úterý 11. dubna 2017

Dětské království #7 | Sedím správně?

V pokojíčku se to zase trochu pohnulo. Konečně. Jde to pomalu, seká se to na nás, na dodacích lhůtách, ale tím, že jde jen o šoupání a výměnu nábytku, nijak zvlášť se tím nestresujeme. Do dvou týdnů už by snad mělo být vše u nás, vše hotovo, tak nám držte palce. O víkendu jsme holkám dodělali sezení. V pokoji už tak mají i svůj velký stůl a pořádné židle, které měly jen u stolu v jídelně. Už je nemusíme přenášet, sezení máme vyřešené. A Julinka mi dnes pomohla a spolu s ní vám ukážu takový židličkový foto-film, jak ano a jak ne :-). Těšíte se? :-D. Ona byla děsně důležitá a ráda, že se zapojuje a pomáhá, takže já jí moc děkuju :-).Výběr židliček jsem měla poměrně ulehčený v tom, že jsem věděla co hledám. Na našem trhu jich je poměrně dost, cenově si jsou hodně blízké a jsou to dřevěné rostoucí židličky. Na každém semináři, pro maminky nastávající, si povídáme o tom, co dětem určitě nepořizovat spíš než co pořídit, ale na židličku nezapomenu nikdy. Pro správný vývoj zad a zdravé sezení je nejpodstatnější opora pod nohy. Ty by nikdy neměly dítěti viset a dítě by tak nemělo sedět a houpat při tom nohama.

Definitivně jsem se rozhodla pro židli až na Dětském festivalu Mini, kde měla stánek Chytrá židle Sedees. Byla to první česká židlička, kterou jsem viděla v reálu, mohla si ji ohmatat a holky na ní posadit. Jinak mají doma v jídelně Stokke židličky - sezení na stejném principu.

Chytré židle SEDEES, úlovek z Dětského festivalu Mini
 Pokud židli vyberete správně, je docela fajn vědět, že i sezení na zdravé židli má nějaká pravidla v nastavení židličky, aby se sezení dalo prohlásit za opravdu správné. Židličky jsou to rostoucí, takže je třeba dbát na to, aby nerostlo jen dítě, ale aby se s časem měnila i židle. Julinka vám tady zamodelovala na pár obrázcích.

První údaj, který je důležitý pro kontrolu je v podstatě daný výškou stolu. Dítě by mělo mít v loketním kloubu vždy pravý úhel. Tedy mezi pažní kostí a předloktím by měl být pravý úhel. Ten je většinou v pořádku, protože stoly jako takové jsou již "správně vysoké" a židle k nim jednoduše pasují.

Správně nastavené sezení u stolu podle horních končetin.

Daleko důležitější pro správné nastavení je právě podpora pro nohy. Stejně jako v loketním kloubu tady platí, že mezi stehenní kostí a kostí holenní, by měl být pravý úhel. Jak dítě roste, tenhle úhel se mění a je na vás, abyste vždy včas změnili polohu podpěry. 

Desku pod nohy nastavte tak, aby byl dodržen pravý úhel v kolenním klubu a aby dítě mělo na podložce celé plosky - stejně jako je tomu na přiloženém obrázku.

Správně nastavená podpěra pro nožky.

Pro vaši představu - jak NE. Na obrázku vlevo je podpěra pro nožky moc nízko. nejsou na podložce celé plosky a v kolenním kloubu je patrný tupý úhel - tedy větší než 90°. 

Na druhém obrázku bylo možná správné nastavení při koupi židle, ale jak dítě rostlo, nerostla židlička s ním. Správně je tedy potřeba vzít podpěru pod nohy a posunout ji o několik úrovní níž, aby se vyrovnal úhel v kolenním kloubu z ostrého úhlu (menší než 90°) na úhel pravý.

Ukázka případů, kdy je židle nastavena špatně!

Ona to žádná moc věda není, ale je fajn mít v podvědomí, že rostoucí židlička je správná, když roste s dítětem. To samé bude platit i u dalšího rostoucího nábytku. My dětem žádný jiný nepořídily. Stůl už mají veliký, díky židlím to není problém a ostatní vybavení pokoje už je také "dospělácké", když nepočítám hračky a dekorace :-).

V současnosti nás čeká ještě výměna topení za užší a menší, takže tím získá každá z holek svou plochu cca 80cm.

Zatímco do židliček jsme zainvestovali, stůl jsme zatím vyřešili provizorně, ale tak, aby dával dětem dostatečný prostor pro hraní a malování, zároveň aby měla každá z nich i nějaký úložný prostor. Stůl je koupený v IKEA, je to sestavený stůl ALEX/LINNMON (což mi vyhovuje, že nám krásně do pokoje sedl) z dvou zásuvek (Alex) a bílé desky, která má 2 metry (Linnmon). Holky ho mají pod oknem a zabral místo přesně mezi postelemi. Na každé straně je tedy zakončen šuplíčky, které nahrazují tak trochu stolky noční. 

V budoucnu je v plánu stůl na míru, který bude zakončený policemi vedle postýlek, aby měly holky větší odkladovou plochu u postele. Pokud takový nábytek na míru plánujete, Atelier Girafa je nejen navrhuje, ale i vyrábí. Podrobnější info je vždy závislé na materiálu a provedení, který si kdo vybere.

Šuplíky Alex mají 5 zásuvek. Jsou hodně prostorné, takže jsem jim nechala dvě horní, ve které budou všemožné pastelky a věci "ke stolu". Spodní tři jsem jim proměnila v takový šatník v nočním stolku. Obě na něj dosáhnou, můžou si samy vybrat co chtějí a mají v něm věci označené pomocí samolepek od Mamiee. Designově pěkné, názorné, že i Julie ví, kde co najde a díky nim si holky snadno vemou či uklidí spodní prádlo, pyžama a pak věci na doma. Já vybrala neutrální barvu, ale pro holky je krásná i hráškově zelená a růžofka :-).

Tři šuplíky mají šatní. Spodní prádlo, pyžama a domácí oblečení (kalhoty a trika na doma).

A co bude dál? V týdnu mi přišly nějaké dekorace k postýlkám, takže přes Velikonoce nás čeká dozdobení spacích koutů pro holky. Nějaká ta polička, nějaký obrázek a bude finito :-). Takže další pokojíčkový článek bude právě o spaní, postýlkách a těchhle mazlících, které si holky vybraly. 

Ač jsem byla překvapená, Julinka chňapla obrázek s medvědem, i když běžně razí teorii "co je větší, to je moje" :-D a Nelinka se bez hádek ujala ladné srnky. Tak já beru kladivo a jdu bušit :-)


Mějte se krásně a všem maminkám, které máte malá miminka, případně všem co je ještě plánujete a pijete Caro, vám doporučuju úterní článek se soutěží v hodnotě 3000 Kč - TADY.

Krásný den :-)

5 komentářů:

 1. Opet dekuji za zkusenost,nikdy jsem se tolik o problematiku sezeni nezajimala.Starsi kope nohama neustale,coz je spatne...jdu se porozhlednout po te spravne zidli :)

  OdpovědětVymazat
 2. Míšo, díky moc za super článek, přišel mi vhod :) Zrovna pro dceru vybíráme rostoucí židli, mám v hledáčku Jitro, o Sedees jsem netušila, ale hrozně moc se mi líbí, takže fakt díky za tip :* Trošičku jsem doufala, že na konci bude soutěž, zrovna by se hodila, ale nevadí :D :D Těším se na další článek o pokojíčku a holkám závidím takovou kreativní maminku a krásný pokojíček :) Iva.

  OdpovědětVymazat
 3. Sedees mame uz dva roky a velka spokojenost��

  OdpovědětVymazat
 4. Také budeme takovou židličku pořizovat. Přijdou mi prostě dokonalé.

  OdpovědětVymazat
 5. Dievčatká budú mať krásnu izbičku:) Výborný tip na stoličku - práve takéto niečo hľadáme:):)Ďakujem

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.