středa 8. února 2017

Dětské království #3 | Designové tapety a jak na ně

Máme to za sebou :-). Tak co říkáte, vybrali jsme dobře? U holek vyhrálo (z mého předvýběru) tohle kuřecí, takže ne že je jen miminkovské :-). Teď jsme doma svedli boj o tom, kdo bude spát u tapety, a který vyfasuje místo u stěny bez tapet :-D. Vždy vznikne důvod proč diskutovat, no ne? :-D. Máme vytapetováno a já o tom dnes budu psát do maximálního podrobna :-D. Dočtete se, zda jsme lepili sami, zda bych tuhle volbu zopakovala a na co dát pozor, protože já ne všemu předešla a výsledek mohl být ještě o chlup lepší. Pojďme na to :-)


Ze všech krás, které LAVMI nabízí jsme vybrali tuhle. Dětskou vliesovou tapetu Juli MINT, která je krásně světlá, prostor rozzáří, i když kolem není jenom bílá, navíc se dá kombinovat s kteroukoli jinou barvičkou a bude to dle mého TOP. Tahle fotka je aranžmá z showroomu, takže žlutá u nás nedopadla, ale my tam dáme něco jiného :-).


Všechno začalo traumatem :-D. Aby něco mohlo začít, nejdřív muselo něco skončit. A tohle, to pro mě byl další sentimentální krok. Strhla jsem po čtyřech letech vinylový strom, který holkám zdobil stěnu. Hrůza. Tehdy jsem ho lepila celé dopoledne, byla z něj nadšená, ale přišel čas.

Na našich stěnách ty vinylové samolepky stejně moc dobře nedržely a to se dostávám k bodu číslo jedna - povrch stěny. Pokud pokojíček chystáte od úplného začátku a plánujete samolepky, doporučuju povrch opravdu hodně jemný, ideál sadrokarton nebo na štuk vhodná stěrka apod. My dali ten nejjemnější štuk, který nám byl tehdy doporučen a stejně se samolepka loupala. Já pak tři roky chodila s lepidlem (glossy accent na vše :-D ) a lepila ty odpadávající části.


Dnes už je samolepka pasé, zbyl jen malý kousek, který dávám do alba a časem vám ho tu ukážu, ale dnes to bude o úplně jiném papíru. O tapetách. Krok jedna, ještě než vůbec tapetu vyberete a koupíte, zamyslete se, jestli vámi vybraná stěna je to pravé místo a jestli je její povrch pro tapetu vhodné.


Příprava stěny pro tapetování


tady jsem byla zaskočená. Asi jako dost z vás bych řekla, že tapeta je papír, který zakryje fůru vad na stěně a samotný povrch netřeba řešit. Omyl největší.

Stěna musí být bez hrbolků, děr a prasklin
Je to tak. Pokud jste měli ve stěně police, které už v ní nebudou důkladně je zadělejte sádrou a  nerovnosti stěny zbruste, aby byl povrch maximálně hladký. Tapeta nezakryje žádnou vadu. Naopak, dokonale kopíruje povrch, a nerovnosti nebo jen velice hrubý štuk bude vypadat hodně nepěkně. Čím hrubší štuk, tím výraznější budou například přechody pásů tapet.

Stěna, před aplikací lepidla a tapety, potřebuje penetraci
Právě ona ochrání vaši stěnu. Díky ní budete moct v budoucnu tapetu sundat a neponičíte si stěnu pod tapetou.

Pokud je to vaše první tapeta, svěřte ji profíkům
Tady to berte s rezervou. Pokud si hodně věříte a jste šikovnější než já :-D nebo vám prostě vše jde, nejspíš to zvládnete sami. Nás by to vyšlo hodně draho. Kvůli jedné stěně bych musela zakoupit celé balení lepidla, penetrace, všeho arzenálu, který tapetáři používali a nebylo toho zrovna málo. Ve finále by mi doma zbyl materiál a cena by byla rovna nebo vyšší ceně za tapetování. 

Takže už víte mé řešení. Zvolila jsem si tu nejsnazší cestu a pozeptala se na tapetáře přímo u prodejce tapet LAVMI. Ti bohužel své osobní nemají, ale doporučili mi pány z TAPETPRO, kteří jejich tapety poměrně často lepí. Jak jde o tuhle práci na domácí půdě, dám na jakékoli dobré hodnocení a zkušenost ať už jde o malíře, zedníky nebo právě tapetáře.

Stěna pod tapetou musí být jednobarevná
Všechno z předešlých bodů jsem tušila a byla připravená. Co jsem ale nevychytala je průhlednost tapety. Vliesové tapety, když přiložíte na stěnu, bude podklad jemně prosvítat. Hodně důležitá je tedy barva. Zaprvé nejsou naše kuřata tak zářivě "kuřece bílé", což ale okem viditelné není - nezrůžověly :-D - ale prostě kdyby byl povrch bílý, v místnosti by to na světle ještě víc přidalo. Druhá věc je, že zadělané díry malířem prosvítaly. Mám na mysli ta bílá sádrová kola. Naštěstí naši bratři tapetáři (vážně jsou sourozenci) byli připraveni, fleky přetřely a mohlo se tapetovat. Taky by se vám ale mohlo stát, že ti vaši přijdou příště.Tahle fotka je hodně důležitá a je na ní další z důvodů, proč bych to nedělala sama. Jednak hezky vidíte, jak jsou tapety průhledné ...ups, že? Za druhé pak fakt, že rozměr stěny neovlivníme a taky se může stát, že budete na závěr tapetovat 2cm. Průběh tapetování


Stěna holek v pokojíčku měří 5x2,8m. To byla tapetovaná plocha. Podle snadného výpočtu v e-shopu LAVMI jsem si spočetla, kolik rolí bude třeba (u nás 4 role), aby měli páni tapetáři dostatek materiálu. Vše ostatní už bylo na nich.

1. V prvním momentu omrkli stěnu, pochválili nás, že až na fleky je to dobré :-D a pustili se do práce. Už jen to, že začali oblepením parket mě uklidnilo, že jsme kápli správně. Doteď nezapomenu jak nám zedník propálil parkety, protože si je nezakryl.

2. Celou stěnu bylo třeba napenetrovat. Tahle část práce byla jediná "aromatická". Nic ostatního už cítit nebylo. Řešila jsem to z toho důvodu, že v pokojíčku spí Nela a tapetovalo se v době, kdy už byly holky ve vaně :-). Byla jsem připravena na variantu, že Nelinka bude mít vzrůšo spaní s námi, ale nakonec nebylo třeba. O tom později.

3. Celá práce pánů zabrala 2 hodiny. Samotná aplikace už byla parádní, nejdýl trvala část, kdy zasychala penetrace, ale já je mohla alespoň vyzpovídat, abych vám o tom mohla napsat. Po zaschnutí penetrace nanesli lepidlo.

Tohle lepidlo je vodou ředitelné. je to důležité, protože při zasychání se do místnosti odpařuje jen voda, nic jiného. Dítě tak může v místnosti spát a nic škodlivého dýchat nebude. Vodou ředitelné lepidlo je důležité i proto, že až budete chtít jednou tapetu sundat, stačí ji důkladně a dlouho namáčet až se naředí lepidlo a vy tapetu poměrně elegantně sundáte. A my už víme, že díky penetraci bude podkladová stěna úplně fit.

4. Zatímco jeden z pánů nanesl lepidlo, druhý už začal přikládat tapetu. První pruh je třeba nalepit opravdu rovně a rozhodně nespoléhejte na roh místnosti - i ten byl u nás křivě. Bylo by nemilé zjištění, že vám jede celé nalepení šejdrem, protože jste už na začátku nezačali rovně.

Na první nalepení tedy ideální vodováha, úplně nejlíp laserový paprsek, kterým to udělali právě naši tapetáři. Mé vodováze by se asi vysmáli :-). Důraz se u těchhle tapet dává hlavně na to,. aby dobře navazoval vzor, takže nám už se tu klubala kuřátka :-).5. Po nalepení vždy šikovným válečkem přejížděli po tapetě, aby pod ní nezůstal vzduch a byla rovnoměrně nalepená. Pochopila jsem, že lepidlo neschne ukrutně rychle, ale rozhodně nemáte extra času se tam s tím štelovat. Jak tapetu přiložíte, už ji v daný moment není chytré sundavat a lepit znovu. Snažte se tedy na první dobrou :-).

6. v posledním kroku se seřízne horní okraj perořízkem tak, aby seděl horní okraj v rovině. U nás to bylo dáno výmalbou a řezali jsme tam, kde končila růžofka.


Tohle byl postup u naší, VLIESOVÉ TAPETY. Tapet je vícero druhů a aplikace se různí, takže u klasika papírové to takto nebude, to samé u vinylové. 

Dalším úskalím, na které pozor už při nákupu tapety je barevný rozdíl jednotlivých rolí. Vybírejte vždy role, které jsou se stejnou šarží. Jedná se o tisk na vlies, což je lisovaná vata za studena, a barva není u každé role stejná. Berte tedy vždy role jedné šarže, kde máte nejvyšší jistotu stejných odstínů. Nám se tohle nepodařilo, ale ve výsledku to tak markantní není. Pouhým okem to na stěně nepoznáte.Zacházení s tapetou


Ono nějaké potřebuje? No, další překvapení :-D. Pro mě ano.

Tapeta se častým třením ničí
Jak jsem psala, jedná se o tisk, takže pohladit kuřata samořejmě ok, ale pokud bude tapeta vystavena neustálému otírání, bude to znát
Už z toho důvodu není úplně vhodné, když bude u tapety přiražena postel. Dítko ji čase prostě oválí. No, s tím já už nic nenadělám a Julinka tam spát bude. Řešením by bylo udělat k postýlce nízký panel mezi postýlku a zeď, ale ten my mít nebudeme, tak se dovíte časem, jak to celé dopadlo :-D.

Není omyvatelná
Ojoj. Takže nedávat asi úplně malým chlapečkům za přebalovák :-D. V mým případě tam holky zatím nepouštět s každou svačinou, protože Julie s červenou paprikou v ruce se rozhodně zapojí do kuření téhle mentolové drůbeže. No prostě ano, tapeta se zašpiní, ale otíráním vlhkým hadrem spíš vzor vydřete než umyjete. Takže ano, voskovky schovejte a dávejte nejmenším na příděl jen ve správný čas :-D.

Mají je rády kočky
Další úskalí, protože kočku máme. Ale zatím to vypadá, že naše Kesí škrábe a kouše jen nás, tapety naštěstí ne :-D. Nicméně některé kočky prý po nich vylezou až pod strop :-).

Lze docílit omyvatelnosti a vynulovat riziko rozetření
Šikovní páni tapetáři poradili fígl, že je možné tapetu přetřít bezbarvým, nezávadným lakem. Vytvoříte tak lesklejší povrch - z toho důvodu ji musíte přetřít celou, ne jen do 1,5m, kde "hrozí dítě". Tapeta bude omyvatelná, nebude vám světlem šisovat, nebude se otírat, ale už ji nikdy nesundáte. Už nepůjde namočením naředit lepidlo a tapetu sundat.Už je suchá?


Tapeta po aplikaci potřebuje ideální podmínky.
V místnosti nevětrejte. Jakmile vzniká průvan, nebude schnout tapeta rovnoměrně.
U prodejce je doba pro schnutí až 24hod. Za 12 hodin je ale zaschnuto - u nás.
Neměla by se v místnosti výrazně měnit teplota. Takže taková pokojová pohodka bez větrání, zdravý smrádek jako obvykle postačí :-).

Moc děkujeme pánům, že jsme na termín čekali jen týden. Další dík je za rychlou akci - Nela vážně v pokoji spala a už první noc počítala drůbež :-D. A v neposlední řadě na čas, který věnovali mým dotazům. Za nás velké ano a jak budete potřebovat tapetovat, na tyhle bratry Švejdovi máte náš tip.

Tapetáři TAPETPRO
kontakt web: www.tapetpro.cz
kontakt: info@tapetpro.cz
cena lepení vliesové tapety 290Kč/m2 


Byl vám dnešní článek přínosem. Moc doufám, že ano a že si ho adepti na tapetování v budoucnu otevřou a třeba si ověří, že jsou maximálně připraveni :-).

A abych nezapomněla, i k dnešku máme další soutěž :-). Tak jdeme na to. 
Pondělní výhru, koš s velbloudem 3 Sprouts vyhrává paní

LUCIE KUČEROVÁ

Gratulujeme!

A protože si myslím, že stylové schovky na hračky jsou ty nej ceny, mám tu dnes speciální cenu od NANA Party, za kterou Magdě moc děkuji.


Vyhraj stylový trjúhelníčkový pytel na hračky od NANA Party 1/ buď nebo se staň fanouškem naší FB stránky MK-Life

2/ Do neděle12.2.,do16h napiš komentář pod tento článek nebo na FB,

Jaké myslíš, že bude téma dalšího pokojíkového článku - nápověda na fotce
(nezapomeň na sebe nechat kontakt!)

3/ pokud navíc budeš sdílet veřejně článek i na FB, zařadíme Tě do slosování hned 2x

4/ NOVINKA - pokud nás sleduješ na instagramu (mk_life.cz) zařadíme tě do slosování gratis ještě jednou!
50 komentářů:

 1. Krásné! Nejdříve jsem podle úvodní fotky myslela, že ta tapeta má bílé obláčky a děti mohou domalovat nožičky (a budou z toho ovečky), když koukám na fotku větší, už je mi to jasné, že má v ruce metr :-D
  Uvažuju taky o tapetách, ale máme stěny hrůzové, takže zvolím asi nějaké razítko (nebo kdo ví, jak to dopadne).
  Jako další téma předpokládám textil :-)
  katerina.roslerova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Na FCB sdílím, na ins.sleduju. A příště o pokrývkách? Misha88@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Sleduji na FB i Instagramu.
  Myslím, že dalším tématem bude textil v dětském pokojíku - povlečení, závěsy, dekorace.
  r.harabisova(zavinac)gmail.com

  OdpovědětVymazat
 4. Tapety jsou krasny, ale je to mor...vim jako stavar, ze s nimi neni lehke porizeni...ale kurata jsou proste top...pytel super, hodil by se do paru k myvalovi, co uz mame doma :-D...tak sup sup pokracovani

  OdpovědětVymazat
 5. My budeme mať tie tapety trojuholníčkové v dievčenskej aj chlapčenskej verzii,takže ten pytel by nám docela ladil:-)Zvedavá som hlavne na výber postelí:-)anicka.kapcova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 6. Moc hezký článek, taky máme s vliesovými tapetami jen ty nejlepší zkušenosti. Příště to bude prostě bytový textil ��. Díky, Lenka bystra.lenka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 7. To je nááádhera :-) Tapeta je úžasná! Myslím, že dalším tématem budou látky - polštáře, povlečené atd. Už se na něj moc těším.
  evca.svetlikova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 8. Míšo strašně moc Vám děkuji za tento článek. Chystáme se dělat dětem společný pokojíček a vybrala jsem od LAVMI také tapetu. Za kontakt na spolehlivé tapetáře moc děkujeme, také dáváme na reference a spokojenost, takže už vím, že to budeme mít bez stresu. Děkuji a myslím si, že další díl bude o textilu v dětském pokojíčku. Mějte se hezky, moc se těším. Míla s Lucinkou a Matyjáškem

  OdpovědětVymazat
 9. Super,postrehy se budou v budoucnu hodit. Priste nas asi ceka textil.

  Sedlackova.eva11@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 10. Myslím že tentokrát to bude o nábytku.Kuřata jsou úžasné:-) hankafb@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 11. Další téma bude o povlečení do nového pokojíčku a to me zrovna zajímá, protoze jsem už dlouho na nic hezkého nenarazila :)

  vejvodova.adela_seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 12. Nádhera, škoda že už je Tomík větší. Ale koš na hračky by byl super. A další pokračování - textil ��

  OdpovědětVymazat
 13. No je to věda to tapetování:-) ... pro příště to vypadá na díl o textilu do pokojíčku. To se moc těším. Budou další designové kousky:-)).
  Na fcb pod jménem Koláčková:-)
  marketbednarikova@gmail.com
  Děkuji

  OdpovědětVymazat
 14. Díky za článek o tapetování, taky jsem o tapetě uvažovala, ale teda nakonec po přečtení do toho nepůjdu :). Hádám, že příští článek bude o povlečení nebo závěsech. Martina, makaface@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 15. Myslím,že příští téma článku bude textil a povlečení do pokojíčku.
  Sdílím na FB jako Katka KaTka
  Sleduji na Instagramu jako Kettr

  OdpovědětVymazat
 16. Nádhera, chtěla bych tapetu do chodby, tak možná se rozhoupu. :-)
  Příště to bude o textiliích.
  Hezký den a sdílím na fb jako Iveta Daniel
  Iveta
  medif@email.cz

  OdpovědětVymazat
 17. přikrývky a textilie :)
  lucie
  eiben@post.cz

  OdpovědětVymazat
 18. Pokračování bude o postýlkach a všem okolo nich :)
  renata.sablaturova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 19. Moc pěkná tapeta! Příště asi textil v dětském pokoji? :-)
  kalousovaluc@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 20. Priste tipuji textilni dekorace.. Petra (petrafai@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 21. Povlečenííí :-) a závěsy a tak. Šup sem s tím, akorát finišuju pokojíček pro našeho špunta a podle náhledu to vypadá, že to bude přesně to, co potřebujeme :-) Jinak se moc těším na výsledek, holky to budou mít parádní! renata.kasikova@gmail.com, instagram - kasitchka

  OdpovědětVymazat
 22. o povleceni!!
  fb: lucie lesprix
  competluc@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 23. Povlečení :-) a na to sa tešíme
  najviac, presne to nás doma čaká
  matka.andelova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 24. Děkujeme moc, přišli jsme od prababi a po příjemném odpoledni dobrá zpráva. Děkujeme moc. Velbloud bude prý hlídat lego.

  OdpovědětVymazat
 25. Chvalim tapetu 👍 dalsi dil bude urcite o luzkovinach a povleceni. Tesim se na nejake tipy porad hledam a porad nenachazim nic co by se hodilo.
  Sleduji na fb i ig
  Radu.eliasova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 26. Míšo, paráda, krása :-) super proměna. Příště to vypadá na lůžkoviny a textilní dekorace? Jinak jsme fanoušci FB i IG :-) Anet

  OdpovědětVymazat
 27. Taky si myslím, že další téma bude textil... Tapeta je krásná! Mně by doma neprošla, manžel radši 10xvymaluje, než by tapetoval. :-) michaela.kankova@centrum.cz na instagramu sleduji

  OdpovědětVymazat
 28. Tapeta je moc hezká :-) příště si myslím, že to bude povlečení a textil v pokojíčku :-) už se nemůžu dočkat :-) avionka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 29. Taky tipuji textil a lůžkoviny. jana.stecova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 30. Dalsi tema bude povleceni:) uz se moc tesim, diky za krasne tipy:) denisa.vasourkova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 31. Diky za tenhle článek...za par měsíců se bude hodit...priste bych tipla, ze bude o latkach...povlečení, zavesy, prehozy atd. A na to se teda taky moc tesim...nasi svisti uz mají povleceni do nového pokojicku usite, tak se budu uz jen kochat. vosmikovaeva@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 32. Textil. Těšim sa. Viktoria133@hotmail.com

  OdpovědětVymazat
 33. Lavmi tapety jsou nej! Příště bude Telkido? Helena YellaB@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 34. Ahoj Miso, dekuju za článek, urcite se jednou bude hodit. Dalsi tema vidím na textil a textilní doplňky do pokojicku 😊
  Míša
  Michaela_moravcova@centrum.cz
  (Fb i Instagram sleduji)

  OdpovědětVymazat
 35. Hezké. Příště o látkách v dětském pokoji? Jana (j.jaracova@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 36. Moc se tesim na dalsi clanek...o povleceni, polstarcich a zavesech :)
  adela.prsalova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 37. Opravdu to není tak snadné, jak by se na první pohled mohlo zdát!
  Příští díl tipuju na textil, lůžkoviny, závěsy,...
  midnigt@seznam.cz
  na FB Andrea Dosoudilová
  sleduji i na instagramu

  OdpovědětVymazat
 38. Moc diky za pekny clanek, taky uvazujme, ze az v lete dcery pujdou spolu do vetsiho pokojicku, pouzijeme tapety. Priste si myslim, ze clanek bude o textilu v pokoji :-) michaela.larruchon@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 39. Tak příště bude určitě povlečení a textilní vychytávky ;-)
  alice.gazarova@seznam.cz
  IG: AG_Alice

  OdpovědětVymazat
 40. Dalsi tema bude povleceniii:-)
  Katerina.Alexova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sdilim i na fb a ig sleduji:-)
   Katerina.Alexova@seznam.cz

   Vymazat
 41. Pokojíček budou mít holky pěkně vymazlený a další nezbytnou součástí je povlečení? :) hradzka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 42. Hrozně moc se těším na výsledek :) Následovat bude jistě povlečení ;) Brzy mne bude čekat zařizování pokoje pro dcerku, tak jsem z tématu nadšená! katvald@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 43. Krásně jste vybrali Míšo, taky bych po ní asi sáhla :-) Strašně se na tu vaší proměnu těším, určitě to budou mít holčičky krásný. Nás to čeká asi příští rok, tak se aspoň můžu inspirovat :-) Doufám, že příště budou textilie, na ty se moc těším. Určitě totiž dáš tip na nějaké vychytané designové kousky :-)

  OdpovědětVymazat
 44. Irena Durdilová10. února 2017 17:54

  Řekla bych,že příště to bude o bytovém textilu�� irena.durdilova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 45. Povlečení, závěsy :-)
  MK.Michaela@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 46. Že by povlečení? :0) veronika.sleglova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 47. Ahojky no to je nádhera, našim klukům by se líbila tapeta s autíčky+doplňky.
  Příští téma bude asi textil v dětském pokoji.
  kaca.val@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 48. Myslela jsem, ze v dnesni dobe uz je tapetovani nejak vic vychytany :D priste ze by textil? sitovova@seznam.cz sleduju jako mishi fufu fb i insta

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.