pondělí 3. dubna 2017

Rozlučka s Moranou a jarní hry

Jaro už tu je sice delší dobu, ale zima odešla až teď. Teda alespoň pro nás. Měli jste jako děti nějaké tradice náležící k jaru? Asi každý má nějaké ty velikonoční, nám zůstalo pár i těch jarním a jedním z nich je pálení Morany. Víc jak deset let jsem ji chodila házet do potoka jako malá, zaryla se mi do paměti stejně jako údolí poseté Děvětsilem, kterým se procházelo k vodě. Letos prvně jsme Moranu představily holkám a bude z toho naše tradice, kterou si přivítáme jaro? Jak? Ohněm a buřtíkama :-D.Her a jarním malůvek je hodně. My si s holkama vybarvily papírové ptáčky, snědly mrkvový muffin, ukázaly si vrbu, ze které pak znají až výslednou pomlázku a vyrobily jsme si vlastní malou Moranu, kterou jsme v podvečer zatopily pod buřtíkama.


Morana a vynášení smrti


Morana je považována za slovanskou bohyni smrti. A právě vynášení smrti se považuje za vítání jara a patří k západoslovanským lidovým zvykům. Dětem se Morana prezentuje jako zástupkyně zimy, kterou vhození do tekoucí vody, případně spálení, donutí definitivně odejít, aby mohlo v plné síle nastoupit jaro.

Takže poslední březnová neděle byla tvůrčí a rozlučková. Vybarvily jsme pár ptáčků, kterými jsme venku ozdobily keříky a u ptáčků se ten den nekončilo. Moc hezká jarní hra, která zároveň děti něco naučí je poznávání a třídění ptáčků. 


Kdo doma máte přes zimu za oknem krmítko, určitě už děti znají pár ptáčků, kteří se tu s námi zdrží přes zimu, kterým pomáháme nějakým tím zrníčkem v budce a tyhle ptáčky zná i Nelinka. Nějakou tu sovu nebo labuť a kačeny už pozná i dvouletá Juli :-). 

STAHUJ TADY


Přezimující ptáčci 
1.řada: Sova pálená, Sýkora modřinka, Datel černý, 
2. řada: Labuť, Kachna, Strakapoud velký, Dlask tlustozobý


Udělala jsem i doma holkám malé kartičky a zamíchala do nich ptáky, které u nás na krmítku v zimě nepotkáme. ( Ne že by k nám labutě z Vltavy doletěly na krmítko :-D ). Nejdřív je Nelinka třídila na potkáme a nepotkáme, ale teď už ví, že jedni jsou přezimující, protože si u nás i přes zimu zvládnou najít nějakou tu dobrotu a druhá skupina na krmítku není, protože jsou to ptáčci tažní, kterým bude líp někde jinde.


Pokud se vám tohle hraní líbí, kartičky si můžete stáhnout a doma vytisknout. Zrovna jaro úplně vybízí na tyhle hry. Je parádní, když pak Nelinka sama upozorní, že už je nějaký ptáček zpět a je to další důkaz toho, že jaro je zpátky a za chvilku tu bude téhle drobotiny všude plno. Na nějaké ptačí stopy a podobné, na to jsou holky hodně malé, ale krmítkové ptáky, ty už si užijí, když zrovna neveme naše krmítko útokem pražský holub :-D.

STAHUJ TADY


Tažní / stěhovaví ptáci
1.řada: Kukačka obecná, Špaček obecný, Jiřička
2.řada: Skřivan polní, Kos černý, Husa, Čáp bílý


 No a jak motivovat děti k výrobě té Morany? U nás to jde raz dva. Stačilo vybalování nákupu, když Nela rozbalila tašky a ucítila je. První letošní buřty! :-D Julinka si zažila svojí premiéru. Jak už víte, holkám se snažíme dávat jídlo trochu jiného rázu než párky a jim podobné, takže taková klasická "čuňačina", to je jejich. Teď už i Julči. Morana, čarodky a léto na chalupě, to je každoroční pravidelná buřtovaná.


Holky nasbíraly větývky, konečně už jsou pomocné v tom, že poznají co je živé a co suché, takže jsme prvně mohli s tátou jen připravit občerstvení a podpálit "vatru". Už jste se na to letos vrhli? Tehdy nás počasí ještě nerozmazlilo teplotami nad 15 stupňů, takže jsme v podvečer stáli u ohýnku jak houmlesáčci u sudu a hřáli si promrzlé ruce :-D.


A protože poslední březnový víkend patřil Julince, naší oslavenkyni, vhodila si do ohně Moranu, zamávala s námi zimě a ještě si nechala alespoň trochu popřát ke svým druhým narozeninám. Byla od Nely naočkovaná počítáním a ukazováním, že na všechny naše otázky ten den odpovídala "Da" ...rozuměj dva. Což nám vzápětí ukazovala na prstech. No, buřta ale stejně dostala jen jednoho :-D.


Oslavu narozenin budou mít holky společnou, ale stejně nám to nedalo a Nelinka za nás všechny předala umaštěné Julče první narozeninová dárek a mastného hubana na (koukám) nos. Obě teď mají období puzzlí, takže i pro Nelinku mám připravenou dávku puzzlí k narozeninám.


Julinky TOP všech puzzlí jsou momentálně tyhle. Vypadají jako ty podlahové, jsou mega, ale lehké na skládání určitě nejsou. Julinka sama zatím složí jen rybičku, krokodýla a želvu z balíčku zatím ne a jsem za to ráda. Zas jí to motivuje se snažit a zkoušet, co ruce a hlava dovolí.

Nevím jestli tuhle značku znáte, já jsem z ní unesená podobně jako z DJECO hraček. Puzzle jsou tvrdé kartonové, určitě o nich pak napíšu ještě po oslavě narozenin, budou se vám líbit. Jde o značku AVENUE MANDARINE a v podstatě sortimentem DJECO skládačkám konkurují. Vzhledem ani materiálem nepokulhávají a cenu mají konkurující. Navíc se mi hodně líbí jejich sady "Le Petit Prince". Neokoukaná značka, krásné puzzle, ideální na dárek a jak říkám, čekaj i pro Nelu :-).No a jak poznám, že byl den víc jak úspěšný? Na Julince hned :-D. Cesta tramvají ji dala zabrat a to už nejezdí v kočáru. V kočáru by asi hnípla v první zatáčce, tady v tramce až zhruba za třetí :-). Ale nedala jsem se. Znáte to taky? Nenechat usnout jinak nebude spát doma, takže Julííí podívej venku na ty hasiče, Julčooo, Julííí...sakra! :-D


Mějte krásné jaro, užívejte si všeho zeleného a všem alergikům přeju, ať se to jaro dá dobře snést a líbí se vám v nejhorším alespoň přes okno. :-) 

Krásný den
2 komentáře:

  1. Ali bylo to moc prima, konečně začínají dny, které se dají trávit už celé venku :-). Hezký večer

    OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.