pondělí 1. května 2017

knihovnička | Domov

Jak se přivítat doma po týdenním putování než právě tímhle příspěvkem :). Do knihovničky nám přibylo zase několik milých knížek, a protože jsem už psala o tom, jak má Julinka ráda knížky, kde převažuje ilustrace nad textem, z téhle jsou doma za se Vánoce. Podobně jako edice Montessori příběhů z Nakladatelství Svojtka, i tahle kniha je ve stejném duchu. Kde všude a co všechno může znamenat domov? Holky i na dovolené každému hotelu říkají "domů", po téhle knize už tak trochu ví, že "domů" je jen tady u nás, i když pro jiné to tak není.

 Tahle milá knížka vyšla v nakladatelství 65.pole, o kterém (se přiznám) jsem do té doby zrovna často neslýchala. Chyba! Knížek pro děti tam je krásných moc, takže na ně půjdeme postupně.  Na první pohled zaujme děti ilustrace a spousta prostoru pro vlastní příběhy a povídání. 

Kniha srozumitelně ukazuje, že míst, kde můžeme být doma je mnoho, že ne všichni žijeme stejně a na stejném místě. Tak trochu ukazuje dětem, že je správně a přirozené, že nejsme všichni stejní a nezapomíná ani na odlišné poměry, kdy vedle sebe postaví dům vévodkyně a domov koňského kováře... 


Na 40 stranách je hned několik rozdílů. V místech kde žijeme, ale i v tom, jak naše domy vypadají. Zaneřáděné domy hodně baví moje holky :-D ...nevím, možná jim to připomíná jejich vlastní pokojíček, který je po většinu dne jak po výbuchu atomovky, do doby než naklušu s informací, že se blíží koupel :-D.


Je to kniha dětská, takže je v ní samozřejmě i pohádkový duch a domovem tu může být i hromada s pokladem, domek na Měsíci nebo třeba boty. Knihu jsem nefotila celou. Myslím si, že těch pár stránek hezky ukáže, v jakém duchu se dětem domovy představí :-).


Jediné co v knize nenajdete, jsou lidé bez domova. Každý tu má své místo, i kdyby to mělo být třeba v autobuse s kapelou nebo divadelním souborem.


Své místečko si najdou i zvířátka, takže včelí úl nebo třeba dutiny ve stromech tu jsou taky. Sami vidíte, že je na každém, kolik dalších informací si doma s dětmi přidá. Prostoru je k tomu opravdu hodně, a proto se mi knížka tolik líbila, že stála za další puštění koruny :-D.


 Tady už zmiňované rozdíly. Na dvoustraně si sousedy dělá paní vévodkyně v krásných šatech a s nastrojenými dětmi. Vedle ní pak bydlí usměvavý a spokojený koňský kovář, který navíc podle pleti bude cizinec. Dokonalá je! :)


Líbí se vám? Nám moc a své místo má v knihovničce zatím dost nahoře, protože není leporelová a tak trochu ji chráním před Julinkou. Knihovnu u nás doma vám brzy ukážu v rámci dětského hracího koutku v pokojíčku. Mám jen jedu polici, kam ukládám knihy, o které se ještě trochu bojím, ale čteme je vždy spolu, a tak často, jak holky chtějí.


Mějte se krásně a brzy bude vyhlášení všech soutěží, které včera končily a pokročíme v dětských emocích, které se vám tak líbily, že už jsou na blogu v TOP 5 článcích. Ty mimochodem najdete v pravém sloupci na každé stránce tady na blogu. 

Krásný a zaláskovaný 1.Máj.

 


2 komentáře:

  1. Luci rádo se stalo :-) Ani já si ho nikdy moc neprocházela a těch knih je tam krásných fůra :-) Hezký večer

    OdpovědětVymazat

Díky, že jste si udělali čas na další mé řádky a budu ráda za Váš komentář.