úterý 18. dubna 2017

Děti a EMOCE | Nemilá témata

O radosti a úsměvech se toho v knihách pro děti najde hodně. V některých už se ale objevují i méně veselá témata a těm bych ráda věnovala malý seriál, tady na blogu. Možná někomu z vás pomůže. Jak se vyrovnat a pomoct dětem, které jsou smutné, které se bojí, kterým někdo zemřel. Jak předškoláčkům vysvětlit ztrátu blízkých, jak dětem ukázat, že strachy jsou nemilé a nepříjemné, ale dají se překonat? To všechno bych ráda v několika článcích popsala, alespoň pomocí hezkých knížek nebo her, které převezmou otěže "vysvětlování" a přirozeně hrou či čtením pomůžou vám i dětem.


Většinou sem na blog pouštím články, které mám dopředu připravené, u tohohle to tak není. Chci ho nechat záměrně trochu otevřený, aby se s ním dalo hýbat a budu ráda, když mi napíšete, co by vás třeba zajímalo z těchto okruhů. 

V několika článcích, si přiblížíme dětský strach, smutek a také téma dětí a smrt. Nafotím několik knížek, které se mi líbí, budete si moct přečíst rozhovor s panem doktorem, který se naplno věnuje tématu paliativní péče, umírání a právě i otázek v oblasti "děti a smrt". A co je už na seznamu definitivní?


Seriál o dětech a jejich emocích

Děti a EMOCE úvod
Děti a EMOCE Co ty naše nálady? Pexeso PlanToys
Děti a EMOCE kniha Mám Tě ráda
Děti a EMOCE Ferda a jeho mouchy
Děti a EMOCE Poprvé v Národním divadle
Děti a SMUTEK - kniha A smutek utek
Děti a STRACH - kniha Divný brach strach
Děti a SMRT - kniha O smrti smrťoucí


Nerada bych, aby se blog otočil na depresivní místo, takže každé pondělí si určíme jednu z emocí, která v týdnu zazní, ale určitě tu po zbytek týdne bude zase něco veselého, snad i inspirativního a zábavného. Nicméně, kdykoli to bude někdo z vás potřebovat, budete vědět, že stačí tady na blogu hodit do lupy heslo a vyjede vám inspirace nebo alespoň malá pomoc, jak si poradit a zvládnout situace snáz.Moc doufám, že jste si s dětmi užili krásné Velikonoce, že jste se taky pobavili nad tím aprílovým počasím, a taky že všechny dámy byly po zásluze vylískány :-D. U nás unikla jen kočka, která s námi neodjela do Liberce. Všichni společně jsme pobyli u babi a dědy, trajdaly venku, konečně potkali holek oblíbené veverky a pak v pondělí na bus hurá zase domů. :-).

Na Julču už byla ta cesta Praha - Liberec hodně dlouhá, ale i bez kočáru ji pokořila parádně a já byla nejpyšnější máma. Bylo to první velké cestování, kdy byla závislá jen na svých malých hnátkách, ale čas od času se táta slitoval a tady tip na vyhlazení pleti každé z nás - honem s nima na koně-


Krásný týden přejeme. 7 komentářů:

 1. Super, už se moc těším :-) Tohle jsou hodně důležitá a zároveň taky dost obávaná témata, si myslím (především ta smrt). Znám zatím jen knížky Anna a Anička a Když dinosaurům někdo umře. Jinak mi přijde ještě skvělý film V hlavě, kde jsou emoce moc hezky ukázané :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Dobré téma děkuji, knihy mám ráda Ferda a jeho mouchy, Když Dinosaurům někdo umře. Jen se to špatně vysvětluje v konkrétní situaci. Ráda používám maňásky či plyšáky, ale ne všechno jde takto vysvětlit.

  OdpovědětVymazat
 3. Na nelu.k narozkam ceka navsteva male smrti...

  OdpovědětVymazat
 4. Misi jsi skvela, ze se pustis i do takovych temat. Ja si taky myslim, ze bychom a s detmi meli mluvit o nemoci, smrti a ne vse tabuizovat. Dokonce jsem zastance I toho brat deti na pohreb. Coz je hodne diskutovane tema. Tesim se na tipy na knizky. U nas bylo zajimave vysvetlit detem,ze doma mame kralicka jako mazlicka a u dedy a babicky se chovaji na nedelni obed...

  OdpovědětVymazat
 5. Dobrý den,
  mě by zajímalo, jak jste holkám vysvětlili/plánujete vysvětlit, že jsou i zlí lidé, že nemají s nikým cizím nikam chodit, že se jich nesmí ni kdo dotýkat, když je jim to nepříjemné apod. Dcera je zatím ještě miminko, ale přemýšlela jsem nad tím, jak ji tyhle věci "naučíme", aniž bychom ji vyděsili.
  Hezký den, P.

  OdpovědětVymazat
 6. Jé moc děkuji za článek.....ráda bych věděla více o těch konkrétních knížkách a jaké otázky a diskuze třeba otevřely :)

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj Míšo, taky jsem se do toho nedávno na blogu pustila, začala jsem právě lidskou odlišností, nežijeme na vesnici a tak se s jinou barvou pleti setkáváme často. Na blogu mám tip na krásnou knížku. Jinak téma smrti mám taky rozpracované, naštěstí už existuje mnoho moudrých knih, které se tomuto tématu věnují. Takže jsem ráda, že zase "souzníme" :) Hezké jarní dny!

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.