací jednotka, kterou zavěsíte na okraj postýlky. Jejím prostřednictvím se monitor ovládá. Tyto dvě části jsou propojeny jedním či dvěma kabely - podle množství desek, který monitor obsahuje.
  • plus: monitory dechu samy o sobě nevysílají žádné radiové signály - i pro citlivé dítě jsou naprosto neškodné, jsou pohodlné - dítě se nedostává do žádného kontaktu s monitorem a logicky ho tedy ani neomezují v pohybech
  • mínus: nepraktický pokud potřebujete často přenášet (postýlka - kočárek)

Pokud máte děti dvě, nikdy nejde snímat obě jedním monitorem tak, že zakoupíte monitor dechu se dvěma deskami a pod každé dítě dáte jednu. Každé dítě musí mít svůj vlastní monitor dechu (pozn. pro maminky dvojčat)

My o výběru monitoru tedy nerozhodovaly, ale dostali jsme tento - Babysense 1. Je to monitor dechu deskového typu, je doplněn jednou deskou. Přesně stejný jsem měla v porodnici, takže s užíváním problém nebyl a znala jsem.

Vyhodnocující jednotka se přidělává na postýlku dítěte nebo někam, kde ji budete mít snadno při ruce. Zároveň jste omezeni dosahem kabelu, protože tato jednotka je pomocí něj spojena s deskou /deskami.


Snímací deska se umístí pod matraci, ne pod prostěradlo. Pokud máte jednu, dáte ji do míst, ve kterých bude miminko v postýlce spát. Jestliže se miminko již začíná pohybovat a víte, že v postýlce cestuje, je rozumné přikoupit samostatnou desku navíc. My se do této fáze nedostali. Monitor dechu jsme měli do 6 měsíců, pak už jsme ho dál nevyužívali, protože riziko SIDS se s věkem nad 6 měsíců razantně snižuje, navíc se zvyšuje výskyt falešných alarmů.


Na vyhodnocovací jednotce jsou dva "otvory" pro dva kabely. Jelikož tenhle typ je monitor jen s jednou deskou, druhý otvor zůstane prázdný. Na vyhodnocovací jednotce se pak monitor zapne stisknutím tlačítka a v případě, že je vše jak má být, zeleně problikává kontrolka. V případě, že nezaznamenává monitor dechovou aktivitu, spustí se alarm.Důvody spuštění alarmu


 • vyndala jste miminko na kojení a zapomněla monitor vypnout - ano tenhle řádek má první místo, protože ten byl u nás rozhodně nejčastější :-D Manžel doslova miloval druhou ranní, kdy se Nela budila na kójo a já v zombie stavu vandala dítě z postele a zase zapomněla na ten proklatej knofl :-D
 • zakoupili jste bazarový monitor dechu - mohlo dojít k poškození snímací desky či je potřeba nechat jej zkalibrovat, v lepším případě zakoupit novou desku, která miminko bude hlídat. Každý přístroj potřebuje kontrolovat a obzvlášť pokud hlídá naše děti, je dobré na kalibraci monitoru dechu myslet a svěřit autorizovanému servisu
 • apnoické pauzy miminka - Apnoe je zástavou dechu miminka, která trvá minimálně 2 dechové cykly dítěte. Rozuměj vynechání dechu, pauza, po které dítě začne zase dýchat. Tyto apnoické pauzy je třeba vždy řešit, vyšetřit. Mohou být předzvěstí něčeho závažnějšího.
  • nejčastější příčinou je GER neboli gastro ezofageální reflux dítěte 
   • kyselý žaludeční obsah dítěte se navrací zpět do jícnu - hrozí vdechnutí, 
   • do jisté míry je to běžný jev, který ustupuje s věkem (ublinkávání) do 18 měsíců
  • pokud není příčinou GER, je třeba provést neurologické vyšetření
 • SIDS - syndrom náhlého úmrtí dítěte - nejvyšší riziko je do 6 měsíců 
  • do této doby zdravý novorozenec či kojenec je nalezený v postýlce bez známek života, příčinu úmrtí neobjasní ani pitva
  • Co zvyšuje riziko vzniku tohohle strašáka?
   • kouření maminek v těhotenství a v domácnosti, kde miminko žije
   • ukládání dítěte do jiného pokoje než jsou rodiče
   • ukládání novorozence ( = prvních 28 dní) do postele k rodiči, kdy hrozí překrytí obličeje dekou či zabořením hlavičky do matrace či maminky
   • ukládání miminka do polohy na bříško - miminka tak jsou často spokojená a dobře spinkají, ale ta nejmenší do této polohy určitě nedávejte, bráníte tak dostatečnému přísunu kyslíku pro miminko
   • hračky, polštáře a deky v postýlce dítěte


A co když dojde na nejhorší, monitor houká a miminko ve své postýlce leží a nedýchá? Monitory vám pomohou zasáhnout v době, kdy je miminko překryté peřinou a dostaví se zástava dechu, pak stačí kolikrát jen samotný alarm, kdy se miminko uleknutím nadechne, případně stačí vaše rychlá pomoc, kdy z něj odstraníte deku či hračku. Pokud ale kojenec nedýchá, je potřeba reagovat a i to se snažím učit na kurzech první pomoci, které pravidelně každý měsíc pořádám.


Resuscitace novorozence


 • U dětí do 1 roku věku zahajujeme resuscitaci vždy 5 úvodními vdechy
 • Následuje střídání srdeční masáže s vdechy v poměru 30:2
  • srdeční masáž
   • 30x stlačení hrudníčku dvěma prsty na spojnici bradavek - uprostřed na hrudní kosti
   • hloubka stlačení by měla být alespoň do 1/3 hrudníčku
   • frekvence stlačení 100 za minutu (Znáš písničku Rolničky, rolničky? Tak v v jejím rytmu jsi na správné frekvenci)
  • 2 vdechy - miminku zakryjeme svými ústy pusinku i nos současně a vdechujeme obsah svých úst - zbytečně nepřefukujeme
  • opět následuje 30 stlačení a další 2 vdechy
 • Takto provádíme resuscitaci 1 minutu, poté voláme RZS (jsme-li doma dva, jeden volá ihned jinak má přednost resuscitace po dobu jedné minuty před voláním)
 • Pokračujeme v resuscitaci až do příjezdu RZS

Tak pořídit nebo ne? Ať tak či onak, je to dobrý pomocník. Je dobré vědět a znát pár základů co se může stát, co mám dělat, ale zase netřeba denně googlit a stresovat se vším možným. Mně monitor dechu rozhodně na stresu ubral a právě proto jsem o něj poprosila partnera blogu Feedo.cz a vybrala vám ho sem do kalendáře. Kdo by o něj chtěl soutěžit, dnes tu pro vás jeden mám a mockrát za tuto cenu děkuji.

A koho by zajímalo z první pomoci nebo otázek okolo novorozenců více, můžete se zajít podívat na některý ze seminářů, které pro Feedo.cz pořádám. Kapacita seminářů je vždy omezena, aby se dostalo na veškeré otázky, aby byl klid probrat vše, co Vás bude zajímat. Schéma semináře nemá pevnou osnovu, podle které se musíme řídit, vždy ho uděláme individuální podle těch, kteří na něj dorazí. 

V současnosti je většina míst již do konce roku obsazena, ale rozhodně se můžete hlásit se zájmem. 

Podrobné pozvání na kurzy najdete TADY.


Na semináře je možné vzít s sebou i děti a konají se vždy ve všední dny dopoledne. Poplatek je jen symbolický 150Kč na materiály a pronájem prostor. Po dvou hodinách odchází většina maminek s úsměvem a nám se už podařilo proškolit více jak 150 maminek :-). Moc mě těší, že máte o vzdělávání zájem a těším se na každého, kdo dorazí. Nově mám i seminář pro maminky těhulky a ty, které děti plánují a probereme na nich vše včetně dnešního tématu, resuscitací, ale i rizik a překvapení, které mohou na maminky čekat a je dobré mít je v povědomí.

Seminář první pomoc dětem 
PRAHA - 2.12.2016 - od 9:00 do 11:00 - účast možná s dětmi - Flora Carpe Diem OBSAZENO

Seminář Jak se připravit na příchod miminka
PRAHA - 7.12.2016 - od 9:00 do 11:00 - účast možná s dětmi - Flora Carpe Diem

 PŘIHLÁŠKY: seminar@feedo.cz

Semináře se jsou zpoplatněny částkou 150Kč. Veškeré materiály kurzu jsou zahrnuty v ceně.


Chceš si vyhrát Monitor dechu Babysense I a místo na libovolném semináři zdarma?1/ buď nebo se staň fanouškem naší FB stránky MK-Life
2/ Do soboty 3.12. napiš do komentáře pod tento článek nebo na FB,

Jaké téma semináře by vás zajímalo co se dětí nebo těhotenství týče a v jakém městě bys o něj měla zájem? 
(nezapomeň na sebe nechat kontakt)
Jestli píšeš jako Anonym, napiš pod jakým jménem jsi fanoušek na FB

3/ pokud navíc budeš sdílet veřejně článek i na FB, zařadíme Tě do slosování hned 2x

V neděli s holkama vylosujeme šťastlivce, který si odnese pod Jedličku monitor dechu Babysense..

V tuto chvíli je ještě aktivní 

Soutěž o Lego DUPLO z 1.okénka (do 27.11.).

Soutěž o 3 diáře Momenteeczech ze 3.okénka (do 3.12.)

Soutěž o dětské stylové odrážedlo a poukazy na Houpací prkno ze 4.okénka (do 3.12.)

Soutěž o kuličkodráhu TRIX z 5.okýnka (do 3.12.)

Soutěž termohrnky SmartCup a Mixitky z 6.okýnka (do 3.12.)Váš Ježíšek72 komentářů:

 1. Opět přínosný a skvělý článek! My jsme monitor dechu měli v plánu půjčovat z porodnice, hlavně protože dcera od příchodu z porodnice spala ve svém pokojíčku a tak pro náš klid. Tento týden jsme monitor vrátili (dceři je už půl roku) a dál jsme jej nechtěli půjčovat. Docela mě překvapilo, jako má tento monitor časovou prodlevu, když se zapomene vypnout. Navíc nás překvapil fakt, že ačkoliv má kontrolu na vybité baterie, tak jsme je během toho půl roku neměnili - ikdyž prodleva alarmu se občas prodloužila, ale nebrali jsme to příliš v potaz. A když jsme baterie vytahovali, manžel jen kontroloval měřením stav nabití baterií a zjistil, že jsou téměř vybité, ačkoliv to monitor nesignalizoval. Každopádně i tak jsme byli rádi za tenhle výdobytek moderní doby.

  Co se týče otázky, mne by zaujal kurz na téma psychomotorický vývoj dětí a jeho odchylky, neboť to je ta část, která je bohužel často pediatry opomíjená či nějaký seminář o správné výživě dětí a prevence civilizačních chorob (třeba v širokém pojetí od prvních příkrmů až k racionální stravě). Nejblíže bych to měla do Ostravy, případně Olomouc, kdybychom si udělali nějaký menší výlet.

  Prosím nezahrnovat mne do losování, monitor bychom již nevyužili. Měla jsem jen potřebu odpověď na otázku. :-)

  Marie K. /Kubáčová Marie/
  geby.maruska@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Jee teda Miso vy jste skvela. Moc dekujeme, ze myslite i na nás s briskem. Moc ráda bych zkusila tu vaši první pomoc po novem roce a za mě Praha. Dobrou noc

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lenka Nedbalova lenik17@gmail.com

   Vymazat
 3. Libila by se mi prvni pomoc v Usti n.L.
  :)
  vagnerovamonikaz@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 4. Super článek,monitor dechu jsme měli pujceny a pro druhé mimco které máme v plánu by se určitě hodil nový :)
  Na semináři první pomoci jsem byla a mohu jen doporučit😉
  Líbil by se mi nějaký seminář o nemocech které mohou děti potkat a také o správné výživě dětí a místo Praha 😃
  MK.Michaela@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Super by byl kurz ve Zlíně o první pomoci. Uvažovala jsem nad ním po narození dcery, ale nakonec z toho bohužel nějak sešlo. Monitor jsme používali a určitě chceme použít i pro druhé mimčo.
  Lenka Valová valova.lenka@email.cz

  OdpovědětVymazat
 6. Mne by se libil seminar o první pomoci pro deti (predskolni), jak třeba osetrit také spaleniny apod., Dobříš.
  k.hubickova@seznam.cz
  FB Kateřina Michlová

  OdpovědětVymazat
 7. Myslím, že seminář o první pomoci dětí je užitečný vždy o pro všechny a určitěbych ho využila třeba v Praze. Monitor dechu jsme využili u obou holek na první půlrok jejich života a jsem ráda, že jsme ho měli, byla jsem klidnější.
  ivazahradnikova13@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 8. Na seminář první pomoci bych se moc rada někdy dostala, vypadá to moc pěkně a hlavně prakticky! Pokud se tematu týká, zajímala by me výživa kojenců/ děti případně spánek ;) petra.hlavackova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 9. Krásný článek :-) Všichni mi před narozením prvního syna říkali, kak je to zbytečné, pořizovat monitor. Když byl syn na světě a dala jsem ho spát, tak první, o co se starali bylo, jestli jsem zapnula "pípák" :-D
  Líbil by se mi seminář o první pomoci a pak o aktivitách s dětmi ve stylu Montessori ve východních Čechách, ideálně Chrudim-Pardubice. klarkakrejcova@seznam.cz na fb jako Klára Zindulková

  OdpovědětVymazat
 10. Já bych byla pro kurz první pomoci ve Zlíně
  Sdílím na FB jako Vendula Janků
  kutrovavendula@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 11. Miso, opet moc uzitecnych informaci...monitor jsme meli a budeme mit zase a rozhodne jsem nemela odvahu ho v pul roce vyndat :-D...nesoutezim, necham soutezni fleky tem, co ho potrebuji a na seminar prijedu jednou do Brna <3

  OdpovědětVymazat
 12. Dobré dopoledne Míšo, děkuji za skvělý článek. V únoru čekáme miminko a stále přemýšlíme, zda si monitor půjčíme nebo ne. U prvního mimča jsme ho měli a byla jsem taková klidnější, i když mě spousta kamarádek od něj odrazovala, že spustil alarm bezdůvodně a akorát zbytečně vyplašil. Já bych se ráda zúčastnila semináře první pomoci - kdyby byl v Jihlavě :) Dál by se mi líbilo třeba téma: Jak si uspořádat čas na mateřské. S tím věčně bojuju. A dál třeba příkrmy a výživa dětí.

  OdpovědětVymazat
 13. Kurz prvni pomoci v olomouci.pavla konecna na fb.pavla.valkova@post.cz

  OdpovědětVymazat
 14. Dobré ráno, cekame druhe miminko a u prvniho jsme meli monitor dechu pujceny od zname, abych byla klidnejsí. Urcite ho pro klidnejsi spanek budu alespon první mesice vyuzivat zase.

  Co se týče kurzu, urcite by se mi libil kurz prni pomoci v Ceských Budejovicich.
  Fb: Claire De Lune, yeemanjaa@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 15. U prvni jsme měli půjčený a za ten pocit bezpečí k nezaplacení teď se chystáme koupit. Vůbec mě nenapadlo ze js em mohla předávat do kočárku, já jsem.vzdycky zastavovala a kontrolovala jestli dýchá byla jsem fakt vyplašená minimálně první dva měsíce a obávám se že jak porodům bude to zase stejně, toho strasaku se fakt bojím :( Mám zájem o kurzy v Brně a témata jako, jak připravit sourozence na příchod miminka, Montessori aktivity, jak skloubit rodinný život s tím pracovním, a rozhodně by mě zajímalo z psychologického hlediska, jak je to s kroužky, které jsou v hodně pro menší které rozhodně ne. Eva.dozbabova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 16. Prvni pomoc pro deti, urcite :)
  V Prelouci..

  OdpovědětVymazat
 17. Kurz první pomoci by byl fajn v Pelhřimově.
  katka.sikyrova@gmail.com
  na FB sdílím jako Katka KaTka

  OdpovědětVymazat
 18. Monitor dechu jsme neměli, teď čekám druhé a asi by se hodil - bude to větší fičák doma, tak pro klid duše. Seminář bych si vybrala kurz první pomoci a v Praze.
  zcernala@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 19. Já jsem těhotná poprvé a jsem ten typ člověka, co je rád připraven, takže by se mi líbil Kurz první pomoci a to v Brně :-)

  jabornikova.m@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 20. Zajem bych mela prave o kurz prvni pomoci, pokud mozno v Olomouci. bbudulinek@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 21. Dekuji moc za clanek o monitoru dechu, uvazuji o porizeni. Krome prvni pomoci pri zastave dechu bych uvitala i rady, co delat pri reznych ranach, popaleninach atd. a bezpecna manipulace s ditetem. Michala Kartuskova michalkakkk@yahoo.com

  OdpovědětVymazat
 22. Prvni pomoc a seminar v Kroměříži nebo Zlině.. Sdileno i na fb...fbonytka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 23. Prvni pomoc a seminar v Kroměříži nebo Zlině.. Sdileno i na fb...fbonytka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 24. Kurz první pomoci pro miminka, vše ostatní jde najít na internetu a není to tak důležité.
  Uh. Hradiště.
  U prvního miminka jsme měli monitor půjčený a druhého od někoho určitě půjčíme také.
  lucie
  eiben@post.cz
  (fb lucie eiben)

  OdpovědětVymazat
 25. Díky za článek, sdílela jsem kamarádce, které by se monitor možná hodil :-) Lucie.dolezalova84@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 26. Tento stejný monitor dechu jsem měla u syna půjčený a byli jsme s nim moc spokojeni. Ted by se nám hodil, v červnu čekáme miminko a nějaký monitor budeme muset pořídit :-) Určitě by se mi líbil kurz první pomoci, myslím že to je důležité a málokdo ví, jak na to :-) No a nejlépe někde na Vysočině :-) majkik.c@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 27. Dobrý den, kurz první pomoci či správně plenkování (pro zdravé kyčle) v Ostravě :-). Gabriela Přemyslovská

  OdpovědětVymazat
 28. Ahoj Miso, ja bych chtela navštívit kurz prvni pomoci nebo kurz zaměřený na řešení běžnějších zdravotních potíží, tj napr jak spravne na horečku, co delat pri záchvatu laryngitidy, kdy jet v jakých případech k dr a kdy je to jeste zbytečné apod. V Praze.
  FB Michaela Moravcová
  Michaela_moravcova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 29. Monitor dechu doma nemáme, ale miminko očekáváme. Tudíž by se hodil. Na první mimčo jsem ho měla půjčený a naštěstí houkal, jen když jsem vyndala miminko a nevypnula monitor :-D Jaký kurz? To je těžká otázka. Jsem pravidelně proškolovaná jako zdravotník zotavovacích akcí a příprava na miminko...možná by mě zajímala více i přes to, že už jedno mám :-)
  endyna@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 30. Další super článek a budu sdílet pro šíření :-) monitor dechu jsme měli a jsem za něj moooc ráda :-) prosím, nezařazovat do losování :-) monitor máme a sama jsem zdravotník ;-) díky Jitka

  OdpovědětVymazat
 31. Kurz prvni pomoci se vzdycky hodi. Idealne Kladno nebo Praha.
  bernatova.k@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 32. zdravim, kurzu prvni pomoci mam par za sebou, ale jednak je to delsi dobu a za druhe, ne specialne pro deti. a vzhledem k tomu, ze doma dve mam, tak bych to urcite uvitala, idealne v brne. jana siva (fb- jana siva saula), email. jasana@email.cz

  OdpovědětVymazat
 33. Děkuji za skvělý článek!! Kéž by si aspoň část soutěžících maminek přečetla článek celý.. Jsem také dětská lékařka a děláme kurzy první pomoci pro nastávající rodice a souhlasím se vším, co jste napsala.. U malého jsme také monitor první měsíce využívali, potom se přesunul (navzdory mému původnímu predsevzeti) k nám do postele ☺ Myslím si, že monitor je dobrá věc, ale znalost resuscitace je věc důležita pro všechny rodiče..
  Díky za Váš blog, moc rada ho čtu.
  Iva C. (prosím do soutěže mě nezařazujte, monitor máme a nějaké nastávající mamince se určitě bude hodit)

  OdpovědětVymazat
 34. Super článek. Zrovna nedávno jsem narazila na článek o SIDS a říkala si, že jsme ten monitor dechu měli pořídit. Zejména, když budeme brzy nuceni přesunout tříměsíčního syna z ložnice do pokojíčku, protože roste jako z vody a košík, který mám u postele, mu začíná být dosti malý. A velkou postýlku bohužel do ložnice nedostaneme :( Takže je pravděpodobné, že monitor dechu nakonec ještě do výbavy zařadíme - bude se mi usínat i spát o něco lépe, než kdyby zůstal sám a navíc bez "naprosté kontroly".
  Na kurz první pomoci se chystám - myslím, že by něco takového měla absolvovat každá maminka, aby si v případě potřeby věděla rady. Za sebe bych se pak ještě přimluvila za zmiňovaný kurz o dětských nemocech a jejich příznacích, ideálně v Praze (ale to asi nebude takový problém). Hezký víkend! Tereza (tereza.divisova@centrum.cz).

  OdpovědětVymazat
 35. Rodila jsem v Nemecku a tam nam v porodnici zadny monitor dechu pod dite nedali :) domu jsem ho ale poridila, AngelCare, z druhe ruky. O plenkovem monitoru jsem nikdy drive neslysela. Kurz bych navstivila rada, ale muselo by to byt na Morave kolem Vanoc, takze bohuzel asi nic :) ina.bay@post.cz (FB: Ina Ba)

  OdpovědětVymazat
 36. Mně by se taky líbil kurz první pomoci, ale jsme až z Havířova, takže Ostrava?? :-) :-D renwas@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 37. Olomouc a zajímaly by mě nemoci v dětském věku a jak si s nimi doma poradit.

  vejvodova.adela@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 38. Moc hezký článek,Míšo. Když se měla narodit naše holčička, také jsme monitor nekupovali, s tím, že se narodila v termínu a zdravá. po asi 2 měsících mi jednou přestala dýchat, naštěstí mi zrovna usnula v náručí, takže stačilo s ní zatřást a ona se nadechla. Tehdy jsme hned jeli do nemocnice, pravděpodobně šlo o spánkové apnoe, ještě ten den jsme si monitor půjčili. za dva dny dostala malá vysoké teploty přestala jíst, vzali nás do nemocnice. Nakonec to byla jen viroza a po pár dnech jsme šli domů, ale v nemocnici nám dvakrát ještě v noci houkal monitor (nejspíš se jí jen prodloužil dech, ale i tak přiběhly rychle vystrašené sestřičky). Takže tehdy to apnoe bylo nejspíš takovou předzvěstí nemoci. Od té doby už byl klid a hlavně já jsem byla v klidu, že monitor máme (byl to taky baby sence). Když se teď narodil syn, hned jsme si ho v porodnice půjčili domů na půl roku, teď má 4 měsíce a já přemýšlím, že půjčení ještě o půl roku prodloužím. Sice se nám to prodraží, ale stojí to za ten klid. Dnes už ho doporučuji všem maminkám v okolí.
  Ohledně semináře, moc by se mi líbil o první pomoci malým dětem, nebo možná nějaký o očkování a příkrmech atd. Ideálně Olomouc :) Pěkný víkend Jitka (smallion@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 39. Morava je pro vaše holky sice daleko :-) , ale i tady by taková přednáška našla hodně příznivců ;-) nadavymolova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 40. Rozhodně by se mi libil kurz prvni pomoci někde poblíž Ostravy. Petr Vykrent (petr.vyk@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 41. Monitor dechu jsem si pro prvni mimi zapujcila,abych byla klidnejsi. A urcite jej hodlam pouzivat i pro druhe mimi. Ze seminaru by me hodne zajimala prvni pomoc. Citim,ze v tomto smeru mam velke rezervy.

  OdpovědětVymazat
 42. Moc Vám děkuji za pěkný článek. Momentálně se o miminko snažíme, takže monitor dechu bude na prvním místě seznamu :D . Článek je moc pěkně napsaný ale vyzkoušet si to přímo by bylo lepší. Jsem z Mostu takže v Ústeckém kraji by to bylo super :) (denybeny@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 43. Ja bych brala prvni pomoc, sice mam doma uz syna,ale na zadnem kurzu jsem zatim nebyla a za chvilku se narodi sestricka,tak bych rada par rad pro jistotu,i kdyz treba nebudou potreba. A za me urcite Praha.
  FB Jana Dušková
  Janca.Duskova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 44. Míšo díky za super článek. Já bych uvítala jako téma kojení a vše kolem. U prvního prťouse to moc nešlo, teď v únoru čekáme přírůstek a ráda bych se proto vyvarovala všech chyb. FB Radka Fejksová, radka.fe@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 45. Míšo, díky za článek. Ze seminářů by se mi líbila první pomoc v Praze. Zuzka ( zuzanavankova@post.cz )

  OdpovědětVymazat
 46. Opět perfektní a zajímavý článek. Určitě by mě zajímala první pomoc a jak se připravit na příchod miminka, ale např. v odpoledních hodinách, aby se mohl zúčastnit i pracující lid :-)

  OdpovědětVymazat
 47. Ahoj Míšo, tvé články čtu hrozně ráda, protože se v nich vždy dozvím něco užitečného. Líbil by se mi kurz první pomoci ve Zlíně...
  p.werunka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 48. Líbil by se mi kurz první pomoci ve Zlíně. Monitor dechu jsme používali a spokojenost.
  Preji hezky den Pavla Kašparová
  cermakovapavla@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 49. Jéé, monitor zrovna řešíme. Za mě první pomoc v Praze, to je tak podstatné téma, že snad podstatnější není. Díky.
  siberia06@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 50. na prvni pomoci jsem byla uz nekolikrat, ale je to tak dulezita vec, ze mam stejne stale pocit, ze bych si nevedela rady a ze by mi vse vypadlo z hlavy. moc rada bych si prvni pomoc znovu zopakovala, a to v praze.

  zu.srumova@gmail.com
  facebook: zuzana srumova

  OdpovědětVymazat
 51. Kurz první pomoci v Olomouci. Monitor dechu budeme zase potřebovat s příchodem dalšího potomka ;-)
  alice.gazarova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 52. Zájem jsem měla v těhotenství a po porodu právě o první pomoc u novorozence a kojenců. Jenže tenkrát jste ještě školení nepořádala. Nyní by mne zajímalo, jak se vyrovnat například se záchvaty vzteku a různé rady ohledně chování. helena.xxxxx@seznam.cz (Helena Kotrchová)

  OdpovědětVymazat
 53. Monitor jsme u starsi poctive pouzivali pul roku, u mladsiho jen sestinedeli, protoze po zdokonaleni "materskeho sluchu" me budilo (a budi stale) byt jen sebemensi povzdechnuti. Urcite je to dobra vec a ma svoje opodstatneni. Pisu jen nazor, do souteze zaradit tentokrat nepotrebuji, prenecham sve misto pro ty, ktere to potrebuji. A kdyby byl seminar v Liberci, tak prijdu i bez souteze ;-)

  OdpovědětVymazat
 54. Monitor jsem vůbec nepoužívala, vždy jsem se probudila chvíli před tím, než dcera začala hladově pofnukavat. Ale kdyby byla nedonošená nebo se vyskytly při porodu nějaké komplikace, určitě bych babysense koupila nebo si půjčila v porodnici.
  Přednáška o první pomoci se hodí vždy! Vím, že jsi jich teď v Praze několik měla, jen se mi s pupkem už teď v posledním měsíci nikam moc nechce vyrážet. :-)
  adela.prsalova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 55. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 56. Určite by som ocenila seminár na tému Prvá pomoc pri rôznych úrazoch v Ostrave. Pri deťoch človek nikdy nevie a je lepšie byť pripravený.
  Monitor dychu som si u prvého syna prenajala na pol roka a čoskoro sa nám opäť bude hodiť k druhému miminku :)
  luberdova.maria@seznam.cz / Mária Kaňovská

  OdpovědětVymazat
 57. Velmi přínosný článek, tak jako vždy :-) Jsem moc ráda, že jsem se (na Vašem semináři) dozvěděla o tomto blogu.
  Při prvním miminku jsme monitor dechu neměli. Teď čekáme druhé a nejspíš si monitor koupíme nebo půjčíme.
  Na Vašem semináři o první pomoci jsem již byla a byl moc přínosný. Zajímaly by mě semináře o očkování a o psychomotorickém vývoji miminek/dětí. Semináře preferuji v Brně.
  Lucie K. Johaníková
  johanikova.l@email.cz

  OdpovědětVymazat
 58. Zaujalo by mne skoro vše, ale aby to bylo ve Frýdku-Místku ;-) PavlikovaRenata@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 59. Super článek, opět hodně přínosný. První pomoc u miminek je velmi důležitá, ale zajímalo by mi i očkování a v Plzni. andrea.salvetova@hotmail.com FB Andrea Ajca Salvetova

  OdpovědětVymazat
 60. Urcite prvni pomoc, manzel me na to porad posila, abych si dokazala poradit, kdyby neco.... a monitor je take dobra vec, sice si myslim, ze ho vezsina zdravych novorozencu nepotrebuje, ale klidnemu spanku prvorodicky prida stoprocentne, takze k nezaplaceni :-)
  Adela, adecer@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 61. Mne by zajímala správná manipulace s miminkem, kojení a první pomoc. A místo Ostrava nebo Brno. :)
  Lenka Poníková l.ponikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 62. Me by zajímaly všechny - manipulace, priprava na miminko, prvni pomoc a misto v Brne nebo třeba v Kroměříži :) chs.mandarins@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 63. Jelikož jsem teďka těhotná, zaujala by mne přednáška o tom, na co všechno se připravit až přijde miminko na svět :) A za mě ideálně město Jihlava, ale i do Brna bych klidně dojela...

  OdpovědětVymazat
 64. Mne by urcite zajimala prednaska o vyzive deti a o detskych nemocech, a urcite v Praze. Dekuji zuzankat@seznam.cz fb Zuzana Zuntova Tymlova

  OdpovědětVymazat
 65. Kurz by se mi líbil na téma dětské nemoci. T+E (radim73a@seznam.cz - FB: Joel Te)

  OdpovědětVymazat
 66. Monitor rozhodně doporučuji. Přesto, že se nám narodila zdravá holčička, 2x nám doma houkal a malá v tu chvíli byla jako hadrová panenka. Takže díky za takové "vymoženosti". Soutěž sdílím pro svou sestřenici, která je právě v očekávání a rozhodně by se jí hodil. Jinak přednáška by se mi líbila nemoci u dětí (bojujeme často se záněty středního ucha,...) a severní Morava. Anet (patikova.aneta@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 67. Zajímavý článek. Líbil by se mi seminář o psychomotorickém vývoji nebo o výživě nebo o nemocech. V Brně. Iva iva.kanarkova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 68. Za mě by to byl kurz první pomoci, Praha. dita.brezinova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.