pondělí 28. listopadu 2016

DEN 9: Každodenní, přesto krásné!

Děláme je denně, děláme je spolu a i když jsou vlastně povinné, je to pro nás pořád víc radost něž opruz. Na mysli mám každodenní rituály, které se snažíme u dětí dodržovat už od dob, kdy si lebedily v zavinovačkách a sosaly mateřské mléko. Ne každý je doma zavede, ne každý na ně asi dbá, ale nám se nejednou vyplatilo, že mají holky svůj režim a aniž bych musela říkat "co bude teď", ony to tak nějak podvědomě cítí a vyžadují. Dnes vás zveme na návštěvu k nám. Můžete mrknout jak večery rituálčíme a plus si odnést krásnou výhru :-).

Až při psaní tohohle článku jsem zjistila, že jediné, kde nemáme až tak dané rituály, je naše ráno. Když nad ním tak přemýšlím, tak asi proto, že jsme před šestou jak po ráně palicí. Všichni. Takže kdo by myslel na víc než se svléct, najíst a vyčistit zuby a ještě hlídat čas, že? 

Nějak nechápu, že naši vždy byli vzhůru, když jsme se probudili. My pak jen došli na snídani, která už byla nachystaná a den se mohl rozjet. Nám doma totiž doposud dělají budík děti. "Na kolik si dáváš budíka?" ...ne, já si nedávám budíka, já si dávám Julii :-D. Holky nás spolehlivě budí už víc jak tři roky do šesté hodiny ranní. Nic extra, ale zase jsme nikdy nepřišly nikam pozdě, na poště nestojíme fronty a uvařeno máme do devíti hodin.


Přes den je naším prvním větším rituálem až úklid před obědem. Ten být musí, jinak se v borčusu spát nejde a parádním hnacím motorem je fakt, že jinak se ke korýtku nedostanou...a jídlo? To je metla naše :-D. Po obědě pak obě holky chodí spát a večer končí zábava v šest, protože je čas na druhý úklid a hurá do vln.

Jestli chcete po dětech, aby byly samostatné a naučily se svůj den zorganizovat a naplánovat, je moc chytrá a efektivní hra Kidedu. Děti si pomocí kartiček samy naplánují den. S nástupem Nely do školky mi to přišlo vychytané. Na stolku měla připravenou hromádku kartiček s činnostmi, které dělá ráno před odchodem a ona sama si je po splnění dávala do lištiček. V sadě této hry jsou lišty 3, takže fůra prostoru na plánování. Pro nás to tedy není učení programovat den, ale naopak to má Nelinka jako úkolníček, kde si zasazením kartičky poznačí, že má splněno. 


Jakmile je v pokojíčku a obýváku poklizeno a po zemi není terén, u kterého jásají barefooťačky, může se do vany. Vodu mají holky rády, koupou se spolu ve velké vaně a necháváme jim vždy dost času na hraní. Já si alespoň nachystám v klidu korýtka s véčou a ony ukojí svou touhu po bublinatých hrách.

Hraček ve vaně měly vždy fůru a teď je redukujeme. A jako vždy se neovládám a při redukci pořizuji i hračky nové :-D. Zůstane holkám ve vodě kouzelný kohoutek a pár kalíšků na přelívání plus v adventním kalendáři najde každá jednu tuhle prďáckou loďku se zvířecím námořníčkem značky PlanToys. Juli tipuju na plachetničku s ledním medvědem, Nelinka zabaví tu s lachtanem. Obojí se dá  pořídit na www.montessorihracky.cz a jeden z vás si jednu "plantojsku" dneska odnese ve výherním balíčku z 9.okýnka.


Po koupačce už je to vždy nějak šup sem šup tam. První z vany se doluje Julinka a ta ví, že po koupání je večeře a nějak si neuvědomuje, že ve vaně ještě zbyla ségra, která na tu véču musí taky :-D. Takže zatímco na mě Juli ječí "Mamííí mňamííí", doluje se z moderních necek Nelinka. 

Ta už se alespoň umí do pyžamka ustrojit sama. Juli samozřejmě ještě ne, ale mít staršího sourozence není jen umět víc věcí dřív, ale taky chtít hned všechno "já sám". Nejradši by si i zavázala tkaničky sama. Takže bojujeme a čekáme kdy přijde na to, že tu pomoc ještě chvíli bude potřebovat :-D.


Snad už nám brzy bude moct trochu pomáhat i Nelinka. Třeba když se jdou holky koupat, Juli si sama sundá ponožky a stáhne gatě pod kolena a Nelča jí ze zbytku pomůže a odstrojí ji až do roucha Evina. S oblíkáním to ještě moc nejde, i když by ji tak moc chtěla strojit ...živá Barbie, co víc chtít, že?


Natáhnout poslední nohavice a spriiiint. Co kdyby mi to někdo sežral, no ne? :-D. Já nevím, že ony se před každým jídlem tváří, jak kdyby nedostaly dva dny najíst :-D. Julinka zatím ještě večeří kaši. Střídáme asi 7 druhů nedoslazovaných kaší od Nominy a zatím Julče šmakuje. Nelinka už jí s námi, takže zrovna dnes si chválila jak to masíčko z prasátka je dobře udělané :-D. Tak ona to přesně říká :-D. Segedín, ten je u ní s těstovinama na TOP 10.


Tak tohle pořadí a rituály máme asi všichni, že? Koupat, pyžamo, večeře a zuby :-). Máme zatím štěstí, že u nás ještě nikdy nenastalo období, že by si holky nenechaly od nás dočistit zuby. Hodně kamarádek o tom mluví, my stále čekáme a nic. Asi kdyby byla první narozená Julinka, tam by to nastalo, protože ta má teda svou hlavu a pořádně tvrdou. Ale jak vidí Nelinku, že vše dělá, nějak ji nenapadne protestovat, protože my to po ní vlastně v jejích očích nechceme. V jejích očích si naopak ty zuby chce nechat vyčistit od nás, protože Nelince jsme je přeci taky čistili my :-D To je psychologie, co? :-D

A kdo by s čištěním u dětí problém měl, můžete mrknout na jednu z našich zoubkových her- TADY.A jak to máte po zubech vy? Stíháte večerníčky, které běží v televizi na jedničce nebo pouštíte své na tabletech a počítačích nebo úplně jinak? Následující fotka je skok do našeho rána. Holky si z postýlek vlezou k nám do ložnice do velké postele, chvilku se pomazlíme a ony utíkají na pohádku a my velcí zatím chystáme snídaně. Ráno mám štěstí, že si bere holky táta a já se můžu ještě dospat alespoň tu chvíli než odchází do práce. 


Večery my tedy po zubech nejdeme k televizi nebo počítači, ale scházíme se všichni u Nelinky v posteli. Tam se hezky vejdeme a lehneme si s knížkou. Na čtení před spaním se necháváme vždy jednu, která je na tu dobu jen na večerní čtení a holky si jí přes den neprohlížejí. Víc se na ní těší a i si pamatují děj, kde jsme den před skončili.


Teď zrovna čteme příběhy Makové panenky a motýla Emanuela :-). Pokud dětem před spaním čtete a chcete, aby vás opravdu vnímaly, osvědčilo se nám vynechávat ve větách nějaká slova a Nelinka se je snaží vždy doplnit. Je to děsná legrace. Samozřejmě vynechám takové slovo, aby měla šanci to doplnit jako třeba "Emanuel smekl z hlavy svůj velký..." a Nela doplní že klobouk. Fakt to zkuste, garantuju vám, že se nasmějete. Ta dětská fantazie a vnímání slovních spojení je skvělá!


A protože po pohádce už je čas na vzájemné opusinkování holek, následuje už jen pusnika a umačkání (to zas dělají ony místo objetí a křičí u toho "já tě omačkááám" :-D ) a hajdy do peřin. Julinka ještě k nám do ložnice, kde má svou postel přiraženou k mé a nemáme mezi sebou tu bočnici postýlky. Nelinka zůstává v pokojíčku a usíná si při malém světýlku z Ikey :-). 


Máte to u vás podobně, stejně nebo úplně jinak?. Obě holky chodí v 19 hodin spát. Nelinka si ještě chvíli povídá s kamárády v postýlce, i když taky se ten jejich mejdan kolikrát tak protáhne, že usne až za hodinu. Julinku tam necháváme samotnou, koukáme jen do videochůvičky, kdyby se jí náhodou zachtělo "šóšenk" útěku a máme od sedmi hodin většinou večer jen pro sebe.

A protože jsem tenhle článek plánovala na blog dřív, než jsem obsadila celý adventní kalendář, pokusila jsem se do něj tématicky sehnat nějaké hezké dárečky, ze kterých by vznikla parádní výhra. A víte co? Mám z nich obr radost, protože naše rituály tahle sada krásně vystihuje. :-).Jeden z vás si dnes odnese balíček, ve kterém budou hned 4 moc krásné části.


1. část:
Představte si závodění na moři super rychlostí. 
Výhru do soutěže věnoval obchůdek Monetssori hračky


2.část:
Poukaz na pyžamko značky RICPIC, které vám na přání ušije šikovná Karolína.
Na dnešních fotkách jste mohli vidět pyžámka na mých malých rebelkách. Nebojte se objednávat větší velikosti, pyžama mají široké gumy a do pasu se dá provlíknout i gumička, takže dýl vydrží a jsou vážně TOP.
Výhru do soutěže věnovala sama Kája z RICPIC, děkuji.


3.část
Co dalšího vybrat? Knihy asi doma večerníčkové máte, takže bych tím možná někomu posílala domů duplikáty, a tak tu mám trochu vtipnou variaci, která se ale rozhodně bude hodit k vašim ranním rituálům. Müslli směs Mxisměs FÍK. U holek je teď Fík nejoblíbenějším raníčkem, takže sem prostě rozhodně patří.
Do soutěže ji pro vás věnoval Mixit, kterému patří další dík :-).


4.část
Vychytaná, moc krásně zpracovaná a Neliknou oblíbená hra Kidedu - ať si může každé dítko naplánovat den nebo třeba odškrtávat úkoly tak jako Nelinka :-).
Výhru věnoval sama majitelka e-shopu www.kidedu.cz1/ buď nebo se staň fanouškem naší FB stránky MK-Life
2/ Do soboty 3.12. napiš do komentáře pod tento článek nebo na FB,

a) Mátě nějaký svůj speciální pravidelný rituál? 
b) Mrkni na www.montessorihracky.cz a napiš, která hračka by se vám líbila do další výhry.
(nezapomeň na sebe e-mail)

3/ pokud navíc budeš sdílet veřejně článek i na FB, zařadíme Tě do slosování hned 2x

Váš Ježíšek249 komentářů:

 1. Doma mame ritual u vareni, kdy starsi syn (skoro 4 roky), kdyz vidi, ze jdu chystat nejake jidlo, autimaticky si jde do pokojicku pro zidlicku, pristavi k lince a zepta se, s cim mi muze pomoct. Ja mu vzdy prenecham nejakou lehci pripravu a kdyz skoncime, jde si umyt ruce a zase si zidlicku odnese. :)
  Manzel to vidi nerad, ze kuchyne neni pro deti na hrani, ale ja vim, ze si pocina opatrne a snazim se ho v tom podporovat.

  Z hracek by se mi jako vyhra libil kineticky pisek. Prijde mi fakt super :)
  Verca.fischer@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 2. U nas mame ranni ritualek mlicko, kdy se jeste dotahne a muze vesele vykrocit do noveho dne :), stejne jako u mne ranni kava, bez toho nenastartuji motor :)))
  Z hracek se mi moc libi skladanka domecek.
  avionka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 3. 1) fanouškem jsem
  2)a) Já snad ani nevím, my jsme nějak nerituáloví...
  2)b)potřebovali bychom http://montessorihracky.cz/cs/vzdelavaci-a-spolecenske-hry/1861-carcassone-8595558300105.html
  3) sdílím veřejně i na fcb

  michaela@tosovska.eu

  OdpovědětVymazat
 4. Specialni ritual to neni ale take pravidelne vecer cteme knizky (prakticky temer pul dne cteme :) ) a u cisteni zubu tez a bohuzel odkoukava, ze ja ctu i pri jidle (nema.se, vim, ale touha neco stale cist je silnejsi...ci je.to uz jako droga?)

  Libi se mi Kostky s vodou :)

  vagnerovamonikaz@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Máme podobný rituál jako vy, jen teda nejdřív večeře a pak koupačka, protože by jsme je jinak museli koupat dvakrát :D A počtení pohádky ještě zpíváme ukolébavku. Na montessori se mi líbí kolečková ovečka:) Díky za soutěž:) martina.smerdova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 6. My jsme urcite taky ritualovi. Hlavne kolem jidel - ranni vstavani a delani snidane, obed a ritualy pred spanim a pak samozrejme vecere, pohadka v tv, koupani a spat. A vim, ze pokud ritualy dodrzime ceka me v poledne 2 hodiny klidu a vecer od pul 8 padla :-) Z montessori hracek se mi moc libi Labyrint Motorucka kostka. Lucka (luciepatkova@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 7. Pekny den,ritualy rano mame asi stejne jako kazdy,mlicko,zoubky,snidane a jde se rabušit (tak tomu rika nas syn,kdyz si jde hrat a vytahovat vselijake veci odkudkoliv):-) Ale vecer mame ritual uz kd narozeni,pousteni pohadek na gramofonove desce.,,Praskani,,stare LP desky a pohadka ho vzdycky uspi:-)
  Z hracek kufrik s naradim:-)
  Katerina.Alexova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 8. krásné ráno, my rituály nemáme - u nás je věčný chaos :) jako další výhra by byl fajn globus nebo včelí úly...
  baraz@☻seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 9. My máme dva rituály během dne. Jeden po obědě, kdy jdu s dcerou v kočárku a se psíky ven na procházku. A druhý rituál je k večeru, kdy je nejprve společné řádění a hraní si na koberci, pak koupání, kojení a uložení do postýlky, pusa na tvář a pohlazení a spát.

  Z hraček by se mi líbila motorická duha.

  Kubáčová Marie
  (geby.maruska@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 10. Kava a poradna davka chaosu zahirl@seznam.cz na fcb lucka tanhauserova

  OdpovědětVymazat
 11. Ritualy jsem chtela zavest, ale Opicak na to mel jiny nazor. Takze po snidani ma pohadku, po obede spinkani a vecer se jde koupat, zuby a spinkat. Jinak se spis prizpusobujeme situaci :-)

  OdpovědětVymazat
 12. a) Náš večerní rituál je, že si lehnu s holkama do velké postele, přečteme nějakou pěknou knížku - většinou minimálně 2 - máme hodně obrázkové a málo textu a každá z dcerek si chce vybrat sama... :) Hitem jsou Jak moc tě mám rád, knížky o Ivance a knížky Petra Horáčka (Husa Líza, Papuchalk Petr, Nový domek pro myšku). A před spaním pak ještě každá z nás řekne, co se nám ten den nelíbilo a co líbilo. To "nehezké" pak společně odfoukneme pryč, to hezké si schováme pod víčka na dobrou noc... :)
  b) Z Montessorihračky by se mi líbila páková váha
  c) sdílím... :)
  silva.zouharova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 13. Rituálů máme hodně. Hlavně náš starší syn by bez nich neexistoval :-D třeba i oblečení musí být připravené podle pravidel... Ale nejradši máme všichni večerní mazlení před spaním. A pohádku. To je jasný.
  kat.rejchrtova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 14. Rituál mame take vecer, v poradí Uklid hracek, vecere, koupani, zoubky a pohadka vecernicek a poté jedna ctena v posteli.z montessori se mi libi vceli uly. havelkova.ana@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 15. Matka se už rok snaží o ritualizaci denních činností, dcera po stejnou dobu rituály úspěšně přehlíží a bojkotuje. Nevzdávám se, snad jednou...! 😂
  Moc by se mi líbil velký dřevěný xylofon.
  cimia@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 16. My máme rituály hlavně večer - koupání, pohádka na tabletu, večeře, zoubky, prohlížení knížek a spinkání....no a pak ještě ráno kdy mi obě děti vlezou pod peřinu a prý: Mamííí nehajíííí" :-))
  FB: Eva Auerbachová
  Eva.Auerbachova@seznsm.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jooo a líbil by se mi kufřík s nářadím ;-)Evča

   Vymazat
 17. Nevím jestli úplně rituály,ale spíš každodenní režim,ktery se nám pomale mění jak je syn starší.kolem 5-6 mliko,pak ještě usne,kolem půl sedmé budíček,kdy sleze z postele,poda mi brýle a zacne bouchat na dveře,ze chce do obýváku si hrát :) připravíme snídani a pak se nám to liší podle programu :) večer kolem šesté dáme kaši,potom následuje koupel a hraní ve vaně s tatínkem, pohádka a mlicko :)
  Hračka by se mi líbila Geomag Kids Panels.
  MK.Michaela@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 18. ráda bych jeden rituál zavedla- a to večerní usínání dcery beze mne. Zatím se to vůbec nedaří a diktuje mi, které ukolébavky mám zpívat a neustále přerovnává všechny hračky, které s ní spinkají.
  z hraček by se mi líbil rybolov. Petra hecpet@post.cz

  OdpovědětVymazat
 19. Krasne. Obdivuji. Noc se ni libi ten system, ktery mate nastaveny, hrozne rada bych ho jednou taky mela, ale problem uz je asi ve me. Sama nedokazu moc planovat a myt ve vecech system, takze ho tezko prenwsu na budouci deti. Treba to vyjde. A dnes lituji, ze deti nemam, protoze vyhra je skvela! :-)...nesoutezim

  OdpovědětVymazat
 20. Náš prcek je na rituály ještě malý, ale i tak začínáme mít svou každodenní režim, hlavně večer. Koupání, pak kaše a pak chvilku pohrát a šup do postýlky :) Už se těším, až bude větší a budeme spolu číst pohádky :) (i když ono to tak strašně letí, že bych ten čas nejraději zastavila...)
  Líbí se mi sada zeleniny :)
  Karolina Kováříková (sandova.karolina@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 21. Rituály máme podobné, jen koupání máme až po večeři, protože náš kulihrach je občas pěkné prasko. :-D A samozřejmě čtení pohádek před spaním nesmí chybět.

  Z hraček se mi líbil první kalendář nebo včelí úly.
  anna.michlova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 22. Krásně sepsaný rituál, to jednou budou mít holky super vzpomínku:) U nás se taky snažíme, ale večer je to někdy bojovka, ale v poslední době si dáme véču a koupání, tak abychom stihli večerníček a potom už šup do postele. Ty kartičky na ranní povinnosti jsou úžasné:). hradzka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 23. Ano, taky mame kazdodenni ritualy. Hlavne ty pred spanim, jinak by to neslo. Hodne nam ulehcuji den. Jak uz s dvouletym prckem, tak tim mensim, tam to jde taky hodne poznat, ze uz se tesi spat :)

  OdpovědětVymazat
 24. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U nás je večer skoro jako u vás. Je ne každý den. Nyní v zimě kdy u nás často řadí rýma, koupeme dle situaci ale spíš ob den. Mela jsem z toho strach, oba byli od mimo na večerní rituál koupání, večeře, pohádka, pomazlit a spinkat. Ale. Klaplo to dobře a usínání i bez koupání v pohodě. Ještě tam někam vždy napasuje mě večerníček. Super je nápad rituálu před obědem. Driv jsem s malou dělala, ale co jsou dva vytratil se, ale nikdy není pozdě se k němu vrátit. A ráno... Malý spí s námi v ložnici, ke to mazel, tak potřebuje před vstavanim pomazlit, Natalku jdu pohladit a budit. Ale tě se obvykle nexhce, spinka la by dlouho, klidně až do svaciny.
   Z montessorihracek ty čluny jsou boží. Také dělám pravidelně čistky, část odnést na půdu. Ať nejsme zavádění a tocime hračky, co je dva týdny na půdě má poté úspěch jako nová hračka. Jediné co se netočí je duplo, bez toho nežijeme. 😉 takže z webu by h vybrala nějaké ty čluny. Fandou jsem, násilím tak snad své šance zvysim. Krasny den madlovaanet@gmail.com

   Vymazat
 25. Milý Ježíšku.. náš svět je hlavně o rituálech.. mám tři holčičky a dvě mají vývojovou dysfázii.. takže se vše točí kolem názorných ukázek.. už nestíhám ani vyrábět :D mno a z monte hraček..... to je těžké zvolit jen jednu hračku :D tak jsem si řekla že musím myslet i na tu nejmladší a tak dávám jako návrh hračku Dům se zámky :) Děkuji kontakt: MrBublinka9@seznam.cz

  http://montessorihracky.cz/cs/didakticke-hracky/1705-dum-se-zamky-4020972044327.html

  OdpovědětVymazat
 26. Ahoj. Tenhle článek byl moc pěkný. My máme jako hlavní rituál ranní společnou rodinnou snídani :-) A hned po ní společné čištění prvních zoubků :-) No a třeba večer máme zase jako rituál ukolébavku na usnutí. Synovi je 11 měsíců takže by se mi pro něj moc líbilo Zatloukání válečků, Skládací věž, nebo nějaká Kuličková dráha :-)
  Lenka Jarošová len.jarosova@gmail.cz
  Ps. Sdílím na FB :-)

  OdpovědětVymazat
 27. Moje ranní rituály bývají neměnné pokud, jako například nyní, nenastane nějaká změna jako je pořízení si kočičky :D. Takže k vlastním rituálům se přidaly ty kočičí :D.
  Líbí se mi Česko junior http://montessorihracky.cz/cs/vzdelavaci-a-spolecenske-hry/1773-cesko-junior-8590228090249.html
  Děkuji a pěkný den, Markéta
  Fialova.marketka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 28. U nás rituály nevedem :D Jinak hračky jsou hezké všechny
  Sdílím na FB jako Vendula Janků
  kutrovavendula@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 29. Taky jsme rituáloví, kromě již výše řečeného, zapalujeme k jídlu svíčku, kterou děti sfukují, jakmile dojíme. Před spaním si ještě kromě pohádky a ukolébavky říkáme, co se nám ten den líbilo, den končíme popřáním dobré noci a vyznáním lásky :-)
  Hezká je balanční deska.
  fb Jana Šaurová helsis@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 30. nejsme úplně na rituály :)
  asi proto vstáváme v devět a chodíme spát... ani nemůžu psát kdy :D
  ale o víkendu, když je táta doma (a to není vždy), tak chodí ráno do obchodu, to je potom dlouhá snídaně a k ní rohlíček s máslem. víme, že je víkend, máme tátu doma a užíváme si to.
  do příští výhra by se nám líbila nějaká společenská hra kolem 3 let věku.
  a pyžámka jsou parádní, to bychom potřebovali akutně!

  fanoušek jsem
  díky
  lucie
  eiben@post.cz

  OdpovědětVymazat
 31. My mame dva ritualy. - včas sa chodi spat a včas sa stava - teda dievcence :D. ide sa aj na poobedne spanie ale ani vacsinou nezaspi :D a spinka sa zasadne s mlieckom... a co by som si vybrala? ja vsetko :D ale holkam by sa asi pacilo planovanie dna alebo cln do vody...

  OdpovědětVymazat
 32. my máme rituály viac-menej podobné ako vy, plus ešte tancujeme večer... z hračiek by sa mi páčila guličková dráha :)
  Ďakujem
  Lucia
  lucia.sokolova23@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 33. Jediný pevný rituál,co máme je spoločné zaspávanie...v postieľke zhodnotíme deň, to ako sa cítime,co nás potešilo,alebo trápi, na čo sa tešíme zajtra a citame rozprávku, alebo maminka pri kojeni spieva ľudové pesničky, kým obe deti nezaspia ... zvyšný deň si operatívne prispôsobujeme našim potrebám. Ako výhra do budúcna, by sa nám páčili kocky s vodou.
  Slávka Púčková
  salvija@szm.sk

  OdpovědětVymazat
 34. Moc rituálů nemáme, ale můj nejoblíbenější je dát si Caro a sednout na chvilku odpoledne k PC, když dítko usne. A manžel má rád veřerní koupání a hraní si ve vaně se synem.
  Z hraček se mi líbí kuličková dráha - zpívající pagoda, Grimm´s - Stavební kostky velká duha, šuplík Nic se neztratí nebo Zatluč a vysypej. Top pro mého syna by byla nejspíš Kuchyňka. :-)


  FB: Štěpánka Bohutínská (sdílím na FB)
  email: StepankaN@email.cz

  OdpovědětVymazat
 35. Nás den je velmi podobný, jen dceri trvá asi 2 hodiny než večer zaspí... rituály máme klasické jako všude, bez čtení dcera odmítá jit do postýlky akorát si táhne půlku knihovny... Líbí se mi vceli uly. Preji hezky den Pavla Kašparová
  cermakovapavla@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 36. Ráno nočník-pohádky-snídaně a večer vana-večeře-prohlížení/čtení knížek v posteli před spaním :)
  (Petra Sunshine / petra.pt@centrum.cz)

  OdpovědětVymazat
 37. My žádné rituály nemáme-aspoň teda ne ty velke,ze neco muši byt v určitou dobu či určitém poradi atp. Hodně cestujeme a zijeme ruzne u rodiny nebo v zahraničí a díky tomu syn nemá problém adaptovat se a nema problem,ze nespi v dane posteli nebo neji z daného talíře presne ve 12h. Stejne tak jde spát,když je unaveny a ne podle hodin. Děláme si den podle potřeby-kdy vstane, jeslti přes oběd spí nebo ne a tak.
  Z montessori pomůcek bych ocenila věci kolem sebeobsluhy-nadobi;male skrabky; noziky. ..spis než primo hračky.
  lidarocnova-zavinac-gmail.com

  OdpovědětVymazat
 38. Náš každodenní rituál bývá pohádka v postýlce naší malé školačky. Každý večer jako přes kopírák- hádka o to, kdo bude ležet vedle maminky, následuje dlouha debata o tom, co se četlo včera, co bude dnes a nakonec si lehám mezi ně s knížkou o Pejskovi a Kočičce, protože se stejně nedohodli.

  Zaujal mě dům se zámky a kuličková dráha.
  Tereza.sebestova89@gmail.com, na fb Tereza Šebestová.

  Ráda jsem si zase početla super článek�� Díky za něj

  OdpovědětVymazat
 39. no super výhry :) hlavně ty pyžámka od Káji!!! je strašně šikovná :) a ty plachetnice...no všechno je super :)
  jinak náš každodenní rituál je čtení pohádek v postýlce před spaním a když se vzbudíme tak malýho rituál je chleba s máslem a medem :)
  jinak z hraček se mi moc líbí hudební sada :) díky za soutěž :)
  hruba.eliskaa@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 40. Irena Durdilová28. listopadu 2016 9:01

  U nás je to spíš pravidelný režim a s tím spojené rituály. Snažily jsme se ho zavést už od narození malé a jsme za to rádi. Ona už tuší, co vlastně může čekat a zvládly jsme naše rituály držet i na cestách. Určitě nechybí pohádky u snídaně, hraní, venkovní procházky zatím v kočárku a večer samozřejmě oblíbená koupel a mlíčko na dobrou noc. Z hraček by se mi líbila jakákoliv magnetická stavebnice. irena.durdilova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 41. Urcite ty vecery jsou vsechny stejne. Jen mame koupani az po veceri a z vany rovnou do perin.
  Vyhrat bych chtela treba stinovani barev,kulickovou drahu...bylo by toho mooc..
  Sedlackova.eva11@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 42. My sme ritualovi len tak na polovicu. Cely den je bezritualovi a jed nadtane vecer snazim sa o ritualy, obcas uspesne obcas nie. Takze take ritualove karticky by sa nam zisli. Vecerny ritual: vecera, vecernicek, sprcha,pyzamo, zuby, pohadka, drzeni za ruku a spanok ;).
  Z hraciek by som brala hocico, vsetko je krasne. Ale uz dlho tuzim po velkej duhe od grimm's a zamykacom domecku ci gulickovej drahe pre deti.
  Awdwa@post.sk
  (Fb-andrea zulova)

  OdpovědětVymazat
 43. My sme ritualovi len tak na polovicu. Cely den je bezritualovi a jed nadtane vecer snazim sa o ritualy, obcas uspesne obcas nie. Takze take ritualove karticky by sa nam zisli. Vecerny ritual: vecera, vecernicek, sprcha,pyzamo, zuby, pohadka, drzeni za ruku a spanok ;).
  Z hraciek by som brala hocico, vsetko je krasne. Ale uz dlho tuzim po velkej duhe od grimm's a zamykacom domecku ci gulickovej drahe pre deti.
  Awdwa@post.sk
  (Fb-andrea zulova)

  OdpovědětVymazat
 44. Krásné! Moc se těším až si jednou zalezeme do postýlky a budeme si taky před spaním číst pohádky! Zatím si čtu jen já a mrňous mi u toho horlivě otáčí stránky :-) Ale večerní rituály máme moc rádi, nemáme díky nim vůbec problém s usínáním. Máme to obráceně - večeře, pak koupání (jinak bychom se koupali 2x :-)) pusinku mámě a tátovi, mlíčko u nás v posteli a pak šup do postýlky a spinkat. Před spaním mu zatím místo pohádky zpíváme Svěrákovu ukolébavku a tu jak slyší, zavírá očička a spinká.
  Tolik soutěží, jste úžasná! Do další by se mi líbila třeba Montessori růžová věž.
  Renata - renata.kasikova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 45. My máme rituály během celého dne :-) A z monte hraček je naše vysněná růžová věž :-)
  FB Naďa Výmolová
  nadavymolova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 46. Spíše než rituál máme prostě režim, kterého se držíme :) Ale máme s mým chlapečkem rádi knížky, buďto si něco společně před spaním prohlížíme v postýlce, nebo mu čtu pohádku, bez toho neusnem ;) Ze stránky se mi líbila BALANČNÍ ARCHA http://montessorihracky.cz/cs/motoricke-hracky/1673-balancni-archa-4020972024909.html ... z dárečků mě nejvíce zaujala lodička a pyžamko :) slunicko1321@seznam.cz budu i sdílet.

  OdpovědětVymazat
 47. Nasim jedinym a zatial pravidelnym teda 100%ritualom je "chcem cici" takze vzdy pred spanim sa Terka 2roky 9mes nakoji. Nebola bez toho den, vzdy musia byt obe ciciky, plienka a zajko, bez nich nezaspi... Uz vysvetlujem ze jej rovesnici nepotrebuju, ze je velka ale ona s tym jej pohladom automaticky zahlasi "musi byt cicik" 😁 samozrejme pusinka, dobre sa vyspinkaj, Lubim ta.... Nase nepravidelne ritualy su rozpravka, citanie...
  Musim napisat Misi ze vyhry su opat skvele, teda to pyzamo je bozske...
  A mne sa velmi paci motoricka duha, s nou by som sa hrala aj ja 😁
  Krasny den prajem u nas mrazivo ale slnecno. Lenka lpravdova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 48. My koukáme ráno na pohádku, potom vaříme oběd, po obědě spinkání, odpoledne si hrajeme. Potom většinou přijde z práce tatínek a režim se už udržuje těžko. Většinou se synem dovádí i po večeři a já se ho pak snažím sklidnit a uspat. Což bývá až mezi 21-22 hod. Takže tiše závidím, že máte večer s manželem pro sebe :-) Montessori Hračky jsou krásné, moc se mi líbí hudební nástroje :-) kaja.zupkova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 49. My koukáme ráno na pohádku, potom vaříme oběd, po obědě spinkání, odpoledne si hrajeme. Potom většinou přijde z práce tatínek a režim se už udržuje těžko. Většinou se synem dovádí i po večeři a já se ho pak snažím sklidnit a uspat. Což bývá až mezi 21-22 hod. Takže tiše závidím, že máte večer s manželem pro sebe :-) Montessori Hračky jsou krásné, moc se mi líbí hudební nástroje :-) kaja.zupkova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 50. žádné rituály nemáme, snad jen každý večer se těším na dlouhou sprchu :D ne vždy to vyjde :)
  jinak nejvíce se mi líbí Hra pro chodidla
  Hana a Magdalenka
  hana.dlouha125@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 51. Rituály jsme měli večer. Večeře, koupání, mlíčko a večerníček, pohádka v posteli a spát. S příchodem mladší sestřičky jsou všechny rituály tatam :D Ale snad brzy najedeme.

  Máme doma spoustu věcí od Plan toys. Tuhle značku mám velmi ráda a pořídila bych další dřevěné hračky ať už pro velkou nebo pro malou.

  veronikamachurova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 52. Taky se od malička snažím u holek dodržovat věci v pravidelných intervalech - zjistila jsem, že mi díky tomu i lépe spí. Ale od té doby co jsem začala chodit do práce a obě holky do školky, dosti jsem polevila (hlavně večer - to byla čtená pohádka před spaním každý večer, ale tím že jsou holky vyspané ze školky, tak večer usínají později a já jsem ráda, že chvilku usednu a můžu se s nimi kouknout na pohádku v televizi).
  Jinak výhry v tomto kole jsou naprosto úžasné - hned z fotek mě zaujala pyžamka holek, jsou skvělá a i ty hračky, boží.
  A co se týká montessorihračky - tak se mi už máme taky něco doma (oblíbený je dřevěný foťáček), ale boží by byla i ta dřevěná váha se závažím. (Verča Sembolová - kontakt FB)

  OdpovědětVymazat
 53. Rituály jsou pro děti důležité, je to pro ně taková jistota. Také jsme zavedli sled činností od mala a holky se tak lépe orientují. Jen my tedy večeříme před koupelí, protože už i ta malá (1,5 roku) už jí sama, ale pak je to právě na tu koupel ;-)
  U nás teď frčí puzzle a tohle http://montessorihracky.cz/cs/didakticke-hracky/2361-vicevrstve-puzzle-rocni-obdobi-4013594576840.html je přímo úžasné.
  Míša (mischa.strnadova@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 54. Speciální rituály nemáme ale s mladší dcerou si po ranním kojení, když to jde užíváme chvilku ve velké posteli, kde většinou ještě i usneme :)
  A u starší dcery je zase zavedené, že když jde spát tak si říkáme: Dobrou noc, hezké sníčky, papa.
  Z hraček se mi líbí Hra motorická květina
  r.harabisova(zavinac)gmail.com

  OdpovědětVymazat
 55. Malé rituály provází obě děti už od miminek, ale pevně stanovený řád se nikdy nechytil, spíš jsme mistři improvizace :-) pevně dané je pravidelné večerní čtení a mazlení ve společné posteli, bez toho se neobejdeme. Montessori hračky znám a jsem jejich pravidelným zákazníkem, oceňuji hlavně velký výběr deskových her a hudebních nástrojů. jana.zdvihalova()email.cz

  OdpovědětVymazat
 56. Rituálov máme doma veľmi málo, skôr robíme všetko tak nejako podľa pocitov pre danú chvíľu. Jediný rituál, ktorý si držíme je naše ranné vstávanie plné objímania a pekných slov.
  Na Montessori hračky by sa nám najviac páčili válečky s úchyty a dům se zámky

  matka.andelova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 57. Rituálov máme doma veľmi málo, skôr robíme všetko tak nejako podľa pocitov pre danú chvíľu. Jediný rituál, ktorý si držíme je naše ranné vstávanie plné objímania a pekných slov.
  Na Montessori hračky by sa nám najviac páčili válečky s úchyty a dům se zámky

  matka.andelova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 58. Rituálů máme mnoho, ale večerní je modlitba před spaním.

  Hračky jsou krásné všechny, ale http://montessorihracky.cz/cs/ja-a-svet/4779-muj-prvni-kalendar-8854740053596.html je top :)

  pp.artep_seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 59. Ráno máme s Nelinkou rituál takový, že nejdříve vyčůrat, vysléct, obléct, vyčistit zuby, učestat, vezmeme si vitamínek a fičíme do školky :D Maminka mezitím nachystá Julinku a jdeme. Snídaně nic, protože Nelinka snídá až ve školce, ráno by jsme to nestíhaly. Z hraček na stránkách montessorihracky by se mi líbila nějaká vláčkodráha nebo kuličkodráha. :-) pospisilovaja@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 60. Dobrý den, no naše rituály jsou už půl roků trošičku nabourané novým členem rodiny a nějak je pořád ne a ne uspořádat :-) Ale pohádka před spaním nám zůstala a pak taky teď po novu, protože manžel je věřící, se přidala i večerní modlidbička :-)
  Z montesori hraček by se nám hodila šněrovací bota :-) Trošku s tím válčíme :-)
  vykoukalovaAndrea@seznam.cz, FB Velecká Andrea

  OdpovědětVymazat
 61. U nás jsou pořádné rituály ještě hudba budoucnosti, zatím se snažíme aby večery probíhajly jakš takš stejně. A před spaním zpívám ukolébavky. Líbí se mi váš raníček, ale to už jsem tu někdy psala :-) tím se asi budu inspirovat! Na FB sleduji. A další hračka by mohly být kostky s vodou...
  o.k.hanicka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 62. Me by se libily ritualni karticky, lod do vany mame Ikeackou a na spani davam radsi overal, jelikoz mame nocniho cestovatele, co se hodne odkopava
  hanapotmesilova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 63. My jsme ještě malí, ale zpívám každou noc malému ukolébavku od Nohavici:-) ... také ho na dobrou noc upusinkuji:-).

  Mě by se líbila růžová věž.

  marketbednarikova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 64. Krásný den Míšo,

  super článek, ve kterém poznávám náš režim. Máme zatím jenom jednu 18ti měsíční dceru, ale od malička se o nějaký režim snažíme a vypadá to, že i jí to vyhovuje. Ráno jí má taky na chvíli v péči tatínek, abych se mohla ještě trošku dospat :) Televize u nás moc neletí, jen občas nějaká písnička na tabletu, na jednu stranu jsem ráda, na druhou stranu by mi občas deset minut klidu bodlo :D Večer to u nás vypadá dost podobně - večeře, vana, zoubky, pohádka a spinkat. Pro malou by se mi líbilo puzzle oblékání podle počasí od PlanToys http://montessorihracky.cz/cs/didakticke-hracky/2725-puzzle-oblekani-podle-pocasi-8854740056665.html.

  Katka (katerina.Horova86@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 65. Často mě připadá, že máme celý den plný rituálů. Ať už jde o odchod do školky a školy, příchody dětí a pak večerní uspávání. Každý pracovní den děláme všechno stejně ve stejnou dobu. Mně to vyhovuje a dětem taky. Pyžamko by bylo super pro Nelinku, jak po novém roce začne chodit do školky.
  zhalickova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 66. Také máme večerní rituál, ulehnu mezi naše tři děti, už je to těžší, ale oni si dobře pamatují vedle koho mám kdy spát hiii. Všichni se opusinkujeme, přečteme pohádku, zazpíváme si a já pak potichoučku zpívám ukolébavky.
  Teď jsem začala chodit do práce a nejstraší syn do školy, tak jsme začali mít další rituál. Odpoledne když se doma všichni sejdeme, sedneme si a popovídáme jak se kdo měl ve škole, školce a v práci.
  Michaela Roušarová m.fettersova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 67. Vždy večer před spaním jsme syna masírovali, povídali si u toho, zpívali. Teď už je to malý neposeda, takže se nám to zkrátilo a masáž probíhá často ve stoje.
  Z montessori hraček by se nám hodilo cokoli, co se dá zatloukat:)
  Pěkný den, Katka Štosková
  horakkatka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 68. My máme rituál u všech dětí stejný (kluci teď tedy už ne, ale u Emi ještě dodržujeme).. Společná večeře (musíme se všichni alespoň jednou denně sejít u stolu), pak mytí, zuby, česání vlásků a hlavně čtená pohádka v posteli.
  Ohledně hraček z Montessory bych uvítala nějakou společenskou hru.
  Krásný den
  Eva (ev.havlickova@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 69. S rituálem je to u nás složité ale snažíme se o každodenní čtení před spaním:-) někdy ne moc úspěšně ale s jedním skoro skolakem a batoletem to tak prostě bývá��z montessori hraček bych si vybrala pro mladší vkládací kostku a pro starší nějakou tu experimentální sadu.Krásný advent a úspěšné dodržování rituálů:-) hankafb@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 70. Řekneme si, co se nám ten den líbilo a nelíbilo :)
  Špatné odfouknem, dobré uložíme do "srdíček" :) kauculacek@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 71. My moc ritualovi nejsme,vetsinou se prizpusobujeme potrebam holek,mladsi je do 8 v postylce a usina u mlicka a starsi nekdy spinka a nekdy s nami travi vecer,pres den je ve skolce a v krouzkach,tak si ji moc neuziji,tak vecer muze k nam do pelisku se tulit a spi s nami,rano se vetsinou vsechny tulime a z postele jdeme na posledni chvili,abychom stihly skolku :)nam by se moc libila nejaka kulickova draha :) (zuzkrm@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 72. Zatím moc rituálů nemáme. Pravidelností je poslední dobou společné usínání v posteli tak kolem jedenácté večerní :) Další soutěž by se mi líbila o obrázkové kostky se zvířatky.
  midnigt@seznam.cz
  FB Andrea Dosoudilová

  OdpovědětVymazat
 73. Dobrý deň, u nás je ritualom spoločné raňajky a čítanie pred spaním.Tak si povieme aký dobrý skutok sme dnes urobili,mliečko a spať. U nás by sme uvítali domček so zámkami alebo kalendár. Krásny deň.
  Alena huhy@centrum.sk

  OdpovědětVymazat
 74. U nás žádné rituály nejsou - teda co by se týkalo činností prováděných vždy ve stejný čas. Nevím, zda je to tím, že mám absolutně nerituálové dítě nebo já nejsem dost důsledná:D Každopádně spaní v sedm hodin je u nás sci-fi:D To si nedokážu vůbec představit - teď možná, ale vůůůbec ne v létě;) Ritálem bych třeba mohla nazvat, že malá usíná každou noc u kojení, ale časově je to každý den úplně jinak. Zrovna včera usla kolem deváté, ale když jsem se začala s manželem domlouvat, co s načatým večerem, když usla tak nezvykle brzo:D, tak se najednou probudila a spát nebude a nebude, i kdybychom se na hlavu stavěli:D Bude skákat po posteli a nám po hlavě, shazovat všechny plyšáky a brblat a brblat:D Vstává taky pokaždé úplně jinak, a to i když usne třeba pár dnů ve stejnou dobu, stejně si vstane jednou v osm, jednou v devět a dnes třeba o půl osmé (na mě moooc brzy:D)Jinak pak ty rána probíhají každý den vesměs stejně;) to ano...

  Do další výhry by se mi líbila třeba Plan Toys balanční loď - http://montessorihracky.cz/cs/motoricke-hracky/2753-balancni-lod-8854740051363.html

  Na FB sleduji jako Lenka Fořtová (Cichá)

  lenka.cicha@email.cz

  OdpovědětVymazat
 75. Každý náš deň je jeden veľký rituál - život nám totiž riadi náš Filip, ktorý má poruchu autistického spektra a je závislý na rituáloch - rovnaká cesta do školy, stereotypy v jedení, večerný rituál a pod... Táto cena by bola pre nás ako stvorená - určite by bol šťastný, keby pomocou takýchto nádherných kartičiek videl, čo ho čaká...
  Čo sa týka ďalšej výhry v kalendári by sa nám určite páčil kinetický piesok :-)

  majusik.kruzliakova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 76. Ahoj Míšo, snažím se, aby Matýsek měl stále "stejný" režim dne, tedy rituály. Ranní nočník, čištění zoubků, převlékání, snídaně.... po obědě pravidelné spaní.. večer koupačka, večeře a spánek kolem půl 8... z hraček se mi líbí nějaká ta vkládačka (Matýska to baví)... zuzana.novakova@volny.cz (na FB Zuzana Hájková)

  OdpovědětVymazat
 77. Par ritualu samozrejme mame :-) ráno jde za mnou do postele a jeste se chvíli spolu valime :-) ale nejvetsi ritual je vecer-vzdy stejne prani na dobrou noc a ukladani..bez toho by vyvadel a nechtel spat... Z hracek bych brala nejakou spolecenskou hru...fbonytka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 78. Náš syn je vyloženě rituálový, takže Štěpánčin Kidedu by byl prima dárek :-)
  Děkuji za možnost se zúčastnit.
  (brablecova.p@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 79. U nás je to hodně podobné, jen ten ten úklid dělám většinou večer sama, někdy společně s malou i přes den, ale je to fajn nápad zařadit to mezi každodenní činnosti pravidelně, hodně by to pomohlo, tak děkuji za tip. A holčičkám to v pyžámku moc sluší :) děkujeme za další soutěž, montessori hračky - líbí se mi jich tam moooc, ale u nás by určitě frčely kuličkodráhy, pak nějaké přiřazovací skládačky apod. a ty kartičky s činostmi z článku jsou parádní, malá je hned obdivovala :)) Jitka (smallion@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 80. U nas mame vecerni cteni s tatinkem, zatimco ja mam konecne klid na jogu. :) a rano spolu varime snidani. Jinak moc ritualovi nejsme. A obdivuji usinani v 19h, u nas se usina po 21h, driv ho proste neudolam... :-)
  Z montessori se mi libi kufrik na naradi, protoze nas maly opravar loudi naradi po tatinkovi.
  Yayaathome15@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 81. my zatim nemame moc ritualu, mame miminko. ani moc nevim jak je zavest ... kazdy den se neco neocekavaneho deje...
  z obchodu se mi libi motoricka duha ;)
  pekny den
  lucie lesprix (fb)
  competluc@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 82. My mame rituál zatiaľ len večerný - večera, vaňa, umyť zuby a s knižkou do postele :)
  Zo stránky sa mi paci napríklad domček so zámkami.
  jasna.valentovicova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 83. Ahoj, u nás jsou ráno písničky z pohádek u mě v posteli a k tomu mlíčko, pak snídaně, zuby a jde se ven, když to jde. Před spaním po obědě se čte pohádka, náhodou teď taky Maková Panenka. :-D Večer se uklidí, koupání, večeře a pak knížka u mě v posteli, když se dočte nebo spíš doprohlíží (teď vedou totiž knížky Jaro, Léto, Podzim, Zima), jdou se čistit zuby, pusa mámě a tátovi a jde se spát. A my máme klídek :-D
  U nás by teď určitě zabodoval Navlékací pavouk nebo něco od Geomag. len.srb@post.cz

  OdpovědětVymazat
 84. a) Rituálů máme moc hlavně večer před spaním - večerníček, koupání, zoubky, pohádka, zpívání. Ale nejoblíbenější rituál je nedělní ráno v pyžamku. Pokud zrovna někam nevyrážíme nebo nečekáme návštěvu, tak mají holky povoleno zůstat v neděli v pyžamku až do oběda. A teda tento rituál si nenechají vzít :-)
  b) Nám by se moc hodila tiskařská kreativní sada :-)
  ba.ba.ba@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 85. Rituálem je u nás čtení - před každým spaním. Pak Večerníček v televizi - i když ten teď vysílaný nás moc za srdce nechytil, takže místo toho sami vysíláme Jáju a Páju :-).
  V motessori obchodu je mnoho lákadel, já už dlouho pokukuji po balanční věží.
  Hezký den, nám už tu Fujaváci konečně začínají z nebíčka sypat sníh!
  Hana Ondriková (fb)
  hana.ondrikova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 86. Děkujeme za krásnou soutěž! U nás je to často jako na houpačce. Ale snažíme se mít den rozdělený takto. Ráno se synem stávám chvíli před osmou, manžel už je dávno v práci. Nakrmím psa i prcka, pak si hrajeme a v deset vyrážíme každý den ven na procházku do pole, kde se naše čtyřnohá kamarádka krásně vyběhá. Vracíme se zhruba po půl dvanácté. Nakrmím syna a pak vařím pro nás dospělé. Ve dvě jdeme zase ven, naproti manželovi nebo jdeme až později s ním, když už je doma. Nejlepší rituál je večerní koupání syna, má to moc rád a my se celou dobu smějeme. :D
  A jako hračka se nám moc líbí vláčkodráha, třeba tahle: http://montessorihracky.cz/cs/stavebnice/3492-vlackodraha-osmicka-4019359822429.html
  Sdílím na facebooku jako Luci Es. :) Lucie Skřejpková (lucius.shine@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 87. Opět krásný článek a bezva soutěž. Lodičky si píšu na seznam dárečků, ty se mi moc líbí ;-)
  U nás je nejdřív večeře a potom koupání. V posteli si čteme a ještě si povídáme co jsme ten den prožili.
  V montessori obchodě mají krásné věcičky. Líbí se mi kostky s vodou. Jana
  patockova.jana@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 88. Malý má teprve 8 měsíců, ale už pár svých denních rituálů máme :-) hlavně tedy ranní společné válení v posteli a večerní usínání s taťkou se zpíváním indiánské ukolébavky:-)
  z montessori hraček se mi moc líbí balanční žába :-) http://montessorihracky.cz/cs/motoricke-hracky/1619-balancni-zaba-4020972073570.html

  Díky a sdílím :-)beelzebub@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 89. O rituály se snažíme už dva roky a začíná se nám to pomalu rýsovat :)http://montessorihracky.cz/cs/ja-a-svet/4779-muj-prvni-kalendar-8854740053596.html toto je krásné! Lilith.lea@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 90. Sdilim!
  Rituál je u nás vana, čištění zoubků,pohádka a mlíčko. Hezký dárek by bylo třeba balanční prkno. :-) vejvodova.adela@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 91. Fanouškem jsem už dávno a ráda vás sleduju :-)
  U nás je to s rituálama slabší, jsem ráda když si děti ráno a večer vyčistí zuby :-) Z těch dnes už "méně obvyklých" se pomodlí před obědem.
  Baroneska@email.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A určitě by se mi líbila soutěž o kostky s vodou.
   Na FB vám fandím pod jménem Dita Vanduchová.

   Vymazat
 92. My moc rituály nevedeme a ani jsme moc nevedli, když byl syn miminko; i když jsme se snažila.
  Syn par ritualu ma tak nejak sam od sebe. Vytvoril si je v prubehu života nebo u z od miminka - ted ma 4 roky - mota si vlasky při usinani, moje nebo svoje; rano musim byt v posteli, jinak když mne nevidi po probuzeni, je rev a tak :-)
  Mne se libi zaba :-)
  k.hubickova@seznam.cz
  FB Kateřina Michlová

  OdpovědětVymazat
 93. Náš "budík v pyžamu" nás budí klidně až v devět hodit. A to je upřímně velmi pozdě. Nic potom nestíháme. Ale zase, že bych chtěla vstávat dřív, když nemusím...na to jsem upřímně líná :-)
  Rituály se u nás zatím týkají především sebeobsluhy - čištění zubů, mytí rukou po procházce venku, zastrkování židle ke stolu, úklidu hraček před spaním...asi taková běžná klasika. Do další výhry bych vybrala nějaké dřevěné vkládací puzzle.
  endyna@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 94. U nás jsou rituály spíš večerní, kdy tedy část - vana, večeře a pohádka jde velmi snadno, čištění zoubků a následné zalezení do postýlek už podstatně hůř :-)
  Velmi mě nadchla ta hra Kikedu - opravdu skvělá, asi se po ní ještě Ježíšek podívá :-D
  A z her Montessori se mi moc líbí kostky s vodou, holky jsou takové vodnice, takže tohle by určitě ocenily :-)
  (marketa.waas@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 95. Rituály jsou fajn, aspoň moje děti ví, co bude následovat. Někdy mě až děsí, že přesně v půl šesté vyžadují večeři a přes to nejede vlak! Akorát my máme koupání až po jídle a po večerníčku, těsně před tím, než se jde spát. Koupelna a ložnice jsou v patře, takže jakmile se jde jednou nahoru, děti už nikdy nejdou dolů, až ráno. Navíc dopoledne okolo deváté má syn puštěnou pohádku, zatímco já nahoře uspávám mladší dceru vyžadující dva spánky za den. A pak pár dalších rituálů.
  Jinak se mi líbí včelí úly nebo dům se zámky.

  OdpovědětVymazat
 96. Vsechny nase dosavadni ritualy "rozboural" prichod druhe dcery, ale stale se tak nejak dodrzuje, ze jen co prijde muz z prace, bere psa a Elisu, jdou spolecne vencit, po prichodu, jak rika nase dcera, spolecne dovadi, nasleduje vecere, koupani a spinkani. Z hracek se mi nejvice libi motoricka duha. Dadida Fialova (dagmar.fialova1@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 97. Vsechny nase dosavadni ritualy "rozboural" prichod druhe dcery, ale stale se tak nejak dodrzuje, ze jen co prijde muz z prace, bere psa a Elisu, jdou spolecne vencit, po prichodu, jak rika nase dcera, spolecne dovadi, nasleduje vecere, koupani a spinkani. Z hracek se mi nejvice libi motoricka duha. Dadida Fialova (dagmar.fialova1@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 98. Také máme rituály spíš až večer. U nás je nejdřív večeře a potom až koupání - naopak by to asi nedopadlo dobře :-D Po koupání oblečeme do pyžámka a rovnou vyčistíme zoubky - zatím čistím synovi já, protože sám si ošmrdlá maximálně přední zoubky :-) Ještě se napije vody a pak už do hajan, zhasnout, pusu na dobrou noc a zpívám ukolébavky a čekám, až usne. Jinak by za mnou začal cestovat - samotnému se mu usínat nechce - je fakt, že večer má největší potřebu "povídat" - syn není ještě zdatný řečník, takže za něj plno slovíček doplňuji a jeho znaky nahrazuji slovy, ale zvládáme si takhle povídat spokojení oba, že si navzájem rozumíme :-)

  Malému by se určitě líbil dům se zámky - montování, otevírání, zámečky, to je jeho :-) Pořád chce hrát nějakou "hu", tak by možná nebyla špatná ani společenská Zvířátková hra. A nedej bože vidět u babičky v televizi reklamu na magnetický/kinetický písek, to by si taky užil :-)

  Martina.Bakova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 99. Tiež máme rituály.... V sobotu dopoledne chodime s Emi na farmarske trhy, na vyborny chlebik s vajickovou pomazankou, krmime holuby a uzivame si jedna druhu.... A samozrejme vecer pred spinkanim citame pohadky a spolu usiname :-)

  Z dalsich hracek by sa nam urcite hodilo neco k vareni - nejake drevene krajeci dortiky, pizza, hra na obchod...

  sdobrovolna@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 100. My mame ritual, ze kdyz prijde manzel z prace davame si kafe. A v ten momentbezi syn do kuchyne a krici "koka koka", protoze ke kave neco sladkeho patri.
  A vybrat jednu hracku je tezke, ale treba montessori valecky by byly fajn.
  (a.saj@centrum.cz)

  OdpovědětVymazat
 101. Tak u nás je nejhlavnějším rituálem po ránu mlíko s medem (místo kakaa) a pak následuje kaše. Bez toho by snad ani den začít nemohl.
  A moc by se nám líbila kuličkodráha :)
  (menandros.mb@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 102. Hra můj den je naprosto skvělá a tu pořídíme i kdybychom s Nelinkou nevyhrály. :-) Hračka by se nám líbila Můj kalendář.
  U nás jsou také rituály důležité. Ranní tuleníčko a mlíčko. Dopoledne chodíváme vždy ven i kdyby jen na nákup. Po poledním spinkání už se těšíme na tatínka a buď mu jdeme naproti nebo je hned povolán do pokojíčku, protože je to přece parťák přes zábavu :-) Večeře, koupání, televizní pohádka, mlíčko, čištění zoubků, čtení pohádky v posteli a a ukolébavka, to vše naprosto vyžaduje a bez toho spát prostě nejde.

  Soutěžím i na FB jako Alice Gažarová
  alice.gazarova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 103. To jsou boží ceny! U nás je největší a nejoblíbenější rituál koupání. :)
  Hračka se mi líbí Můj kalendář. Tak si držíme palce. :)
  siberia06@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 104. To je tak krásné :) Líbí se mi fotky holčiček, jsou to kočky, pyžamka mají nádherné a ritály jsou fajn ;-) U nás se vstává sice okolo 8-mé, ale nezamhouří oka před 22-tou :( Výhra je skvělá :)
  Podmínky splňuji - líbí se mi třeba Šatní skříň - medvědice a medvídek nebo i takové přiřazování stínů :) Naše rituály asi tak, že vstáváme okolo té osmé, snídaně, procházka až do oběda, po obědě spánek, po spánku zpravidla jogurt a sledování mickeyho klubíku než přijde tatino z práce, hry a čtení, případně vycházka ještě v podvečer, koupel a neochota spát :D
  spacesusi.blog@gmail.com :)
  Krásný blog :)

  OdpovědětVymazat
 105. Ze stránek montessorihracky.cz se mi líbí zasouvací hra. Jediným speciálním rituálem je čtení před spaním, do postýlek chodíme ve 20 hod.
  Sdílím i na FB, witlucie@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 106. U první dcery mi to bylo tak nějak vše jedno, nechala jsem to běžet, jak to přišlo ;-) Ale teďka u druhé nějaký režim nastavený díky Bohu máme! Ráno se vstane, nachystá se snídaně, zasednem ke stolu - už všichni, maličká už taky něco zobe, tak je to fajn! Starší jde do školky a já uklízím, vařím, starám se o malou, ta jde spinkat a já mám chvilku pro sebe ;-) mezitím dovařím a pak se drobek vzbudí, tak dostane napapat, a hrajeme si..odpoledne si jde taky nachvilkuu schrupnout a potom se připravuji na příchod starší dcerky ze školky, protože potom už až do večera máme doma divošku, zpěvačku, která pusu prostě nachvilku nezavře a já už se jen těším na večer, kdy drobky okoupu, dostanou najíst a obě políbené ulehnou do svých pelíšků :-)

  Tohle se nám líbí :-) http://montessorihracky.cz/cs/tvurci-cinnost/4027-zazehlovaci-koralky-6000-ks-farma-7394311907138.html

  petra.sebestova1@gmail.com ... na FB sdílíme jako Vojtěch Petra Šebestovi :-)

  OdpovědětVymazat
 107. Jak začala chodit starší dcerka do školky,s mladší dcerkou si užívame společné pozdnejší snídane,jídla a mlsání jako pro čtyři,žádny zhon:)A se starší dcerkou jsme si v poslední době oblíbily pečení rychlých a zdravých sušenek:)
  Líbi se mi dřevená truhla plná her;)

  OdpovědětVymazat
 108. Každý večer po koupání čteme pohádku, popřejeme dobrou noc a zhasneme. Holky do chvilky spí a spí až do rána...
  Z Montessori hraček se mi líbí kinetický písek, ten by holkám udělal radost.

  Květa Sedláčková (pod stejným jménem sdílím i na fb)
  sedlackova.kveta@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 109. U nás je celý den jeden velký rituál. Starší dcera je striktně ritualizovaná a měla období, kdy bez nich nebyla schopná fungovat. No a tak nám rituály zůstaly až dosud. Nejhezčí jsou rána, kdy přesně v pět ráno se ozvou dceřiny vnitřní hodiny a ona v postýlce volá mě nebo manžela. Přeneseme ji k nám do postele, kde se mazlíme, za chviličku vstává naše mladší ranní ptáčátko a pokračujeme v mazlení i s ní. Povíme si pohádku (poslední dobou je nejoblíbenější Červená Karkulka), pak vstáváme a rychle vyvlíct z pyžama, ranní hygiena a příprava snídaně. No a v šest ráno už jsme na nohou a vymýšlíme, s čím si budeme ten den hrát.
  Líbí se mi dům se zámky, na ten mám zálusk už hoooodně dlouho, ale odrazuje mě zatím cena.
  polaskova-marketa@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 110. a) Ahoj Misa, ritualy nemame, ale po precitani Tvojho clanku musime nejake zaviest, pretoze podobne ako u Vas, aj u nas bude velka sestra vzorom a teda ak by obe boli ako neriadena strela tak amen tma :)
  b) Můj první kalendář ... http://montessorihracky.cz/cs/ja-a-svet/4779-muj-prvni-kalendar-8854740053596.html?search_query=kalendar&results=4
  zdielame s velkou radostou :)
  svansbo@azet.sk

  OdpovědětVymazat
 111. Rituály máme podobné. Večer končí také čtením pohádky,po pohádce si ještě vyprávíme zážitky ze školky i celého dne a plánujeme,co budeme dělat druhý den.
  Z Montessori hraček se mi líbí kuličková dráha - zpívající pagoda.
  katka.sikyrova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 112. U nás je taky budík Julínka vstává v sedum ale když potřebujeme vstát tak vždycky spi:-) Rituali mame večer večerníček, koupání, večeře a čtení pohádek .
  Z montessori se me libi Válečky s úchytky
  market.berankova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 113. to jsou zase krasne vyhry!
  ritualy jsou pro nas zivotne dulezite uz od dcerineho narozeni. nejen ji, ale i mne pomohly uklidnit se a zorienrovat se v tom svete rodicovstvi a vseho noveho. a z montessorihracky objednavam casto a nyni bych asi rozsirila nasi sbirku hudebnich nastroju, nebo vybrala skladacku s lidskym telem. dekuji za moznost vyhrat!
  zuzana

  zu.srumova@gmail.com
  facebook: zuzana srumova

  OdpovědětVymazat
 114. U nás rituály v klasické podobě - ranní i večerní sled činností se snažím vždy zachovat stejný. Do toho večerního se vejde i čtení z knížky, nebo jejich samostatné prohlížení - to vždy podle toho, jestli jsem na děti sama, nebo máme doma tatínka. Já jsem vlastně asi tou nejdůležitější součástí usínacího rituálu. Všechny tři děti jsou totiž zvyklé usínat se mnou, a tak pokud jsem sama, tak než uspím nejmladší, prohlíží si starší rarášci v postýlkách sami. Z montessori pomůcek je lákavé snad vše, ale vybrala bych jistě něco na ven, třeba házecí dřevěné kroužky. hana.furchova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 115. My máme asi jen večerní rituál příchod táty hraní si všichni v pokojíčku večeře čtení pohádek :) Už delší dobu pokukuju po pakove váze, tak bych ráda aby se hrálo o ní :) FB:Eva Evelin eva.dozbabova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 116. Rituály máme velmi podobné jako vy, jen u nás je to po "zubech" večer ještě večerníček a pak už čtení "při baterce". Je zhasnuté světlo, tatínek čte. Z monte hraček by se mi líbila nějaká "tuba" - tučňáci, Arktida nebo jedovatá zvířata. Vilma Hnátíková - Willhell@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 117. Ritualy dodrzujeme hlavne vecer, takze vecere, vana a sup do postele. Jeste nedavno nasledovala versovana pohadka, ted aktualne pohadku nechce :-) z hracek U nas frci vlackodraha, takze bych uvitala cokoli, co s tim souvisi.
  FB Michaela Larruchon
  Mail: michaela.larruchon@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 118. Ráno si vždy poležíme a válíme se chvilku v posteli a večer klasika - po koupání vyčistit zuby, pomuchlovat se a spát ;-)
  Tipy na další adventní dárky - vláčkodráha http://montessorihracky.cz/cs/stavebnice/3492-vlackodraha-osmicka-4019359822429.html nebo zpívající pagoda http://montessorihracky.cz/cs/stavebnice/3823-kulickova-draha-zpivajici-pagoda-4020972011879.html
  helena.xxxxx@seznam.cz (Helena Kotrchová)

  OdpovědětVymazat
 119. Každý večer rituálně konstatuji, že ten další den by už mohl mít nějaký zajetý mechanismus. Nicméně jsou to pak takové ty nepostřehnutelné odchylky, díky nimž je každý den stejný a vlastně jiný. A nad tou webovou stránkou s hračkama tu budu slintat tak do půlnoci. Takže zítra zase rituálně zkonstatuji, že by bylo vážně dobré chodit spát se slepicemi..:D :D Za soutěž díky: lenka.vaculcikova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 120. Ahoj Míši,tak to bych taky chtěla zažít, mít od sedmi klídeček:-) moji rošťáci jsou s náma většinou do osmi, někdy do půl deváté a vstávají stejně o půl sedmé. Jinak rituály jsou super, taky se je snažíme dodržovat, i když někdy to prostě nejde. Staršímu synovi, každý večer čtu pohádku, pak poškrabkat na zádíčkách a na nožičkách.... annie.blazkova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 121. Ty tvoje holčičky jsou v těch pyžámkách tak sladké ❤ u nás jsou rituály od miminka a zatím se mi to vyplácí :-) jen teda u vás obdivuji jídlo až po koupeli, to u nás by se šlo po večeři znovu do vany :-D

  Z obchodu bych jednoznačně volila velkou duhu od Grimms, je to můj sen :-)

  kontakt: jitkajochmanova@sezanm.cz

  OdpovědětVymazat
 122. Příjde mi, že děti potřebují rituály, takže v podstatě většina dne je vyplněna rituály. Řekla bych, že máme obdobné rituály.
  Hodil by se nám xylofon nebo vláčková dráha.
  smyckova.lib@gmail.com (FB Libka Ve Smyčce)

  OdpovědětVymazat
 123. Hezký večer, rituálů máme spoustu, ale nejoblíbenější je "hambacení" před koupáním:-)V obchůdku už máme na vánoce objednáno,ale vyhlídnuté máme kostky s vodou, ty jsou super:-)Šárka(saui.dj@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 124. My máme podobný rituál. Vana, mlíčko a spinkat. Jen to čištění zubů nám děla problém. Synovi bude rok, takže by se nám asi hodily ještě hračky pro nejmenší a nebo ten krásný houpací kůň. :o)
  veronika.sleglova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 125. My máme podobný rituál. Vana, mlíčko a spinkat. Jen to čištění zubů nám děla problém. Synovi bude rok, takže by se nám asi hodily ještě hračky pro nejmenší a nebo ten krásný houpací kůň. :o)
  veronika.sleglova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 126. Nadherny adventní dárek! U nás zatím vítězi kojeni před kazdym spánkem s polštářkem. V montessori obchůdku je spousta fajnovych veci, zaujala me hra vceli úly. vendulmarkova@seznam.cz (sdílím i na fb)

  OdpovědětVymazat
 127. 1) fanoušek jsem
  2)a) náš rituál čištění zoubků, teda mé přání , ale má skoro dvouletá dcerka, to bere jako svačinku pasty smíchané s vodou
  2)b)potřebovali bychom http://montessorihracky.cz/cs/šuplík na všechno
  3) sdílím veřejně i na fcb

  OdpovědětVymazat
 128. Jsem fanouskem :-). Nas vecerni ritual je cteni (dekuji za tip s dokoncenim vet, to zkusim :-), vypraveni podle kostek a "pytlikova aktivita". Z montessori hracek se mi moc libi dreveny dum se zamky ;-). dvopavla@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 129. O rituál se snažím, bohužel děti (nebo alespoň jedno) jsou ještě moc malé, aby spolupracovaly ;-) Z Monte hraček by se mi líbila krajeci zelenina, nebo ovoce do kuchyňky. Lucie.dolezalova84@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 130. Mezi můj rituál patří se ráno přesunout k Déčku s peřinou a dospat se během toho co Lily sleduje pohádky nebo si hraje. Pavla Konečná na Fb, pavla.valkova@post.cz

  OdpovědětVymazat
 131. Náš pravidelný rituál je cca už od 1. roku naší dcerky a to čtení pohádek před spaním. Je to naše oblíbené večerní setkání s knížkou při uspávání a myslím si, že i díky tomu knížky prostě miluje a já doufám, že i nejmladší člen domácnosti si k nim najde stejnou cestu :-) Když z nějakého důvodu nejde číst, alespoň vyprávíme. Bez pohádky to prostě nejde. Naštěstí těchto situací je málo a převážně čteme. To, že se po celém dni sejdeme v posteli s našimi dětmi je ten nejkrásnější denní rituál :-)
  Co se týče hraček. Líbí se mi dřevěný dům se zámky.
  drozdova.misa@gmail.com
  Co se týče hraček,

  OdpovědětVymazat
 132. Dobrý večer, každý den začínáme společným snídáním, což je asi náš největší rituál, kdy si i já na chvíli s tím naším malým neposedou sednu. Před spaním dopoledne i večer, se ho snažím vést, že se musí vše uklidit, a to i když se někam odchází. Klasika po spaní oběd, před večerním spaním koupání a kašička. Toto je stejné každý den, zbytek se řídí momentálním naladěním a situací :)
  Z montessori obchůdku se mi moc líbí hračky na rozvoj smyslů, a to hlavně sluchové a hmatové pexeso, chtěli bychom si něco obdobného vytvořit doma.
  Karolína Mužíková (kajikik@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 133. U nás, protože jsem začala chodit do práce je raním rituálem pusa na rozloučenou.Večer je to už lepší to máme koupání, pohádku, čtení a ukolébavku (v tomto pořadí). Stránku s montessori hračkami jsem neznala, ale jsou tam teda super věci! Kufřík s nářadím budu snad muset ještě dokoupit pod letošní stromek. Moc se mi líbí taky zahradnické náčiní nebo stavby světa. ...a ta pyžamka. Krása! Kristee

  OdpovědětVymazat
 134. Ranní rituál u nás začíná pusou mamince od nocležníka, co se nám usídlil spokojeně v posteli...pak následuje zakručení v bříšku...snídaně a pak čas jen pro nás DVA <3

  Terez.Dudlova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 135. Máme zatím jen večerní rituály...uklidit hračky,vykoupat,napapkat,zoubky u kterých koukáme z okna na auta a spinkat,před tím ještě tulení v posteli než usne.:). Těším se až budeme společně poslouchát pohádky v rádiu či na CD,to jsem měla ráda jako mála já. S hraček by se mi líbily ty od PlanToys.Děkuji...malinovaRomca@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 136. Rituály máme :) Ranní...protože se maminka chce dospat je "krťa" na mobilu. To mi dá někdy i půl hodiny navíc (ne že by tedy Madlenka vlastně koukala, většinou se totiž prokliká všemožně :). Pokračujeme krtečkem na televizi a já připravím snídani - kaši Nominal :), pak už je to tak nějak volné a podle aktivit toho dne. Kolem jedenácté oblékáme a jdeme v kočárku pozdravit ptáčky a hají. Večer kolem půl 6 až 6 večeře, pak "cáky-cáky", pohádky, zpívání, kojení a "hají". Funguje nám to celkem dobře, až na to jídlo, dcera nejí jen tak něco, ale asi to bude tím, že je v roce a půl stále kojená. A čištění zubů teda také nic moc. Musím vyzkoušet váš nápad! Dárečky jsou opět nádherné!!! katvald@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 137. Eva Macháčová29. listopadu 2016 0:07

  Rituály máme podobné. Ráno obě děti mlíko a snídaně, pak odvést starší do školky a večer večeře, zásadně koupe a myje zuby tatínek, a před spaním nesmí chybět vyprávěná pohádka. Z hraček by se nám líbila vláčkodráha.
  ev.ru@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 138. S početím syna se nám rituály poněkud změnily a myslím, že pořád ještě nemáme ty nové zcela dotvořeny. Pro mě to je momentálně vaření čaje po prvním ranním kojení a pro partnera asi večerní koupání se synkem. Ty další si určitě vytvoříme časem a budeme se tak každý kousek dne na něco nebo z něčeho těšit. :) Děkuji za soutěž! Tereza (tereza.divisova@centrum.cz)

  OdpovědětVymazat
 139. Tak my mame ritualy hlavne vecer, podobne jako vy, ale pred spanim jeste pomerne dlouho zpivame a jako nejoblibenejsi ukolebavku mame jessi james chlapik)chlabylzaujalzaujala drevena verze kloboucku hop. Hanni@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 140. Téda, já se do těch pižámek úplně zamilovala holkám moc sluší. Jsou to princezny.
  Ráno máme rituál - nočník-snídaně a k té musí být smetánek nebo jogurt. Pak utíká na zoubky a obléknout se.. Tím končíme :-D Ale pro mě úspěch. z hraček momentálně nic nevyberu na to tolik času nemám ale co se mi moc líbí jsou ty vaše kartičky od Kideu ty jsou boží. Abych splnila úkol tak vyberu třeba toto http://montessorihracky.cz/cs/nienhuis-montessori-pomucky/4162-nienhuis-krabicka-se-tremi-prihradkami.html

  OdpovědětVymazat
 141. S dvouletou dcerou mame kazdodenni ritual vareni vecere, koupani a cteni nebo vypraveni pohadky na doboru noc.

  Z nabidky Montessori se mi libi stavebnice vseho druhu:)
  (monika.kopecna@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 142. Nas ritual je temer identicky s vasim - uklid, koupani, zupanek, vecere, zoubky a pyzamko, spinkat. Synek teda umi usinat celou vecnost, a musim u nej byt - jinak mi z pelechu zdrhne :).
  Hracky tam maji krasne, tezko vybirat...popravde jsem neprosla ani uplne vsechno. Ale libila by se mi, a hlavne aktualne hodila :), magneticka tabule s pismenky :) mangenty ma malej hodne rad a hrani s pismenky sic teprve prijde, ale vydrzi dlouho :)
  Novackova Jarmila
  Tacek01@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 143. Dobrý den,
  když pominu každodenní uspěchaný ranní rituál vypravování do školy a do školky, tak pak čtená pohádka před spaním. Dost si to užívám, dlouho jsem se těšila, až to děti vydrží :) Teď čteme Děti z Bullerbynu. Z Montessori bych brala jakoukoliv kreativní nebo vědeckou sadu. V.Belikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 144. Ritualy se nám moc osvědčily a už při druhém těhotenství jsem věděla,že v nich budu pokračovat. Je to fajn,když děti vědí,co mají dělat a nemusí se jim stále opakovat to samé. Učí je to samostatnosti a dodává jistotu. Náš "speciální" rituál je utíkat se ráno pelesit k bráchovi do postýlky a večer při čištění zoubku vyprávět (mnou vymyslenou) pohádku na Barcou vymyšlené téma. Z Montessori her se mi líbí Aktivity s lodkou...voda nás baví ;-) ziz.ala@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 145. Celkem závidím to usínání kolem sedmé hodiny. A pokud si u toho dají i odpočinek po o, tak chápu, že jsou to ranní ptáčata. ;-) I když před šestou mi někdy vstává i Ella a to už nespí odpo a večer chodí v 8.
  Protože se nám teď do období otázek kromě zájmu o lidské tělo, zlomeniny atd. přidaly i další o planetě, vesmíru a zeměkouli, myslím, že by se nám hodila i magnetická mapa :-)
  http://montessorihracky.cz/cs/ja-a-svet/2097-magneticke-puzzle-svet-aj-3700217355043.html
  adela.prsalova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 146. Rituály jsou u nás spíš rozdělené na týden a víkend a nemoc a zdraví. Ale nejčastěji ráno pokud jde do školky hygiena a už čeká kakao jinak má pomalý start a rozkoukává se. Dcera vstává lépe a chce hned pochovat, jinak by byla rozmrzelá. Ve školce synovi vždy popřeji, aby si užil den a pusu na čelo (brzy asi jen pohladit :).) Malá sbírá po cestě zpět kamínky a ty pak háže z mostu do vody. Syn chodí poo, tak vyzvednout stavit se pozdravit prababi a domů. Večerní rituál je večerníček a ted gumídci, vana, jídlo zuby a pohádka křížek na čelo a pusa. Ale s usnutím, už to bohužel , tak rituální není.:( Na montessori hračkách mám vyhlédnutou váhu a kostky na stavbu hradu. Ale myslím, že z jejich sortimentu je vše skvělé. luciekucerov@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 147. U nás, když byly děti malé, byly rituály spojené hlavně s jídlem, oslavami svátků a narozenin, samozřejmě také o vánocích. Do školy by se nám hodila jakákoli magnetická stavebnice Geomag Kids Panels

  OdpovědětVymazat
 148. Malých rituálů máme mnoho, ale z těch večerních, nejoblíbenějších, to bude určitě postýlková pohádka. Baví nás rodiče i děti. Někdy čteme jen jednu pohádku, jindy když je čas, klidně celou knížku :-) Prckové se přitulí, ani nedutají a poslouchají. Užíváme si vzájemnou blízkost a klid.
  Z monte stránek se nám nejvíce líbil lis na květiny (ten jsme už plánovali vyrobit sami, ale se zručností ani časem na tom nejsme nejlépe :-) ).
  zuzka.krejcova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 149. a) my osobně moc rituáloví nejsme.... ale určitě dodržujeme takové drobnosti, každé ráno si dáme po probuzení pusinku, popřejeme si s dcerou krásný den a zeptám se jí, jak se vyspala... jinak pohádka před spinkáním je pravidelem - když je na řadě maminka, tak čteme, kdežto tatínek zásadně vypráví pohádky, které si sám vymýšlí
  b) do další soutěže by se mi líbila spousta hraček, nejvíc asi balanční a hračky nebo kuličkodráha. Díky za skvělé počtení. hering.iva@post.cz

  OdpovědětVymazat
 150. Holky si svoje rituály vytvářejí průběžně samy, a průběžně je zase obměňují. Ta mladší musí třeba aktuálně nastavit každý den sluníčko na kostce od Fisher-Price, když je ráno a večer zase nastavit měsíc, když se jde spát. Ale takových těch pravých domácích rituálů máme taky pár....jako čtení, pohádka, ranní válení se v posteli o víkendu atd.
  Dlouho už pokukuji po kostkách s vodou, tak ty by se mi líbily moc.
  v.z@email.cz

  OdpovědětVymazat
 151. Rituál mám a to čtení před spaním, doufám, že se toho budeme držet i s prckem :-) mě by se líbil kinetický písek, ale myslím, že z něj bude doma docela nepořádek :-D jabornikova.m@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 152. Rituály sa u nás s vekom nášho syna menia, ale momentálne u nás funguje kúpanie, večerná gymnastika na posteli (skákanie, kotrmelce, váľanie atd...), rozprávka na dobrú noc a sladká pusa na záver.
  Inak z Montessori hračiek mi už dávno učarovala farebná dúha od Grimm´s :)
  luberdova.maria@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 153. Rituály má hlavně starší syn, hned po probuzení volá:"mami, přesnídávku a Mickeyho!" :-D Večer to máme podobné s koupáním a večeřením jako vy :-)
  Z monte hraček se mi moc líbí Kostky s vodou.
  katerina.roslerova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 154. Rituály sa u nás s vekom nášho syna menia, ale momentálne u nás funguje kúpanie, večerná gymnastika na posteli (skákanie, kotrmelce, váľanie atd...), rozprávka na dobrú noc a sladká pusa na záver.
  Inak z Montessori hračiek mi už dávno učarovala farebná dúha od Grimm´s :)
  luberdova.maria@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 155. Rituály jsou fajn,kéž bychom byli v jejich zavádění odmalinka důslednější. Náš ranní rodinný rituál či spíše nutnost je, že první vstává tatínek, pustí psy ven, dá jim krmení, vzbudí holky, udělá jim kakao a až pak vstává maminka a všechny poháním do školy, školy, do práce... bohužel jsem typ noční sovy a já to v pět ráno nedám! Večer se holky po šesté koupou či sprchují, pak je večeře a pohádky v TV, ve 20h plno pusinek a jsou spát. O víkendu se snažím o společné snídaně, ale ne vždy se to podaří. Alespon každoroční rituál s pečením na vánoce je každým rokem lepší ;-)
  A protože už mám holky větší, líbil by se mi třeba mikroskop.
  gabi32@email.cz :-)

  OdpovědětVymazat
 156. Ritualy a rezim,to je to,co se snazime dodrzovat,co to jde,at jsme kde jsme. Zatim je to klasika, vecere,koupacka s tatkou, uspavani s mamkou.Zatim jen ukolebavkou -nejvic frci Mravenci ukolebavka od Sveraka s Uhlirem a o Krakonosovi z Krakonose a lyzniku (proste to bude jednou horal,nesmime podcenit pripravu uz od mala :). Na pohadky je zatim mlady pan jeste moc maly a prilis neposedny-jak vidi sprusle v postylce,uz se hrabe nahoru a stoji a zuzla.Takze dalsi ritual... nechat vystat,pak trochu pokricet,sundat,polozit,zazpivat a spat :)
  Nejvic se mi z hracek libi balancni deska.
  Na FB Tereza Hajkova, te.hajkova@seznam.cz
  Diky za soutez!!!

  OdpovědětVymazat
 157. Náš každodenní rituál je: Ranní- po zazvonění budíku si Radeček k nám lehne na 10 minut koukne na pohádky a vstává do školky a večerní je že se pomodlí "Andělíčku..." dá nám pusu a spinká.
  Určitě by se nám líbila jakákoliv hračka kterou bychom vyhráli ale asi nejvíc by Radečka potěšila dřevěná autodráha.
  luciewojkowska@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 158. my máme rituály také především večer, máme společnou večeři, pak chvíli hraní, poté koupel, mlíčko, vyčištění zoubků a kolem 19.30 jde malý do postýlky, kde mu čtu knížku "o králíčkovi, který chtěl usnout" :-)
  z hraček mě hodně upoutaly včelí úly :-) Bára Mintělová (bara.krejci@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 159. Jediný rituál, co máme zatím zavedený, je uspávání s knížkou, což jsem už téměř od narození směřovala spíš na manžela (ať se s dceou taky užijou). Neříkám, že se knížka vždycky čte - občas se jenom prohlíží nebo listuje :)
  Na montessorihracky.cz vybírám celkem pravidelně, a teď by nás asi nejvíc bavila nějaká vláčkodráha.
  barcastiborova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 160. Rituály (a řád) jsou potřeba i u nás, i když mi to syn někdy bojkotuje (viz odpolední spaní). Teď nástupem zimy přidáváme opět rituál v podobě společného dívání se na Kouzelnou školku - já si lehnu na sedačku, syn se přitulí nebo si sedne na mne a díváme se :).

  V obchodě mají plno pěkných hraček, já bych vybrala třeba razítka s hasiči nebo stavebními stroji.

  Díky Andrea (hudeckova.a@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 161. zdravim, s nastupem do prace se u nas ritualy dost eliminovaly. snazime se dodrzovat alespon jedno spolecne jidlo denne.a i to se dari nejvice o vikendu. z montessori bych brala geomag, ne moc montessori :-)
  sdilim i na fb jana siva saula.
  s pozdravem jana siva - jasana@email.cz

  OdpovědětVymazat
 162. Náš pravidelně nepravidelný :-) rituál je odpolední kafíčko (Caro), které si s klukama dáváme. MontessoriHracky.cz je můj kochací obchod. Tentokrát mě nejvíc zaujal Kufřík na nářadí "Deluxe", sice je psáno pro děti od 8 let, ale ti naši dva pomáhají tátovi už teď a používají skutečné nářadí, takže dřív nebo později si něco podobného pořídíme.
  Pěkný den, ja.net.ka@seznam.cz, fb Jana Štěpánková

  OdpovědětVymazat
 163. Režim nám taky hodně pomáhá... Jen se poslední dobou trochu rozchází režim obou dětí (starší přestává spát po obědě). Ale pravidelně se ráno ještě tulíme pod peřinou u pohádky na gauči. A večerní pohádka před spaním. No a mávání u obou oken školky a posílání tisíců pusinek. :)

  V obchodě je spousta krásných hraček. Líbí se mi rodinka panenek a vkládací kamion se zvířátky. Ale kdybych měla volnou ruku, vybrala byc určitě víc. :) michaela.kankova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 164. S rituály je to těžké... možná jediným stabilním je ten ranní shon - kafe, čajíček, rychle převléct, přebalit a snídaně :-D, večer samozřejmě kašička a uspávání v náručí. Ale jak syn roste, všechno se pořád strašně mění :-)
  Z hraček by se nám libilo třeba tohle http://montessorihracky.cz/cs/stavebnice/2824-magneticka-stavebnice-kids-panels-180-ks-871772004547.html :-)

  renwas@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 165. Opět moc pěkný článek. Kdybych měla popsat všechny naše rituály bude to podobně dlouhý článek, máme jich také spoustu už od narození první dcery. Nejhezčí snad tento ... s manželem se stridame v uspávání holčiček, jeden z nás uspává mladší, v postylce pije mlicko a v tom přichází spát starší dcerka a jde se pomazlit za mladsi a druhým z nás, dá pusinku na dobrou noc a pak už šupem do postýlky na čtení pohádky. Z hracek se mi líbí třeba balanční žába. Kontakt hladkpe@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 166. AHoj Míšo, moc hezký článek :-) Zaujaly mě lodičky, moc pěkný typ :-)
  U nás máme rituály podobné (akorát kluci ještě večer po večeři koukají na telku), Děti tedy nekoupeme každý den, ale obden, navykli jsme si tak už když byl Toník malý - měl silný exzém a každodenní koupání mu nědělalo dobře a pak jsme u toho už zůstali. Teď v zimě máme akorát takové vylepšení večerního čtení a to je čtení u zapálených kamen :-)
  Z montessori hraček mě zaujala Balanční archa :-)
  Hezký den a těším se na další článek
  Kaja Bálková
  kajabilkova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 167. Olala kloubouk dolu, ptz na zadnem jinem mamablogu, a ze jich sleduju docela pekny ranec, nejsou tak promakane a krasne vyhry jako u tebe, mas na to neskutecny cit a hlavne je videt, ze nepodsouvas nic, co nemas vyzkousene a neni to zadny product placement, jako na tech spouste jinych blogu a taky u toho fakt premyslis a davas si s kazdym predstavenim v clanku takovou praci. I pro ty, co nic nevyhraji, je to opravdu paradni prehrsel tipu na darky nebo nezbytnosti. Za me velikansky palec nahoru. Z monessorihracky.cz se mi hodne libi kaskadova draha premium na auticka, geomag, benzinova pumpa k vlackodraze a vsechno od plan toys :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo a ty ritualy u nas nesmi chybet. Od zoubku az po cteni pohadek. Mame to podobne jako vy, ale to mi rekni, jaktoze Nelinka je takova sikulka a usina sama. Snad se to u nas nekdy taky zadari :-D

   Vymazat
 168. Rituály máme podobě jako vy, jak ty ranní, tak večerní. Ale nejkrásnější rituály mi přijdou ty, které si děti samy vymyslí :-)
  Z montessori hraček se mi líbí jakékoli didaktické či tvůrčí.
  (zelenkovam@centrum.cz, FB marie.z.ortova)

  OdpovědětVymazat
 169. Líbila by se mi nějaká vkládačka od Nienhius.
  Rituály máme ranní, večerní. Nejlepší je asi ten, že se po probuzení jen tak válíme v posteli a hned nevstáváme .)
  marketa.botankova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 170. My máme rituály jen večer, co se týká jídla, koupání, čtení a usínání apod. Ráno moje děti vstávají docela pozdě, takže spíš se snažím, co nejrychleji vyrazit do školky a moc času na nic nezbývá. K tipům na hračky, už delší dobu okoukávám různé puzzle světa a tady jsem nalezla několik druhů ;). Adéla Bachová adelap@atlas.cz

  OdpovědětVymazat
 171. Jeden z nasich ritualu je,ze v 18:45 sedime pred televizi, mame na hlave z novin slozenou cepici a koukame hlavne na znelku vecernicka :-)
  gabriela.kreislova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 172. Mame spoustu ritualu,nejvic si uzivam nase hudebni chvilky,at uz u hry na piano,kytaru nebo u tancovani.ze stranek se mi moc libi duha od grimm's.
  Little.verika@email.cz

  OdpovědětVymazat
 173. Rituály máme a snažíme se dodržovat, ale oproti vám jsme minimálně o 2 hodiny opoždění ráno i večer. Vstávání v 6 je pro mě utrpení a jsem zvědavá, jak se vypravíme, až budeme muset do práce a do školky :-)
  Z montessori hraček se mi líbí třeba Stolní hra s židličkami.
  katka.haj79@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 174. My máme také "rituál" večer.. scházíme se spolu u večeře, pak koupání, společně koukneme na večerníček a pak v pelíšku usínáme u knížky.. Bez příběhu na dobrou noc by to nešlo.. na tu chvíli se těšíme... máme rodinné soboty, buď vyrazíme do lesa, na nějaký výlet, a když nepřeje počasí, ráno se dlouho válíme v pelíšku a koukáme společně na pohádku, odpoledne si zahrajeme společně hru u čaje a sušenek... :) Lenča (blahuskablue@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nám by se líbila nějaká společenská hra... :)nebo kostky na stavění hradů...

   Vymazat
  2. Rituál máme klasický, čtení před spaním. Těšíme se na tu chvilku v posteli s knížkou všichni.
   Třeba bychom si vybrali http://montessorihracky.cz/cs/vzdelavaci-a-spolecenske-hry/4012-deskova-hra-8590228020390.html .
   (tesarova.lenka@gmail.com)

   Vymazat
 175. Tech ritaualu je u nas behem dne vic.Ale nejvice oraviselbe jsou ranni a vecerni hygiena.
  Jako navrh na dalsi darek davam duhu.
  N.i.k.y.s@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 176. Tech ritaualu je u nas behem dne vic.Ale nejvice oraviselbe jsou ranni a vecerni hygiena.
  Jako navrh na dalsi darek davam duhu.
  N.i.k.y.s@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 177. Naším rituálem je večerní čtení pohádky a společné usínání.
  Z montessori hraček se mi líbí například balanční deska,ale tam se téměř nedá vybrat špatně :)
  ivazahradnikova13@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 178. My noc ritualou nemame, Misko uz 2 a pol roka uspesne bojkotuje vsetky moje snahy o pravidelny rezim. Ale kazde rano ked sa zobudi tak prebehne tych dvadcat centimetrov zo svojej postele do ten nasej velkej a tak 20 minut sa tulkame kym sa rozhodneme stavat a najlepsie su vikendy ked sme rano vsetci doma a v tej posteli sme rano vsetci 4 :-) A nas by v podstate potesila akakolvek drevena hracka :-)

  OdpovědětVymazat
 179. Mame jivh nekolik, ale treba ten rani probuzeni a tuleni se v posteli, pak umyt, pphadka a snidane. Verousekvecerkova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 180. U nás rituály s dětma dodržuje hlavně taťka (ja jsem na rituály nemožná), věceře, koupání, večerníček, zuby a pohádka v postýlce.
  Jako cena by se mi líbily Stohovací figurky s číslicemi nebo jakákoliv balanční stavebnice.
  adela.honcova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 181. My máme rozhodně dva pevné rituály - a to je společně zasednout ke stolu a pak čištění zubů :-)
  Z nabídky Montessori hraček bych vybrala něco ze sekce Já a domov - to by mělo zaručený úspěch.
  zcernala@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 182. U nas zatim provozujeme hlavne vecerni ritualy, ale zacneme brzo zarazovat i dalsi, aby nam den hezky ubihal :-) Na druhou stranu mam rada, i kdyz je kazdy den trochu jiny, takze je potreba to vybalancovat. Jinak z hracek se mi libi treba puzzle ozubena kolecka nebo velka duha. ms.tomankova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 183. U nas ritualy jeste moc nejsou. Obdivuji ze vamchodiholky spat v sedm. Snazime se aby byli v 8 v posteli, ale ne vzdy se zadari. Nemame televizi a jelikoz hodiny jeste moc neumi, tak hledam jak pripravovat, ze bude cas do postylky. Nez hde spat, da si mlicko, vycisti zuby a cteme pohadku. Z hracek by se mi libika duha pro malou. Riziko@seznam.cz Hanka Prochazkova

  OdpovědětVymazat
 184. Nejvíc rituálů máme večer, asi jako každý. Po večeři pohádka na Decku na webu, umýt, zoubky a pak už si nejmladší dcerka zaleze do postýlky k jednomu z brasku na pohádku. Jeden večer čte maminka, jeden táta,to se musí dodržovat😉 Pak s dcerkou zalezené do naší velké postele a kluci z vedlejšího pokojíčku poslouchají písničky (ne nutně ukolebavky) na dobrou noc. I ve zpívání se s manželem střídáme.
  A z hraček by se nám moc hodilo magnetické puzzle světa, Evropu už máme v malíčku😃
  iva5ko@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 185. Máme hlavně večerní rituály. Jsou dost podobné těm vašim. Akorát koupeme až po večeři, protože máme malé čuňátko :) Ranní rituály začnou až v září se školkou.
  Na montessori bych vybrala určitě nějaké puzzle. To u nás teď dost frčí :) Nikie@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 186. S naší 3,5 letou dcerkou máme rituály celý den, hlavně objímání, tulení a pusinkování. Hlavně ale každé ráno ať je víkend nebo pracovní den se vždycky zavrtá za námi do postele a ještě tak 10 minut povídáme a plánujeme co krásného nás během dne čeká.
  Jinak z montesori hraček je úžasná ta Motýlí zahrádka. Od malička jsme pořád venku a pozorujeme broučky, šneky, žížaly, veverky, ptáčky, zkrátka všechno co se hýbe. Bylo by fajn mít doma v obýváku soukromou louku. A nejlepší na tom je, že se nakonec motýli pustí na svobodu :) :) :)

  OdpovědětVymazat
 187. Dobry den, s ritualy teprve zaciname, zatim mame vsechna jidla jime spolecne (veceri s tatinkem), spolecne cisteni zubu (uz ma 2! :-)) a pohadka/ukolebavka pred spanim. Z hracek by se mi moc libil pracovni pult. Krasny den! Gabriela (ghebka@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 188. Když nad tím tak přemýšlím, máme rituálků plný den - umývání zubů s písničkou, uklízení hraček s písničkou, jídla v určitý čas, zapalování svíčky při jídle + přání dobré chuti,... V tento čas máme nový rituálek ranního rozsvěcení adventního věnce a lepení papírové hvězdičky na okno a zítra přbude další rituálek s otvíráním adventního kalendáře :-)
  Z hraček by se mi líbilo třeba cokoli ze sekce hudební nástroje, třeba dešťová hůl :-) Díky Kristína (Tinka333@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 189. Máme toho hodně podobného, ony ty činnosti s dětmi jsou hodně podobné, ale takový speciální rodinný rituál je křížek a pusinka na čelíčko před odchodem do postýlky:-) z hraček by se mi líbila třeba zpívající pagoda(kuličková dráha)
  (adoltovalenka@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 190. Nikdy mi rituály nešly,vydržely nám s bídou 14dní..až s příchodem mladšího se nám nějaké činnosti zajíždějí :) Momentálně to je,vyprovodit bráchu do školy,najíst se,zachumlat se zpět do postele a tulit se :)
  Z hraček asi magnetická stavebnice geomag :)
  kopasova.petra@seznam.cz

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.