středa 29. března 2017

Den podle nejmenších

Přemýšleli jste někdy, jaké asi mají priority a jak se to s věkem mění? Já o tom přemýšlela relativně nedávno, když jsem se snažila najít hezké téma na oslavu narozenin našich holek. Naprosto bez rozmyslu jsem přemýšlela jen o Nelince a nějak automaticky zařadila Julinku mezi mimina, za které je třeba rozhodnout. A tím to celé začalo. To, že ještě nedokáže vyjádřit co má na jazyku, tím jsem mylně usoudila, že ještě nebude schopna pořádných rozhodování. To byla ale velký omyl. Poslední dny byly hodně naše a ona byla lídrem :-). Co pro nás vybrala?


Udělala jsem doma pár kartiček, aby Juli nebyla bržděna faktem, že se nedovede pořádně vyjádřit a ona za nás zvolila program na celý den. Zkoušeli jste to někdy s takto malými dětmi? Vybrala jsem několik možných činností tak, aby jasně pochopila, která co dělá a mohla poskládat celý náš program. Jasně, že lyžování a opalování tam nezapadalo, takže jsem vybrala jen takové volby, aby byly reálné a mně se do nich alespoň trochu chtělo :-D. Jdeme na to. Co by vybraly vaše děti?

První volba byla, čím pojedeme. Pěšky by extra daleko nedošla a my měly pro sebe celé dopoledne, které byla Nelinka ve školce. Chtěla jsem tedy dojít dál než na naše oblíbené hřbitovy a na kartičky dala jen dopravní prostředky z okolí. 


Julinka měla jasno a já byla hodně překvapená volbou, protože jsem myslela, že nejvíc ze všeho miluje metro. Vždy zběsile mává na řidiče a tlemí se od ouška k druhému :). Sáhla ale po tramvaji a my se vydaly na cestu. V tramvaji, tam by ale vydržela sedět od nevidim do nevidim. Kdyby bylo ošklivo, byl by pro ni skvělý výlet jen jezdit z konečné na konečnou :-D.


Tak Julinko a máme tady další volbu. Já to s Juli samozřejmě probrala už doma, protože jinak bych nevěděla jak zabalit tašku a taky jakým směrem se tou tramvají dát :-). Vy ale ještě nevíte, takže krom dopravy si Julča vybírala svůj program. Co myslíte, kde jsme byly?


1/ V nabídce byla pouť, kterou tu máme jen kousíček od nás. Je tu až do Velikonoc a každoročně tam chodíme. Není to žádná Matějská, atrakce cca 30Kč a nikdy nestojíte frontu. 

2/ Druhou volbou bylo hřiště. A protože Julinka zvolila tramvaj, byly v nabídce okolní pískoviště, které jsou jen pár zastávek a nejezdíme tam právě často.

3/ Třetí z nabídek byla ovečka. Pokud by po ní sáhla Juli, zamířily bychom na Toulcův dvůr, který je v dosahu MHD, stíhá se prohlídka za dopolko a hurá pro Nelu do školky.

4/ Za zeleninou a ovocem bychom jely na farmářské trhy, kterých bylo dopoledne poměrně hodně a dalo by se tam jet tramvají.

5/ Za vodou je to jasná volba na Náplavku k labutím, kde nám postačí rohlíky a máme na celé dopoledne krásně vystaráno. Jen se trochu obávám, že zrovna tam bude hodně větrno a zima.

6/ Poslední volba, to byla knihovna a já moc doufala, že si ji Julinka nevybere, protože venku je teď naprosto BOŽSKY"


A modří už vědí :-D. Julinka si vybrala Náplavku. Přibalila jsem jí teda ještě kabátek, protože jsem se obávala vichru. Zabalily jsme starší pečivo, které už byl v plánu "strouhankovat" a my vyrazily na tramvaj.


Ta vám byla TAK důležitá :-). A info pro všechny, kteří byste něco podobného chtěli podniknout. Na Náplavce bylo neskutečně blaze. Lidi v trikách s krátkým rukávem, všude sluníčko a vítr minimální. 

I Julinka odhodila krom zábran i kabátek a promenádovala se jako štramák a chodící reklama pro Little people dětské oblečky :-D. Cizinci se na ní smály, ale ona profík se nenechala vyvézt z míry a škubala chleba pro bílé "hladové" krky (Ty musí být tak neskutečně přežraté!).


Parádní volba to byla. I když nám to tedy vyšlo jen tak tak. Cesta pětadvacet minut, čas na Náplavce na čumendu a krmení a honem pro Nelinku do školky. Já si sedla na lavičku a byla hrdá na Julinku, že přijela krmit a nejí to těm nenažraným labutím :-).


Nějak mi ale bylo divný, že v té vodě pořád samý chleba, když ta moje malá dvouletá panenka vyfasovala krom chleba i bílé rohlíky. Joooo zlatý "tukáč" koukám. A bylo jí úplný šumák, že už je tvrdý a předurčený na strouhanku.


Zapluly jsme na první kamennou lavičku, Julinka vybrala tukáče z kapsiček a hoblovala. Je to pro ní svátek. Jen tak na cumlačku rohlíky nedostává, takže už tím jsem si ten den šplhla a ona byla u vytržení.

Julinka
Jarní čepice / Little people by special dress
Jarní sako / Little people by special dress
Jarní pudláče vzor cik cak  / Little people by special dress


Dny bez Nely jsou pro ní vzácné. Přes zimu Nelinka do školky nechodila, protože jsme nechtěli nonstop ležet všichni doma. Čekalo nás výletničení a ve školce se jela jedna spála za druhou. Holky byly spolu, spokojené a za celou zimu přišla jen jedna rýma. Tak nám držte palce. Jsem zvědavá, jak si povedeme teď.


"Julinko kde je rohlík pro labutě?"A honem pro Nelu. Krmit není čím, kočár už nemáme a jen z Náplavky na zastávku tramvaje to je několik desítek Julinčiných krůčků, o tempu ani nemluvím :-D. Stihly jsme to dobře, spěchaly domů do postýlek a vše vylíčit Nelince.

Ta se vždy těší, že si prohlédne fotky toho, co jsme dělaly s Julinkou a pak už ví, že doma obědvá jen Julča. Zprvu to byl trochu boj, protože si chtěla dát doma druhý oběd, ale naučily jsme se fajn rituál.

Když je Nela ve školce, zapneme si s Julinkou Bulíka (rozuměj Nutribullet, ve kterém si muxujeme ovoce i zeleninu - recenzi na něj najdete TADY - mimochodem, už vám v té reklamě jdeme na nervy? :-D) a vždy si něco dobrého mixneme. Odlijeme sklenici i pro Nelu, té necháme dobrotu v lednici, a když pak Julinka obědvá, Nela dostane svou porci z Bulíka. Všichni ukojení a spokojení.


A pak, pak našla doma kartičky i Nela a nešlo se ubránit. Hru jsme zopakovaly znovu a tentokrát šéfovaly holky spolu. A co vybraly za program tentokrát? Nela tramvaj, i když Julince už se do toho znovu nechtělo a...

Nelinka
Maximikina s kapsami / Little people by special dress
Jarní čepice / Little people by special dress


... jooo, skončily jsme na pouti :-D. Máme ji jen pár zastávek, nebude tu dlouho a Nelinky rozum už rozpozná, že Toulcák, trhy ani knihovna neuteče. Snadno si vykalkulovala, že nejvíc ze mě kápne, když se vrhneme pouťovat, ale pořád to je fajn, protože stejně holky skončí na obyč řetízkáči, houpajdách nebo skákacím hradu :-).


Období poutí začíná. Jsou všude a až do léta se můžeme těšit, že zas nějakou potkáme. Dokonce jsem našla na internetu seznamy poutí na rok 2017, takže klidně vyhledejte v programech i něco pro své okolí. 


My si vybíráme spíš ty menší, tradiční, ale za to z nich je pro děti mnohem víc zážitků. Máme letos splněno, ale už teď víme, že musíme o víkendu podojit tátu a pod záminkou vystřelených růží z poutě, ho tam dotáhneme znovu :-).


A jak jste si už možná mohli všimnout, březen byl u nás ve znamení odrůžovění. Sice se růžovým věcem na písek nevyhneme, o to víc jsme ale zkoušely zešedivět :-D, zežloutnout a zmodrat. Holky oblíkly garderóbu z Little people by special dress a ještě chvíli s nima poroste.

Obzvlášť Nelinky mikina je boží, protože jí bude ještě minimálně dva roky. Teď jsou to tak trochu šaty, příští rok to bude tunika a ten další už klasická mikina :-). Miluju jak je jednoduché holky oblíkat. V tomhle to mají maminky chlapečků o dost těžší.

Velká máma
Maxi oversize MAMA šaty-tunika / Little people by special dress


Kdyby náhodou chtěl někdo kartičky využít i pro sebe, dávám je tu ke stažení. Přidala jsem k dopravě ještě pěšo-chůzi a trolejbus, k výletům pak ZOO, hrad či zámek nebo třeba les... doplnit a rozšířit o další už bude hračka.STAHUJ TADY


Tak co říkáte? Necháte taky velení na dětech? Pokud ano, doporučuju si kartičky kombinovat tak, aby všechny možnosti byly splnitelné vší dopravou apod. Ono by se pak mohlo stát, že k labutím, které máte vedle baráku, pojedete okružní jízdu metrem a za krmením, které vidíte z okna pak pojedete dvacet minut :-D.


23 komentářů:

 1. super :) taky jsem takhle se Šímou když ještě neuměl mluvit vymýšlely výlety :) u nás vyhrávala věčně vlak a pak za zvířátkama :)
  jinak závidím Vám to oblíkání holek...s tím klukem to není vůbec žádná prča :)
  díky za článěk těším se na další :)
  Eliška

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer Eli, já si to říkám vždy, když zalezu do krámu a vidím kolekce pro kluky. Ty holky jsou na to oblíkání hodně vděčné a vše dost vydrží, takže odrůstání oblečení řeším maximálně po půl roce ne dřív.

   Vymazat
 2. Ahoj Míšo, parádní článek. Super nápad s vytvořením programu. Julince by se to taky určitě líbilo a zajímalo by mě, kam bychom se dostali, kdyby vybíral Matěj :-) Holkám to moc sluší. Těšíme se na písku ;-) Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. AHoj Jani, jak se líbí Julince ve školce? :-) Ano ano na hřišti jsme pořád nebo jinde venku, takže se těšíme :-)

   Vymazat
 3. My už mluvíme, tak si řekne. Já takto vyrobila kartičky k jídlu, taky bylo praktické, když chtěla třeba mrkvičku, že si ukázala.....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Super nápad, příště si Julinka bude moc určit co ke sváče. Jen se bojím, že tam nedokáže vybrat jen jednu volbu :-D

   Vymazat
 4. Uzasne,i kdyz si sveho temer osmimesicni lumpa uzivam plnymi dousky,jelikoz zacal obchazet nabytek uz se tesim az se z nej stane partak pro minivylety nez se vrati bracha ze skoly :) mame i bojkot kocarku,takze snad to bude lepsi :) outfity holcickam zavidim,chlapecci moc vytunenych veci nemaji :(
  Tesim se na dalsi clanek s dalsi inspiraci :) Pepe

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Peti vyuzij toho bojkotu, holky obe taky od 18 mesicu mimo kocar a je to bozi. Ve dvou letech zvladne uz ujit hezky vylet a ja se nemusim vlacet s kocarem :-D. To si uz krasne uzijete leto :-) Jupiii vid

   Vymazat
 5. To je prostě nádhera...moc se mi líbí jak jsou holčičky oblečené a moc jim to sluší...výlet podle nich je také super, vyzkouším s těmi našimi rarachy (neteří a synovci :-) )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Markét hezjý večer :-) Děkuju moc za milý komentář. Určitě někam rarachy vytáhni :-) Budou nadšení :-)

   Vymazat
 6. Dobry den, krasne fotky a inspirace! Akorat me troche mrazi z tech 'krmicich' fotek, jak tam stoji Julinka sama uplne na kraji. Mam podobne starou dceru (nar. v lednu 2015) a ta uz by se davno koupala s labutema :-)
  Obleceni Vam vsem moc slusi, ale ruzovou bych uplne nezavrhovala..
  Rada Vas sleduju a tesim se na kazdy dalsi clanek!
  Lucie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer Luci :-). Ono to z fotek působí dost dramaticky, ale teda nutno říct, že Juli se o sebe hodně bojí. Naopak kolikrát ji někam dostat je problém, takže v tomhle ji dost důvěřuju. Vždy zvažuje každý svůj krok a je si už jistá v kramflecích :-D. No a kdyby bylo nejhůř, vždy mám pro ní náhradní oblečení. Jen já bych šla domů durch :-D.
   Růžovou určitě nezavrhnu, já ji mám na holkách hodně ráda :-D.
   Moc díky, že tu jste!
   Hezký večer :-)

   Vymazat
 7. Super napad :-) jen teda u nas na vesnici je to trosku slabsi s vyberem. Ale az bude Elinka vetsi, tak si urcite podobnou "hru" zahrajeme :-) ,holkam to moc slusi, ale tobe, Miso, taky...a moc :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veru :-* zlata jsi proste :-) Tesime se na vas holky :-).

   Vymazat
 8. Přemýšlela jsem udělat kartičky na výběr dětského hřiště, ale to teď nějak netáhne. Matěje nejvíc baví házet klacky do kanálu a chodit po obrubnících :) Takhle i s dopravními prostředky to je dobrý nápad, i když máme menší výběr. Rohlík holky vůbec nedostávají? Na ten já rezignovala. Jakmile dostane cestou z nákupu žvýkat rohlík, ujde neuvěřitelné vzdálenosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Klári s tím kanálem jste mě dostala. Škoda, že sem nejdou vkládat fotky. Dva roky zpět jsme byli v ZOO v Děčíně. Nádhera, a Nela? Ta si sedla na silnici a házela 45 minut kameny do kanálu :-D. Tehdy jsme si říkali, že má štěstí, že děti jsou za volny vstup :-D :-D :-D

   JInak holky takhle rohlík nikdy nedostávají. Do kočárku jsem ho dřív dala výjimečně Nele, když byla menší, ale i to nebylo často. Julinka ho tak neměla ještě nikdy. Ona si raději hobluje (teda nic jiného ji nezbývá :-D ) zoubkama mrkev a ta ji vydrží i půl hodinu. Rohlíky jako pečivo dáváme, ale vždy jen namazané nebo s něčím jako klasika doma na svačinu, případně jako krutonky do polívek :-).
   Taky jsme ale měli období scén (cca 5x), když jsme na nákupu brali pečivo a řev, že "loík" :-D. Pak pochopila, že ho dostane, ale doma ke sváče :-).

   Vymazat
 9. Podobne to take praktikujeme ;-) Kdyz mame volny den,tak se rano domluvime,kam se pujde a jak a co si vezmeme s sebou. Vetsinou koncime na Toulcaku nebo vzdalenejsim hristi.
  Mne zajima ta pout ;-) Na Matejskou je prcek moc maly,ale prave takove ty lokalni jsou super hlavne v tom,ze tam neni tolik hluku a lidu. Zkusila jsem hledat na internetu a nejak jsem nasla jen seznam,kde je uvedena prave jen Matejska. Mohu poprosit o odkaz nebo napsani,kde se v Praze nachazi ta pout? A Julinku jste nechala i na retizkaci? Mne by z ni asi po rozhybani kolotoce prcek chtel slezt :-/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer. Pouť je teď do 9.4. na Želivském kousek od metra. Jmenuje se pouť Hagibor a je kousek pod svobodnou evropu :-). Určitě zajděte. Žádné fronty, lidovky ceny a páni příjemní.
   A ano, Juli byla prvně na tom malém řetízkáči a byla nadšená. Já se nebála proto, že jak tam nikdo není, tak je tam většinou na tom kolotoči 1 max 2 děti, takže kdyby se jí to nelíbilo, pán prostě vystoupí :-). Byla letos poprvé a třeba Nelinka ještě nikdy. Hodně zvrací v autě a jakmile jsou zatáčky, zvrací i přes kyndril, takže ta leda na koníka, hrad a klasika houpajdy, tady jsem se bála a dávat ji před poutí kinedryl... :-D to jsem nedělala. Ale ani po tom kolotoči moc neprahla.

   Vymazat
 10. To je moc super nápad s těma kartičkama. A oblečky jsou také parádní, už koukám co bych pořídila tomu našemu drakovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer Alenis :-) Moc děkuji za komentář :-). Na kluky ma LP naaadherne kousky, to bych si dovedla taky hned vybrat :-D.

   Vymazat
 11. Odpovědi
  1. Hani moc děkuju za komentář a jsem ráda, že tip se líbí :-). Krásný večer

   Vymazat
 12. Míšo,to je super nápad... podle popisků bydlíme vlastně kousek od vás, takže kartičky můžeme využívat beze změny :D jen jsem se chtěla zeptat... KDE JE TA VAŠE ZATRACENÁ REKLAMA NA NUTRIBULLET??? Všude vidim jen Brydovou :D hezky den Lucka

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.