sobota 20. května 2017

Děti a STRACH | Když se děti bojí...

Z posledně zmiňovaného nakladatelství je tu další kousek. Není o nic míň kvalitní a je o dětském strachu. Jak se s ním vypořádat? Má cenu s ním bojovat a překonávat? A když, tak jak na to, když mám doma malého předškoláka. Tyhle všechny otázky mi zodpověděla tahle knížka od Martiny Špinákové, která je nádherně ilustrovaná a zase je to z těch, kde je více obrázků než textu a děti ji zvládnou klidně celou na jeden zátah :-). Tak příjemné prohlížení a pojďme se podívat strachu na stoličku. V závěru článku pak nechybí krásná soutěž, tak hurá :-).


Strach je emocí, která patří ke každému dítěti a v rámci psychomotorického vývoje je přirozený a potřebný. Nezakazujte se dětem bát, nepoužívejte věty typu "vždyť jsi velký kluk, buď nebojsa, velké holky nebrečí". Nechte se děti bát, ale podporujte je v boji a překonávání strachu.

Pokud si děti svými strachy projdou, většinou je to posílí. Strach v jisté míře je zdravý, žene nás ku předu, rozvíjí nás a při překonání nás posílí. V průběhu vývoje potká děti několik strachů, které si musí odžít. U některých dětí se promítnou v chování výrazně, u jiných si všimneme jen při bedlivém pozorování.


Strach z cizích lidí 

přichází u dětí okolo 8.měsíce. Mají na něj plný nárok, je obdobím, ze kterého dítko "vyroste". Může ho vyvolat i návštěva tety nebo babičky, kterou dítě nějaký týden nevidělo. Zase tady nepomůžou rady "vždyť je to jen babička". Respektujme tohle období, počítejme s ním a babičky na ně připravme :-).


Separační úzkost nebo-li strach z odloučení

Většina dětí má dvě období, kdy jsou daleko více fixované na maminku nebo osobu, se kterou jsou nejčastěji. První známky takového chování potkáme u dětí mezi rokem a půlrokem. Druhým vrcholem je pak doba okolo dvou až tří let, kdy děti špatně snáší odloučení od jednoho z rodičů. I tohle je pouze období, které si děti odžijí a úzkost pomine. U někoho je výrazná, u jiných jen málo patrná, ale v každém případě ji respektujme.


Strach z vlastní fantazie

Po třetím roce života se některé děti začínají výrazněji bát a na vině je fantazie. Strach z jakéhosi nadpřirozena. Strach, že z pod postele vyleze bubák, že v noci přijde upír, kostlivec nebo něco dalšího. Děti může začít děsit tma, kdy ve stínech poznávají ony bubáky. 
Je dobré si uvědomit, že děti v předškolním věku žijí hlavně fantazií. Proto je lepší nevolit racionální vysvětlování, kdy se snažíme dítěti dokázat, že upíři prostě neexistují. Zaručeně pomáhá vplout do tohoto světa a ukázat dětem, že každý bubák se bojí sebemenšího světýlka, že na upíry zabere zaříkávadlo nebo třeba nějaká kouzelná říkanka. A jestli chcete další berličku, může to být třeba právě tahle knížka.


Posledním vývojovým strachem je ten z konečné - ze smrti

Nejčastěji se děti začnou bát první o druhé, konkrétně o maminku. Až extrémní úzkost může způsobit představa a uvědomění, že i maminka jednou zemře. Vývojově padá tento strach do období okolo čtvrtého a pátého roku života dítěte.


Knížka není vysvětlením a definováním strachů, ale ukáže dětem, že něčeho se bojí každý z nás. Díky tomu, že je plná obrázků a textu je méně, umožňuje zase více o situacích povídat, dává prostor i dětem. Přiblíží a pokusí se předat vše o strachu s nadhledem a udělat z něj "obyčejného smrtelníka".


Na začátku knížky je takovýhle přehled, který slouží jako moc fajn úvod k dalším příběhům. Celá kniha je pak doplněna jakousi "vodovkovou ilustrací", která se k divnému brachu - strachu - skvěle hodí.


Publikace dětem pomůže i v takovém ohledu, že dokáží své strachy pojmenovat. V roce 2015 získala tahle kniha ocenění Nejkrásnější kniha a já nemůžu než souhlasit. Navíc má obrovskou myšlenku a učí děti i rodiče navzájem mluvit, přemýšlet a hledat řešení.


Knihu jsem nefotila celou, takže v příběhu nenajdete úplnou pointu, ale pro přehled a na první nakouknutí vám dá nejdůležitější informace.


Nejen děti se v knize bojí. Nejdřív se venku bojí děti, na straně druhé se o ně bojí i rodiče, kteří se strachovali, když byly děti venku. 

Strach má prostě velké oči, ale nikdo ho nikdy neviděl. Někdy nás zachrání, někdy je protivný, pořád je za námi a ani baterka nepomůže. Někdy je zbytečný, někdy se bojíme moc a vůbec nevíme proč nebo čeho.


Barko, spíš? Barka spí a Vojta ne. Vojta má strach a jeho fantazie se rozjede na plné obrátky. Je tam, Strach, který se schoval pod postel a tiše si tam šustí.


Ještě že ty maminky máme, protože ony jsou našimi hrdinkami. Ony a jejich baterky :-). Vojty strach maminka odhalila...


... myšku z bytu vyhnala ven a ještě udělala ze tmy dobráka, který myšce pomůže. Každý příběh v knížce vždy skončí vyřešením a dává prostor k povídání si s dětmi.


A jak se Vojta ráno probudí, má radost, že je strach pryč. Tma zmizela, stíny jsou pryč a on už se nemusí bát. Do toho ale v postýlce pláče Barka. Zapomněla napsat úkol a teď se bojí jít do školy... a protože má Barka maminku, vyřeší její strachy notýsek od maminky, kam si bude úkoly značit, aby na ně příště nezapomněla. Tady moc doufám, že nebudu maminky a la "Jakto, že si zapomněla na ten úkol, na co myslíš?"


A i když Barce notýsek pomůže, její kamarád Filip je i s notýskem bezradný a bojí se. Jeho tatínek míří do cizí země, kde je válka a Filip se bojí, že se mu už tatínek nevrátí... Takových příběhů tu několik najdete a zase moc moc tleskám Nakladatelství cesta domů, odkud tahle kniha pochází a věnuje se dalšímu užitečnému tématu.

V závěru knihy jsou zase přehledné situace v menších obrázcích. Jedna stránka je pak o překonávání strachu. U nás dobře funguje odkazování na knížky. Například když je někdo doma naštvaný nebo smutný, případně když Nela leze na vysokou prolézačku a není si jistá, v tyhle chvíle se odkazujeme na Ferdu a jeho mouchy

Lítají u nás doma pořád, holky si je pamatují, stejně jako jsou v Emušákově. Pokud nevíte o čem mluvím, doporučuji si přečíst recenzi na krásnou edukativní sadu Ferda a jeho mouchy, o kterou si tu dnes navíc i zahrajeme :-).


Doufám, že máte radost a můj díky směřuji na SCIO, kterému děkuji za věnování celé jedné sady do soutěže pro vás. Nám se Ferda a kniha moc líbí, vážně je používáme hodně často a to nejen doma při úklidu, ale i návštěvách doktora nebo hřiště.


Knížku Divný brach strach najdete TADY na stránkách nakladatelství Cesta domů a koupí jakékoli knihy z tohoto nakladatelství, přispějete této neziskovce na smysluplnou a tolik potřebnou činnost.

A protože chci tenhle seriál o dětských emocích co nejvíce podpořit, přidávám se dnes právě SCIO balík s Ferdou a jeho mouchama :-).


Chceš vyhrát Ferdu a jeho mouchy?1/ buď nebo se staň fanouškem naší FB stránky MK-Life


2/ Do neděle 28.5. napiš komentář pod tento článek nebo na FB,

(nezapomeň na sebe nechat kontakt!)

3/ pokud navíc budeš sdílet veřejně článek i na FB, zařadíme Tě do slosování hned 2x

4/ Pokud najdeš minutu času a líbí se ti tu, pošli hlas do ankety Mamablog roku. Hlasovat můžete pro MK Life blog TADY

118 komentářů:

 1. Díky za další skvělý typ. Oba moji kloučci svoje strachy mají a zkoušíme je překonávat. Říkám jim, že je normální mít strach, že ho má každý i já, dáváme si příklady... Děkuji, že jste otevřela toto téma. Každý den hlasuji pro tento blog, je za ním vidět spostu práce. dolez.m@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 2. Moc se mi Vás seriál o pocitech líbí. Ferdu a jeho mouchy už mám v seznamu dárků pro děti k Vánocům. Dcerka navíc miluje žáby, takže se jí bude moc líbit. (lucily@seznam.cz, Lucie Cvetlerová) sdílím na FB

  OdpovědětVymazat
 3. Tech knizek je tolik, co by bylo dobre mit doma :) dekuji za dalsi hezky tip marcelaxurbanova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 4. Nakladatelstvi jsem neznala,super tip,urcite vyberu i jine knizky :-) Sarka (saui.dj@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 5. Paradni tip na dalsi zajimavou knizku!dekuji moc a preji krasny den,Tatana tatana.navrkalova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 6. Děkuji za tip a posílám hlas! kacii.karesova@gmail. com

  OdpovědětVymazat
 7. Děkuji za knižní tip.Hlasuji pro vás všemi deseti:-) hankafb@centrum.cz (FB: Hanka Šafářová Chmelinová)

  OdpovědětVymazat
 8. Ferda a mouchy vypadá jako perfektní knížka. Když si o ní psala prvně, říkala jsem si, že by se kolikrát hodila i mně :) Zastavit se a dát svým pocitům jména někdy pomůže udržet si od nich i trochu odstupu.
  Na mamablog ti posílám hlas každý den :) Tvůj blog má jedinou srovnatelnou konkurenci a to je Madamme Coquette. Ale tady se cítím tak nějak víc "doma" a líbí se mi, jak u všeho zveřejňuješ podrobné informace a je to tu jedna inspirace vedle druhé.
  midnigt@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 9. Míši,také děkuji za tip,Ema je velký asociál:)Nevím,možná je to ve 4letech tak trochu normálne,no ,bojujeme, s ní každý den,knížku se chystáme koupit,snad nám pomůže:)
  aneta.samcova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 10. Ferda a mouchy se mi moc líbí a určitě ji podridime a děkujeme za další skvělé tipy na knížky ;-)
  MK.Michaela@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 11. Díky za další knižní tip!Syn je hodně citlivý, tak by se taková knížka určitě hodila.
  katerin.roslerova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 12. Miso diky, tohle tema je u nas aktualni a mam zase o cem premyslet. Knizka je bezvadna i takhle na pokuk. Davam na wishlist.

  OdpovědětVymazat
 13. Díky za další knižní tip!Syn je hodně citlivý, tak by se taková knížka hodila.
  Katerina.roslerova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 14. Děkuji za skvělé tipy. Váš blog jsem objevila teprve nedávno, ale líbí se mi každým článkem víc a víc 😉 a samozřejmě také hlasujeme 😊(dita.marova@gmail.com)

  OdpovědětVymazat
 15. Tento seriál mě hodně zajímá, je hodně poučný. Moc ráda sleduju i tenhle blog a hlasuju pokaždé, když to jde. K.dobrovodova@seznam.cz a sdílím, ať si všimne co nejvíc lidí.

  OdpovědětVymazat
 16. Díky za další inspiraci.
  r.harabisova(zavinac)gmail.com

  OdpovědětVymazat
 17. Děkuji za inspiraci na knížku a brzy jí doplním do naší knihovny.Fanouškem vašich stránek jsem už dlouho.
  Aknel6(zavinác)atlas.cz

  OdpovědětVymazat
 18. Vypadá to zajímavé,jak priběh tak ilustrace �� tak se také zapojíme a zkusíme štěstí ��Mirka (tami.sara@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 19. Super tip, dcera je velmi citlivá a fixována na mě, každé období strachu velmi prožívá a její strach ze smrti (konkrétně o mě) je až extrémní a dotýká se celé rodiny, takže děkuji za inspiraci....luciecb@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 20. :) miluji knihy a 3leta dcera to podedila. Diky za dalsi skvely tip!
  vagnerovamonikaz@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 21. Díky za tip na knížku, ráda si tu čtu :-) Lucie.dolezalova84@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 22. Strach, to je velké téma. Hlavně když se snažíte dětem vysvětlit strach a strach (že ne vždy je na škodu ).
  Super tip
  Pěkný víkend Jitka
  Jitkahrncirikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 23. Janina.net@seznam.cz moje tři děti by knížka určitě potěšila

  OdpovědětVymazat
 24. Díky za zajímavý tip na knihu, už jsem jich podle Vás pár nakoupila a mají úspěch! haanyy@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 25. Hlasováno, sdíleno na FB, máte moc hezký blog, přeji všechno dobré! Veronika Tomanová
  veronika.szostkova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 26. Na trhu je takových krásných knih. Člověk,aby měl doma pokoj jako knihovnu:-) Ta kniha o strachu se mi opravdu líbí, ilustrace příbeh nápad.. Je dobré vědět, že se bojí něčeho každý, děti pak můžou mít vlastne ještě větší, že je to něco neznámého co prožívají jen sami dendak37@seznam.cz sdílím

  OdpovědětVymazat
 27. I u nas uz nadeslo obdobi, kdy se maly zacina bat. Vysvetlujeme, povidame si, ujistuji ho o tom, ze se mi muze s kazdym strachem a trapenim sverit a ze udelam vse, abych jej ochranila. Serial o emocich se mi moc libi, tesim na kazdy dil. Super tipy na zvladani emoci v podobe her, knizek.. Diky za nej ;) Han Ka hanka.pl@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 28. Díky moc Míšo, za tolik inspirace kterou nám tu dáváš ať k dárkům nebo k řešení běžných životních situací!!! verka.srbova@seznam.cz na FB jako Věrka Srbová

  OdpovědětVymazat
 29. Skvělý tip. Moc se mi líbí ilustrace, které téma strach podtrhují. Děkuji za inspiraci! Eva.Auerbachova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 30. Moc děkuji za další perfektní článek :-) Kniha vypadá krásně, já znám s problematikou strachu ještě jednu fajn knížku Vlk a tma :-) evca.svetlikova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 31. Velmi pekny clanek a kniha mne opravdu zaujala, tak ji asi brzy poridime:) a sada Ferdy by byla fajn vyhrou:) p-rose@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 32. Díky za tip na knížku, jinak pro vás hlasuji každý den :)

  vejvodova.adela_seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 33. Opet skvela kniha dle Vaseho popisu, nejak se nam zacina ta nase knihovnicka s Vami plnit:-) sdilim a dekuji FB Debbie Debbiova, debbie@post cz

  OdpovědětVymazat
 34. Díky za hezký článek. Dcera se bojí hodně věcí, tak by knížka mohla pomoci to překonat. len.srb@post.cz

  OdpovědětVymazat
 35. Zajímavý tip na knížku, dekuju. Porad si rikam, jestli nas 4letak neni na takovy knížky maly a jestli je pochopí 🤔 Zkusim vyzkoušet, dekuju.
  Jinak hlasuju pravidelne 😉
  Míša (Michaela_moravcova@centrum.cz)

  OdpovědětVymazat
 36. Díky za knižní tip. A za celý váš blog, nevím, kam dřív kouknout. :) Mějte se krásně! Šárka Šafaříková sa.kol@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 37. Díky za tip na další krásnou knížku, syn se zrovna začal bát větru, tak přemýšlím, jak mu s tím pomoci. Děkuji!
  linhartova.marie@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 38. Kniha vypada zajimave. Dik za tip. A.saj@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 39. Děkuji za další knižní tip (jen tak dál :-) Strachy jsou i u nás hlavně s nimi bojujeme u pohádek... Jana jane123@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 40. Těch krásných knih je tolik, že kdyby bylo na mě, asi jsme zavalení :-D na fb sdíleno ;-) PavlikovaRenata@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 41. Děkujeme za články! pet.mikova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 42. Tak tuhle jsem neznala, malý je poslední dobou hodně bázlivý, tak to celkem řeším... Ferdu chci taky pořídit... Dana (kristova@post.cz)

  OdpovědětVymazat
 43. Misha88@seznam.cz
  Emusaky k nam..:D
  Na FCB sdilim, INST sleduji.Diky.

  OdpovědětVymazat
 44. já mám tři holčičky a ferda je nejoblíbenější naše knížka.. proč se ale hlásím do soutěže? pokud vyhraju věnuju ho našemu SPC která mím holkám co jsou "jiné" neskutečně pomáhá.. :) MrBublinka9@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 45. Opět moc hezký článek. Srb.lucie@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 46. Dobry den, knihu si moc preji uz 2 roky. Dekuji za Vas blog. Takovy mi chybel. Je velmi inspirujici a pomaha mi pri me praci na sobe a jak pracovat s detmi. Uz hlasuji po nekolikate a mrzi me, ze jsem jeste nevyhrala😊. v.kostkova@volny.cz

  OdpovědětVymazat
 47. Děkujeme za krásný článek, určitě se bude hodit i do budoucna. :) Sdílím na FB jako Luci Es. :) Lucie Skřejpková (lucius.shine@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 48. Díky za další doporučení na zajímavou knihu, která obohatí naši domácí knihovničku 😘
  Sledujeme a fandíme všude 😉
  kontakt: jitkajochmanova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 49. Knizky,hry,pohyb.aktivity a obleceni.Za to asi a dcerkama utracime nejvice :-).Ferdu a Emusakov by se nam moooc libil.Stejne by k nam tedy asi casem zavital,ale kdyby se na nas usmalo stesticko a vyhrali bychom ho,bylo by to super....Plnim vsechny 4 body.Krasnou dobrou noc.Zaneta+Bella+Nancy zanys@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 50. Tuto knížku máme na Wish listu už déle tak snad se štěstí usmeje :)
  Besedova.zuzana@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 51. Dalsi perfektni tip do knihovny! Za chvilku ty krasne knizky ani nebudeme mit kam davat :-) Lucka (luciepatkova@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 52. Děkujeme za skvele clanky, jsou cennou inspiraci pro nás maminky! Piackova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 53. Děkuji za další krasny tip pro naše děti!!tttrable@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 54. Dekuji za skvele tipy, vzdy si rikam wau, to je presne to co potrebujem :-D bmishalka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 55. Opět super. Vaše články čtu opravdu velice ráda. Člověk se nejen něco dozví, ale i pobaví :) A navíc může vyhrát něco parádního pro prcka. Bomba! :)
  Petra295@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 56. Děkuji za další super článek! Kniha vypadá krásně. O Ferdovi a Emušácích uvažuji delší dobu. Tak zkusím aspoň štěstí v soutěži :-) kaja.zupkova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 57. Kniha je moc krásná, díky za další skvělý článek a za soutěž �� lenka.hermanova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 58. Knížky jsou moc zajímavé, v záplavě nabídky na trhu mám jen malou šanci sama najít kvalitní titul. Třeba tip na pěknou encyklopedií o lidském těle pro děti?
  Hlas určitě pošlu 🙂
  Avka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 59. Dobrý den, chystala sem se koupit Ferdu jako dárek k narozeninám pro starší dceru. Tak ještě počkáme, třeba se na nás taky jednou usměje štěstí. Zdravíme. Sylvie sdohnalikova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 60. Ahoj Miso, diky za dalsi super tip na knizku. Vypada moc pekne a nas Vojtik, tak jako ten z knizky, s ni strach urcite zvladne. Sdilime☺ barborka.s@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 61. Míšo, díky za další tip na krásnou knížku. Asi budeme muset pořídit novou knihovničku, aby se nám všechny knížky vešly. Jana, patockova.jana@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 62. Super tipy...Děti a emoce je moje moc oblíbená rubrika :)
  Hana
  hana.dlouha125@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 63. Určitě to bude skvělá a zajímavá knížka!!!Dceři i mě by se líbila
  Štěpka
  stepankapac@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 64. Tyhle články s praktickými tipy mám nejradši. U Vás, Míšo, jsou takové téměř všechny. Tleskám a děkuji.
  Petra
  cllowie@gmail.com
  Ig: cllowie
  Fb: Petra Kundeliusová

  OdpovědětVymazat
 65. Z nakladatelství už něco málo doma máme a postupně dokupuji, co je zrovna aktuální. Knihy o dětských emocích se hodí vždy, někdy je třeba pomoct dětem pojmenovat jejich pocity. Sleduji na instagramu, jana.zdvihalova()email.cz

  OdpovědětVymazat
 66. Další dobrý tip na knížku. Díky za něj! A mouchy by se i nám určitě líbily. v.z@email.cz

  OdpovědětVymazat
 67. U nás by ji bylo tak potřeba. Naše čtyřleťačka neustále bojuje s nějakými svými strachy. Díky.mirka.matuskova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 68. Vypadá velmi zajímavé. Byla by super pro mého bojacneho synka...a nejen pro něj...
  eva.vrkocova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 69. Zase další skvělý tip na knížku. Knížka Ferda a jeho mouchy mě zaujala již ve Vašem dřívějším článku. Nám by určitě udělala velikou radost ;-)
  alice.gazarova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 70. Z těchto článků o emocích jsem naprosto nadšená! Obě knihy jistě pořídím...děkuji moc! katvald@centrum.cz Ferdovi by se u nás jistě moc líbilo :)

  OdpovědětVymazat
 71. Super zajímavá knížka, navíc začíná být aktuální :) petra.hlavackova@email.cz

  OdpovědětVymazat
 72. Dobré ránko do MK Life,knížku bych věnovala mé dcerce, která je bojovnicí už od narození. Pomohla by nám vyjadřovat její momentální pocity a nálady, s řečí máme trochu problémy, tak by Emušáci udělaly velkou radost malé čtenářce ANIČCE.
  ajanovska@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 73. Dobrý den,
  díky za tipy. Po Emušácích pokukuji, tak třeba se na nás usměje štěstí. V.Belikova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 74. Moc pěkný tip.. zaujal hhranolkakatka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 75. Sdíleno, odhlasováno (jako každý den) a po knížce Ferda a jeho mouchy už pokukuji fakt hooodně dlouho, chtěla jsem ji dovézt teď z veletrhu Svět knihy, ale bohužel tam nebyla :-( Díky. (zuzvil@centrum.cz)

  OdpovědětVymazat
 76. Další z krásných tipů...děkujeme Lendy123@email.cz

  OdpovědětVymazat
 77. Knížku mám a jako dětský terapeut často používám... Ferdu bych rovněž využila pro řadu svých klientů... díky. lucie.kotkova@volny.cz

  OdpovědětVymazat
 78. Krásná kniha, neznala jsem, určitě využijeme,díky za typ.
  Sdílím Iveta Daniel
  medif@email.cz

  OdpovědětVymazat
 79. Brach strach už k nám putuje kurýrem ...
  díky za skvělý "seriál"
  (FB marie.z.ortova) zelenkovam@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 80. Aj ja ďakujem za tip, náš drobec má práve tri a pol roka a naozaj úžasnú fantáziu. Stretávame sa s mnohými jeho "strachmi" z vlastnej fantázie.
  maryennn@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 81. Opet uzasny tip na knizku.Divny strach brach cetl starsi ted v 8letech..na Fredyho si brousim zoubky.Mame totiz s komunikaci a strachem problemy,uvazuji o detskem psychologovi,vznikaji nam z toho zdrav.problemy :( .Tyto tipy mi tak pomahaji,aby to s mladsim nebylo podobne.Dekuji :)

  OdpovědětVymazat
 82. velice zajímavé téma knihy, ráda si ji s dětmi prohlédnu
  vera.simunkova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 83. An tuhle knížku už jsem narazila na blogu (ted nevím přesne název) happy mum a zaujala mě. Ale zatím jsem si ji ani v knihovně nepůjčila, vždy na to zapomenu, takže pokud by byla doma, bylo by to super, i já se mám co o emocích učit. Terka terinaj@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 84. S emocemi to neni jednoduche a nase spolecnost neni moc zvykla s nimi pracovat, tak je na case to naucit nase deti a s knizkou by to bylo fajn ;) o.k.hanicka@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 85. Další krásná knížka pro vnoučky ;-) Michel.ova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 86. Klukům by se určitě líbila. M.sevcik@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 87. Ta knížka je super, náš neohrožený hrdina se sice zatím ničeho nebojí...o to víc se ale bojím já, toho až to začne :)
  fb Eva Kovaříková
  kovarikovi.eva@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 88. Míšo, moc díky za další tip... Píšu na seznam. Zrovna pracujeme se vztekem, u pětiletýho syna se najednou objevilo období, kdy jde snadno do vzteku, pocitu křivdy atd... Knížka o Emušácích by se hodila a v knihovně jí nemají, což nechápu...
  michaela.kankkova@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 89. Líbí se mi tvůj nápad, shrnout knížky a pomůcky o emocích. Strachová knížka vypadá moc dobře a určitě si ji minimálně půjčíme. S emušáky mám dobrou zkušenost i v dětské terapii, teď je chci zkusit jako pomůcku pro autisty...co to udělá. (A i když jsou "emo" pondělky fajn já osobně postrádám "papírové" pátky. Snad na ně taky ještě dojde... :) Kristee

  OdpovědětVymazat
 90. Moc děkuji za tip. Knížka vypadá pěkně a určitě ji pořídíme :o) i.maradova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 91. V poslednom case sme uz nakupili tolko knih na vas podnet:)...ale nelutujeme, vsetky kvalitne! sales.merino@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 92. Krasny clanek na opomijene tema. Diky za nej i za tip na dalsi krasnou knizku.
  yeemanjaa@gmail.com
  fb Claire De Lune

  OdpovědětVymazat
 93. Miso, děkuji za Vaše tipy a rady. U nás strach asi malinko je, díky Vám i něco více vím, jak detem se Strachem pomocí.... ale musím přiznat, že já sama bojují se strachem a velmi často me provází... Tkonvalinova@email.cz , FB - Tera Bezinka mějte se moc hezky, Tereza

  OdpovědětVymazat
 94. Tohle je super. Už mám uloženo, že ji pořídím, ale proč nezkusit štěstí?

  veronikamachurova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 95. Knížku o strachu určitě pořídíme, bojujeme s tím hodně :-o děkujeme za tip, avionka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 96. Díky za tip. Zkusime i stesti... Pavlína
  K.pavluska@centrum.cz

  OdpovědětVymazat
 97. piste a inspirujte nadalej. dakujem
  chrrenka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 98. Díky za tip! Ferda a jeho mouchy se mi moc líbí, ale synovi byly teprve 2. Jak knížku zvládá Juli? Děkuji chrustova.katerina@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 99. Alena Nohejlová24. května 2017 9:32

  Děkujeme za super tip na knihu.

  Nohelova@post.cz

  OdpovědětVymazat
 100. Děkuji za inspiraci. Přesně to je kniha pro mou skoro 4letou dceru.Takze pokud nebudu mít štěstí tu,určitě koupíme k narozeninám.pekny den
  ppnovot@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 101. Kniha o strachu je dobrý tip, ďakujeme. pasjanka@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 102. Sdílím a děkuji za tip na pěknou knížku
  andrea.petrov@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 103. Moc děkuji za další skvělý tip na dárek. Sdílím na FB. iveta-ptackova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 104. Děkuji za krásnou soutěž a sdílím :-). splendidka@yahoo.de

  OdpovědětVymazat
 105. Supr tip. Děkuji. Moc rádi čteme. Zkusíme štěstí v soutěži. petra.cerna@volny.cz

  OdpovědětVymazat
 106. Děkuji za moc přínosný seriál o dětských emocich!! ivuska.v@atlas.cz

  OdpovědětVymazat
 107. Další úžasný tip na knížku. Děkuji za něj! lenkal673@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 108. Další parádní článek a skvělý tip na knížku :-), děkuji za inspiraci :-) renwas@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 109. Pěkný tip na knihu i dárek. pavla.zizalova@gmail.com

  OdpovědětVymazat
 110. Míšo, opět velmi čtivý příspěvek. Naše malá teď hodně používá slovo - bojí, bojí. Vždycky přemýšlím, jestli "ví", proč to říká, protože to používá na různé věci, události. Děkuji za tip a soutěž - sledujeme Tě, kde se dá :-) Anet

  OdpovědětVymazat
 111. Míšo, díky moc za další podrobnou reportáž o knížce.... Váš blog jsem objevila před vánocemi, díky soutěžím a dárečkům a dnes už patří k blogu, kdy se pravidelně těším, co pro nás připravíte za další článek. Váš blog je jediný, který čtu pravidelně a jsem za to moc ráda :) Iva Heringová, hering.iva@post.cz

  OdpovědětVymazat
 112. Žabáka jsme používaly na kroužku, ale bez knih. Ty jsem viděla až u sousedovic dětí.dita.brezinova@seznam.cz

  OdpovědětVymazat
 113. Díky za tip na další zajímavou knížku. Celý seriál o emocích je hodně zajímavý a líbí se mi, jak jste to téma pojala. Držím palce v anketě MAMAblog a posílám hlas. Díky, Barbora (barbora.folkova@seznam.cz)

  OdpovědětVymazat
 114. Ahoj Míšo, děkuji za tip na krásnou knížku. Přidávám ji na seznam, co chci pro kluky pořídit do knihovny. Na toto téma se mi moc líbí také "Nebojím se tmy" od nakladatelství Albatros. Magda (magda.havla@centrum.cz)

  OdpovědětVymazat
 115. Moc hezky zpracovaná knížka, určitě by mi pomohla lépe vysvětlit malému věci ohledně pocitů. slunicko1321@seznam.cz + budu i sdílet

  OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.