úterý 30. května 2017

Děti a SMRT | O smrti smrťoucí

Další díl seriálu o dětech a jejich emocích se dnes týká seznámení dětí s konečnou každého živého tvora, se smrtí. Knih na toto téma mám několik a moc doporučuju, pokud plánujete nějakou knihu pořídit, počkejte až je představím a uděláte si obrázek, která je právě pro vás ta nejlepší. Každá je totiž úplně jiná. Vzhledem, ale i přístupem a pojetím, takže jestli to nehoří a na knihu nespěcháte, sečkejte :-). Dnes tady je jedna milá a poměrně originálně ilustrovaná kniha O smrti smrťoucí, na kterou jsem si musela chvíli zvykat, než jsem dokázala říct, že je vlastně fajn. A jestli se vám bude líbit, necháme vás jednu si vyhrát :-).


Ono téma samotné tak trochu nutí držet si od téhle literatury odstup. Když v rodině někdo blízký onemocní nebo zemře, už to není jen o smutku a truchlení našem. Jsou tu ještě ony, naše děti, kterým se musíme nebo budeme muset věnovat, vysvětlovat a být jim oporou, ať už se se situací budou vypořádávat jakkoli. Pokud zemře v rodině někdo blízký nebo třeba i domácí mazlíček a vy máte doma předškoláčka / malého školáčka, je tahle knížka určitě vhodná.

Komiksově názorné ilustrace, které vás celou knihou provedou, vám dovolí se rozhodnout, jaké vysvětlení smrti se vám líbí nebo které uznáváte právě vy. To musím na knize vyzdvihnout. Líbí se mi, že nevede jen jedna cesta, která by tady řekla, jak má vypadat pohřeb nebo třeba co následuje po smrti. Otázky, na které se děti nejspíš ptají a na které my budeme hledat odpovědi.


Autoři knihy se dokázali vžít do malých dětí a na prvních stránkách najdete způsob, jak si povídat o tom, co smrt vlastně je a proč musíme zemřít. Vysvětlí, že smrt je běžnou součástí života, ale taky to, že většinou umírají až lidé staří, kteří už tu jsou dlouho.


A co bude dál? To je asi nejčastější otázka dětí. Kde teď dědeček je? Ať si to připouštíme nebo ne, smrt bude k dětem patřit čím dál častěji. Bohužel se hodně posunula hranice, kdy máme své první dítko, a když jsem byla v posledním ročníku medicíny, byl průměrný věk na první dítě v ČR už 27 let. Není tak nic překvapivého, že málokteré dítě má ještě nějakou prababičku nebo že babičky a dědečkové uvidí svatby svých vnoučat. Všechno se to posouvá a kdo má mladé rodiče a sám je mladým rodičem, má dnes většinou obrovské štěstí.

A tak čím dál mladším dětem bude třeba vysvětlovat, co se stane s tím, kdo vlastně zemřel? V knížce máte několik možností, je na vás, která je vám nejbližší a dětem ji představíte nebo řeknete o všech a díte si s vlastní fantazií vybere, která cesta je jako vysvětlení ta nejlepší. Pochopitelně dost záleží na věku dítěte.


Nejčastěji slýchám nebo čtu o verzi, kdy zemřelý se stane andílkem, který sedí na mráčku a dívá se na nás shora. V knížce máte jednak variantu spojenou s Bohem, kdy tělo zemřelého opustí duch a dostává se k němu.


Ale i varinaty bez náboženského založení. Pesimistické černo, které si děti jako vlastní formu pro smrt určitě (???) nevyberou, ale taky barevno, abstraktno nebo třeba kytičkovo. Tahle forma se mi moc líbí. Třeba právě dítě si vysní, jak to asi bude vypadat a najde svou vlastní formu toho, kam jejich nejbližší odešel.


No, humor v knize nechybí. Pro odlehčení tématu je to určitě fajn, i když musím přiznat, že ani tak se nedokážu do tématu vžít natolik, abych si řekla "Holky, přečteme si dneska tuhle?"


Kniha určitě nekončí jen představením smrti a zamyšlením nad tím, co po ní přijde. Ukáže dětem, jak bude probíhat rozloučení a zase dává na výběr. Klasický obřad, kdy je tělo uloženo do rakve s obřadem v kostele, svíčkami a věnci. Pohřeb je posledním rozloučením a knížka to dává najevo.

Obřad je to něco, kdy se řekne poslední ahoj a jestli se někdy ještě setkáme, bude to právě na místě, o kterém jsme si povídali a shodli se, třeba právě v tom kytičkovaném světě.


Průběh obřadu může být smutný a nepěkný a pro mě osobně je to důvod, proč dle mého na pohřeb děti patří, ale do obřadní síně bych je nutit nechodila. O smrti si povídat chci, vysvětlovat taky, rozloučit se taky, ale třeba dvouletou Julinku bych na celý obřad nevzala. Každý tohle cítíme jinak a já vím, že ona by víc než smrt řešila smutek ostatních. Patří k tomu, ale zatím cítím, že by s námi byla, jen celého obřadu bych se s ní neúčastnila.


Děti se v knížce setkají i s možností, že tělo jako takové nemusí být nutně uloženo v zemi. Existuje i zpopelnění, a tak si myslím, že pokud vás taková událost bude čekat, v knížce najdete i svou verzi.

Vzala bych tuhle knihu dost jako příručku toho "co se stalo a co teď bude následovat". Další knihy, které budu představovat, jsou spíš příběhové a takové povídkové. Tahle se s ničím nemaže a ukazuje vše reálně jak to je a bude dál. Pořád dává ale na výběr vám, jakou verzi si vyberete.


Myslím, si že Nela už by si po projetí knihy dokázala sama zvolit, zda na pohřeb jít chce nebo nechce. V knížce se nezapomíná i k tomu, co patří ke smrti všech blízkých. A to je vzpomínání. Nemusí to být nutně truchlení. Nejkrásnější je si najít vlastní formu vzpomínání a je jedno, zda to bude nad svíčkou, prskavkou, fotkami nebo třeba jídlem, které babička vařila líp než maminka :-).


A krom toho všeho, knížka naučí děti, jak o smrti mluvit. Na zážitky se jich děti budou ptát, ve školce se zmíní taky, a tak si můžete povídat i o tomhle. Musím uznat, že kniha o nemilém tématu mě v bodech jako "Neklepla Helču pepka?, Max se odebral do věčných lovišť nebo třeba Richard už je pod drnem" i trochu pobavila.


Tak nebo tak, mám strašnou radost, že většinu téhle "práce" za mě udělá kniha. Já si ji můžu s holkama přečíst, vysvětlit, ale to nejdůležitější je, že už někoho napadlo do takové literatury jít a já za to zase moc děkuju Nakladatelství Cesta domů. Díky, že se toho nebojíte a věnujete se tak i našim dětem.


Knížku O smrti smrťoucí najdete zase přímo na webu nakladatelství Cesta domů a pokud tam některou vyberete, podpoříte tím smysluplnou činnost celé neziskové organizace. Žádný z článků prosím neberte jako reklamu, samo nakladatelství asi ani o blogu neví :-D. Já jsem jen ráda, že dělají co dělají a doufám, že se jim bude dařit knížky rozšiřovat a já tam zase ráda vyberu.

A taky se vám občas stane, že nakupujete přes net a pak zjistíte, že jste měli něco v košíku dvakrát? Mně už se to stalo, zase. Takže tyhle knihy mi došly dvě a určitě holky nepotřebují každá tu svou, takže jednu pošlu dál přímo tady.

Mějte se krásně a moc děkuju, že vás téma dětských emocí tolik zajímá. Vidím to na čtenosti článků a moc mě to těší.

Knihu O smrti smrťoucí seženete nejen na e-shopu nakladatelství Cesta domů, ale taky na ZOOTu, kde si ji můžete nechat zaslat na Výdejnu radosti a omrknout si ji :-).


Chcete si zahrát o knihu O smrti smrťoucí?
1/ buď nebo se staň fanouškem naší FB stránky MK-Life


2/ Do středy 31.5. napiš komentář pod tento článek nebo na FB,
(nezapomeň na sebe nechat kontakt!)


3/ pokud navíc budeš sdílet veřejně článek i na FB, zařadíme Tě do slosování hned 2x

4/ DOBROVOLNÉ: Vím, že už to trvá dlouho ale pokud najdeš minutu času a líbí se ti tu, budeme vděčné za hlas do ankety Mamablog roku, smí se 1 denně. Hlasovat můžete pro MK Life blog TADY
88 komentářů:

 1. Je to sice blbe,ale nekdy se muze(bohuzel) hodit
  horakol_volny.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Jůůůů to je úžasná kniha! Zrovna máme období, kdy to pořád řešíme a nějak z toho neumíme vybruslit:-) To by byl skvělý průvodce. Díky Věrka verka.srbova@seznam.cz na FB jako Věrka Srbová

  OdpovědětVymazat
 3. Nejlip,kdybysme ji nikdo nepotreboval :( k.kata@centrum. cz

  OdpovědětVymazat
 4. Smutné �� téma, ale bohužel že života...a popravdě řečeno, je tato situace, kdy budu muset toto dětem vysvětlit, mou noční můrou....
  Petra.jurkova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Velmi zajímavá kniha, určitě by se hodila jako vysvětlení toho, co je součástí života. Líbí se mi :) pospisilovaja@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 6. Ráda bych se zapojila. Milujeme všechny druhy knížek. Navíc jsou věci, které ani rodič nedokáže dítěti pořádně vysvětlit... slunicko1321@seznam.cz budu i sdílet

  OdpovědětVymazat
 7. Uplne jsem si vybavila sebe okolo 7.roku. Odesel nam dedecek a ja jsem chtela na pohreb. Mamibka rekla ze tam deti nechodi a tim to uzavrela. Nepochopila jsem to. A vzpominam jak jsem po nocich brecela, protoze jsem nechapala proc bych mela umrit a strasne se bala.
  Myslim, ze tahle kniha mi bude dobry pruvodcem az jednou prijde tohle smutne vysvetlovani.
  Sdilim, mariavlasak (zavinac) seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 8. tohle je pro me tezke tema a jeste neni treba uplne resit, ale blizi se to a tahle knizka me zaujala.. protoze musi se mluvit o vsem.. Klara Drdova, klarkaa.k@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 9. Bohužel i tohle patří k životu a je dobře, že takové knihy jsou.
  MK.Michaela@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 10. Krásná knížka o smutném tématu, které je hold součástí života.
  Jsem zdravotník a pro dcerku by se hodila.
  Barajastrzembska@gmail.com
  Sdílím i na fb.

  OdpovědětVymazat
 11. krásná knížka do praktického života, bohužel všichni jsme smrtelní, doma říkám dětem, že neumřeme, ale odejdeme...je to pro ně zatím snesitelnější..
  l.tailorka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 12. Knížka mě zaujala. Můj předškoláček se o smrt velmi zajímá, i když jí asi úplně nerozumí. Snažím se seč mohu, tahle knížka by nás oběma asi pomohla
  med.vik@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 13. Starší syn už toto téma občas nakousne, takže by se nám hodila pro lepší pochopení. A protože naše děti mají ještě 3 prababicky a jednoho pradedecka...
  kalousovaluc@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 14. Je to aspoň pro mě jedno z těžkých témat na vysvětlování.Krásné nazorna knížka. hankafb@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 15. jedna babicka uz nam bohužel odesla... snad uz ted tato zajimava knizka bude delsi dobu jen stat u nas na polici.
  natalie.karasova@hotmail.com

  OdpovědětVymazat
 16. Knížka vypadá moc krásně, zajímavý nápad a odvážný námět na knihu. Knížka by se nám do budoucna určitě hodila :)
  zuzana.fabi@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 17. Smrt je součástí života a je fajn, že jsou i knížky, které s tímto tématem pomohou pracovat.

  PavlikovaRenata@seznam.cz (na fb sdíleno Renata Ševčíková)

  OdpovědětVymazat
 18. Sdílím na fb jako Alexandra Ševčíková, email Michel.ova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako Alexandra Pavlíková, já už jsem vážně přepracovaná :-D

   Vymazat
 19. Tak skusim zasutazit aj ja,nas 3 lety sa ma naposled pytal co je to dusa a kde je dedecek?��mrodakova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 20. Zkusime stesti jana.povazska@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 21. Velmi pekne napisany clanok, dakujem!
  Vsetko co ma byt je olajkovane a aj odhlasovane.
  Lenka V.
  mrkvatko@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 22. Jak bylo již řečeno, kéž bychom takovou knihu nepotřebovali. ryglova.romana@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 23. Těžké téma. Kniha může být dobrým pomocníkem jak přiblížit tuto oblast dětem. P.S. Dekujeme za všechny super články! Piackova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 24. Neumím dceři odpověď na spoustu otázek ohledně smrti. Třeba by mi knížka pomohla a toto téma odlehčila. ptackova.jitka@gmail.com. Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 25. Moc si to nepamatuju, ale na pohrbu dedecka jsme byli, kdyz mi bylo sest let. Asi jsem to uplne nepochopila, tak mi to musel starsi bracha po pohrbu vysvetlit. A rozbrecela jsem se az pak, kdy mi doslo, ze dedu uz neuvidime.
  Takova knizka se urcite hodi.
  jana.herr@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 26. Knihu na takové téma ještě doma nemáme, tak třeba se na nás štěstí usměje :). Kvetahan@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 27. Konečně by tomu naše holky porozuměly. Krásně zpracované. sedlackova.kveta@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 28. Určitě nás toto téma nemine :( prave dnes uspávají babička s dědečkem pejska a je jasné, že se dcerka po něm bude ptát...katvald@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 29. Knížka vypadá hezky, určitě by se nám časem hodila ... hladkpe@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 30. Jedno z nejtěžších témat, kdy nevím jak na to.Knizka je moc fajn nápad a pomohla by, jak to vysvětlit a nenapachat víc škody než užitku.
  Děkuji za tip.
  avionka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 31. U nás začíná být tohle téma celkem aktuální. Smrt v rodině jsme naštěstí ještě prožívat nemuseli (myslím tím s téměř čtyřletým synem), ale skoro denně teď umírá jeho medvídek a my ho oživujeme. Syn to dost prožívá, skoro se slzami v očích přijde, že Míša zas umřel. Snad už to brzy vystřídá nějaká jiná hra :-)
  Katerina.roslerova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 32. Je dobre,ze se na trhu najde takovato kniha,abychom meli mensi vypomoc pri vysvetlovani ;-) helena.xxxxx (Helena Kotrchova)

  OdpovědětVymazat
 33. Zase krásný článek. Tak zkusím štěstí ��irena.durdilova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 34. Už po ni pokukuju nějakou dobu, ale stále přemýšlím mezi ní, děvčátkem s kosou, velkým skokem kamzíka a annou a aničkou. Když jsem byla v první třídě, zemřel mi tatínek, a až po dvaceti letech jsem se s tím jakštakš vyrovnala, měla jsem to někde zamčené v sobě, objevovalo se to, smrt byla pro mě osobně tabu a dodnes nevím, jak k ní pořádně přistupovat. Proto chci u svých dětí tu "smrt" trochu odlehčit, takže kniha by se hodila:) (argonek@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 35. Je dobre,ze se na trhu najde takovato kniha,abychom meli mensi vypomoc pri vysvetlovani ;-) helena.xxxxx@seznam.cz (Helena Kotrchova)

  OdpovědětVymazat
 36. U nás je to teď docela časté téma, i když ne přímo, nikdo nám neumřel, tak to děti zajímá. V.Belikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 37. kez by nebyla potreba ale bohuzel je to zivot :(
  vagnerovamonikaz@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 38. Navnadila jste me a knihu urcite zakoupime-pokud se na nas neusmeje stesti. Mame 4 letou a pulrocni dceru,tudiz urcite se bude hodit. Dekuji moc M zdanskamarketa@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 39. čekala jsem, až vyjde článek o tomto tématu. Malá pořád oplakává pradědečka, zítra nás čeká rozptyl na loučce, přestože na samotném pohřbu byla a vše jsme vysvětlili, bylo by fajn, ji o tom přečíst, jak to vnímají ostatní a jakým stylem vše řešit. děkujeme za další dobře vybranou soutěž. Jitka (smallion@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 40. smutné téma, ale příprava na životní cestu nutná. Děkuji za tip, Míšo,případně knihu rádi vyhrajeme, pěkný den :o) chlapkova.jana@email.cz

  OdpovědětVymazat
 41. U nás bohužel často používané téma, neboť děti mají už jen jednu babičku, ale knížka vypadá moc zajímavě a líbí se mi její zpracování. Pokud nebudeme mít štěstí v soutěži určitě koupím. Hezký den přeji :-) ZuzkaKubatova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 42. Takového knižkoveho pomocníka se určitě hodí mít po ruce především ve chvílích když sami jen těžko hledáte vysvětlení... (Veronika.c@email.cz)

  OdpovědětVymazat
 43. Dobrej nápad zrovna téma co doma probírané už asi týden:-) Srb.lucie@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 44. To je tema se kterym jsem jako dite strasne bojovala a probrecela hodne noci. Asi to nemam do dnes vyresene. Dekuji za tip
  A.saj@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 45. Téma, o kterém se ani dospělí moc nebaví... pro děti vůbec těžko uchopitelné. Naše skoro čtyřletá má ještě téměř všechny praprarodiče, pravidelně za všemi jezdíme. Ale co až tu nebudou? Zaujala mě i kniha Anna a Anička http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/1023715-jak-detem-vysvetlit-umirani-pomuze-kniha-anna-a-anicka. O smrti smrťoucí je možná pro trochu starší - šest a více let, už se snaží o nadsázku, což může ulehčit čtení a přijetí tématu. magali@email.cz

  OdpovědětVymazat
 46. Opravdu fajn knížka. :) Děkujeme za soutěž a hlasujeme. :) Sdílím veřejně na FB jako Luci Es. Lucie Skřejpková (lucius.shine@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 47. To je život a my se o něm taky běžně od prvních dotazů bavíme. Tak jak to je. A toto to pěkně dokresluje. Určitě fajn mít doma! dita.brezinova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 48. Dekuji za prilezitost k soutezeni. Jezdim s mobilnim hospicem , kde coby psychoterapeut pracuji i s rodinami terminalne nemocnych. Rada bych tak knihu vyuzila zejmena v teto oblasti-i kdyz s mymi detmi ji jiste take prolistujeme, aby vic rozumely tomu, co delam. Sdilim...

  Marie Mareckova, Nejste sami, info@psycho-terapeut.com

  OdpovědětVymazat
 49. Mame vazne nemocnou babicku a bojim se, ze to budeme muset brzy zacit resit. Tato knizka by se nam bohuzel asi hodila. marcelaxurbanova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 50. Zkusim stesti. Diky za clanek Šárka saui.dj@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 51. Nas kloucek s nama dal cely obrad v kostele, cestu na hrbitov i kondolence u hrobu :)bylo mu 9 mesicu a skoro cele to prospal, vzbudil se az pri ukladani rakve do hrobu a vsem zvednul naladu, navic ho vsichni obdivovali, jak je statecnej. Ze smrti by se nemelo delat tabu, je to soucast zivota, stejne jako narozeni. Diky za clanek.
  hanapotmesilova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 52. Už jsem psala i na FCB (panprag@seznam.cz). Tady jen hlásím, že už jsem hlasovala i do ankety Mamablog ;o) Helena K.

  OdpovědětVymazat
 53. Míla Hlinovská30. května 2017 17:46

  tak tato kniha by se nám doma hodila umřela prababička a nevíme jak to dětem vysvětlit stále chtějí za babičkou na návštěvu hlinovskamiloslava@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 54. Díky moc za tohle téma, jelikož v dnešní době si mnoho maminek pokládá otázku jak tohle řešit s dítětem a zda vůbec, jestli brát dítě na pohřeb atd. Já jsem z té starší generace, kdy smrt byla ještě tzv. součástí života, přesto vítám každou možnost, jak tohle téma uchopit a předat dítěti, aby to bylo co nejméně bolestné pro všechny. A také, že neopomíjí ani úmrtí domácích mazlíčků, což může být pro dítě mnohem větší trauma, než si myslíme. m.molova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 55. Naši kluci se už o toto téma taky začínají zajímat a ptát se. Smrt se bohužel nevyhne ani pohádkám. Kniha vypadá zajímavě a určitě nám pomůže vše klukům vysvětlit.
  kaca.val@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 56. Musim priznat, ze tento serial sleduji velmi pozorne, nebot opravdu vyhlizim knihu, ktera by sedla mym dcerkam, a tak budu sledovat nadale! Preci jen starneme a ted nas ceka vice pohrbu nez svateb, a tak se urcite pidobne zpracovane tema hodi! Dekuji! Sdilim fb debbie debbiova, debbie@post.cz

  OdpovědětVymazat
 57. Bohužel i toto téma je třeba dětem vysvětlit... Knížka by se hodila peta.starkova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 58. Bohuzel nas ceka ted uz vice pohrbu, nezli svateb:-( netrpelive vyhlizim cely serial, protoze nejakou knihu urcite poridime. Sdilim fb debbie debbiova, debbie@post.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha, tak super, i predchozi odpived se nacetla, tak jsem tu dvakrat! Pozor na me a jednou vyradit, prosim:-) dekuji

   Vymazat
 59. Jsem moc ráda, že se píšou knížky i o tomto tématu! Určitě to pomůže dětem vše lépe pochopit. Děkuji za tip! Soňa sonka.maskova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 60. Knížka vypadá hezky....Já jen doufám a pevně věřím, že toto téma budeme řešit co nejpozději resp. přímo danou situaci.
  r.harabisova(zavinac)gmail.com

  OdpovědětVymazat
 61. Tentokrat netradicni vyhra, ikdyz bych za ni byla rada, protoze musim priznat ze take uplne nevim jak toto tema uchopit.Takze dekuji.kotaskova.klara@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 62. Smutné téma, ale součástí života. Také už jsme na něj narazili. Knížka se nám moc líbí.
  Sdílím na fb Jitka Hrnčiříková
  Jitkahrncirikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 63. Velmi tezke tema, je dobre, ze se o nem pise. Iwuska.s@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 64. Díky, kniha by se nám hodila, poslední dobou je to u nás časté téma. misfis@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 65. Moc díky za tip na knížku, smrt by neměla být tabu hanka.ba@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 66. Nejak se na toto tema netesim.Ale kniha vy mohla byt dobrym pomocnikem az na to bude vhodny cas.... zanys@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 67. Knizka vypada zajimave a je fajn, ze se i o tomto tematu pise pro deti. Pokud se na nas usmeje stesti, rada se ji ujmu :) matonozka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 68. děkuju za hezký článek...už je na mém seznamu přání :)
  Hana
  hana.dlouha125@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 69. Téma smrti ve mne vyvolává úzkost. Pohledem zpět hodnotim,ze se mnou o ni nikdo vlastně poradne nemluvil,skoro tabu.Ráda bych,aby v mých dětech tolik úzkosti pri zmince o smrti nebylo.abych s nimi o tom svedla správně mluvit, mohla by mi pomoct tato kniha jako inspirace. ..;-) díky za ní. johanka81@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 70. Určitě i toto téma patří k životu a pro děti ta správná forma jak se s ním seznámit. Lendy123@email.cz

  OdpovědětVymazat
 71. Děkujeme za článek! Knihu vnímám jako perfektní pomůcku, protože toto téma je pro mě samotnou velmi citlivé, nesmiřitelné a bojím se ho. Ráda bych, aby mé děti to vnímaly jinak. Martaa.K@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 72. nejradši bych knížku nikdy nepotřebovala .( Nikolce budou v červenci 4, zatím jsme vysvětlovali jen u kočiček a knížka by asi byla dobrá forma, jak dítku vysvětlit tohle téma. Iva Heringová, hering.iva@post.cz

  OdpovědětVymazat
 73. Velice zajímá kniha.Dcera školačka ve 2 třídě se mě pořád ptá,proč lidé musejí umírat.Pořád dokola ji to vysvětluji.
  stepankapac@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 74. Tak takovou knizku doma proste musim mit! evapavlickova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 75. Moje dcera ted toto téma dost řeši, už je to delší doba, co nám umřel pejsek a pořád se ohledně toho na něco ptá, určíte by se nám ted hodila. cagovka.helga@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 76. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 77. Dobrý den, tenhle článek se mi bohužel hodí... Nedávno nám umřel během týdne nečekaně tchán. Syn (2,5) se s tím zatím neumí popasovat, nechápe, kde děda je, když není doma ani v nemocnici. Báli jsme se tvrdit cokoliv o duši, andělech, o nebi... Takže jen ví, že děda umřel, i když neví, co to přesně znamená. Říkáme, že už se neuvidí, ale stejně se vždy zeptá, zda tam bude či zda mu můžeme zavolat. Vnímá ty emoce kolem - táta je smutný, babička je smutná... Až konečně dostaneme urnu, chci ho vzít na hrob, abych mohla říct, že tam je děda a dáme mu tam kytičku...
  Lucie.volejnik@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 78. waw.. tak jsem zustala docela koukat. Vubec jsem nevedela o existenci takove knizky :(

  hhranolkakatka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 79. O tomto tématu jsem zatím s dcerou (dikybohu) nemusela ještě mluvit. Jinak velmi zajímavá kniha.

  vejvodova.adela_seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 80. Asi bych ji stejně koupila, líbí se mi tohle zpracování tématu a jednou se bude hodit... conearix@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 81. Kniha me zaujala,diky za popisky dablik.lida@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 82. Do teď si pamatuju, jaké to bylo, když mi nečekaně ve 3. třídě umřel milovaný děda. Nechápala jsem, proč právě on. Bylo to týden před začátkem prázdnin a ja ve škole brečela ještě při předávání vysvědčení. Na pohřbu v kostele jsme byly já, i o dva roky mladší sestra, jen ne na hřbitově při spouštění rakve. Do teď nevím, jestli by nebylo lepší byt i tam...V každém případě za to, že jsem byla v kostele jsem určitě ráda. Bylo úžasné vidět, jak byl plný, kolik lidí se přišlo rozloučit. Vím, že jsem to brala jako potvrzení, že byl děda dobrý člověk.
  Petra Kundeliusová
  Cllowie@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 83. Dobrý večer,
  horakkatka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 84. Smutne tema, ale jsem rada, ze takove knihy existuji. Urcite by v nasi knihovnice misto nasla. michaela.larruchon@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 85. Smrt je téma, cesta, patří k nám. Naše děti zajímá. Občas se jdeme projít na hřbitov, děti zkoumají zvířátka co uhynula, ptají se i na smrtky na cedulích u silnice. Je dobré aby rozumnely ale i cítily respekt k životu a neubližovaly živým tvorům, ani sobě. Téma smrti vítám, vítám všechno co děti zajímá. hana.liparovaZAvinaCgmail.com

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.